Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

czeski mandat

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 16.10.2020 10:09

Marcix napisał(a):Witam ,na początku dzeki wielkie za rady,porozmawialem trochę ze znajomymi i wszyscy doradzili ,aby pierw zacząć od poproszenia pisma po polsku,dokładnie tak samo myslimy ,każdy może podac mój nr rej auta i twierdzic ze jechalo tam i tam za szybko i trza kase bulic,żadnych zdjęć ani nic innego nie dostaliśmy,moze na dwóch pasach były dwa auta i które jechalo 130 km/h? w każdym razie zaczynam z prosba o wysłanie wszystkiego w jezyku polskim,zobaczymy


Według pisma 130km/h jechało auto na wyjeździe z tunelu Klimkovice w kierunku Ostravy na pasie 1 :papa:
Też poprosiłbym o pismo w j.polskim. Kilka lat temu dostałem mandat z Austrii i był po austriacku z tłumaczeniem na polski.
Marcix
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 05.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marcix » 16.10.2020 13:59

hmmmm a oto odpowiedz pana urzędnika magistratu miasta ostrava,ktos zna jakiś przepis ,że tu musi być po polsku?bo przepisy drogowe to jedno,a pisma urzędowe to co innego wg mnie,caly czas zaznaczam że nie dostałem mandatu ani żadnej podanej kwoty,ani zdjęcia ,ani nic innego
Załączniki:
Screenshot_20201016-130618.jpg
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 16.10.2020 16:42

Co do języka to czeski urzędnik ma racje co do języka w jakim wysyłają pisma za granicę. Może być w języku "sprawcy" (tu j.polski) lub w innym języku urzędowym UE (tu j. czeski).
O tym i nie tylko informuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32015L0413
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 16.10.2020 17:10

Hej, też dostałem wezwanie do zapłaty z Czech, to samo miesjce. Tylko ja mam wszystko jak należy. Pismo przyszło w dwóch językach. CZ i PL. Są wszystkie dane osoby na którą samochód jest zarejestrowany. Podano miejsce przekroczenia predkosci, dzień i godzinę. Zmierzoną prędkość 99km/h na ograniczeniu do 80km/h, po odjęciu tolerancji 96km/h.
Kwota mandatu 1000koron. Informacja że w przypadku zapłaceniu do 14dni nie będą naliczone punkty karne.

Według mnie wszystko się zgadza, jest prawidłowo i wieczorem zrobię przelew.
Marcix
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 05.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marcix » 16.10.2020 17:16

A że zapytam co masz w nagłówku tego wezwania od policji czy czego bo ja mam magistrat miasta ostrava
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 16.10.2020 17:20

endryu napisał(a):Co do języka to czeski urzędnik ma racje co do języka w jakim wysyłają pisma za granicę. Może być w języku "sprawcy" (tu j.polski) lub w innym języku urzędowym UE (tu j. czeski).
O tym i nie tylko informuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32015L0413

Zgadza się, ale dokument musi być przetłumaczony na język zrozumiały dla sprawcy, czyli w naszym przypadku na język polski.
https://autokult.pl/35781,mandat-z-zagr ... sze-trzeba
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 16.10.2020 17:40

Marcix napisał(a):A że zapytam co masz w nagłówku tego wezwania od policji czy czego bo ja mam magistrat miasta ostrava

No ja mam dokładnie to samo. Na niebiesko wyróżnione
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4912
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 16.10.2020 17:50

endryu napisał(a):Co do języka to czeski urzędnik ma racje co do języka w jakim wysyłają pisma za granicę. Może być w języku "sprawcy" (tu j.polski) lub w innym języku urzędowym UE (tu j. czeski).
O tym i nie tylko informuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32015L0413
Z czystej ciekawości: czy przeczytałeś ten podlinkowany tekst?
Dla ułatwienia/skrócenia zacytuję:
(15) Czyniąc to, państwa członkowskie powinny rozważyć wysłanie informacji o przestępstwie lub wykroczeniu związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego w języku dokumentu rejestracyjnego lub w języku, co do którego zachodzi najwyższe prawdopodobieństwo, że osoba ta go w pełni rozumie, tak by zrozumiała ona informacje, które są jej przekazywane.
Art. 5.3 państwo członkowskie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, w celu zapewnienia poszanowania praw podstawowych, wysyła zawiadomienie w języku dokumentu rejestracyjnego pojazdu, jeśli jest on znany, lub w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego rejestracji.
(tak, są kraje, w których jest więcej niż 1 język urzędowy)

A teraz pokaż w którym miejscu podlinkowanego tekstu piszą, że może być w innym języku urzędowym UE.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 16.10.2020 18:00

Tak. Przeczytałem. Słusznie zacytowałeś nr 15 gdzie stoi napisane, że państwa członkowskie powinny ale, że nie muszą. I tu jest "furtka" aby zbytnio się nie wysilać. Tu dotyczy to Czechów. :)
Jak widać nie dotyczy to tylko Polski (te sformułowania). :D
Mogę się domyślać, że założenie UE jest takie, że zainteresowana osoba, której to dotyczy zasięgnie informacji u tłumacza, translatora, itp.
Analogią może być np. rozmowa z np. niemieckim, francuskim, hiszpańskim, itd. policjantem, który rozlicza nas za wykroczenie na drodze. A my usilnie mu tłumaczymy, że nie znamy języka danego kraju i że nie wiemy o co chodzi. Życzmy sobie sukcesów w takim dialogu.
Ostatnio edytowano 17.10.2020 21:21 przez endryu, łącznie edytowano 1 raz
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4912
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 16.10.2020 18:18

endryu napisał(a):Tak. Przeczytałem. Słusznie zacytowałeś nr 15 gdzie stoi napisane, że państwa członkowskie powinny ale, że nie muszą. I tu jest "furtka" aby zbytnio się nie wysilać (...)
Dobra, to jeszcze raz w wielkim skrócie:
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91 ust. 1 lit. c),
(...)
a także mając na uwadze, co następuje:
(...)
(15) Czyniąc to, państwa członkowskie powinny rozważyć wysłanie informacji o przestępstwie lub wykroczeniu związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego w języku dokumentu rejestracyjnego lub w języku, co do którego zachodzi najwyższe prawdopodobieństwo, że osoba ta go w pełni rozumie, tak by zrozumiała ona informacje, które są jej przekazywane.
(...)
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
(...)
Art. 5.3 (...)
A ten artykuł furtki nie zostawia.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 16.10.2020 18:53

Próbujemy coś sobie przekazać, czy muszą (UE) tak czy siak. Na forum są informacje, że dokument-mandat wysłany do zainteresowanej w Polsce osoby jest wystawiany w języku polskim. Skan czeskiego pisma wzywa do przekazania danych o sprawcy wykroczenia i przesłania im tych informacji. Nie wskazuje treści mandatu. Mandat musi być wystawiony zgodnie z treścią załącznika nr II wymienionej dyrektywy.
W tej chwili w/g mnie Czesi prowadzą postępowanie wyjaśniające i chcą wiedzieć kto z imienia i nazwiska kierując pojazdem popełnił wykroczenie. I w zależności od treści wyjaśnienia lub jego braku podejmą decyzję o postępowaniu karnym. Jeżeli podejmą decyzję o takim postępowaniu wtedy wysyłają pismo zgodne z załącznikiem nr II.

Może ktoś opisze swoje doświadczenie i przytoczy dokument mandatu.
Tu przypadek z Austrii kolegi sviva mandat-uwaga-lapia-w-austrii-t53822-1035.html (czeski powinien być analogiczny w myśl dyrektywy).
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 16.10.2020 20:12

Nie potrzebna, aż taka dyskusja gdyby winny się przyznał....
A nie pali frana... po całości..
Jednak Polak potrafi... a potem nas postrzegają... jak postrzegają....
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 16.10.2020 21:17

yanek37 napisał(a):Nie potrzebna, aż taka dyskusja gdyby winny się przyznał....
A nie pali frana... po całości..
Jednak Polak potrafi... a potem nas postrzegają... jak postrzegają....


Ma sie "przyznac" po polsku, czy czesku...?

Jesli komus w CZ wydaje sie, ze ma racje, to jemu sie wydaje...

Nie trzeba znac zadnych traktatów, wystarczy "empatia" urzednicza - niech w PL to np. policja/urzad/sąd przetlumaczy i przysle...
Rafi70
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 593
Dołączył(a): 20.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi70 » 16.10.2020 23:00

A co tu jest do rozumienia 130 na "80" ?
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 17.10.2020 09:58

Ja dostałem coś takiego, po Czesku i po Polsku.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać ze zmierzonej prędkości, na pewno zwolniłem tylko niedostatecznie :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone