Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zxc1234
Podróżnik
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) zxc1234 » 20.05.2016 12:22

Witam
Piękne zdjcia :D Czy mogłabym prosić jakieś namiary na apartament jeden i drugi ? adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
DaveZ
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 23.05.2016 10:41

trevia napisał(a):cd...

page111.jpg

page.jpg

DSC_0487.jpg

DSC_0481.jpg

DSC_0315.jpg

DSC_0299.jpg

DSC_0251.jpg

DSC_0168.jpg

DSC_0158.jpg

DSC_0083.jpg

Super fotki ! pozdrawiam
DaveZ
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 23.05.2016 10:46

trevia napisał(a):Wstaje nowy dzień. Budzę się o świcie i z kawą siadam na tarasie. Zapowiada się pięknie i znów bardzo gorąco :D
DSC_0138.jpg

Warto wcześnie wstać :-)

Tylko Pelješac nadal dymi... :(
DSC_0149.jpg

A nad głową latają kanadery gaszące pożary szalejące również na Korčuli :cry:
DSC_0151-2.jpg

Jakie to szczęście, że mieszkamy na północnej stronie wyspy, w spokoju cieszymy się wakacjami, a w okolicach Brny i Zavalaticy rozgrywa się tragedia ludzi i zwierząt :cry: Śledzimy dzienniki informacyjne i gdzieś to cały czas w nas siedzi... Obok pięknych krajobrazów i lazuru morza, co jakiś czas docierają do nas obrazki spalonych aut, łuny ognia i zmęczonych strażaków oraz dramatyczne relacje świadków. Znalazłam zdjęcia z drona wykonane po ugaszeniu ognia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotografie Borisa Kačana http://www.boriskacan.com

Początkowo mieliśmy spędzić tu mniej czasu, ale wobec całej tej sytuacji postanowiliśmy przedłużyć nasz pobyt w Kneze i śledzić sytuację na Peljescu.

Pierwszą część dnia spędziliśmy tradycyjnie na plażowaniu. Przed południem nasz gospodarz zaprosił nas na pogaduchy i podarował wyborny brudet (nadal mam ślinotok patrząc na zdjęcie :wink: ) i butelkę wspaniałego czerwonego wina, które wożą od znajomych z Vela Luki (niestety nie mogliśmy się tam osobiście wybrać, bo drogi były częściowo nieprzejezdne).
P1010379.JPG

Zaniosłam wino do pokoju i wracając na plażę zobaczyliśmy z sąsiadem Węgrem buchające płomienie zza apartmanu obok naszego 8O Szybko pobiegliśmy do naszych gospodarzy, krzycząc po polsku, angielsku i węgiersku, że się pali. Oszołomiona właścicielka apartmanu wybiegła za nami, nie wiedząc za bardzo o co chodzi, ale szybko, widząc ogień i kłęby dymu, dołączyła do okrzyków chorwackie "gore!" :? Jej mąż gdzieś dzwonił i próbował wezwać straż. Przed oczami miałam już koniec wakacji, bo bliskość ognia była bardzo niebezpieczna. Moi towarzysze siedzieli w wodzie, więc tylko krzyknęłam w ich stronę i w ciągu 2 minut spakowałam cenniejsze rzeczy do walizek, na wypadek ewakuacji. Oczywiście nie myślałam o robieniu zdjęć... ludzie biegali po ulicy z wiaderkami, nosząc wodę z morza. My też chwyciliśmy za wiadra i ruszyliśmy na pomoc. Na miejscu była masa ludzi, miejscowi, turyści w strojach kąpielowych i kto tylko mógł jeden drugiemu, z rąk do rąk, podawał wiadra z wodą ... pierwszy raz widziałam takie zgranie i zaangażowanie ludzi mówiących w różnych językach, którzy w momencie potrafili ruszyć z pomocą. Akcja wyglądała jak na starych kronikach z powstania warszawskiego. Płonęły suche zarośla tuż obok apartmanu. Na szczęście obok był basen dla dzieci i węże ogrodowe skąd w miarę sprawnie czerpaliśmy wodę, chcąc ocalić dom, po 20 minutach dojechała straż pożarna i ruszyli z piłami robiąc przecinkę. Po jakiejś godzinie ktoś krzyknął "požar ugašan". Ludzie z radością zaczęli dziękować sobie nawzajem. Udało się ocalić apartman, ale z właścicielką było coś nie tak i karetka odwiozła ją do szpitala :( Po wszystkim pomyślałam, że my turyści wrzucilibyśmy walizki do samochodów i wyjechalibyśmy, a ludzie miejscowi musieli bronić dobytku :cry: Widziałam przerażenie w oczach naszej gospodyni, która jeszcze rano mówiła, że po tej stronie wyspy jesteśmy bezpieczni...

Po odszukaniu naszych wiader wróciliśmy do apartmanu (w kuchni czekał brudet :wink: ), wygląda na to, że sytuacja została opanowana i ewakuacji nie będzie :wink: Ale do końca pobytu wypatrywałam co jakiś czas, czy gdzieś coś nie gore :?

Zasłużona chwila relaksu
DSC_0027.jpg
lucyna835
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) lucyna835 » 23.05.2016 11:54

Witam. Ja też poproszę o namiary na kwatery - jeżeli można :)
trevia
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 29.05.2016 13:18

Znacie to powiedzenie "Wszystko co dobre, szybko się kończy..."? Nasz pobyt w Trpanj nieubłaganie zbliżał się do końca, z biegiem dni następowała lekka poprawa stanu mojej nogi, tak że udało się jeszcze trochę nacieszyć kąpielą w Jadranie (jak mówili mi Chorwaci "voda s mora je dobra" wskazując na moje kolano), a nawet w ostatni dzień zwlokłam ją po schodkach na kamienistą plażę pod apartmanem Borysa :D
DSC_0133.jpg

Wieczór pożegnalny spędziliśmy w mieście, gdzie akurat było jakieś dalmatyńskie święto, przygrywała klapa i można było skosztować lokalnych specjałów...
DSC_0256.jpg

Śpiewała klapa, śpiewała publiczność... fajne uczucie móc w takiej scenerii na całe gardło zaśpiewać Oci boje lavande i Ribari :hearts:
DSC_0268.jpg

W zachodach słońca jest coś magicznego... Tego dnia nie było inaczej... :)

DSC_0194i.jpg

DSC_0214.jpg

DSC_0220.jpg

DSC_0239.jpg

DSC_0247.jpg

Resztę wieczoru spędzamy w towarzystwie kalmarów, ośmiorniczek i krewetek :wink:
DSC_0334.jpg

Z samego rana ruszamy w dalszą drogę... :)
lotnikwsk
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 29.05.2016 21:14

Piękne zdjęcia z zachodem słońca :D :wink:
szkoda że już wyjazd :?
trevia
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 31.05.2016 09:53

lotnikwsk napisał(a):Piękne zdjęcia z zachodem słońca :D :wink:

Dzięki :D Czekają jeszcze miśki ;)
AniaJ.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 31.05.2016 20:17

trevia napisał(a):
lotnikwsk napisał(a):Piękne zdjęcia z zachodem słońca :D :wink:

Dzięki :D Czekają jeszcze miśki ;)

Tak, tak...ja wciąż czekam na nie. I choć szkoda, że to już końcówka, to cieszę się, że miśki tuż tuż :D
trevia
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 02.06.2016 13:11

Spopielały Pelješac

Nadszedł dzień wyjazdu. Początkowo planowaliśmy przeprawę promem do Ploce, ale Tomo zachęcił nas do powrotu przez półwysep, zapewniając o przejezdnej drodze i opanowanej sytuacji pożarowej, opowiadając jednocześnie o olbrzymich stratach jakie wyrządził ogień. Postanowiliśmy zobaczyć to na własne oczy...

Przy okazji obowiązkowo wizyta w winnicy Matusko.
Po drodze mijamy wracających z akcji strażaków
DSC_0166.jpg

na miejscu widać, że i tu ogień podszedł blisko...
DSC_0172-2.jpg

DSC_0169-3.jpg

po szybkiej degustacji upychamy dingace, proski i postupy w samochodzie i ruszamy...

Normalnie Pelješac kojarzy się nam z takimi obrazkami
DSC_0173.jpg

Jednak po krótkim czasie krajobraz zmienia się dramatycznie... komentarz zbędny, kto jechał w tym roku ten wie co się czuło patrząc na to...
DSC_0182.jpg

DSC_0188.jpg

DSC_0189-2.jpg

DSC_0191.jpg

DSC_0199.jpg

DSC_0207.jpg
trevia
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 02.06.2016 13:30

:cry:

DSC_0208.jpg

DSC_0210.jpg

DSC_0212.jpg

DSC_0216.jpg

DSC_0219.jpg

DSC_0223.jpg

Zatrzymujemy się w okolicy Trstenika, ziemia jest jeszcze gorąca, a w powietrzu unosi się swąd spalenizny... przypominają mi się słowa Toma - pół metra popiołu, setki jak nie tysiące zabitych zwierząt, zniszczone stuletnie gaje oliwne i winnice... teraz dopiero dociera do mnie ogrom tej tragedii :( A najgorsze jest to, że za wszystko odpowiada człowiek, szaleniec, podpalacz.... :(
Tylko woda jak zwykle mieni się odcieniami błękitu i turkusu...
DSC_0228.jpg

DSC_0233.jpg

DSC_0234.jpg

DSC_0235.jpg

DSC_0237.jpg

DSC_0242.jpg

DSC_0243.jpg
Załączniki:
DSC_0236.jpg
Sylwetka...
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 02.06.2016 14:54

trevia napisał(a)::cry:

DSC_0208.jpg

Przemierzaliśmy Pelješac w tym samym czasie, też mam podobne ujęcie z jeszcze dymiącym się zboczem :(
nosekdomin
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) nosekdomin » 02.06.2016 15:07

Fajne foty, ciekawe ujecia. My wybieramy sie dopiero na koniec lata. Chetnie poczytamy i poogladamy :papa: :hut:
jurow
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) jurow » 03.06.2016 06:30

przykre te zdjęcia spalonego Peljesaca...ciekawe czy już się zazieleniło ..które z win z winnicy od Matusko najbardziej Wam smakowało ..może pamiętasz ceny ..
AniaJ.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 03.06.2016 08:03

Okolice Trstenika to takie ładnie miejsce...smutno :cry: Oby przyroda poradziła sobie z tym jak najszybciej.
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.06.2016 17:25

Katastrofija...same kikuty, gdzie ta zieleń... :/
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15 - strona 40
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019