Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mandat- fotoradar ?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 05.11.2013 23:33

Ten artykuł nie był pisany przez prawnika dlatego tyle w nim nieścisłości.
Zacznijmy od tego, że już dziś każda zagraniczna policja bez trudu uzyska dostęp do danych kierowcy, a wiec wprowadzenie w życie dyrektywy tak naprawdę niewiele zmieni. W Polsce zajmuje się tym MAiC które zwraca się po te dane do CEPIK. Tyle, że nic z tego wynika jeśli w państwie na którego terenie nastąpiło wykroczenie, podstawą wymierzenia kary jest wina sprawcy. Jeśli nie da się udowodnić winy kierowcy, a w sprawach transgranicznych to bardzo trudne, to nie ma mowy o wyroku skazującym, a tym samym nie ma podstawy do zwrócenia się do polskiego sądu o tzw. tytuł wykonawczy czyli jak to potocznie określiła pani Patrycja Loose, rzeczniczka ministra sprawiedliwości : „właściwy organ innego państwa może (nie może w takim przypadku) wystąpić do polskiego sądu o wykonanie takiego mandatu”..
Co innego jeśli będziemy mieli pecha i namierzą nas Austriacy bo w tym kraju do takiego postępowania stosuje się prawo administracyjne .
Nie obowiązuje zasada domniemania niewinności twoje auto jest na zdjęciu więc płacisz albo wskazujesz sprawcę. Jak nie zapłacisz to przesyłają prawomocne orzeczenie o grzywnie do polskiego sadu, ten wydaje postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności i komornik zapuka w twoje progi.
Tak więc unijna dyrektywa o której pisze GW praktycznie niczego nie zmienia. Już obecnie organ obcego państwa jeśli chciał uzyskać dane kierowcy to w drodze pomocy prawnej uzyskiwał je bez trudu, ale jeśli nie uzyskał prawomocnego rozstrzygnięcia to nie miało to żadnego znaczenia praktycznego.
Dyrektywa może co najwyżej przyspieszyć proces pozyskiwania danych i wszystko.
glonik21
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 27.08.2012
Mandat w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) glonik21 » 13.07.2015 12:48

Tak się zdażyło ze wracając z Medulina , na austostradzie koło Rijeki panowie policjanci za tunelem postawili takie coś co na oko wyglądało na duża lornetke, ale przypuszczam że był to ichciejszy fotoradar. Ograniczenie prędkości było do 70 a ja pędziłem 90 i teraz moje pytanko jak szybko wysyłają mandacik i na jaką kwote mogę się spodziewać ?? Od tego dnia mineło już 11 dni ;-)
dasuch
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1464
Dołączył(a): 03.11.2008
Re: Mandat w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) dasuch » 13.07.2015 17:19

No to chłopie masz przechlapane :wink:
Nie wiem czy u policji chorwackiej, ale u Janusza to na 100% :D
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Mandat w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 13.07.2015 17:25

Fajny tytuł :lool:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Mandat w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.07.2015 17:53

glonik21 napisał(a):Tak się zdażyło ...

... że poprawiłem tytuł na "Mandat w Chorwacji" i przeniosłem posty do istniejącego wątku. :idea:
dasuch napisał(a):No to chłopie masz przechlapane :wink:
Nie wiem czy u policji chorwackiej, ale u Janusza to na 100% :D

Wezmę glonika21 pod stałą obserwację :wink:
andeo napisał(a):Fajny tytuł :lool:

Już jest dobry :idea:
Podobno nie lubisz tropienia ... :wink:
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 13.07.2015 19:44

Nie ,tropienia nie lubię...lubię ludzi z poczuciem humoru :idea:
glonik21
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) glonik21 » 13.07.2015 23:59

Bardzo smieszne :-P Co wam sie nie podoba w moim tytule ??:-P
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.07.2015 00:10

glonik21 napisał(a): Co wam sie nie podoba w moim tytule ??:-P

Nie podobało się "Mandat na Chorwacji" :idea: bo taki był tytuł Twojego wątku.
glonik21
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) glonik21 » 14.07.2015 10:14

Janusz Bajcer napisał(a):
glonik21 napisał(a): Co wam sie nie podoba w moim tytule ??:-P

Nie podobało się "Mandat na Chorwacji" :idea: bo taki był tytuł Twojego wątku.

Mala literówka ;-)
jeziorp
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 13.12.2010
Złapany przez fotoradar?

Nieprzeczytany postnapisał(a) jeziorp » 30.07.2016 20:00

Witam, jechałem wczoraj przez Czechy do Chorwacji i w miejscowości Dolany stoi taka tablica z kamerą na górze:

(nie mogę wkleić linka, można zobaczyć na mapach google na początku wjazdu do miejscowości jadąc w kierunku Chorwacji)

Przed znakiem teren zabudowany odpuściłem gaz i z około 100 km/h auto wyhamowało do 71 km/h i dalej zwalniało a na tej tablicy pokazywało coraz mniej. W pewnym momencie coś błysło i zauważyłem tą kamerę zamontowaną na górze. Nie wiem przy jakiej prędkości zdjęcie było ale moje pytanie jest takie: czy ktoś miał już z tym do czynienia i czy to jest fotoradar? Dodatkowo w Wiedniu prawdopodobnie na odcinkowym pomiarze prędkości coś mi na czerwono mrugnęło (było ograniczenie do 80 i nawet mniej jechałem ale może wcześniej nabiłem więcej o parę kilometrów), ale tego też nie jestem pewien.
ZAQ_12
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 28.06.2016
Re: Złapany przez fotoradar?

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZAQ_12 » 30.07.2016 20:06

Nam na obwodnicy w Wiedniu błysnęła lampa w miejscu, gdzie było ograniczenie prędkości do 80 km/h i we wrześniu dostaliśmy mandat w wysokości 100 Euro :evil: :oops:
jeziorp
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 13.12.2010
Re: Złapany przez fotoradar?

Nieprzeczytany postnapisał(a) jeziorp » 30.07.2016 20:12

Zapłaciliście? Bo ja pewnie nie zapłacę, może się uda. Wam też błysnęło z lewej strony samochodu? Akurat z robót drogowych pas ruchu się zmieniał.
Użytkownik usunięty
Re: Złapany przez fotoradar?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.07.2016 20:26

jeziorp napisał(a):Zapłaciliście? Bo ja pewnie nie zapłacę, może się uda. Wam też błysnęło z lewej strony samochodu? Akurat z robót drogowych pas ruchu się zmieniał.


Jak dostaniesz pocztą "prezent" to lepiej zapłać.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Złapany przez fotoradar?

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.07.2016 20:41

Ja się Wam dziwię.
Skoro jest 80, 50, 100, bez znaczenia, to dlaczego jedziecie 120, 90, 140?
Pytam: po co? 10 min. będziecie prędzej na wakacjach?
Ostatnio wielokrotnie widuję w Berlinie na 80-ce, okolice Schenefeldu, polskich sprawnych umysłowo inaczej, przemykających grubooo wyżej, niż nakazuje znak i zdrowy rozsądek.
Piszecie te swoje żałosne posty bez refleksji nad swoją głupotą, fanfaronadą, arogancją.

Z mojej strony zero empatii. Dobrze Wam. Płaćcie i cieszcie się, że swoich rodzin na drodze nie zostawiliście, gdyby Was na dołek lokalna policja wzięła. :roll:

Przy okazji już podobny wątek jest.
jeziorp
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 13.12.2010
Re: Złapany przez fotoradar?

Nieprzeczytany postnapisał(a) jeziorp » 30.07.2016 20:55

Nie znając danego kierowcy i sytuacji oceniasz jego zachowanie na drodze. Całą drogę pokonałem w 99 procentach przepisowo w większości prawym pasem. W Wiedniu byłem bardzo zdziwiony błyskiem z lewej strony i nawet nie wiem czy mi błysło, bo byłem dosyć zmęczony. Po błysku patrzę na GPS a na nim pokazuje 75km/h więc w normie, jednak nie mam do końca pewności (może przeoczyłem jakiś znak?). W Czechach to trochę moja głupota, bo zawsze jak widzę znak teren zabudowany to hamuje silnikiem a tu jak widać nie wyhamowalem zbytnio. I wiem, że mijając znak mam mieć 50 km/h, jednak mam ten głupi nawyk hamowania silnikiem.

Pisząc ten temat bardziej potrzebowałem informacji o tej kamerze w miejscowości Dolany a nie potrzebowałem pouczenia jak mam jeździć, a tym bardziej oceny.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone