Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mandat z kamer - czy możliwy z Cro

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Cro_net
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 19.08.2023
Mandat z kamer - czy możliwy z Cro

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cro_net » 19.08.2023 11:57

Cześć Wszystkim

Krótkie pytanie techniczne - czy jest możliwe otrzymanie mandatu z kamer np. w tunelach z Chorwacji?
Jechałem bardzo przepisowo pod względem prędkości, ale z własnej głupoty i dziwnych zastojów na lewym pasie na autostradzie zdarzyło mi się wyprzedzić parę razy sznur aut pasem prawym, który był często wolny.

P.S. A wiecie może ile taki mandat za wyprzedzanie z prawej teraz wynosi w Chorwacji?

Dzięki i pozdrawiam
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 19.08.2023 12:01

Nie spotkałem się z informacją o nałożeniu mandatu na podstawie zapisu z kamer w tunelu.
Cro_net
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 19.08.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cro_net » 19.08.2023 12:10

A na odcinkowym pomiarze prędkości tego typu wyprzedzanie jest do uchwycenia, czy już za dużo science fiction wymyślam?
Cro_net
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 19.08.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cro_net » 19.08.2023 15:04

A jeszcze ostatnie pytanie: czy nieoznakowany radiowóz mógł mnie nagrać i nie zatrzymać, tylko potem dostanę mandat do domu?

Bo zaczynam się stresować kumulacją mandatów jak policzą każdy wyprzedzony samochód osobno :(
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 19.08.2023 15:33

Cro_net napisał(a):Cześć Wszystkim

Krótkie pytanie techniczne - czy jest możliwe otrzymanie mandatu z kamer np. w tunelach z Chorwacji?
Jechałem bardzo przepisowo pod względem prędkości, ale z własnej głupoty i dziwnych zastojów na lewym pasie na autostradzie zdarzyło mi się wyprzedzić parę razy sznur aut pasem prawym, który był często wolny.

P.S. A wiecie może ile taki mandat za wyprzedzanie z prawej teraz wynosi w Chorwacji?

Dzięki i pozdrawiam

Pewien jesteś że w Chorwacji zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej (autostrada) z wyznaczonymi pasami ruchu? Myślę że tak jak w Polsce jest to całkowicie zgodne z prawem ale mogę się mylić...
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 19.08.2023 19:51

dareksi napisał(a):Pewien jesteś że w Chorwacji zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej (autostrada) z wyznaczonymi pasami ruchu? Myślę że tak jak w Polsce jest to całkowicie zgodne z prawem ale mogę się mylić...

W Chorwacji jest zabronione wyprzedzanie z prawej strony, art.67 https://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigur ... na-cestama.
W Polsce (są kontrowersje i niejasności prawa nie wyjaśnione jednoznacznie) o wyprzedzaniu na autostradzie lub ekspresówce niezgodnie z opisem z działu o wyprzedzaniu w prawie o ruchu drogowym (ilość pasów ruchu a droga jednokierunkowa), ponieważ w (prawie o ruchu drogowym i ustawie o drogach publicznych) "użyte w ustawie określenia oznaczają" nazwa: autostrada, droga ekspresowa nie ma zapisu, że jest to droga jednokierunkowa :!: (nie są też oznaczone znakiem droga jednokierunkowa).
Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy nie dopuszczają wyprzedzania na autostradzie lub ekspresówce z prawej strony, jeżeli nie ma określonej ilości pasów ruchu na obszarze zabudowanym lub po za nim.
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 19.08.2023 22:45

art. 75 pkt. 2 i 3 z Twojego linku mówi co innego na temat wyprzedzania z prawej strony na drogach z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku a więc także na autostradach. Co do autostrad w Polsce to wyprzedzanie z prawej strony jest na nich dozwolone ponieważ mają jezdnie jednokierunkowe.
Pod koniec artykułu z poniższego linku.
https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo-jazdy/baza-pytan/wyprzedzanie-z-prawej-strony-czy-tutaj-wolno-to-zrobic/mffy0kk
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 19.08.2023 23:18

endryu napisał(a):W Polsce (są kontrowersje i niejasności prawa nie wyjaśnione jednoznacznie) o wyprzedzaniu na autostradzie lub ekspresówce niezgodnie z opisem z działu o wyprzedzaniu w prawie o ruchu drogowym (ilość pasów ruchu a droga jednokierunkowa).


Ależ nie ma w tym względzie żadnych kontrowersji! W Polsce (jako jednym z nielicznych krajów Europy) dozwolone jest wyprzedzanie z prawej na autostradach i ekspresówkach i jest to doskonale wyjaśnione w kodeksie drogowym - tak jak zresztą podlinkował to dareksi

Autostrady i ekspresówki (większość) są drogami o oddzielonych jezdniach jednokierunkowych.

Liczba pasów ruchu, o których ty wspominasz, ma znaczenie tylko przy drogach dwukierunkowych (zaliczają się do nich nieliczne odcinki ekspresówek - jak do niedawna S1 Pyrzowice-Podwarpie - ale autostrady już nie).
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 19.08.2023 23:39

@dareksi przytoczony przez Ciebie art.75 odnosi się do ruchu pojazdów jadących w kolumnach, w "korkach" przy dużym natężeniu ruchu. Przytoczyłeś artykuł redakcji, dziennikarza. To za mało. Znasz może podstawę prawną?
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 19.08.2023 23:43

endryu napisał(a):@dareksi przytoczony przez Ciebie art.75 odnosi się do ruchu pojazdów jadących w kolumnach, w "korkach" przy dużym natężeniu ruchu. Przytoczyłeś artykuł redakcji, dziennikarza. To za mało. Znasz może podstawę prawną?


Tutaj cytat z prawa o ruchu drogowym:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-24

Punkt 10.

A tutaj definicja autostrady:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/drogi-publiczne-16791834/art-4

Punkt 11
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 19.08.2023 23:56

endryu napisał(a):@dareksi przytoczony przez Ciebie art.75 odnosi się do ruchu pojazdów jadących w kolumnach, w "korkach" przy dużym natężeniu ruchu. Przytoczyłeś artykuł redakcji, dziennikarza. To za mało. Znasz może podstawę prawną?


Wszedłem na twój link i to właśnie przeczytałem, nie drążyłem dalej, tyle że punkt 3 już nie wspomina o kolumnach a o pojazdach które nie poruszają się prawym pasem. Nie upieram się że tak jest ale to właśnie przeczytałem w twoim linku i tak to zrozumiałem.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 20.08.2023 00:00

marekkowalak napisał(a):
endryu napisał(a):@dareksi przytoczony przez Ciebie art.75 odnosi się do ruchu pojazdów jadących w kolumnach, w "korkach" przy dużym natężeniu ruchu. Przytoczyłeś artykuł redakcji, dziennikarza. To za mało. Znasz może podstawę prawną?


Tutaj cytat z prawa o ruchu drogowym:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-24

Punkt 10.

A tutaj definicja autostrady:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/drogi-publiczne-16791834/art-4

Punkt 11

Chyba w moim poście z g.19:51 niejasno się wyraźiłem o ilości pasów ruchu na autostradzie lub ekspresówce (2 w obszarze zabudowanym, 3 po za obszarem zabudowanym) to jest oczywiste, o wyprzedzaniu z prawej strony w przytoczonych art. prawnych. W Chorwacji w większości są 2 pasy ruchu w każdym kierunku na autostradzie i założyłem, że kolega @Cro_net pyta się własnie o takie wyprzedzanie z prawej strony, przy dwóch pasach ruchu, gdzie wyprzedzanie jest zabronione.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 20.08.2023 00:30

endryu napisał(a):Chyba w moim poście z g.19:51 niejasno się wyraźiłem o ilości pasów ruchu na autostradzie lub ekspresówce (2 w obszarze zabudowanym, 3 po za obszarem zabudowanym) to jest oczywiste, o wyprzedzaniu z prawej strony w przytoczonych art. prawnych. W Chorwacji w większości są 2 pasy ruchu w każdym kierunku na autostradzie i założyłem, że kolega @Cro_net pyta się własnie o takie wyprzedzanie z prawej strony, przy dwóch pasach ruchu, gdzie wyprzedzanie jest zabronione.


W Chorwacji w ogóle nie wolno wyprzedzać z prawej - nieważne ile jest pasów.

W Polsce na autostradach zawsze można wyprzedzać z prawej - liczba pasów nie ma żadnego znaczenia. Na normalnych 2-jezdniowych ekspresówkach też.

Liczba pasów ma znaczenie tylko na zwykłych drogach dwujezdniowych.
Cro_net
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 19.08.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cro_net » 20.08.2023 08:51

Reasumując: wyprzedzanie z prawej strony w Chorwacji kosztuje od 90EUR :(

Ponowię więc pytanie, czy jak mnie patrol policji nie zatrzymał na gorącym uczynku na autostradzie to jest się czego obawiać w kontekście otrzymania mandatu?

Czy taki mandat może przyjść z nagrania z nieoznakowanego radiowozu, kamer czy odcinkowego pomiaru prędkości (gdzie jechałem przepisowo pod względem prędkości)?

Dzięki i pozdrawiam ;)
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 20.08.2023 15:56

Cro_net napisał(a):A jeszcze ostatnie pytanie: czy nieoznakowany radiowóz mógł mnie nagrać i nie zatrzymać, tylko potem dostanę mandat do domu?

Bo zaczynam się stresować kumulacją mandatów jak policzą każdy wyprzedzony samochód osobno :(

Spokojnie. Maklowicz na filmiku z podróży do Dalmacji przez Sveti Rok pocina BMKa 130 km/h I się mandatami nie przejmował.

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Mandat z kamer - czy możliwy z Cro
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone