Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zxc1234
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 07.01.2015
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) zxc1234 » 20.05.2016 12:22

Witam
Piękne zdjcia :D Czy mogłabym prosić jakieś namiary na apartament jeden i drugi ? adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 23.05.2016 10:41

trevia napisał(a):cd...

page111.jpg

page.jpg

DSC_0487.jpg

DSC_0481.jpg

DSC_0315.jpg

DSC_0299.jpg

DSC_0251.jpg

DSC_0168.jpg

DSC_0158.jpg

DSC_0083.jpg


Super fotki ! pozdrawiam
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 23.05.2016 10:46

trevia napisał(a):Wstaje nowy dzień. Budzę się o świcie i z kawą siadam na tarasie. Zapowiada się pięknie i znów bardzo gorąco :D
DSC_0138.jpg


Warto wcześnie wstać :-)

Tylko Pelješac nadal dymi... :(
DSC_0149.jpg


A nad głową latają kanadery gaszące pożary szalejące również na Korčuli :cry:
DSC_0151-2.jpg


Jakie to szczęście, że mieszkamy na północnej stronie wyspy, w spokoju cieszymy się wakacjami, a w okolicach Brny i Zavalaticy rozgrywa się tragedia ludzi i zwierząt :cry: Śledzimy dzienniki informacyjne i gdzieś to cały czas w nas siedzi... Obok pięknych krajobrazów i lazuru morza, co jakiś czas docierają do nas obrazki spalonych aut, łuny ognia i zmęczonych strażaków oraz dramatyczne relacje świadków. Znalazłam zdjęcia z drona wykonane po ugaszeniu ognia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotografie Borisa Kačana http://www.boriskacan.com

Początkowo mieliśmy spędzić tu mniej czasu, ale wobec całej tej sytuacji postanowiliśmy przedłużyć nasz pobyt w Kneze i śledzić sytuację na Peljescu.

Pierwszą część dnia spędziliśmy tradycyjnie na plażowaniu. Przed południem nasz gospodarz zaprosił nas na pogaduchy i podarował wyborny brudet (nadal mam ślinotok patrząc na zdjęcie :wink: ) i butelkę wspaniałego czerwonego wina, które wożą od znajomych z Vela Luki (niestety nie mogliśmy się tam osobiście wybrać, bo drogi były częściowo nieprzejezdne).
P1010379.JPG


Zaniosłam wino do pokoju i wracając na plażę zobaczyliśmy z sąsiadem Węgrem buchające płomienie zza apartmanu obok naszego 8O Szybko pobiegliśmy do naszych gospodarzy, krzycząc po polsku, angielsku i węgiersku, że się pali. Oszołomiona właścicielka apartmanu wybiegła za nami, nie wiedząc za bardzo o co chodzi, ale szybko, widząc ogień i kłęby dymu, dołączyła do okrzyków chorwackie "gore!" :? Jej mąż gdzieś dzwonił i próbował wezwać straż. Przed oczami miałam już koniec wakacji, bo bliskość ognia była bardzo niebezpieczna. Moi towarzysze siedzieli w wodzie, więc tylko krzyknęłam w ich stronę i w ciągu 2 minut spakowałam cenniejsze rzeczy do walizek, na wypadek ewakuacji. Oczywiście nie myślałam o robieniu zdjęć... ludzie biegali po ulicy z wiaderkami, nosząc wodę z morza. My też chwyciliśmy za wiadra i ruszyliśmy na pomoc. Na miejscu była masa ludzi, miejscowi, turyści w strojach kąpielowych i kto tylko mógł jeden drugiemu, z rąk do rąk, podawał wiadra z wodą ... pierwszy raz widziałam takie zgranie i zaangażowanie ludzi mówiących w różnych językach, którzy w momencie potrafili ruszyć z pomocą. Akcja wyglądała jak na starych kronikach z powstania warszawskiego. Płonęły suche zarośla tuż obok apartmanu. Na szczęście obok był basen dla dzieci i węże ogrodowe skąd w miarę sprawnie czerpaliśmy wodę, chcąc ocalić dom, po 20 minutach dojechała straż pożarna i ruszyli z piłami robiąc przecinkę. Po jakiejś godzinie ktoś krzyknął "požar ugašan". Ludzie z radością zaczęli dziękować sobie nawzajem. Udało się ocalić apartman, ale z właścicielką było coś nie tak i karetka odwiozła ją do szpitala :( Po wszystkim pomyślałam, że my turyści wrzucilibyśmy walizki do samochodów i wyjechalibyśmy, a ludzie miejscowi musieli bronić dobytku :cry: Widziałam przerażenie w oczach naszej gospodyni, która jeszcze rano mówiła, że po tej stronie wyspy jesteśmy bezpieczni...

Po odszukaniu naszych wiader wróciliśmy do apartmanu (w kuchni czekał brudet :wink: ), wygląda na to, że sytuacja została opanowana i ewakuacji nie będzie :wink: Ale do końca pobytu wypatrywałam co jakiś czas, czy gdzieś coś nie gore :?

Zasłużona chwila relaksu
DSC_0027.jpg
lucyna835
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 10.05.2013
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) lucyna835 » 23.05.2016 11:54

Witam. Ja też poproszę o namiary na kwatery - jeżeli można :)
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 29.05.2016 13:18

Znacie to powiedzenie "Wszystko co dobre, szybko się kończy..."? Nasz pobyt w Trpanj nieubłaganie zbliżał się do końca, z biegiem dni następowała lekka poprawa stanu mojej nogi, tak że udało się jeszcze trochę nacieszyć kąpielą w Jadranie (jak mówili mi Chorwaci "voda s mora je dobra" wskazując na moje kolano), a nawet w ostatni dzień zwlokłam ją po schodkach na kamienistą plażę pod apartmanem Borysa :D
DSC_0133.jpg


Wieczór pożegnalny spędziliśmy w mieście, gdzie akurat było jakieś dalmatyńskie święto, przygrywała klapa i można było skosztować lokalnych specjałów...
DSC_0256.jpg


Śpiewała klapa, śpiewała publiczność... fajne uczucie móc w takiej scenerii na całe gardło zaśpiewać Oci boje lavande i Ribari :hearts:
DSC_0268.jpg


W zachodach słońca jest coś magicznego... Tego dnia nie było inaczej... :)

DSC_0194i.jpg

DSC_0214.jpg

DSC_0220.jpg

DSC_0239.jpg

DSC_0247.jpg


Resztę wieczoru spędzamy w towarzystwie kalmarów, ośmiorniczek i krewetek :wink:
DSC_0334.jpg


Z samego rana ruszamy w dalszą drogę... :)
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 29.05.2016 21:14

Piękne zdjęcia z zachodem słońca :D :wink:
szkoda że już wyjazd :?
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 31.05.2016 09:53

lotnikwsk napisał(a):Piękne zdjęcia z zachodem słońca :D :wink:
szkoda że już wyjazd :?


Dzięki :D Czekają jeszcze miśki ;)
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 31.05.2016 20:17

trevia napisał(a):
lotnikwsk napisał(a):Piękne zdjęcia z zachodem słońca :D :wink:
szkoda że już wyjazd :?


Dzięki :D Czekają jeszcze miśki ;)


Tak, tak...ja wciąż czekam na nie. I choć szkoda, że to już końcówka, to cieszę się, że miśki tuż tuż :D
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 02.06.2016 13:11

Spopielały Pelješac

Nadszedł dzień wyjazdu. Początkowo planowaliśmy przeprawę promem do Ploce, ale Tomo zachęcił nas do powrotu przez półwysep, zapewniając o przejezdnej drodze i opanowanej sytuacji pożarowej, opowiadając jednocześnie o olbrzymich stratach jakie wyrządził ogień. Postanowiliśmy zobaczyć to na własne oczy...

Przy okazji obowiązkowo wizyta w winnicy Matusko.
Po drodze mijamy wracających z akcji strażaków
DSC_0166.jpg


na miejscu widać, że i tu ogień podszedł blisko...
DSC_0172-2.jpg

DSC_0169-3.jpg

po szybkiej degustacji upychamy dingace, proski i postupy w samochodzie i ruszamy...

Normalnie Pelješac kojarzy się nam z takimi obrazkami
DSC_0173.jpg


Jednak po krótkim czasie krajobraz zmienia się dramatycznie... komentarz zbędny, kto jechał w tym roku ten wie co się czuło patrząc na to...
DSC_0182.jpg


DSC_0188.jpg


DSC_0189-2.jpg


DSC_0191.jpg

DSC_0199.jpg

DSC_0207.jpg
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 02.06.2016 13:30

:cry:

DSC_0208.jpg

DSC_0210.jpg

DSC_0212.jpg

DSC_0216.jpg

DSC_0219.jpg

DSC_0223.jpg


Zatrzymujemy się w okolicy Trstenika, ziemia jest jeszcze gorąca, a w powietrzu unosi się swąd spalenizny... przypominają mi się słowa Toma - pół metra popiołu, setki jak nie tysiące zabitych zwierząt, zniszczone stuletnie gaje oliwne i winnice... teraz dopiero dociera do mnie ogrom tej tragedii :( A najgorsze jest to, że za wszystko odpowiada człowiek, szaleniec, podpalacz.... :(
Tylko woda jak zwykle mieni się odcieniami błękitu i turkusu...
DSC_0228.jpg

DSC_0233.jpg

DSC_0234.jpg

DSC_0235.jpg

DSC_0237.jpg

DSC_0242.jpg

DSC_0243.jpg
Załączniki:
DSC_0236.jpg
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 02.06.2016 14:54

trevia napisał(a)::cry:

DSC_0208.jpg



Przemierzaliśmy Pelješac w tym samym czasie, też mam podobne ujęcie z jeszcze dymiącym się zboczem :(
nosekdomin
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 02.03.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) nosekdomin » 02.06.2016 15:07

Fajne foty, ciekawe ujecia. My wybieramy sie dopiero na koniec lata. Chetnie poczytamy i poogladamy :papa: :hut:
jurow
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 21.03.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) jurow » 03.06.2016 06:30

przykre te zdjęcia spalonego Peljesaca...ciekawe czy już się zazieleniło ..które z win z winnicy od Matusko najbardziej Wam smakowało ..może pamiętasz ceny ..
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 03.06.2016 08:03

Okolice Trstenika to takie ładnie miejsce...smutno :cry: Oby przyroda poradziła sobie z tym jak najszybciej.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.06.2016 17:25

Katastrofija...same kikuty, gdzie ta zieleń... :/
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15 - strona 40
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone