Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.05.2009 13:46

Witam, pisałem już kiedyś o tym, w którymś wątku. Wypłata z bankomatu kartą mBanku jest zwolniona z prowizji wszędzie zagranicą. Moja bratowa przeliczała rok temu jak to wychodzi jeśli kupi się Euro w Polsce i zamieni na Kuny w Chorwacji i wychodziło bardzo podobnie lub delikatnie lepiej wypłaty kartą, ale z Kartą super wygodnie bo ściana odrazu w Kunkach wypłaca. A co do płatności to się nie powtarzam bo każdy wie. Z doświadczenia radzę mieć ze sobą "na drogę" kilkadziesiąt Euro. W razie wojny
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 07.05.2009 13:46

W mbankowej tabeli opłat pisze tak:
- prowizja od transakcji bezgotówkowych* 0zł
- prowizja od wypłaty gotówki w bankomatach za granicą* 0zł

gdzie * - W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji.

Co rozumieja przez walute rozliczeniową - tą w ktorej mam konto czyli pln czy walute rozliczeniową danego kraju?
I inaczej jak dla tłumoka ;) wypłacajac np równowartosc 1000 zł w kunach pobiorą mi cos dodatkowo? np do 20zł za to przewalutowanie czy nie. Bo jak czytam to wydaje mi sie ze tak.

To jak to w takim razie ma sie do tego co przedmówca napisał?
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 07.05.2009 14:14

CinnamonGirl napisał(a):Co rozumieja przez walute rozliczeniową - tą w ktorej mam konto czyli pln czy walute rozliczeniową danego kraju?


Ani to ani to :-) Chodzi o walutę rozliczeniową konkretnej karty. Najpewniej masz Visę Electron rozliczaną w EUR ale lepiej zadzwoń do mbanku i spytaj o Twój konkretny przypadek bo może się okazać że np. masz akurat w USD.

Z praktyki. Płacisz np. za paliwo 100 HRK - przeliczają to na EUR - kolejny raz przeliczają na PLN. Do sumy transakcji doliczą Ci 2% i na tyle Cię obciążą.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 07.05.2009 14:45

Zawsze place karta. Wczoraj bylem na Litwie i tez placilem karta. Wychodzi zdecydowanie lepiej niz kupowac ich walute po kursie oczywiscie sprzedazy. Zostaja jakies resztki, cos moze zbraknac itd. Z bankomatow jest prowizja od wyplaty ale co i jak to musisz sie dowiedziec w banku ktorego macie karty. Zwykle jest to jakis % transakcji ale nie mniej niz iles tam zeta. Warto wiec brac kase "ze sciany" w konretnych ilosciach aby % byl wyzszy niz minimum, nalezy pamietac o ustaleniu odpwoiedniego limitu jednorazowej wyplaty z bankomatu. Zanim zaczelismy wyjezdzac za granice mielismy dla bezpieczenstwa po 100 zeta. przed wyjazdem zwiekszylismy chyba do 5 setek PLN. Placac z miesiac temu na Slowacji tez karta wyszlo najlepiej
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
waluta rozliczeniowa

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 07.05.2009 15:14

Mosqito napisał(a): (...)Z praktyki. Płacisz np. za paliwo 100 HRK - przeliczają to na EUR - kolejny raz przeliczają na PLN. Do sumy transakcji doliczą Ci 2% i na tyle Cię obciążą.

Nie do końca rozumiem tej waluty rozliczeniowej karty Visa obywatela Polski jako EUR (lub USD - w każdym razie nie PLN). Każda transakcja również Polsce mogłaby być obciążona "prowizją" - płacisz 100PLN, przeliczają na EUR po kursie zakupu, potem przeliczają z powrotem na PLN po kursie sprzedaży - i wychodzi "prowizja" czyli różnica kursowa - coś chyba nie tak
MTG
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 10.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MTG » 07.05.2009 15:20

marzycielka74 napisał(a):WITAM KOCHANI!!
Pod koniec czerwca wybieramy sie na wyspę Rab ...bardzo mnie interesuje ten temat ...może ktoś coś wie o płaceniu kartami PKO BP.

W zeszłym roku na Rabie płaciłem kartą Visa Electron PKO BP. Płaciłem na stacji benzynowej, korzystałem z bankomatu. Bezstresowo, bezproblemowo. Opłat albo nie było, albo były tak niewielkie że ich nie pamiętam.
Kadi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 139
Dołączył(a): 03.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kadi » 07.05.2009 15:26

Ogólnie z kartami jest tak:
1. Płacąc za granicą kartą np. w sklepie- bank nie pobiera prowizji, jedynie przewalutowuje tamtejszą walutę na euro, a następnie na złotówki
2. Wypłacając pieniądze z bankomatu:
a) w krajach, w których obowiązującą walutą jest euro i wypłacamy euro- brak prowizji
b) w krajach, w których wypłacamy obowiązującą tam walutę, nie euro, system taki jak przy płatności kartą + prowizja zależna od danego banku.

Dotyczy to oczywiście tych banków, które pobierają prowizję od wypłat z bankomatów i to nie tylko za granicą, ale także w Polsce, jeśli wypłata dokonywana jest w bankomacie konkurencyjnego banku.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
karty

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 07.05.2009 15:33

Trzeba jeszcze rozróżnić karty kredytowe (Visa) od debetowych (Electron, Maestro) . Przy kredytowych z reguły/często jest prowizja od wypłaty gotówkowej (nawet w bankomacie banku, który wydał kartę).
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 07.05.2009 16:04

No tak ale w mbanku na www Opłaty i prowizje pisze ze ta prowizja do 2% (pytanie o to 'do' od czego to zalezy) obowiązuje równiez w przypadku bezgotówkowych transakcji czyli przytaczane tu zapłaty za paliwo czy w sklepie.

Jutro przedzwonie do nich i sie dowiem ;) co i jak i ew napisze tu co mi powiedzieli.

Generalnie mam VISA ELECTRON debetową i VISA ELECTRON kredytową z mbanku. Rozumiem ze ze sciany tylko debetową kase biorę (oczywista oczywistość), w przypadku tranzakcji bezgotówkowych jest to obojetne?
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008
Re: waluta rozliczeniowa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 07.05.2009 16:16

mottom napisał(a):Nie do końca rozumiem tej waluty rozliczeniowej karty Visa obywatela Polski jako EUR (lub USD - w każdym razie nie PLN).


Co tu jest do rozumienia ? Obywatelstwo nie ma tu nic do rzeczy. VISA i Mastercard (Maestro) to systemy międzynarodowe i takie mają waluty rozliczeniowe jakie mają dla transakcji na całym świecie !!!! . USD i EUR to najczęściej używane waluty transakcyjne i może dlatego taki przyjęli system.

CinnamonGirl napisał(a):No tak ale w mbanku na www Opłaty i prowizje pisze ze ta prowizja do 2% obowiązuje równiez w przypadku bezgotówkowych transakcji czyli przytaczane tu zapłaty za paliwo czy w sklepie.


W przypadku Visy Electron debetowej zarówno prowizja od wypłaty gotówki w bankomatach za granicą jak i prowizja od transakcji bezgotówkowych są obciążone 2% prowizją na zasadach jakich Ci napisałem wcześniej jeśli płacisz lub wyciągasz ze ściany w Chorwacji, Czechach, na Węgrzech lub w Bośni
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007
Re: karty

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 07.05.2009 17:25

mottom napisał(a):Trzeba jeszcze rozróżnić karty kredytowe (Visa) od debetowych (Electron, Maestro) . Przy kredytowych z reguły/często jest prowizja od wypłaty gotówkowej (nawet w bankomacie banku, który wydał kartę).

Prosze nie wprowadzać w błąd czytających jeżeli nie ma się pojęcia na dany temat.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 07.05.2009 18:32

Mosqito dzięki za wytłumaczenie łopatologiczne :) w tych tematach to trzeba mi własnie łopatą kłaść do głowy ;)
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 07.05.2009 18:48

Karty kredytowe w systemie Visa zawsze są rozliczane w USD (centrum "obliczeniowe" jest w Kanadzie) jeśli wiec płacimy za coś w EUR , to jest podwójne przewalutowanie, najpierw z EUR na USD potem z USD na PLN
to są troszkę inne kursy tzn wg. tabeli Visy , można takową znaleźć na ich stronie. Przy dużych (ale naprawdę dużych) transakcjach podróżując po Europie lepiej płacić kartą kredytową w systemie MasterCard (ta rozliczana jest w EUR) natomiast po innych kontynentach lepiej Visa.
Tak czy inaczej płacenie kartami kredytowymi jest chyba najlepszym rozwiązaniem (nie wybieranie z bankomatu) natomiast karta debetowa jest b.dobra do wybierania gotówki w lokalnej walucie, można nawet pobrać gotówkę bez prowizji np. jeśli nasz bank jest w takiej samej "grupie bankowej" jak bank lokalny z kraju w którym jesteśmy.
gluteus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 24
Dołączył(a): 08.11.2008
DoŚwiadczenia Z Kartami Ing

Nieprzeczytany postnapisał(a) gluteus » 07.05.2009 19:26

8) Witam . Jestem zainteresowany doświadczeniami w płaceniu kartą ING i ewentualnie proszę jesli to mozliwe o podanie jaka to była karta. :) Jak wyglada np: płacenie kartą w podrózy ? haha wyjazd się zbliża i czas dograć ostatnie ustalenia . Pozdrawiam CROmaniaków :lol:
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 07.05.2009 20:01

stary_jac napisał(a):Karty kredytowe w systemie Visa zawsze są rozliczane w USD

I tu się obawiam że masz stare informacje :-)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone