Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jaceek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 08.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jaceek1 » 07.05.2009 20:21

Żaden bank PKO czy Mbank tylko Alior, nie żebym zachwalał wystarczy porównać ofertę wszystkie bankomaty w kraju i na całym świecie 0 zł, a i oprocentowanie na lokacie nocnej takie jak lokata w innych bankach np. PKO BP z którego uciekłem 0,5% w skali roookuuu!!! Sprawcie sami
Ostatnio edytowano 07.05.2009 20:40 przez jaceek1, łącznie edytowano 1 raz
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 07.05.2009 20:38

Mosqito napisał(a):
stary_jac napisał(a):Karty kredytowe w systemie Visa zawsze są rozliczane w USD

I tu się obawiam że masz stare informacje :-)


przynajmniej były (fakt temat przerabiałem kilka lat temu), nie chciałbym nikogo wprowadzać w błąd... ale jakie to ma znaczenie ? dla normalnych wakacyjnych wydatków, różnica kilku, no może kilkanaście złotych na wszystkich wakacyjnych transakcjach.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
Re: karty

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 07.05.2009 20:42

pablo2222 napisał(a):Prosze nie wprowadzać w błąd czytających jeżeli nie ma się pojęcia na dany temat.

Kolego pablo2222 - na jaki niby temat nie mam pojęcia i jakie Ty masz pojęcie na ten temat, że kogoś prostujesz?
Np BZWBK dolicza prowizje od wypłaty z własnego bankomatu (nawet w Polsce) przy pomocy karty kredytowej wydanej przez BZWBK (wiem to z autopsji :twisted: ) -
http://dlaciebie.bzwbk.pl/_items/doc/ta ... ciebie.pdf
didik
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 05.08.2008
Re: karty

Nieprzeczytany postnapisał(a) didik » 07.05.2009 21:19

mottom napisał(a):Trzeba jeszcze rozróżnić karty kredytowe (Visa) od debetowych (Electron, Maestro) . Przy kredytowych z reguły/często jest prowizja od wypłaty gotówkowej (nawet w bankomacie banku, który wydał kartę).

Co trzeba rozróżnić? Po co?
Masz karty kredytowe: Visa, Mastercard i masz karty debetowe Visa, Maestro (Mastercard).
Kredytowych ludzie z podstawowym pojęciem używają tylko do transakcji bezgotókowych ( niewypłat) - jest to inaczej wygodny kredyt przyznany przez bank.
Karty debetowe służą raczej do wypłat w bankomatach, choć też można nimi płacić - transakcje bezgot.
Sprawa prowizji i opłat za wyciąganie gotówki oraz przeliczania płatności dokonywanych kartami poszczególnych systemów i Banków to inny temat, już wyjaśniany...
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
kredytowe

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 07.05.2009 21:25

I w tym sęk, że trzeba te dwa typy karty rozróżnić. Żeby komuś się nie wydawało, że może kartą kredytową (o której jest ten temat) wypłacać bezprowizyjnie pieniądze z bankomatu (debetową jest taka szansa). Zauważyłem po prostu, że część piszących w tym temacie używa pojęcia "karta kredytowa" tak naprawdę dla karty debetowej
Użytkownik usunięty
Re: karty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.05.2009 21:34

mottom napisał(a):
pablo2222 napisał(a):Prosze nie wprowadzać w błąd czytających jeżeli nie ma się pojęcia na dany temat.

Kolego pablo2222 - na jaki niby temat nie mam pojęcia i jakie Ty masz pojęcie na ten temat, że kogoś prostujesz?
Np BZWBK dolicza prowizje od wypłaty z własnego bankomatu (nawet w Polsce) przy pomocy karty kredytowej wydanej przez BZWBK (wiem to z autopsji :twisted: ) -
http://dlaciebie.bzwbk.pl/_items/doc/ta ... ciebie.pdf

Tu musze się zgodzić z pablo2222 :wink:
Pisząc o "braku pojęcia" miał chyba na myśli ten fragment Twojej wypowiedzi:
mottom napisał(a):Trzeba jeszcze rozróżnić karty kredytowe (Visa) od debetowych (Electron, Maestro) .....

no sorki ale to.......totalna bzdura a dokładniej duże uproszczenie i wymieszanie systemów Visa i MC a szczegóły są w linku na końcu mojego postu :lol:

A co do reszty tzn. prowizji za wyciąganie gotówki za pomocą karty kredytowej to każdy bank na świecie to liczy (nie tylko BZWBK) bo karta kredytowa nie służy do wyciągania pieniędzy z bankomatu (chyba że nie mamy innego wyjścia w danym momencie)

Kiedyś już ten link podawałem na forum....ale niech bedzie jeszcze raz - najlepszy i najszybszy wykład o tym jakie występują rodzaje kart płatniczych:
www.money.pl/banki/edukacja/karty/rodzaje :wink:
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
Re: karty

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 07.05.2009 21:51

Piotrek_B napisał(a):no sorki ale to.......totalna bzdura a dokładniej duże uproszczenie i wymieszanie systemów Visa i MC

Cały czas mówimy o tym samym (o różnicy karty kredytowej od debetowej) ale mi się obrywa, że chcę na to zwrócić szczególną uwagę czytelników, którzy te pojęcia mylą :evil:
Może chodzi Wam o te przykłady w nawiasach? Generalnie chodziło mi o rozróżnienie kart typowo debetowych np. Electron (też rozliczana przez Visa) i Maestro od typowej karty kredytowej VISA (a nie o podanie wszystkich możliwych standardów rozliczeń).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.05.2009 22:16

mottom napisał(a):....Może chodzi Wam o te przykłady w nawiasach? ....

Dokładnie o te przykłady w nawiasach mi chodziło.
Bo nie można napisać: "karty kredytowe (Visa)" gdyż takim stwierdzeniem sugerujesz, że Visa to tylko karta kredytowa.
A to nieprawda i przy takim sformułowaniu to nic innego jak wprowadzanie w błąd - Visa to system oferujący wszystkie rodzaje kart płatniczych podobnie jak MasterC, Amex czy Diners.

mottom napisał(a):....ale mi się obrywa, że chcę na to zwrócić szczególną uwagę czytelników, którzy te pojęcia mylą....

I za nic Ci sie nie obrywa :wink:
Tylko czasami źle postawiona kropka, przecinek czy brak słowa "np" zmieniają sens wypowiedzi :lol:
A, że ludzie generalnie nie rozumieją co mają w potfelu to "insza inszość" :wink:
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 07.05.2009 23:08

stary_jac napisał(a):ale jakie to ma znaczenie ? dla normalnych wakacyjnych wydatków, różnica kilku, no może kilkanaście złotych na wszystkich wakacyjnych transakcjach.


I tu masz brachu całkowitą rację :-)
Poza oczywistym faktem wygody jakim jest płacenie kartą tam gdzie sie oczywiście da, to - przynajmniej mi - się nie zdarzyło iż samodzielnie kupując walutę uzyskałem lepszy kurs niż płacąc kartą (nawet z tą prowizją 2% za przewalutowanie).
Pozdrawiam Cię.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 08.05.2009 07:08

Mosqito napisał(a):Poza oczywistym faktem wygody jakim jest płacenie kartą tam gdzie sie oczywiście da, to - przynajmniej mi - się nie zdarzyło iż samodzielnie kupując walutę uzyskałem lepszy kurs niż płacąc kartą (nawet z tą prowizją 2% za przewalutowanie).
Pozdrawiam Cię.


Dokładnie ;) tym bardziej brak opłat w mbanku rekompensuje mi tą prowizje ;) którą bede musiała zapłacić. Nie bede płakać z powodu 20 żł prowizji za '1000zl' wypłaconych.
AS tu chciałam łopatologicznie zrozumieć o co w tym chodzi i mi pomogliście :), jeszcze raz dzieki.
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 08.05.2009 07:55

No i widzisz mottom Piotrek_B ci wszystko ładnie wyjaśnił. Piszesz skrótami myślowymi przez co wprowadzasz w błąd. Jeszcze wcześniej pisałeś że nie dokońca rozumiesz system rozliczania transakcji w USD lub EURO w zależności od typu karty. Jeżeli nie mamy wiedzy na dany temat to nie odpowiadajmy innym.
Pozdrawiam
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 08.05.2009 10:26

pablo2222 napisał(a):wcześniej pisałeś że nie dokońca rozumiesz system rozliczania transakcji w USD lub EURO w zależności od typu karty.

I faktycznie dalej tego nie rozumiem - konia z rzędem temu kto to do końca zrozumie.
Jeżeli faktycznie karta (np :D Visa, MasterC, AmX itp) wydana przez polski bank "rozliczana" jest w EUR czy USD, to przy każdej operacji na terenie Polski powstawała by różnica kursowa pomiędzy kursem zakupu i kursem sprzedaży danej waluty EUR/PLN czy USD/PLN (banki nie są instytucją charytatywną i chcą zarobić na wszystkim co się da). Oznaczałoby to, że płacąc 100 zł za "coś" przewalutowują na EUR po kursie "x", a potem znowu na PLN po kursie "y". Czyli z konta schodziłaby kwota 100 zł + różnica między tymi kursami (a przecież z reguły możecie zaobserwować, że schodzi dokładnie kwota "z paragonu"). Pomijam tutaj fakt, że bank którego terminal ma sprzedający, obciąża sprzedającego prowizją za płatność kartą, ale to kupującego nie obchodzi (on mimo, że często na ten temat się nie zastanawia - ma po prostu tę prowizję w cenie zakupu).

pablo2222 napisał(a):Jeżeli nie mamy wiedzy na dany temat to nie odpowiadajmy innym.
Pozdrawiam


Najgorsze jest to, że mam wiedzę, lecz możliwe że używam zbyt dużych skrótów myślowych - następnym razem postaram się opisać temat bardziej "wyczerpująco".
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2009 10:34

mottom napisał(a):....Jeżeli faktycznie karta (np :D Visa, MasterC, AmX itp) wydana przez polski bank "rozliczana" jest w EUR czy USD, to przy każdej operacji na terenie Polski powstawała by różnica kursowa pomiędzy kursem zakupu i kursem sprzedaży danej waluty EUR/PLN czy USD/PLN ....

.....tyle, że o przewalutowaniu jest mowa TYLKO I WYŁĄCZNIE jak dokonujemy płatności za granicą RP a nie u nas w Kraju.....czyli znowu niepotrzebne mieszanie w głowach ;-) :-) ;-)
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 08.05.2009 10:42

mottom napisał(a):Najgorsze jest to, że mam wiedzę, lecz możliwe że używam zbyt dużych skrótów myślowych - następnym razem postaram się opisać temat bardziej "wyczerpująco".
Pozdrawiam

Może już zakończmy temat. Jak ktoś potrzebuje wyczerpujących informacji w tej sprawie to niech poszuka ich gdzieś indziej niż na forum o Chorwacji.
PZDR
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 08.05.2009 10:57

amen
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone