Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jeśli nie Chorwacja....to Cypr

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
michael_tureck
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 100
Dołączył(a): 22.06.2008
Jeśli nie Chorwacja....to Cypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) michael_tureck » 02.08.2020 17:42

Witam
W czasach Covidu wszyscy pojechali na Chorwację (przynajmniej ze znajomych) a ja postanowiłem iść pod prąd.
Będzie Cypr. Relacja zdalnie już po 16tym sierpnia jak dolecę. A póki co pytam cro-maniaków którzy już tam byli co polecają komuś mieszkającemu k Larnaci. Licząc na takie widoki:
Ayia Napa.jpg


Pozdrawiam
Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.08.2020 19:26

Ja Cypr już 2krotnie odwiedziłam, ale poza sezonem. Tu moja relacja: w-pogoni-za-flamingami-t51788.html?hilit=flamingami Wiesz, że tam w sezonie są mega upały???
Gdzie dokładnie masz bazę?

Ta plaża na fotce to Nissi Beach w Agia Napa - od Larnaki kawałek (bardzo fotogeniczna plaża, ale bardzoooo tłoczna nawet poza sezonem, i bardzo głośna), dlatego pytam gdzie będziesz? Będziesz miał auto do swojej dyspozycji? Przez jaki czas i na ile czasu tam lecisz - wtedy będę mogla coś podpowiedzieć.
michael_tureck
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 100
Dołączył(a): 22.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) michael_tureck » 07.08.2020 11:28

Upały tak wiem. Ale mam porządny apartament z klima, basenem i ...urlop tylko od 16 do 23 sierpnia.... Taki klimat. A śpię dokładnie obok lotniska Larnaca więc z dojazdem spoko. Lecę sam i zamierzam jeździć skuterem wiec będzie mi wiało :D jeśli będzie mega gorąco to po prostu będę plażował o świcie i pod zmierzch. Damy radę !
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.08.2020 21:55

Koniecznie Capo Greko - u mnie w relacji możesz zobaczyć. Tam dojazd autobusem + rower na miejscu wystarczy. Tam jest kilka ciekawych miejsc do zobaczenia.
Pafos (tu najwięcej miejsc do zwiedzania) czy góry Troodos a nawet Limassol to skuterkiem (tym najmniejszym) to raczej poza zasięgiem Twoim. Wyspa może nie duża, ale jednak trochę tych kilometrów jest.
Obok lotniska warte zwiedzenia jest Hala Sultan Tekke oraz słone jezioro - raczej spotkać flamingi nie masz szans, ale może akurat....
W Larnace plaże d..y nie urywają. Popularna jest Mackenzie, która od strony miasta graniczy z lotniskiem i można podziwiać samoloty w czasie lądowania. W samym mieście konieczna do odwiedzenia jest Cerkiew św. Łazarza.
Co do plaż: akceptowalna w okolicy jest Alaminos Beach - plaża z barem, dość duża - byłam w październiku i były tam boskie pustki. Najładniejsze plaże są w Agia Napa - tu też najbardziej kurortowo. Jeśli zależy Ci na plażach to pomyśl o zmianie miejscówki, bo codzienne dojeżdżanie skuterkiem czy autobusem będzie męczące to jednak 50 km w jedną stronę.
Prawdziwy Polak
zbanowany
Posty: 113
Dołączył(a): 01.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prawdziwy Polak » 09.08.2020 22:17

Skuterkiem nie ma szans się przemieszczać. Autostrady z dużą różnica nad poziomem morza. Plus podmuchy wiatru.
Plaże najładniejsze w Agia Napa, prawie jak na Karaibach. Pafos słabe.
Adis
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 12.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adis » 10.08.2020 17:46

Pozwolę się trochę podpiąć pod wątek, może akurat coś zaczerpniesz z mojego posta. Również w tym roku zdradzę Chorwację na rzecz Cypru. Pobyt podzielony, dosłownie 2 dni na zachodniej stronie w okolicach Pafos, a potem druga część pobytu typowo plażowo w Ajia Napa.
W okolicach Pafos planujemy skoczyć na Lara Beach, Coral Bay, zobaczyć wraki statków, Sea Caves, potem jadąc na wschód zahaczyć o Skałę Afrodyty oraz White & Rocky beach.
Macie może jakieś konkretne restauracje, tawerny do polecenia? Jakiś adres gdzie kupię dobre domowe wino? Planuję podjechać do winnicy Vouni Panayia Winery ktoś może był, potwierdzi, że warto?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2020 19:58

Tu jedliśmy 2 lata temu: https://www.tripadvisor.com/Restaurant_ ... trict.html
Mega duże porcje. Polecam.

Coral Bay jest mega popularna i w normalny sezonie mocno okupowana (duża strefa leżakowa). Nad samą plażą jest spory parking, w październiku bez problemu parkowaliśmy. Na uliczce dojazdowej dużo knajpek.

Do samej Lara trudno dojechać, jedzie się szutrem, a ubezpieczenia nie obejmują uszkodzeń na takich drogach, Dojazd na własne ryzyku lub trzeba brać droższe auto z napędem 4*4 lub wycieczka zorganizowana.

Pafos - tu najlepsze zabytki: Grobowce Królewskie (takie 3+, ale za te ceny wejść żal nie odwiedzić) no i rewelacja Park Archeologiczny (gorąco, brak cienia!!). Potem Kurion - rewelka (mozaiki i usytuowanie teatru, w mojej relacji pokazałam to miejsce). Obok jest jeszcze sanktuarium Apollo, ale nie byłam.

Skała Afrodyty - obowiązkowo. Parking jest po drugiej stronie drogi, wejście do przejścia pod drogą jest tuż przy knajpce.Plaża najlepiej prezentuje się z oddali (kierunek Limassol)

White Bay - nas nie powaliła.

Agia Napa - samo miasteczko to beton betonem pogania. Nam się nie podobało, a byliśmy i w utym i w październiku.

Przy Nissi Beach parking był płatny 3 eur - jak już pisałam wcześniej końcem października był tłok, ogromny huk i muzyka na maxa. Jak się da to lokujcie się na wysepce.

Jak macie jakieś pytania, to pytajcie.

Muszę kiedyś opisać nasz październikowy wyjazd. :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.08.2020 20:38

No właśnie Beti czekamy! :)
Wiem, że to kawał drogi od Larnaki bo drugi koniec wyspy po skosie, ale Półwysep Akamas -widokowo petarda.
Wioseczki w Górach Troodos pięknie, no i to ich wino
:)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2020 21:40

Ciebie tu brakowało właśnie :D

Troodos fajne, jeszcze jakiś miesiąc temu widziałam filmik z dużą ilością wody w wodospadzie, ale skuterkiem to odradzam.

W ogóle Cypr w 7 dni jest trudny do ogarnięcia.
Prawdziwy Polak
zbanowany
Posty: 113
Dołączył(a): 01.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prawdziwy Polak » 12.08.2020 11:10

Cypr wprowadza obowiązkowe testy na covida dla Polakow.
Od 14 sierpnia
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26202439.html
Prawdziwy Polak
zbanowany
Posty: 113
Dołączył(a): 01.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prawdziwy Polak » 12.08.2020 11:40

michael_tureck napisał(a):Upały tak wiem. Ale mam porządny apartament z klima, basenem i ...urlop tylko od 16 do 23 sierpnia.... Taki klimat. A śpię dokładnie obok lotniska Larnaca więc z dojazdem spoko. Lecę sam i zamierzam jeździć skuterem wiec będzie mi wiało :D jeśli będzie mega gorąco to po prostu będę plażował o świcie i pod zmierzch. Damy radę !

Musisz zrobić test, inaczej nie wpuszcza
Mało czasu zostalo
michael_tureck
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 100
Dołączył(a): 22.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) michael_tureck » 26.08.2020 19:24

A więc zaczynamy relację....
16tego rano spakowałem się w podręczny bagaż wizzair, jeden bagaż 10 kg Wizzair i kask (to ważna informacja) i byłem na lotnisku parę minut po w pół do dziesiątej.
Standardowa zabawa w zdejmowanie pasków, ogladaniu zawartości baterii do laptopa etc.
Wylot 11:40 i już po 15:40 czasu Kair jestem na lotnisku w Larnace.
Tutaj ważna informacja - proszę mnie nie pytać i nie komentować tematów związanych z covid-19; ja uznaję tą medialną sraczkę za jedną z wiekszych bzdur w historii ludzkości: co musiałem gdzieś tam przebadać, zgłosić zaciągnać na chwilę maskę na ryło - to zrobiłem wbrew sobie, normalnie żadnego covidu nie ma a przynajmniej nie widać tego na plażach cypru. poza są jakieś idiotyczne wymogi typu w sklepie i drinkbarze tak ale juz na wsi nie nosi nikt etc. nie komentuję tego bo całą ściemę z covidem dawno olałem i pojechałem wypoczywać a nie podniecać się doniesieniami czy jest 400 czy 111 zarażonych - nie interesuje mnie to, bo żyje jak żyłem, a covid to ja miałem w styczniu po powrocie z Alp włoskich z nart. Tak że ten temat pomijamy.
Na lotnisku przypomniała mi się stara anegdota jak Janusz z Grażyną pojechali do Egitu w środku lata, wysiadają i Halina mówi:
- Jezu Janusz jak tu gorąco, wieje jak z suszarki
- Halyna, głupia, to z silników, normalnie jest....
Schodzą ze schodków samolotu na ziemię....i Janusz wypala:
Halyna to nie silniki, tu tak goronco jest....
No wiec tak mnie przywitał Cypr na lotnisku:
IMG-20200816-WA0020.jpg
Na lotnisku upał jak .....

Tymczasem wieczór zapada, docieram do hotelu, szybka kąpiel w basenie i wychodzę na taras miejscowej restauracji...gdzie wciąż jest 28 st C i duchota, więc tak myślę sobie - to będzie ciężki tydzień.
IMG-20200816-WA0035.jpg
Zimne piwko na gorącym i dusznym tarasie

Zdziwienie wszystkich po przylocie na Cypr budzi fakt, że ruch tu jest ....lewostronny, a wiec jeździmy "pod prąd". Biorąc pod uwagę że na 7 dni pobytu na 7 dni przewidziałem jeżdzenie wypożyczonymi motorem i samochodem będzie to niewątpliwie jakaś gratka. Póki co przejażdzka autobusem Cyprus Buses Lines dostarcza dostatecznie dużo emocji:
IMG-20200816-WA0023.jpg
Że się chłop nie boi jechać pod prąd....

Wracam do mojego hotelu. Tutaj słów kilka o hotelach: wybierajmy naprawdę dobre, nowe i sprawdzone lokalizacje, bo jak sobie tak pomyślę że teraz miałbym te 7 dni przezyć w jakiejś norze na poddaszu, bez klimy (chociaż na Cyprze to niemożliwe) etc to nie ma takiej F-opcji. Na szczęscie okazuje się że mój apartament jest nie tylko bajecznie wyposażony, ma basen, parking, wyposażoną kuchnię, to ma przede wszystkim pięknie działającą cyfrowo sterowaną klimatyzację. Jak się okaże nadchodzący tydzień bez niej byłby nie do wytrzymania. Chociaż starałem się utrzymywać w pokoju dość wysokie jak na Polaka temperatury 23, 24 st C i wtedy całkiem komfortowo się mieszkało, to godzina dwie wyłączenia klimy powodowało, że ...było już za duszno i za ciepło. Cypr to klima. :D
Wieczór spędziłem nad basenem i była to dobra decyzja, bo wreszcie się ochłodziłem. Ta podróz autobusem do hotelu mocno mnie rozgrzała, biorąc pod uwagę 90 min stanie na przystanku i 30 min kurs. Zaleta: 1,5 EUR za bilet, taksówką zapłaciłbym około 25 E. Basen mnie przytulił ...ciepłą wodą....tu wszystko się rozgrzewa.
IMG-20200819-WA0060.jpg
Nieskromnie mówiąc....kobiety mówią że mam zgrabne nogi. Nie wiem czy dla faceta to komplement :D

Zapadającego wieczoru czułem się...źle.... niestety upał i mocne wejście w niego spowodowało, że chyba trochę się przegrzałem i odwodniłem. W nocy bolała mnie głowa, a nocy ogólnie nie przespałem. To spowodowało trochę osłabienie entuzjazmu Cyprem - ale biorąc pod uwagę że nazajutrz rano wypożyczałem motocykl - miska mi się cieszyła jak dziecku w Legolandii. Poki co próbowałem się doładować energią i wychłodzić pod pokojową klimą. Kładąc się spać jeszcze raz próbowałem zrozumieć po co niektóre hotele na południu w pościeli załączają coś takiego jak (tu cytat za Gajosem) kordłę. Ja spałem pod czymś takim prześcieradlanym, oczywiście nago, bo to inna konfiguracja jest w ogóle bez sensu. Zapadła noc, wiec wyszedłem na chwilę na taras, oczywiście nago, a tam ....gorąc jak w dzień, wróciłem do pokoju chyba nie jestem jeszcze gotowy na takie wyzwania :D
IMG-20200816-WA0045.jpg
...i znów te piękne zgrabne nogi :D
Ostatnio edytowano 26.08.2020 20:41 przez michael_tureck, łącznie edytowano 10 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.08.2020 19:45

To czekam na c.d.

Edit: przed sekundą było widać zdjęcie, a tera już nie. (lotnisko i samoloty)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.08.2020 10:34

Zapowiada się ciekawa (motocykl, auto - dużo przemieszczania się) relacja, będę czuwał :)

Tylko tymi nogami to mnie nie przekonałeś ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.08.2020 11:02

Dalsza część rekcj dawaj w kolejnych postach, o tak to źle się będzie czytało no i nie będzie informacji, że coś dopisałeś.

Fotki juz są. Jaki hotel wybrałeś? Daj namiar.
Następna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Jeśli nie Chorwacja....to Cypr
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone