Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wakacje

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ExiLeQ
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.06.2013
Wakacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) ExiLeQ » 11.06.2013 19:18

Witam. Za równiutki tydzień jadę do Chorwacji na wakacje. Właściwie to do Słowenii, Czech, Chorwacji i Czarnogóry.
W Chorwacji będę 4 noce i chciałbym wiedzieć czego się obawiać i na co się przygotować. Czytałem o groźnych owadach i gadach zamieszkujących Chorwację. Czy naprawdę jest aż tak źle? Że w hotelach można spotkać szerszenie, gekony itp? Mam uczulenie na użądlenie osy i ogólnie nie lubię zbytnio owadów/robaków poza wyjątkami. Możecie mi doradzić co warto zabrać ze sobą, na co uważać i co mieć na uwadze? Chodzi mu tu nie tylko o robactwo, ale o też takie ogólne sprawy. :roll:

PS: Jak przeczytałem o tych poskokach, czarnych wdowach, szerszeniach itp. to mi się jechać odechciało. Dodam tylko, iż jest to wycieczka zorganizowana (60osób). Nwm dokładnie gdzie będę, ale wiem, że na pewno w Splicie, hotel mam nad Adriatykiem i w Chorwacji będę 4 noce. (W Czarnogórze, Czechach i Słowenii po 1 nocy)

Pozdrawiam. :hut:
bielszczanka42
Croentuzjasta
Posty: 148
Dołączył(a): 28.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bielszczanka42 » 11.06.2013 19:22

Z takimi lękami nie wysunąłbym nosa z domu... :wink:
ExiLeQ
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ExiLeQ » 11.06.2013 19:25

Czy ja wiem czy to lęki? Lubię przygody, ale jak czytam, że spotkać jadowitego pająka czy szerszenia to normalka to mi się dziwnie zrobiło ;p
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.06.2013 20:18

Przed szerszeniami i osami można się łatwo obronić, wystarczy tylko nosić cały czas w Chorwacji odpowiedni strój:
Obrazek
grzesiek1
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 30.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek1 » 11.06.2013 20:51

Szerszenie i gekony to nic. Najgorsze jak się w takim hotelu spotka idiotę.To dopiero zagrożenie :mrgreen:
bettina57
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 03.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) bettina57 » 11.06.2013 23:43

Przez kilkadziesiąt pobytów w Chorwacji raz osa użarła mnie w tyłek,choć nie miałam do niej pretensji,bo to ja na niej usiadłam,a nie ona na mnie.Raz widziałam skorpiona-był za świętym obrazkiem w sypialni apartamentu znajomych.Wzięli go do Polski w pudełku po zapałkach,ale długo nie pożył.I to by było na tyle w kwestii" dzikich zwierząt chorwackich"
bielszczanka42
Croentuzjasta
Posty: 148
Dołączył(a): 28.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bielszczanka42 » 11.06.2013 23:56

ExiLeQ napisał(a):Czy ja wiem czy to lęki? Lubię przygody, ale jak czytam, że spotkać jadowitego pająka czy szerszenia to normalka to mi się dziwnie zrobiło ;p

Tak mocno tymi wszystkimi stworami nie przejmuj się. Byłem w Chorwacji (tylko) 4 razy, jadę w sierpniu kolejny raz i niestraszne mi te wszystkie stwory... Wielu było wiele razy i nie słyszałem aby ktoś "zszedł" z ich powodu...
Lubisz przygody, to może spotka cie jakaś przygoda, ale tylko przygoda... :oczko_usmiech: Odwagi!!!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.06.2013 00:10

Takie małe stworzenia są zsikane ze strachu przed ludźmi :wink:
Nawet szerszenie i gekony.

Jak ich nie zaatakujesz, to one nic złego nie zrobią, przetestowane wielokrotnie :wink:

Za to w Czechach grasuja utopce, staniesz nad stawem lub rzeką, to napadną, wciągną do wody i utopią :roll:
Utopce rodzą się z dusz topielców i poronionych płodów. Podobnie jak wodniki zamieszkują wszelkie zbiorniki wodne (łącznie ze studniami i rowami przydrożnymi) i topią ludzi oraz przechodzące przez rzekę zwierzęta. Odpowiadają także za wylewy rzek oraz zatapianie pól i łąk ( np. utopce z Czech są winne zatopienia trasy Toruńskiej w Warszawie ). Ostatnia powódź nad Dunajem to także ich dzieło :!: . Utopce przybierają postać wysokich, bardzo chudych ludzi o oślizgłej, zielonej skórze, z dużą głową i ciemnymi włosami.

Ulubionym pożywieniem utopców jest utopenec
Obrazek

Słyszałem, że ostatnio specjalizują się w napadaniu na wycieczki zorganizowane z Polski :!:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 12.06.2013 02:18

Witam.
ExiLeQ napisał(a):Witam. Za równiutki tydzień jadę do Chorwacji na wakacje. Właściwie to do Słowenii, Czech, Chorwacji i Czarnogóry.


To w końcu gdzie na te wakacje...? :roll: :?:

W Chorwacji będę 4 noce i chciałbym wiedzieć czego się obawiać i na co się przygotować.

Obawiaj się tego, że w 4 dni i 4 noce niewiele zobaczysz i nie wyrobisz sobie szerszego spojrzenia na ten kraj.
Przygotuj się na to, że albo szybko zatęsknisz za powrotem albo dojdziesz do wniosku że te 4 noce/doby to stanowczo za mało...
Przygotuj się i obawiaj też tego, że wśród tych 60 osób z wycieczki na pewno znajdą się takie, które będą przeżywały każdy kawałek morza jak mrówka okres i będziesz słyszał jęki zachwytu oraz spazmy podziwu a także sporadycznie wystąpią objawy udaru po wyjściu nieprzygotowanych osób na słońce.

Czytałem o groźnych owadach i gadach zamieszkujących Chorwację.

Chryste! GDZIE???! JAKIE???! 8O 8O 8O 8O 8O :o :|

Czytałem, że groźne to są u nas. Zwłaszcza stwory dwunogie. Jak nie ugryzą to coś podpier...ą! :!:
Lepiej uważaj... :wink:
W Parku Biokovo są jakieś żmijki (oczywiście nie zalegają całymi kłębowiskami na szlaku jakby co...), ale nie wierzę, że w ciągu tych 4 dób zdążysz tam być. :lol: :) :wink:

Czy naprawdę jest aż tak źle?


No tragedia.... Strach tam jechać!
Zastanów się jeszcze. :lol: :wink:
Może zdążysz przekonać operatora wycieczki, że tam się nie ma co pchać?
Pogadaj z nimi.

Że w hotelach można spotkać szerszenie, gekony itp?

Wiesz, szerszenie to można spotkać wszędzie, zwłaszcza poza hotelami- więc może najlepiej pozamykać okna i nie wychodzić? A te gekony to wielkie jakieś? Zjedzą np. człowieka? 8O :o :roll:

A w ogóle to gdzieś Ty to wszystko wyczytał?
:o :roll:

Mam uczulenie na użądlenie osy i ogólnie nie lubię zbytnio owadów/robaków poza wyjątkami. Możecie mi doradzić co warto zabrać ze sobą, na co uważać i co mieć na uwadze?

Kaptur na głowę, pozamykać okna, nie wychodzić z hotelu, kupić lornetkę - żeby pooglądać z daleka Adriatyk, środek owadobójczy, nie perfumować się zapachami kwiatowymi (wyjdziesz z hotelu do autokaru a tu jakaś franca nadleci i wywęszy jakiś znajomy zapach i pomyśli, żeś kwiatek i co wtedy?)
Jakiś Muchozol i Raid ponoć zabija owady. Na śmierć!
:D
Chodzi mu tu nie tylko o robactwo, ale o też takie ogólne sprawy. :roll:
Komu?

Z ogólnych spraw, to:
- nie zostawiaj mydła na podłodze w łazience (groźba poślizgnięcia)
- nie bój się jedzenia i picia kupowanego z ulicy
- jak się jednak odważysz na wyjście z hotelu i co gorsza- kąpiel w morzu to koniecznie uważaj na coś takiego:
ostrosz-drakon-smiertelne-zagrozenie-t14257.html?hilit=Ostrosz
- weź sobie coś na głowę, żeby udaru nie dostać
- dużo pij (wody/płynów, nie wódki!) :lol:


PS: Jak przeczytałem o tych poskokach, czarnych wdowach, szerszeniach itp. to mi się jechać odechciało.

8O 8O 8O :roll: :)
To my tu chyba sami wariaci albo ryzykanci, co? :)
Niedawno w lesie obok chałupy spotkałem żmiję zygzakowatą.
Jak myślisz, wyprowadzać się? :)
Jakiś tydzień temu widziałem też dwie czarne wdowy. Siedziały w knajpie i obgadywały swoich byłych. :lol:
Niegroźne były.
:)
Dodam tylko, iż jest to wycieczka zorganizowana (60osób). Nwm dokładnie gdzie będę, ale wiem, że na pewno w Splicie, hotel mam nad Adriatykiem i w Chorwacji będę 4 noce. (W Czarnogórze, Czechach i Słowenii po 1 nocy)

Split to nie Sydney, że jadowite pająki łażą po parkach i skwerach i na latarniach się czają...
(a właśnie- jak będzie wycieczka do Australii to nie jedź! Tam dopiero jadowitych stworzeń pełno! Węże przyłażą pod próg domu a jadowite pająki spacerują po sufitach hotelu!) :o :roll:

Ogólnie rzecz biorąc, na Twoim miejscu nie wychylałbym się w ogóle z domu, jak masz takie lęki. :wink:
Chociaż... nawet na balkonie w domu może Cię jakieś cholerstwo użreć, więc może jedź na północ- do Skandynawii- tam za zimno i nie ma niczego w/w co gryzie- poza komarami i meszkami rzecz jasna...

P.S. A tak w ogóle, to nie przejmuj się za dużo i myśl pozytywnie. :) :) :D
Co Ci jakaś zasrana osa czy inny szerszeń będzie plany burzyć i marnować zapłaconą kasę!
Chciałeś jechać- no to jedź! Z powodu paru robaków i owadów będziesz rezygnował?
Eeeeee.... :) :wink:

Pozdr.
I nie czytaj tyle strasznych opowieści. Mieszają w głowie. :) :lol: :mrgreen:
kemilia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 30.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kemilia » 12.06.2013 09:08

bettina57 napisał(a):Przez kilkadziesiąt pobytów w Chorwacji raz osa użarła mnie w tyłek,choć nie miałam do niej pretensji,bo to ja na niej usiadłam,a nie ona na mnie.Raz widziałam skorpiona-był za świętym obrazkiem w sypialni apartamentu znajomych.Wzięli go do Polski w pudełku po zapałkach,ale długo nie pożył.I to by było na tyle w kwestii" dzikich zwierząt chorwackich"

Wiem co czułaś, ja w niedzielę usiadłam na osie- do dziś boli :)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 12.06.2013 10:00

Myślę, że osę czy szerszenia łatwiej spotkać u nas niż w Chorwacji. Jadowitej żmii również nigdy w Chorwacji nie spotkałem, natomiast w Polsce już dwa razy w tym roku...
No a gekonki i żółwie są miłe i niegroźne :wink:
kiniaa
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiniaa » 12.06.2013 10:51

z szerszeniami mialam problem akurat w Polsce... zrobily sobie gniazdko w dachu. Trzymaly sie ode mnie z daleka ;) i z wzajemnoscia :) natomiast z czarna wdowa nie chcialabym sie spotkac nigdy ...
Krzychy
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 12.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychy » 12.06.2013 21:04

Ja wybieram się również niedługo i wg. mnie nie ma co panikować. A można wiedzieć gdzie dokładnie będziesz miał hotel? Ja wybieram się na 10dni też w okolice Adriatyku. Nie byłem jeszcze w CRO, ale myślę, że jedynego czego powinieneś się obawiać to jeżowce, opalona skóra i rakija ;)
rafgrzeg
Croentuzjasta
Posty: 282
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafgrzeg » 12.06.2013 21:58

Krzychy napisał(a):Ja wybieram się na 10dni też w okolice Adriatyku.


Spory zakres terytorialny :D
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone