Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trochę wiosny zimą - CYPR - thanks Aphrodite's Island!

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 10:57

Kontynuujemy nasz (znaczy się mój ;) ) poranny spacer ....

Od zamku i portu dochodzę do pierwszych wykopalisk sprzed bez mała 16 stuleci...
Położone są one, ot tak sobie, przy wąskiej uliczce, na tyłach restauracji, przy jachtach czekających na sezon na lądzie

Są to ruiny Bazyliki Panagia Limeniotissa, której początki sięgają V wieku AD, zniszczonej prawdopodobnie podczas inwazji arabskiej w połowie VII wieku, dzieła zniszczenia dopełniło trzęsienie ziemi (częste w tym regionie) w połowie XII wieku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok tego miejsca znajduje się wejście do tzw. Nea Pafos czyli sporego kompleksu, z kilkoma słynnymi zabytkami z okresu starożytności. Oto ono (wrócimy tu jednak później z rodziną)
Obrazek

Map of the Archeological site of Pafos
Obrazek

Co ważne dla przyjeżdżających, a nie rezydujących w Pafos - obok znajduje się spory parking (darmowy)
Obrazek

Oraz dworzec autobusowy
Obrazek

Ciekawe linie autobusowe, kursujące nie tylko po samym Pafos
Obrazek
Ta była z portu (dworzec) do naszego hotelu - ale nigdy z niej nie skorzystaliśmy :)

A z tej z kolei skorzystaliśmy - pojechaliśmy nią do Coral Bay - 15 km od Pafos (wracając z Zatoki Koralowej - wysiedliśmy na przystanku Tombs of the Kings - skąd do nas wróciliśmy piechotą - z górki bagatela jakieś 5 km)
Obrazek

Jak już wspomniałem dzisiejsze Pafos dzieli się na dwie części oddzielone dwupasmowymi drogami, przy których nie ma zbyt wielu budynków mieszkalnych, lecz firmy, kilka zabytków.
Dolna część interesowała mnie z początku najbardziej, z racji braku samochodu, ale i chęci poznania początków miasta (choć tak naprawdę prawdziwe początki miały miejsce w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów PalaiPafos), zatem Kato Pafos (Dolne Pafos), jak dziś jest nazywana, składa się też tak naprawdę z dwóch części, jednak przenikających się i próbujących z sobą współgrać.

Mamy więc w Kato Pafos część turystyczną położoną wzdłuż promenadki nad samym morzem oraz część, nazwijmy ją, historyczną, do której należy zaliczyć: Nea Pafos (obszar wykopalisk archeologicznych sprzed 2000 tysięcy lat - wejście pokazałem wyżej, zamek (a właściwie dwa zamki) w porcie, kościół Ayia Kyriaki (miejsce tortur Św Pawła), pozostałości starożytnego teatru czy miejskie "baths" z tego samego okresu.

Wszystko wymienione oraz o wiele więcej z PAFOS pokaże sukcesywnie - tak naprawdę to czuję, że będziecie mieli dość Pafos i usłyszę błagania w stylu "Tony, miej litość, weź już to auto trzeciego dnia i JEDŹMY gdzieś INDZIEJ POZA TO PAFOS!!!" :)
(choć z drugiej strony oprócz relacji Wojtka nie znalazłem tutaj wiele o Cyprze - no ale w końcu to Forum o Cro, którą wszyscy strasznie kochamy)

A tak, jestem winien małe wyjaśnienie - zatem pierwsze dwa dni (pierwszy spacer jest rankiem w niedzielę dnia 10 lutego) korzystaliśmy przy zwiedzaniu z własnych nóg oraz całkiem fajnej komunikacji miejskiej (która dojeżdża też 15 km za Pafos - np do słynnej Coral Bay - o czym było już też wyżej).

Od wtorku do końca pobytu czyli do soboty włącznie posiadaliśmy auto marki Kia Picanto, którym całkiem sprawnie przemieszczaliśmy się po Wyspie (choć czasem po górę było ciężko, w końcu to tylko 1000 cm3 pojemności :) )

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: 8O 8O 8O :boss: :boss:

Ευχαριστώ
Τα λέμε!
Ostatnio edytowano 11.06.2021 12:44 przez tony montana, łącznie edytowano 2 razy
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 10:58

kaszubskiexpress napisał(a):Marcinie, czy to Twoje fotki ?


Tak, Leonie :)

I tylko jedna z nich jest nieco poprawiona w programie XN Viev :)

:oczko_usmiech:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 19.02.2013 11:06

tony montana napisał(a):
Tak, Leonie :)

To w stosunku do Twoich poprzednich fotorelacji postęp jest zauważalny. Jest różnica.
Pozdrawiam.
:hut:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.02.2013 11:06

tony montana napisał(a):Mapka ta, wiem, nie jest idealna i nie jest kompletna, gdyby były JAKIEKOLWIEK pytania - chętnie na nie odpowiem


Ja nie mam pytań 8O :oczko_usmiech: ,

ale z kolejnym odcinkiem nie ociągaj się zbytnio :smo: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 11:11

kaszubskiexpress napisał(a):
tony montana napisał(a):
Tak, Leonie :)

To w stosunku do Twoich poprzednich fotorelacji postęp jest zauważalny. Jest różnica.
Pozdrawiam.
:hut:


Zacząłem się trochę bawić trybami P, S i A....
Żona z kolei twierdzi, że sporo zdjęć popsułem i na automacie lepiej wyszłyby ;)

Mysza73 napisał(a):Ja nie mam pytań ,

ale z kolejnym odcinkiem nie ociągaj się zbytnio .


E tam, jak w takim tempie będę prowadził relację to skończę ją już za miesiąc ;)

Za dużo komentarzy nie zdążycie też napisać :(

:papa: :papa:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 19.02.2013 11:17

tony montana napisał(a):Zacząłem się trochę bawić trybami P, S i A....
Żona z kolei twierdzi, że sporo zdjęć popsułem i na automacie lepiej wyszłyby ;)

Automat może nie, ale np ustawienia na krajobraz, nocne, portretowe, czy inne półautomatyczne byłoby skuteczniejsze.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 19.02.2013 13:37

Tony, mapka jak zwykle powalająca ...
Dziwnie tak patrzeć na te zdjęcia kiedy nie ma na nich tłumów turystów 8) .
Jednak zwiedzanie poza sezonem to jest TO !
A mógłbyś tak z grubsza wypunktować miejsca, które odwiedziliście?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 19.02.2013 13:45

Zobaczyłam pierwsze zdjęcie i już wiedziałam, że będzie się tutaj przyjemnie zaglądało :)

Serdecznie pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 15:22

Potter napisał(a):Tony, mapka jak zwykle powalająca ...
Dziwnie tak patrzeć na te zdjęcia kiedy nie ma na nich tłumów turystów 8) .
Jednak zwiedzanie poza sezonem to jest TO !
A mógłbyś tak z grubsza wypunktować miejsca, które odwiedziliście?


Proszę bardzo


Roxi napisał(a):Zobaczyłam pierwsze zdjęcie i już wiedziałam, że będzie się tutaj przyjemnie zaglądało

Serdecznie pozdrawiam


Pierwsze zdjęcie ma wisieć w salonie :)

Zapraszam Roxi :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.02.2013 15:27

No to i ja skorzystam z tej Twojej wiosny !
Tym chętniej, że dzisiaj nas przysypało. 8)
pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.02.2013 15:30

mariusz-w napisał(a):No to i ja skorzystam z tej Twojej wiosny !
Tym chętniej, że dzisiaj nas przysypało. 8)
pozdrawiam.


Mnie też :evil: :roll: ,

a prosiłam, żeby Tony wiosnę przywiózł :roll: :smo: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 15:59

Kolejne zdjęcia z Pafos (a jakżeby inaczej) :)
Zwyczajna zabudowa Pafos - każdy posiada swój BANIAK na dachu (a większość ogromne anteny satelitarne - pamiętacie film "Kontakt" z Jodie Foster? No to takiego rozmiaru, do komunikacji z kosmitami chyba :)
Obrazek

Obrazek

Bardzo dobrze wyposażony dwupoziomowy supermarket
Obrazek

Jednakże środy to dla nich coś a la nasze środy z bibliotece (chyba dzień pracy twórczej ;) )
Obrazek

W Pafos znajdziecie restauracje ze wszystkich stron świata - indyjskie, chińskie, włoskie, rosyjskie...
Obrazek

Jest także bardziej "światowo" ... wielkie sieci też nie odpuściły Pafos
Obrazek

(MÓWIŁEM, ŻE WAS ZAMORDUJĘ TYM PAFOS!) :)

Roślinność Pafos
Obrazek

"rzeczka" płynącą między hotelami? ;)
Obrazek

Na stricie Pafos
Obrazek

Nautilius Captaina Nemo?
Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 11.06.2021 12:52 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 16:00

mariusz-w napisał(a):No to i ja skorzystam z tej Twojej wiosny !
Tym chętniej, że dzisiaj nas przysypało. 8)
pozdrawiam.


oj, nie tylko Was :)
NA Wybrzeżu też mnóstwo śniegu - aż normalnie oczom nie wierze...

Na Cyprze dziś 17 stopni :)
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 19.02.2013 20:20

Hej Tony :!:
Podłączam się do Twojej podróży bo jest pięknie i na dodatek "świeżą bryzą " pachnie..... 8)

P.S.
Jedno pytanko......czy aby korzystać w przyszłości z Twoich mapek ,będę potrzebował wykupić assistance :?: :mrgreen:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 20:55

CROberto napisał(a):Hej Tony :!:
Podłączam się do Twojej podróży bo jest pięknie i na dodatek "świeżą bryzą " pachnie..... 8)

P.S.
Jedno pytanko......czy aby korzystać w przyszłości z Twoich mapek ,będę potrzebował wykupić assistance :?: :mrgreen:


CROberto

Ja tam wykupiłbym na wszelaki słuczaj dodatkowe ubezpieczenie na szyby, opony i podwozie, na Cyprze to jeno 6,50 Oiro za dzień

Poczekaj jak zrobię mapę .... Dystryktu Pafos ... albo ... całego CYPRU ;)

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Trochę wiosny zimą - CYPR - thanks Aphrodite's Island! - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone