Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21046
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 22.12.2016 11:03

Wy się mijaliście na Sardynii ,a ja z Wojtkiem na Pelionie... :papa:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 25.12.2016 13:09

Szkoda, bo lepiej się spotykać i rozmawiać, niż się mijać :D .
Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich piszących i czytających :smo:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 27.12.2016 00:45

Pt.24.06. Pogoda żyleta :D , zatem jedziemy na plażę Porto Ferro.

Obrazek

Za tą wieżą (Torre Bianca) są dwie plażyczki. Ta wieża w oddali to Torre Negra :mrgreen: .

Obrazek

Pierwsza plażyczka jest pusta, spodobała nam się i wzięliśmy ją w swoje posiadanie :) .

Obrazek

Za tymi skałkami była druga plażyczka, opanowana przez naturystów 8) . Tekstylni, z dziećmi, też się tam kręcili :roll: .

Obrazek

My mieliśmy swój mały kawałek raju :oczko_usmiech: , nawet pod wodą było nieźle :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znowu kilka godzin na plaży,nuuudy :mrgreen: , ale chętnie bym się teraz tak jeszcze ponudził :oczko_usmiech: .
Po południu pojechaliśmy do Alghero pospacerować po tamtejszej starówce :) ...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.12.2016 13:38

Pt.24.06.cd. W Alghero parkujemy na dużym bezpłatnym parkingu przy marinie. Miejsce to polecały Kulki i jest to dobry pomysł :) .
Alghero to jedno z większych i ciekawszych miast na Sardynii (40 tys. mieszkańców), ale godna uwagi nadmorska starówka zajmuje stosunkowo niewielki obszar. Rozpoczynamy nasz trochę ponad dwugodzinny spacer. Zapowiada się nieźle, bo tutaj szykuje się jakaś imprezka :mrgreen: .

Obrazek

W drodze powrotnej okazało się, że był to chyba wieczór literacki (lub coś w tym stylu), a my ni w ząb nie rozumieliśmy tutejszego języka :( . Nie wiem nawet, czy mówiono po włosku, hiszpańsku, katalońsku czy sardyńsku :wink: . Na pewno nie był to język angielski, francuski, niemiecki, ani żaden ze słowiańskich, a te również można usłyszeć w tym mieście :oczko_usmiech: .
Teraz jednak zapuszczamy się w wąskie uliczki i jest fajnie :D .

Obrazek

Obrazek

Na nadmorskiej promenadzie też ładnie :) .

Obrazek

Niewątpliwie warta zobaczenia jest katedra św.Marii (XVI w.), z dzwonnicą, na którą można wejść za niewielką opłatą.

Obrazek

Wnętrze charakterystyczne dla świątyń w tych okolicach, dużo jasnego marmuru i lwy strzegące ołtarza :) .

Obrazek

Kolejny znajomy widok - "sardyńskie pendolino" :lol: .

Obrazek

Obrazek

Drugim chętnie fotografowanym, ze względu na swoją kolorową kopułę (barwna mozaika powstała w XX w. :wink: ), jest kościół Św. Michała (XVII w.).

Obrazek

Główne drzwi do kościoła dają nadzieję na ciekawe wnętrze ...

Obrazek

które specjalnie nie zachwyca :? .

Obrazek

Wzdłuż nabrzeża wychodzimy ze starego miasta i mamy 3w1 :mrgreen: , oba kościoły oraz Torre dell'Espero Rejal (XVI w.).
Wieża ta jest bardziej znana jako Torre Sulis, od nazwiska sardyńskiego rewolucjonisty, który był w niej długo więziony.

Obrazek

Idąc dalej nie napotykamy nic ciekawego, ot domy i hotele. Najciekawsze były te 3 agawy :) .

Obrazek

Zawracamy, a na jednej z uliczek, widząc barwy tego domku, myślami przez chwilę byliśmy w innym kraju :oczko_usmiech: .

Obrazek

"Bulwar zachodzącego słońca" jest chyba największą atrakcją Alghero :idea: . Tak po prawdzie, ten bulwar składa się z kilku odcinków nazywanych Bastioni : Colombo, Marco Polo, Pigafetta i Magellano 8) .

Obrazek

Z tamtego miejsca, przy Marinie di Sant'Elmo, podziwialiśmy zachód słońca :D . Kolejny był już w innym miejscu ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 29.12.2016 21:48

Obrazek

kolejny dowód na to, że Alghero to najbardziej hiszpańskie miasto na Sardynii 8)

pozdrawiam,
M
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 29.12.2016 23:25

Masz na myśli kolory, czy też taki sposób wieszania kwiatków :?:
pzdr. :wink:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 30.12.2016 00:08

tiwa napisał(a):Masz na myśli kolory, czy też taki sposób wieszania kwiatków :?:
pzdr. :wink:

sposób wieszania kwiatków. To typowe dla Iberii...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.12.2016 13:12

Sb.25.06. Z Alghero na plażę La Pelosa jedzie się ok. 1 godziny. Gorzej może być z zaparkowaniem i zazwyczaj trzeba za to zapłacić :( . Ja wcześniej, starannie się do tego przygotowałem :D . Ładniejszą wysadziłem przy Windsurfing Center Stintino, sam zaparkowałem auto trochę dalej, ale w dobrym, bezpłatnym miejscu (40.960441, 8.207473). Szybko wróciłem do Niej i po krótkim spacerze brzegiem morza, doszliśmy do tej słynnej plaży 8) .

Obrazek

Ładnie, ale ludzi zdecydowanie za dużo :? .

Obrazek

Pod wodą luźniej :lol: .

Obrazek

Trochę dalej, na wodzie też tłoku nie ma :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ileż jednak można się moczyć :?: , a na plaży czułem się prawie jak w Łebie :cry: .
Postanowiłem poszukać telewizora, żeby o 15:00 obejrzeć mecz POL-SUI :) . Taki z odpowiednim programem tv znalazłem w Club Esse Roccaruja. Budynek ma ciekawą bryłę, ale w środku :roll: . Meble i wystrój przypomniały mi lata siedemdziesiąte w Polsce :o . Grunt, że będzie gdzie obejrzeć mecz, tylko czy wytrzymamy na tej plaży :? .
Sprzedawców "koralików" nie było, bo "lokalna policja" skutecznie wyganiała ich i pilnowała porządku :wink: .

Obrazek

Nie daliśmy rady, bardziej się męczyliśmy niż wypoczywaliśmy :( . Opuszczamy zatłoczoną La Pelosę.

Obrazek

Jedziemy na kemping Golfo dell'Asinara koło Porto Torres i tam gdzieś będziemy kibicować naszym Orłom :D .
Telewizor jest, ale w restauracji nad morzem. Krótki spacerek, plaża mało ciekawa, a restauracja jeszcze zamknięta 8O . W te pędy do Porto Torres, po drodze i w mieście sprawdzamy kilka miejsc i nic :evil: . Trafiamy w końcu do najbardziej usportowionego baru (Bar Sport) i też nic :twisted: . Właściciel tłumaczy się, że opłata za ten sportowy program (na czas mistrzostw) bardzo droga, i w mieście i okolicy nikt nie wykupił koncesji :( .
Jest jednak dostęp do internetu :idea: , lecę do auta po kompa, robię spore zamieszanie, ale od drugiej połowy wszyscy kibicujemy naszym :D . Uff, wygrali :D . Wracamy na ten bardzo przeciętny kemping, gdzie za dwie noce zapłacimy 42 euro. Trzeba jeszcze tylko prowizorycznie ponaprawiać szkody, bo zbyt energicznie robiłem pranie w delikatnej misce, a kieliszek nie wyrobił zakrętu w samochodzie, jak spieszyliśmy się na mecz :lol: .

Obrazek

Przed zaśnięciem zastanawiam się, czy zabrać ze sobą tę pomocną szarą taśmę :?: . Może nastepnego dnia przyda się przy rowerach :roll: , kiedy będziemy zwiedzać Asinarę ...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.12.2016 13:20

Pysznej zabawy sylwestrowej i szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich piszących i czytających :smo: .
Następny odcinek relacji w 2017 r., bo już się zbieram na krótki wypad sylwestrowo-narciarski do Kotliny Kłodzkiej :papa: .
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 30.12.2016 16:02

Obrazek

Piknie tam było :D :!:

I dla Was wszystkiego naj w Nowym Roku :!:

pozdr
W.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.01.2017 18:10

Udało Wam się poszusować? Grzesiek jednego dnia (też byliśmy w KK) wyskoczył na Czarną Górę, ale :roll: lodowisko na stoku :mrgreen: nie za bardzo mu się podobało.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :papa:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.01.2017 18:53

Ładniejsza niestety nie jeździ na nartach :cry: . Ze znajomymi byliśmy w Sylwka na Czarnej Górze, rzeczywiście było ślisko :mrgreen: . Dzisiaj już lepiej, bo ok. 3-4 razy mniej ludzi i śniegu trochę popadało. Jak nie będzie mocno padać, to jutro też się wybierzemy :D , a później wieczorem powrót do domu i do pracy :? . A na Trzech Króli chyba znowu na narty :P (Cerna Hora :?: ) i jakoś tak się dotrwa do letnich, urlopowych podróży :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 02.01.2017 20:50

Sprawdźcie jeszcze Cerny Dul, jak dla mnie jedne z lepszych miejsc wypadowych blisko granicy :)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.01.2017 21:13

Dziękuję bardzo :D , w Cernym Dulu jeszcze nie byłem :roll: . Postaram się tam poszusować jeszcze w tym sezonie :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 07.01.2017 23:35

Nd.26.06. Do wycieczki na Asinarę przygotowałem się jeszcze w kraju :) . Bilety (w obie strony) na prom, na ten konkretny dzień, kupiłem korzystając z oficjalnej strony Delcomaru. Za dwie osoby zapłaciłem 30 euro, za przewóz dwu rowerów 12 euro. Mailowo z wypożyczalnią "Bike Rental Edicola Riu" uzgodniłem, że w tym dniu o 8:00 na Piazza Colombo w Porto Torres będą na nas czekały dwa rowery 8) . Będąc jeszcze w Rzymie poprosiłem Joasię o telefoniczne sprawdzenie, czy rezerwacja rowerów jest na pewno uzgodniona :mrgreen: . Ich wypożyczenie kosztowało nas 2*15 = 30 euro. Podsumowując, wycieczka na Asinarę tania nie była (72 euro), a rowery okazały się droższe od nas :lol: . Prawdopodobnie można wypożyczyć rowery na samej wyspie, ale nie potrafiłem znaleźć strony www, maila, ani nr telefonu do wypożyczających :( .
Już na promie :) , wypłynęliśmy o 8:30, powrót był przewidziany o 18:00.

Obrazek

Obrazek

Przed nami Asinara; płaska to ona nie jest :roll: .

Obrazek

Port Cala Reale.

Obrazek

Białe osły są symbolem tej wyspy. Nie boją się turystów :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Rowery okazały się przyzwoite i co ważne miały z przodu koszyki na plecaki itp. :D .
Teraz będziemy sprawdzać ich i nasze możliwości jazdy w terenie :oczko_usmiech: .

Obrazek

Szybko wróciliśmy na utwardzoną drogę, starając się nie przekraczać dozwolonych prędkości :lol: .

Obrazek

Pierwszy przystanek w Trabuccato. Podobno to budynki po farmie. Tablica na płocie ostrzega o złym ich stanie i zakazie wstępu.

Obrazek

Postument z winogronami i ludźmi pijącymi wino potwierdza sielski obrazek opustoszałej farmy.
Z tyłu widać jednak drut kolczasty na murach, który przypomina, że przez długie lata Asinara była jednym wielkim, pilnie strzeżonym więzieniem m.in. dla członków mafii i terrorystów z Czerwonych Brygad :? .

Obrazek

My przypłynęliśmy tu dla pięknych krajobrazów i natury chronionej jako obszar parku narodowego :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyspę można zwiedzać na różne sposoby :) . Na przykład takimi samochodzikami elektrycznymi, rowerami też z napędem elektrycznym, albo znanym nam już "sardyńskim pendolino" (będzie później na zdjęciu).

Obrazek

Wysportowani, lub bardziej oszczędni korzystają ze zwykłych rowerów. Jak sił zabraknie, to pod górkę trzeba pchać :oczko_usmiech: . Z lewej strony urocza zatoczka z Cala Dei Detenuti; odwiedzimy ją w drodze powrotnej :D ...

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 46
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone