Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trochę wiosny zimą - CYPR - thanks Aphrodite's Island!

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2013 21:12

No dobra, może starczy już (ale tylko na chwilę! :P ) "ogólnych" zdjęć Pafos. Skupmy się na Archeological Site of Pafos. (UNESCO)
W zimę otwarte od 8-17 (w lecie do 19.30) wejście płatne 3.40 E (dzieci under 16 nie płacą - zresztą jak w większości zwiedzanych obiektów na Cyprze)
Wejdźmy zatem
Obrazek

"Wejszliśmy"
Obrazek

Idziemy w kierunku Asklepeionu i Odeonu
Obrazek

Asklepeion - Sanktuarium poświęcone bogu medycyny, Asklepiosowi, był używany również jako dom opieki.
Znajduje się na południe od Odeonu i południowy zachód od Agory.
Obrazek

Obrazek

"Rzut beretem" znajduje się też Odeon. Obiekt z drugiego wieku naszej ery. Dziś, w lecie odbywają się tam koncerty muzyczne i wystawiane są sztuki teatralne. Przetestowałem akustykę, jest znakomita, mówiłem prawie szeptem z jednego końca, zaś byłem słyszany na drugim :)
Obrazek

Zewsząd widać latarnię (nowa)
Obrazek

Obrazek

Widoczki - tam daleko, po prawej znajdują się Tombs of the Kings (będziemy, a jakże)
Obrazek

Obrazek

Roślinność Pafos (2) :)
Obrazek

Obrazek

A teraz seryjka jak to się mówi "weltberumhtes" mozaik sprzed nieraz prawie 2000 lat - Wojtek Franz - dał ich całkiem sporo i zdjęcia miał o wiele ładniejsze - ja dam więc nieco mniej, aby się nie powtarzać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to moja ulubiona, sprośna nieco mozaika. W skrócie - Pan Hipolit podczas polowania, w towarzystwie swojej sabaki, zostaje nieco onieśmielony listem miłosnym swojej macochy, Phaedry. Owa dziewoja, siedząca na tronie obok, wyraźnie czeka na reakcję Hipolita, czy będzie to rumiany pąs, czy jednak rzuci się on z pożądaniem na wyraźnie rozochoconą laskę. Płonąca pochodnia trzymana przez tego aniołka za nią, a skierowana w jej stronę, ma nam uświadomić, jak mocno "Fedra" płonie namiętnością do Hipcia i jest mówiąc współcześnie "hot" :) :oops: 8)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to scenka polowania - tygrysek goni czterokopytne zwierzątko ;(
Zaraz je pewnie dogoni, ale artyści układający 10 lat tę mozaikę już tego nie pokazali
Obrazek

Obrazek

Tak gwoli uzupełnienia dodam tylko, że nie są to jakieś "zwykłe" mozaiki - ocenione zostały jako jeden z największych skarbów Cypru. Pod hasłem mozaiki kryje się część wielkiego miasta z czasów rzymskich, (które właśnie zwiedzamy), w którym zachowały się spore kompleksy budowlane. Uważa się, że są one jednymi z najwspanialszych w całym basenie Morza Śródziemnego.

:papa:
Ostatnio edytowano 09.07.2021 16:25 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.02.2013 09:58

tony montana napisał(a):
Jednakże środy to dla nich coś a la nasze środy z bibliotece (chyba dzień pracy twórczej ;) )



Zdzielam Cię książką przez łeb za takie tykanie bibliotekarskiej środy ;) i mam pytanie czy u Was na górze mapy jeszcze te środy istnieją bo dół mapy już dawno o nich zapomniał :D

A wracając do meritum ... cypryjski wypadzik bajeczny. Muszę Cię jeszcze pochwalić za barwność w obrazowaniu mozaiki. :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2013 10:00

Kenik napisał(a):
tony montana napisał(a):
Jednakże środy to dla nich coś a la nasze środy z bibliotece (chyba dzień pracy twórczej ;) )



Zdzielam Cię książką przez łeb za takie tykanie bibliotekarskiej środy ;) i mam pytanie czy u Was na górze mapy jeszcze te środy istnieją bo dół mapy już dawno o nich zapomniał :D

A wracając do meritum ... cypryjski wypadzik bajeczny. Muszę Cię jeszcze pochwalić za barwność w obrazowaniu mozaiki. :lol:


Istnieją, istnieją :)
Oj, ja wiem, że to nie jest dzień wolny wcale - tak tylko sobie dworuję :)

Mozaik jeszcze trochę będzie ... za chwilę ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2013 10:04

Idziemy dalej w kierunku kolejnego słynnego "Domu Tezeusza" - tutaj mozaiki wystawione są na "światło i opady"
Obrazek

Póki co jednak kolejna "kupa kamieni" ;)
Obrazek

Widoczny w oddali "House of Aion" (będziemy tam oczywiście) BTW - zna ktoś zespół Dead Can Dance, na którego koncert wybieram się w czerwcu do wyremontowanej Opery Leśnej?
(wydali kiedyś płytę o tytule "Aion" - znakomita, tak mi się jakoś skojarzyło)
Obrazek

Posilamy się wodą, zakupioną przed chwilą, w takiej Maszinie
Obrazek

Pozostałości "czegoś" (nie było tabliczki, albo przeoczyłem)
Obrazek

Białe wygodne obuwie do biegania (MUSZĘ ZACZĄĆ) nie jest może "wyjściowe", ale wspaniale sprawdziło się w kilometrach wędrówek :)
Obrazek

A to już wspomniany Dom Tezeusza - kumacie, ile trzeba było się namęczyć, aby ułożyć COŚ TAKIEGO z tych kwadracików ? ;)
Obrazek

Obrazek

Ten sam obiekt, lecz z "balkonu" Tezeusza
Obrazek

A o to i sam HAUS ;) Salon z prawej, pokój rozpusty w środku, skrajnie z lewej (nie objąłem aparatem) - pokój odsłuchów hi-fi ;)
Obrazek

A na koniec dwa elementy z Aiona
Obrazek

Obrazek

Nielicznym ujawnionym oraz tym wstydliwym, pozostałym w skrytości nieujawnionym podglądaczom ;) zaproponuję w następnym odcinku coś niespodziewanego i ekstrawaganckiego ;)
Choć zawsze prowadzę swoje relacje w trybie chronologicznym - czuję, że zamęczę Was Pafos i kupą kamieni i w następnym odcinku pokażę coś zupełnie z innej "parafii"

Ale do Pafos i okolic jeszcze WRÓCIMY!! ;) :)))
Być inaczej nie może....

Natomiast po dzisiejszej niespodziance nastąpi kilkudniowa przerwa ... ale przecież nie będziecie TĘSKNIĆ :)

:papa:
Ostatnio edytowano 09.07.2021 16:30 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 20.02.2013 11:44

tony montana napisał(a): Obrazek

Miałam się zapytać o temperaturę wody, ale po Twojej minie widzę (po rękach!!!), że morsem nie jesteś i raczej taplającego się z rozkoszą w morskich falach tu nie zobaczymy. A to byłoby jak dla mnie coś właśnie niespodziewanego i ekstrawaganckiego :roll: :wink: co niżej zapowiadasz.

tony montana napisał(a):Nielicznym ujawnionym oraz tym wstydliwym, pozostałym w skrytości nieujawnionym podglądaczom ;) zaproponuję w następnym odcinku coś niespodziewanego i ekstrawaganckiego ;)
Choć zawsze prowadzę swoje relacje w trybie chronologicznym - czuję, że zamęczę Was Pafos i kupą kamieni i w następnym odcinku pokażę coś zupełnie z innej "parafii"

Mozaiki - przecudowne i w jakim dobrym stanie (ciekawe czy oryginały czy ich kopie). Kamienie do mnie zawsze gadają, lubię ich posłuchać i oglądać.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2013 12:43

Lidia K napisał(a):Miałam się zapytać o temperaturę wody, ale po Twojej minie widzę (po rękach!!!), że morsem nie jesteś i raczej taplającego się z rozkoszą w morskich falach tu nie zobaczymy. A to byłoby jak dla mnie coś właśnie niespodziewanego i ekstrawaganckiego :roll: :wink: co niżej zapowiadasz.


Temperatura wody okolo 17 stopni, widziałem pierwszego dnia śmiałków, którzy się kąpali, ja jednak nie wchodzę do wody poniżej temperatury 20 stopni .... :)

No i straszne fale najczęściej były ...

tony montana napisał(a):Nielicznym ujawnionym oraz tym wstydliwym, pozostałym w skrytości nieujawnionym podglądaczom ;) zaproponuję w następnym odcinku coś niespodziewanego i ekstrawaganckiego ;)
Choć zawsze prowadzę swoje relacje w trybie chronologicznym - czuję, że zamęczę Was Pafos i kupą kamieni i w następnym odcinku pokażę coś zupełnie z innej "parafii"

Lidia K napisał(a):Mozaiki - przecudowne i w jakim dobrym stanie (ciekawe czy oryginały czy ich kopie). Kamienie do mnie zawsze gadają, lubię ich posłuchać i oglądać.


Chyba jednak oryginały... ja nie widziałem napisu "kopia" ;)

Jeszcze czeka nas sporo kamieni w tej relacji :)

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2013 12:47

Zgodnie z obietnicą :)
Aby nie zanudzić Was, Drodzy WspółForumowicze Pafos i kupą kamieni, której jeszcze będzie całkiem sporo (Kourion, Episkopi etc) - zresztą UWAŻNI, powinni wyczaić linka z mapką miejsc, które odwiedziliśmy (jest sprytnie ukryty w tej relacji ;) ) proponuję abyśmy udali się do St Rafael.
Jest piątek, 15.02 czyli przedostatni dzień naszego pobytu na Wyspie.
Jesteśmy w Pachyammos - niedaleko malutkiej enklawy UN na północy Cypru
https://goo.gl/maps/wtvAuu57sZyitzSv7

Obrazek

Pokazuję morze, ale tak naprawdę przyjechaliśmy tutaj do podobnego z zewnątrz na maxa do innych budowli sakralnych na Cyprze - kościoła St Rafael w Pachyammos na północy Cypru - Dystrykt Nikozja
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsce to jest nawet ładnie położone ;)
Obrazek

Obrazek

Wnętrze, mnie osobiście, odebrało mowę - zaczynam!
Część przednia, jeszcze jest w miarę podobna do innych wnętrz - choć dość bogata przyznacie :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale już to co się działo na ścianach i suficie to ...
Obrazek

Obrazek

Żadne zdjęcia nie oddadzą tego piękna
Obrazek

Obrazek

Fociłem jak Japończyk...
Obrazek

...wiedząc, że "moi Japończycy" będą zaraz chcieli pędzić na plażę ...
Obrazek

PIĘKNE, PIĘKNE miejsce .....
Nie można go ominąć będąc na Cyprze, a wskazał nam je kelner z restauracji w Polis, w ogólne nie było planu tam jechać, mój przewodnik milczał o tym miejscu ...
W końcu dogoniłem moich Azjatów przed plażą - jedli już pomarańcze zerwane z pobliskiego drzewa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaża w stylu tych na Teneryfie
Obrazek

Obrazek

BYE - do za jakiś czas :) :papa:
Ostatnio edytowano 09.07.2021 16:44 przez tony montana, łącznie edytowano 2 razy
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.02.2013 12:58

tony montana napisał(a):
Wnętrze, mnie osobiście, odebrało mowę - zaczynam!


No mnie też 8O ,
przecudnie :hearts:

tony montana napisał(a):PIĘKNE, PIĘKNE miejsce .....
Nie można go ominąć będąc na Cyprze, a wskazał nam je kelner z restauracji w Polis, w ogólne nie było planu tam jechać, mój przewodnik milczał o tym miejscu ...

Dlatego ja przewodniki traktuję ostrożnie :roll: .



tony montana napisał(a):BYE - do za jakiś czas :) :papa:


Byle nie za długo :evil: ,
no :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2013 13:27

Mysza

Wiem, że wytrzymasz jakoś ten czas bez Cypru, pamiętaj - jesteś silna :)

:oczko_usmiech: :papa:
wawerek
Croentuzjasta
Posty: 205
Dołączył(a): 10.04.2010
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) wawerek » 20.02.2013 17:42

Troszkę spózniony, ale dołączam do opisu Cypru. W grudniu miałem wielką chęć by tam polecieć, gdy w Itace zobaczylem ceny 600-700zł w laście za tydzień;)
Pozostaje więc przyglądać się Twoim zdjęciom. Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2013 17:46

wawerek napisał(a):Troszkę spózniony, ale dołączam do opisu Cypru. W grudniu miałem wielką chęć by tam polecieć, gdy w Itace zobaczylem ceny 600-700zł w laście za tydzień;)
Pozostaje więc przyglądać się Twoim zdjęciom. Pozdrawiam


Na pewno będziesz miał jeszcze nieraz okazję.... ale szczerze mówiąc, to zaskoczyłeś mnie z tą ceną (nawet w GRUDNIU!) - to taki sam "nie-sezon" jak w lutym - a w lutym najtańsze wycieczki widziałem za 1250 za osobe...

:oczko_usmiech: :papa:
wawerek
Croentuzjasta
Posty: 205
Dołączył(a): 10.04.2010
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) wawerek » 20.02.2013 19:32

tony montana napisał(a):
wawerek napisał(a):Troszkę spózniony, ale dołączam do opisu Cypru. W grudniu miałem wielką chęć by tam polecieć, gdy w Itace zobaczylem ceny 600-700zł w laście za tydzień;)
Pozostaje więc przyglądać się Twoim zdjęciom. Pozdrawiam


Na pewno będziesz miał jeszcze nieraz okazję.... ale szczerze mówiąc, to zaskoczyłeś mnie z tą ceną (nawet w GRUDNIU!) - to taki sam "nie-sezon" jak w lutym - a w lutym najtańsze wycieczki widziałem za 1250 za osobe...

:oczko_usmiech: :papa:


Najlepsze ceny są od 8 do 22 grudnia i na przełomie maja i czerwca.
W 2010 roku w grudniu płaciłem 1099zł za 7 dni z HB - Lanzarote (3 dni przed wylotem)
W 2011 roku w maju płaciłem 1249zł za 7 dni HB - Fuerteventura (6 dni przed wylotem)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2013 20:30

wawerek napisał(a):
tony montana napisał(a):
wawerek napisał(a):Troszkę spózniony, ale dołączam do opisu Cypru. W grudniu miałem wielką chęć by tam polecieć, gdy w Itace zobaczylem ceny 600-700zł w laście za tydzień;)
Pozostaje więc przyglądać się Twoim zdjęciom. Pozdrawiam


Na pewno będziesz miał jeszcze nieraz okazję.... ale szczerze mówiąc, to zaskoczyłeś mnie z tą ceną (nawet w GRUDNIU!) - to taki sam "nie-sezon" jak w lutym - a w lutym najtańsze wycieczki widziałem za 1250 za osobe...

:oczko_usmiech: :papa:


Najlepsze ceny są od 8 do 22 grudnia i na przełomie maja i czerwca.
W 2010 roku w grudniu płaciłem 1099zł za 7 dni z HB - Lanzarote (3 dni przed wylotem)
W 2011 roku w maju płaciłem 1249zł za 7 dni HB - Fuerteventura (6 dni przed wylotem)


Wow, no to przyjazne ceny!

A gdzie relacje? :)
Jak zapewne czytałeś Kanarkami się interesowałem i nadal interesuje na przyszłość

:papa:
wawerek
Croentuzjasta
Posty: 205
Dołączył(a): 10.04.2010
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) wawerek » 20.02.2013 20:49

Z tymi relacjami to tak jest, że człowiek wciąż nie ma czasu by przysiąść i napisać. Z Fuerteventury co prawda opisałem 5 dni i pozostały mi jeszcze dwa. Część zdjęć umieściłem tutaj;

http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,1202 ... 20710.html
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,1256 ... 77467.html
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Trochę wiosny zimą - thanks Aphrodite's Island!

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.02.2013 09:49

Uhuhu, ale na tym Cyprze SIĘ DZIEJE ;) :)

Nawet Mysza się schowała ...

Wybierzmy się zatem do Grobowców Królewskich. Położone w zachodniej części miasta Pafos Tombs of the Kings nie są tak naprawdę miejscem pochówku królów, lecz bogatych dostojników. Mimo, że miejsce splądrowane wielokrotnie przez kilkanaście stuleci, to jednak człowiek z początku nieco dziwnie czuje się wchodząc do miejsc, w których spoczywali ludzie...

Bilet wstępu, jak wszędzie na Cyprze tani jak przysłowiowy barszcz, jeno 1,70 za łebka (dzieci under 16 nie płacą).

Znajomi wrócili z Krakowa i okolic i mówią: "każde wejście w Polsce - rodzina 2+2 - dzieci też under 16 jakby co - tu 50 dyszek, tam cztery dyszki, Wieliczka - 140 złociszy (no, wiem, Wieliczka jest szczególna, ale kuźwa 140 złociszy?), chyba Luwr kosztuje mniej dla Rodziny...

Nie krytykuję jednak, bo wiadomo, że miejsca trzeba utrzymać, ktoś musi na nich zarobić, trzeba coś restaurować, remontować .... Znajomi jednak nieco zszokowani byli :) :oops: 8O

Wejdźmy jednak do TotK, miejsce to znajduje się TUTAJ

Obrazek

Obrazek

Teren, na którym leżą Grobowce położony jest nad samym morzem ...

Obrazek

Obrazek

Stanowisko to składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale

Obrazek

Obrazek

Grobowce datuje się na od IV wieku przed naszą erą, do II wieku naszej ery.

Na razie chodzimy zgodnie z kierunkiem zwiedzania (jak nam się wydaje) - do najbardziej imponujących części tego miejsca dojdziemy dopiero za chwilę

Obrazek

Na razie upajamy się otaczającą nas przyrodą

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ok, teraz zacznie się konkret

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 24.02.2013 10:04 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Trochę wiosny zimą - CYPR - thanks Aphrodite's Island! - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone