Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 11.07.2016 11:05

Uwaga niedźwiedź!

W Stonie robimy przystanek na kawę i obowiązkowy zakup soli.
DSC_0258.jpg

DSC_0262.jpg


Potem jeszcze dolina Neretvy, Bośnia i już mkniemy autostradą w stronę Zagrzebia.

W Otocac zjeżdżamy z autostrady i kierujemy się do Kutereva. Widoki za oknem zmieniają się i czuć, że przenosimy się do innej krainy, tak różnej od dobrze znanej Dalmacji.
DSC_0272.jpg


O tym, że gdzieś w Lice zlokalizowane jest schronisko dla niedźwiedzi słyszałam kilka lat temu, w tym roku pojawiła się w końcu okazja (kosztem Pagu 8) ), a dzięki relacji Vesny :papa: temat stał się bliższy :)

Do Kutereva oddalonego od Otocac o jakieś 15 km wiedzie asfaltowa droga, dość wąska i kręta. Faktycznie po jakimś czasie zaczynamy się zastanawiać, czy ma ona kiedyś swój koniec, ale w zasadzie bez problemu trafiamy do celu, a im bliżej, tym więcej znaków ;)
DSC_0273.jpg


Unikalny projekt jakim jest schronisko w Kuterevie, powstał w 2002 roku we współpracy z wydziałem medycyny weterynaryjnej w Zagrzebiu i chorwackimi organizacjami ekologicznymi. To tutaj schronienie znajdują sieroty niedźwiadków, które w różnych okolicznościach straciły swoje matki.
DSC_0288.jpg


Na miejscu pracują wolontariusze z całej Europy. W czasie naszej wizyty, obok Chorwatów, byli tam młodzi ludzie z Belgii i Francji. Każdy z nich, wyjeżdzając, zostawia włąsnoręcznie zrobiony totem.
DSC_0275.jpg


Wszędzie czuć kult niedźwiedzia.
DSC_0289.jpg


Podchodzi do nas młoda Chorwatka i zaczyna opowiadać o schronisku. Dowiadujemy się podstawowych informacji o miśkach i rozmieszczeniu schroniska. Szybko jednak zostajemy sami, gdyż nasza przewodniczka lepiej czuje się w języku niemieckim niż angielskim ;) Jednak cały teren jest pokryty tabliczkami informacyjnymi :)
DSC_0296.jpg

DSC_0291.jpg


Jesteśmy po 17 i akurat trafiliśmy na porę karmienia, dzięki czemu udaje nam się zobaczyć misie. W ciągu dnia podobno śpią.
DSC_0305.jpg

DSC_0315.jpg


Osobiście przeżyłam dwa dość duże zaskoczenia:
-Pierwsze: to one są takie małe???
-Drugie: miśki jedzą arbuzy, kukurydzę i chrupią lód :D
Faktycznie dieta niedźwiadków z Kutereva składa się głównie z owoców, warzyw, a mięso jak twierdzi nasza przewodniczka dostają raz, dwa razy w miesiącu.
DSC_0323.jpg

DSC_0336.jpg


Obecnie pod opieką schroniska znajduje się 9 niedźwiadków w wieku od roku do 10 lat. Misie, zamieszkujące teren 2 h, zostaną tu już do końca życia, nie potrafiłyby przeżyc na wolności.
DSC_0367-2.jpg

Cały czas nowe niedźwiadki potrzebują pomocy, dlatego w planie jest zakup dodatkowych działek. W Kuterevie nie ma biletów wstępu, można nabyć kartki, pamiątki ofiarując dowolne datki i w ten sposób wesprzeć misie.
DSC_0343-2.jpg

DSC_0353.jpg

DSC_0348.jpg


Na wizytę trzeba sobie zarezerwować co najmniej 1-2 godz. Miejsce jest wyjątkowe, nie tylko ze względu na misie, ale też na spokój i atmosferę panującą wokół. :hut:
Nam bardzo się tu spodobało. Pora poszukać noclegów.
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 14.07.2016 07:30

Mega klimatyczne to Kuterevo 8)

Pięknie dziękuję za szczegółowy opis :wink:

W Kuterevie potwierdzają, że najlepiej być rano, lub późnym popołudniem, bo w ciągu dnia miśki chowają się przed upałem... zobaczymy czy uda nam się tak to zaplanować, żeby nie wyszedł środek dnia...
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 14.07.2016 15:05

Super miejsce. Muszę zapamiętać i wziąć pod uwagę przy następnej podróży do Chorwacji.
Dzieciaki byłyby zachwycone :D
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 14.07.2016 17:28

„Sielskie Kuterevo”

Wracamy kilkaset metrów, do mijanej wcześniej karczmy. Okazuje się, że prowadzi ją sympatyczne małżeństwo Dobravka i Tomo. Żadne z nich nie mówiło po angielsku, więc miałam pierwszą okazję sprawdzić mój chorwacki w praktyce :D Jakimś cudem moje „imate slobodne sobe” zostaje zrozumiane, dogadaliśmy się co do pokoju (bez rezerwacji nie jest wcale o niego tak łatwo), a nawet zamówiłam kolację i śniadanie :D
DSC_0387-2.jpg


W trakcie gdy gospodarze przyrządzali posiłek i przygotowywali pokój, rozejrzeliśmy się po okolicy.
W Kuterevie wręcz uderza spokój, cisza i harmonia. Ludzie, zwierzęta żyją w symbiozie, psy obok kogutów, owiec i kóz. Sama mieszkam na wsi, ale ta wieś była jakby z poprzedniej epoki, klimatyczna, sielska, wszystko odbywa się tu w harmonii z przyrodą. Nocleg miał być tylko tranzytem, a okazał się atrakcją samą w sobie. Tegoroczne wakacje były okraszone sporą dawką stresu, więc taka odskocznia od cywilizacji okazała się miodem na nasze serca.

Atmosfery tej nie można zamknąć w kadrach, ale spróbuję choć w części pokazać sielski klimat Kutereva.
DSC_0368-2.jpg

DSC_0370.jpg

DSC_0379.jpg

DSC_0373-2.jpg
DSC_0382-2.jpg
DSC_0385.jpg
DSC_0393-2.jpg


Kolacja była wyborna, doskonale przygotowane mięsa z grilla, chleb przed momentem wyciągnięty z pieca, swojskie sery, warzywa, nie obyło się tez bez kieliszka domowej rakiji wypitej za zdrowie gospodarzy :hut: A wszystko w towarzystwie serdecznych ludzi i przyjaznych zwierzątek.
DSC_0392.jpg


DSC_0402.jpg


DSC_0033-2.jpg


Ranek przywitał nas dzwonkami owiec biegnących na pastwisko i deszczem. W nocy temperatura bardzo spadła. Trzeba było wygrzebać z walizek ciepłe ubrania. Gospodyni zaparzyła mi przepyszną ziołową herbatę z miodem i cytryną (słysząc moje zachwyty zapakowała mi słoiczek suszu na drogę), a gospodarz opatulił mnie ciepłym pledem :D Od tego mementu herbata z kwiatu czarnego bzu będzie mi się kojarzyła z porankiem w Kuterevie :D

DSC_0026.jpg
DSC_0021.jpg

P1010545.jpg
P1010546.jpg



Do wyboru mieliśmy śniadanie ‘europejskie’ lub tradycyjne jakie jadają tutejsi mieszkańcy czyli polentę z jogurtem. Naturalnie zdecydowaliśmy się na to drugie i było przepyszne, podobnie jak domowy dżem z mirabelek :smo:
DSC_0034.jpg


Na miejscu można też zakupić rakiję i miód (odhaczone), a na pamiątkę dostaliśmy drewniane łyżki, które teraz z sentymentem wykorzystuję w kuchni. Żal opuszczać to miejsce, ja na pewno będę tu chciała wrócić i na pewno na dłużej 
DSC_0033-4.jpg


Tym miłym akcentem kończę (nareszcie) moje przynudzanie i relację z wakacji 2015.
Jubileuszowy wyjazd okazał się wyjazdem, który zapamiętam do końca życia. 8) :lol: Jak zwykle w Chorwacji nie było nudno, pogoda dopisała, noga końcem roku wróciła do pełni sprawności :D Dziękuję wszystkim, którzy podróżowali z nami, za miłe słowa i cierpliwość, bo wiem, ze relacja ciągła się w nieskończoność. :oops:
Do zobaczenia, może w Cro :hut: :papa: :D
Lisior
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 21.01.2014
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lisior » 14.07.2016 19:33

Przepiękna relacja. 8O Uwielbiam ludzi z taką wrażliwością, którzy na dodatek potrafią się nią dzielić z innymi. Dziękuję za Trpanj. W ubiegłym roku, z mojego wakacyjnego tarasu w Brist patrzyłam na wieczorne światła tej miejscowości i zastanawiałam się jak tam jest. Dzięki Tobie już wiem :papa:
Monte Christo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 793
Dołączył(a): 04.01.2004
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 14.07.2016 22:52

Nawet to sprawnie zakończyłaś ;) Moja Korcula tez w 2015...gdzies tam jest relacja... ;)
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15 - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone