Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 25.05.2009 13:29

iro napisał(a):W mBanku nie ma żadnej prowizji , jest tylko przewalutowanie ale przelicznik jest bez porównania do kantorów w kraju.

To czemu jak byk w tabeli opłat i prowizji pisze ze prowizja jest 2% jesli wypłacaną walutą nie jest walutą rozliczeniową karty (tu euro). Pani z mbanku to potwierdza.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.05.2009 16:08

CinnamonGirl napisał(a):
iro napisał(a):W mBanku nie ma żadnej prowizji , jest tylko przewalutowanie ale przelicznik jest bez porównania do kantorów w kraju.

To czemu jak byk w tabeli opłat i prowizji pisze ze prowizja jest 2% jesli wypłacaną walutą nie jest walutą rozliczeniową karty (tu euro). Pani z mbanku to potwierdza.


Bo jak to już ktoś napisał wcześniej, mBank pobiera 2 % prowizji od przewalutowania z HRK na walutę rozliczeniową karty. Natomiast nie pobiera prowizji od wypłaty w bankomacie. Jak na polskie warunki to i tak całkiem dobrze, bo są banki, które podliczają klienta za jedno i drugie, a niektóre za przewalutowanie biorą 3 %. Płacenia za granicą na przykład kartami Fortisu zdecydowanie nie polecam. Wracając do mBanku, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jak już rozlicza kwotę w EUR i przelicza ją na PLN, robi to po swoim kursie sprzedaży, a nie średnim kursie NBP czy też kursie organizacji płatniczej. A spread ma niemały - ot, choćby dzisiaj: kupno EUR 4.2948, sprzedaż 4.5152, spread 0.2204 (5.00%).

Istnieje jeden (i chyba jedyny) bank w Polsce, który dla kart kredytowych przelicza transakcje z większości walut bezpośrednio na PLN, i to po kursie organizacji płatniczej, a więc dość zbliżonym do kursu NBP. Jest to Polbank, i przeliczniki przy płaceniu jego kartą kredytową są nie do pobicia nawet przez kombinacje typu zakup 1000 EUR w kantorze po cenie hurtowej i wymiana na HRK w Chorwacji.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 25.05.2009 17:54

No własnie Pani z mbanku mi tłumaczyła tak: przewalutowanie z CHR na EURO - 2% prowizji od wypłącanej kwoty i potem przeliczenie EURO na PLN po ich kursie.

Ja piszac myslałam o prowizji od przewalutowania.
A ktos powyzej pisał ze nie ma ŻADNEJ prowizji - nie usciślajac o co chodzi.
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 27.05.2009 00:11

Czyli reasumując czy dobrze myślę (godzina późna :lol: ) w mBanku nie opłaca się płacić ani wypłacać pieniędzy w CRO za pomocą karty bo nie dość, że mają złodziejski kurs euro to jeszcze biorą 2% przewalutowania.
Z tego by wynikało, że lepiej kupić sobie euro w polskim kantorze i potem zamieniać na kuny
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 27.05.2009 06:21

Kwiotek , proszę nie próbować robić prowokacji. To forum to kopalnia wiedzy
i wielokrotnie było powiedziane że transakcje kartami są zdecydowanie najbardziej opłacalne, że nie wspomnę o wygodzie. przecież nikt nie będzie jeździł po całej Polsce bo gdzieś tam uda się znaleźć kantor który ma super kurs i po wymianie w takim kantorze ZAOSZCZĘDZI 15zł które w skali wydatków nijak się mają. Płacimy kartami, kuny wybieramy z bankomatu tam, mała rezerwa w Euro w kieszeni (awaryjna) i koniec.
A jeśli ktoś szuka oszczędności, to nie na tym poletku.
Zamiast jechać po autostradzie 140-150 zmniejszamy prędkość o 20km i mamy na wszystkie prowizje. inna kwestią jest dostępność bankomatów ,
ale z tego co stali bywalcy piszą nie powinno być problemów.

ps.
(nie jestem i nie obstaje za żadnym bankiem)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.05.2009 06:38

stary_jac napisał(a):.... inna kwestią jest dostępność bankomatów ,
ale z tego co stali bywalcy piszą nie powinno być problemów....

Wejdź choćby do FAQ to nie będziesz miał watpliwości jak z tą dostępnością jest ;-)
www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=18183
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.05.2009 09:49

Kwiotek napisał(a):Czyli reasumując czy dobrze myślę (godzina późna icon_lol.gif ) w mBanku nie opłaca się płacić ani wypłacać pieniędzy w CRO za pomocą karty bo nie dość, że mają złodziejski kurs euro to jeszcze biorą 2% przewalutowania.
Z tego by wynikało, że lepiej kupić sobie euro w polskim kantorze i potem zamieniać na kuny


Karta mBanku dawała mimo wszystko dość przyzwoite kursy, powiedziałbym że w zeszłym roku była jedną z lepszych, zwłaszcza do wyciągania niewielkich sum z bankomatu (brak prowizji od transakcji). Różnica w przeliczniku HRK/PLN między tą kartą a opcją z kupnem hurtowym EUR i wymianą na HRK była stosunkowo nieduża. Ja akurat kupowałem EUR w hurcie, większość z tego poszła na zapłacenie za noclegi, resztę wymieniłem na kuny, a poza tym płaciłem kartą.

Myślę, że w tym roku sytuacja może się trochę zmienić, bo spread w mBanku dla EUR wzrósł z 3.60% do 5 % (czyli o ok. 10 gr), w innych bankach mniej więcej podobnie.

stary_jac napisał(a):wielokrotnie było powiedziane że transakcje kartami są zdecydowanie najbardziej opłacalne, że nie wspomnę o wygodzie. przecież nikt nie będzie jeździł po całej Polsce bo gdzieś tam uda się znaleźć kantor który ma super kurs i po wymianie w takim kantorze ZAOSZCZĘDZI 15zł które w skali wydatków nijak się mają. Płacimy kartami, kuny wybieramy z bankomatu tam, mała rezerwa w Euro w kieszeni (awaryjna) i koniec.


Ja nie stawiałbym sprawy tak kategorycznie. Po pierwsze, opłacalność transakcji kartowej zależy od banku-wystawcy, a konkretnie od prowizji za przewalutowanie i kursu sprzedaży waluty rozliczeniowej karty.

Przykład: płacimy kartą równowartość 100 EUR w kunach, przeliczoną po kursie Visa. Kurs ten w praktyce jest zbliżony do średniego kursu bankowego, np. w HNB jest to 7.29105 HRK za EUR. Wliczając prowizję za przewalutowanie, w mBanku zapłacisz 461.59 PLN, w Fortisie 469.05 PLN.
Wniosek 1: na skalę np. dwutygodniowego wyjazdu tej różnicy będzie tak ze 100 zł.
Wniosek 2: przy płaceniu kartą lepszą (mBanku) 1 kuna kosztuje w zaokrągleniu 0.63 zł.

Po drugie, aż z ciekawości przeliczyłem na piechotę opcję z kupowaniem w kantorze:

Drugi przykład: idziemy do kantoru kupić 1000 EUR po kursie hurtowym 4.43 zł (za http://kantory.pl/?id=kursy - sprawdzone w praktyce). Sprzedajemy je w oddziale Zagrebačka banka po 7,215 kuny za jedno euro. Prowizji nie płacimy - przynajmniej tak było w zeszłym roku.
Wniosek: 1 kuna kosztuje nas 0.61 zł. Różnica na wydatkach na cały dwutygodniowy wyjazd (jakieś, powiedzmy, 1500 EUR): oszczędzamy ponad 200 zł w porównaniu z kartą mBanku.

Trzeci przykład: Bierzemy ze sobą naszą, polską walutę i w oddziale tego samego Zagrebačka banka sprzedajemy po dzisiejszym kursie 1.60287 kuny za 1 PLN.
Wniosek: 1 kuna kosztuje 0.62 zł. Różnica: 100 zł na plusie w porównaniu z kartą, 100 zł na minusie w porównaniu z kupnem hurtowym EUR, ale za to można wymienić dowolną ilość zł - niekoniecznie hurtowo.

Przykładu z kartą Polbanku na rzeczywistych danych niestety nie podam, bo Mastercard nie publikuje przeliczników, ale będą one zbliżone do średniego kursu NBP - dzisiaj jest to 0.6093 zł za kunę. Przy tym założeniu wychodzi porównywalnie z opcją najkorzystniejszą.

Mam nadzieję, że wyliczenia komuś się przydadzą - jak dla mnie, po 200 zł warto się schylić :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.05.2009 09:53

stary_jac napisał(a):i wielokrotnie było powiedziane że transakcje kartami są zdecydowanie najbardziej opłacalne, że nie wspomnę o wygodzie. )


Bardzo ryzykowna teza.
Oczywiście ,powiedziane było wielokrotnie,tyle,że większość tych wypowiedzi dotyczy lat ubiegłych a zwłacza zeszłego roku,kiedy złotówka z dnia na dzień sie umacniała i euro czy kuna były coraz tańsze,by swe apogeum osiągnąć na 3,28 i 047(odpowiednio)


A kilka rzeczy sie od tego czasu zmieniło...
W ostatnich tygodniach czy nawet dniach banki podejmują wiele działań by zarobić w inny sposób,kiedy nie zarabiają na kredytach,których nie udzielają.I zmieniaja wiele ,pech chce,że jakoś tak ,że koszty różnych operacji obciążają klienta,również te związane z kartami płatniczymi,bankomatowymi czy kredytowymi...

Ze dwa miesiące temu czyli każdy powinien mieć to świeżo w pamięci nastąpił atak spekulacyjny na złotówkę,która w kilka dni straciła 30-40 gr na 1 euro?...a co będzie jeśłi coś takiego sie powtórzy,akurat wtedy kiedy będziemy beztrosko płacić kartą?
To wtedy chyba lepiej miec w kieszeni zakupione teraz w kantorze euro za 4,50 niz mieć rozliczne np w lipcu po 4,90 czy 5 zł?
A okazji do zjazdu pln jeszcze troche będzie-zapowiedziana zmiana budżetu czy zapowiedzi,że prawdziwy kryzys w końcu faktycznie dojdzie do naszego kraju...
Reasumując -ja bym tam był ostrozny i takich kategorycznych tez nie wygłaszał :wink:
Ostatnio edytowano 27.05.2009 09:58 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
natuchna
Croentuzjasta
Posty: 266
Dołączył(a): 05.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) natuchna » 27.05.2009 09:56

Nie chce być złym prorokiem ale...złoty może jeszcze raz sie osłabić do 4.9-5zł i to w niedługim czasie. Szanse na to że euro spadnie oceniam na 30%. Na rynkach światowych szykuje sie mała zapaść giełd a to doprowadzi do osłabienia walut w regionie - czyli zloty, forint, korona:(
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 27.05.2009 10:30

stary_jac napisał(a):proszę nie próbować robić prowokacji. To forum to kopalnia wiedzy


OK. OK to była późna pora a ja się tochę zdziwiłem tym przewalutowaniem bo o tym fakcie nie wiedziałem, w sumie faktycznie te 2% to są grosze.
Suma sumarum forum CRO kopalnią wiedzy jest- to fakt ale w tym roku kursu walut są bardzo zmienne i to co było dobre w zeszłym roku w tym roku nie musi już być.
natuchna
Croentuzjasta
Posty: 266
Dołączył(a): 05.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) natuchna » 27.05.2009 10:58

karta konkretnego banku...

Czy przy płatnosci karta Visa electron z serduszkiem:) ( Bank Inteligo ) na terenie Chorwacji ( autostrada, sklep , stacja paliw) bank pobierze jakas prowizje od transakcji czy tylko kwota tarnsakcji przeliczona po kursie bankowym zostanie zdjęta?
jak to jest w praktyce?

pzdr
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.05.2009 11:14

Płacone w zeszłym roku kartą Inteligo i bez prowizji.
natuchna
Croentuzjasta
Posty: 266
Dołączył(a): 05.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) natuchna » 27.05.2009 11:18

to super, a wyjmowanie z bankomatów cos brali z Inteligo?
Sławek i Bogusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 187
Dołączył(a): 31.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sławek i Bogusia » 27.05.2009 13:16

Witam
Mam konto w ING i karte Visa + Maestro
Maestro zrobiłem tylko na wyjazd do Cro bu przewalutowanie jak mi pani z banku wyjaśniła jest przez euro co jest bardziej opłacalne a Visa przez dolary
I w zeszłym roku dobrze na tym wyszłem płacąc kartą, niestety wybieranie kasy z bankomatu obarczone było już prowizją.
co do wygody to do płacenia kartą nie jestem przekonany, np płacenie w restauracjach kartą nie jest miłe, przeważnie terminal jest gdzieś na obskurnym zapleczu, kelner zabija cie wzrokiem jak wyciągasz kartę bo traci napiwek, na autostradzie od Macelj do Rejki był tylko jeden odcinek z bramką na której była możliwości płacenia kartą, na innych odcinkach płaciłem w euro (oczywiście na każdej mnie orżnęli) człowiek po 20 h jazdy ciężko liczy i to wykorzystują na max
Ale na wzgląd finansowy i bezpieczeństwo w tym roku też będę korzystał z karty - no chyba że bank wytnie jakiś numer z prowizjami co jest w obecnej dobie bardzo możliwe
natuchna
Croentuzjasta
Posty: 266
Dołączył(a): 05.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) natuchna » 27.05.2009 13:34

odpowiedż z banku Inteligo o karcie VISA :
Transakcja bezgotwokowa kartą Visa jest przeliczana przez Visa z waluty transakcji na dolary amerykańskie po kursie obowiązującym w Visa . Następnie, w dniu rozliczenia transakcji przez Bank w Polsce rachunek Klienta jest obciążany kwotą w PLN po kursie sprzedaży dewiz obowiązującym w danym dniu w Banku.

Wypłata gotówki w bankomatach poza granicami kraju związana jest z prowizją 2% kwoty wypłaty, nie mniej niż 8,50 PLN.

jest jeszcze jedna opcja wypłaty kasy z banku w okienku na karte Visa, wtedy prowizja jest stała 9.99zł niezależnie od kwoty.

pzdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone