Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

czeski mandat

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
des34
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 14.03.2007
czeski mandat

Nieprzeczytany postnapisał(a) des34 » 27.03.2007 02:19

A jeśli nie zapłaciłem mandatu w Czechach/ dali mi kredytowy/, to spodziewać się że na granicy będą chcieli wyrównać rachunki?
Czy ktoś ma już takie przykre doświadczenia? :?: :roll:
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 27.03.2007 09:43

des34 napisał(a):A jeśli nie zapłaciłem mandatu w Czechach/ dali mi kredytowy/, to spodziewać się że na granicy że będą chcieli wyrównać rachunki?


A nie lepiej go po prostu zapłacić i mieć święty spokój , niż martwic się co będzie jak... :roll:
frome
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 09.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) frome » 28.03.2007 09:22

Witam,
taka możliwość jest bardzo prawdziepodobna. Czeska policja graniczna ma te same bazy danych, co policja drogowa. Może Cię to nie spotka dzisiaj, ale w przyszlości bym uważał.
donia2
Odkrywca
Posty: 99
Dołączył(a): 28.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia2 » 29.03.2007 10:24

Chyba jesteś nie poważny aby płacić Czeskie mandaty. Jeszcze wykroczeń sie nie ściga transgranicznie ani nie ściąga poprzez wydanie tytułu wykonawczego czy windykacji komorniczej.

Myślę, że ich Policjant się pomylił nakładając MK kredytowy na obcokrajowca zamiast gotówkowego. Teraz pewnie biedny nie może rozliczyć Twojego mandatu. :cry: Ale to nie Twój problem.

Możesz mieć w czeskiej bazie komputerowej zarejestrowane wykroczenie (chociaż i w to wątpię) ale NAPEWNO Policja nie będzie miała informacji czy grzywna nałożona w drodze mandatu karnego została uiszczona czy nie.
frome
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 09.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) frome » 29.03.2007 10:33

Niestety, jeśli dobrze spisali dane kierowcy, czeska policja może wymagać zapłacenia mandatu poprzez urząd skarbowy wg miejsca zamieszkania w Polsce (juź się z tym spotkałem u moich pracowników).
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 29.03.2007 21:10

donia2 napisał(a):Chyba jesteś nie poważny aby płacić Czeskie mandaty. Jeszcze wykroczeń sie nie ściga transgranicznie ani nie ściąga poprzez wydanie tytułu wykonawczego czy windykacji komorniczej.

Myślę, że ich Policjant się pomylił nakładając MK kredytowy na obcokrajowca zamiast gotówkowego. Teraz pewnie biedny nie może rozliczyć Twojego mandatu. :cry: Ale to nie Twój problem.

Możesz mieć w czeskiej bazie komputerowej zarejestrowane wykroczenie (chociaż i w to wątpię) ale NAPEWNO Policja nie będzie miała informacji czy grzywna nałożona w drodze mandatu karnego została uiszczona czy nie.



"....Myślę, że ich Policjant się pomylił nakładając MK kredytowy .." - chyba źle myślisz, a tak w ogóle to bardzo się mylisz co do kwestii ich informacji w sprawie uiszczenia mandatu ( bo to nie jest grzywna tylko mandat)

:? :?
frome
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 09.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) frome » 29.03.2007 21:20

A mozesz nam powiedziec, o jaką kwotę mandatu chodzi?
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 02.04.2007 09:04

Jola L-G napisał(a):"....Myślę, że ich Policjant się pomylił nakładając MK kredytowy .." - chyba źle myślisz, a tak w ogóle to bardzo się mylisz co do kwestii ich informacji w sprawie uiszczenia mandatu ( bo to nie jest grzywna tylko mandat)
:? :?



Przepraszam za nieśmiałe pytanie? jesteś specem od czeskiego prawa wykroczeń, czy, broń Boże, od polskiego?

W polskim prawie grzywna jest karą. Jedną z form jej uiszczenia jest mandat karny. W uproszeczniu wygląda to tak: mandat = grzywna.

W następnym przypadku zamiast pisać nieprawdę i robić wodę z mózgu biednym ludziom, proponowałbym zgłębienie aktów prawnych, w tym przypadku od art. 97 do art. 102 ustawy z dnia 29.09.2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia - Dz. U. z dnia 29 września 2001 r.

W prawodawstwie czeskim również występuje pojęcie wykroczenia, grzywny i mandatu. I sposób nakładania kar jest zbliżony do naszego.
Rozwiązanie ściągalności mandatów, trybie przetwarzania informacji o zaległych grzywnach pozostawiam otwartą - nie wiem jak to wygląda. Jednakże na 90% pewnie jest tak, że policja g**** wie o tym, czy mandat został zapłacony, czy nie.

pozdrawiam
Rafał
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 02.04.2007 09:06

frome napisał(a):Niestety, jeśli dobrze spisali dane kierowcy, czeska policja może wymagać zapłacenia mandatu poprzez urząd skarbowy wg miejsca zamieszkania w Polsce (juź się z tym spotkałem u moich pracowników).



Podstawę prawną takich działań poproszę.
Najlepiej przepisy wykonawcze z obu krajów lub umowę międzynarodową, regulująca tryb postepowania skarbowego w sprawie zaległych grzywien.


Pozdrawiam
Rafał
Ostatnio edytowano 02.04.2007 09:08 przez asikx, łącznie edytowano 1 raz
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 02.04.2007 09:08

...
frome
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 09.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) frome » 02.04.2007 11:55

Witam, po konsultacjach z zaprzjaznionym czeskim policjantem stwierdziłem nastepujące: policjant po wypisaniu mandatu oddaje swój oryginał na Urząd miejski wg miejsca wykroczenia. Ten czeka 8 dni na zapłacenie mandatu, jeżeli nie stwierdzi wpływ gotówki, oddaje sprawę Urzędu Finansowemu i ten wpisuje mandat na listę nie zapłaconych grzywien. Taka lista jest dostępna policji, celnikom i słuźbam finansowym. Ściaganie mandatu poprzez polski UF jest prawdziepodobne tylko wtedy, kiedy czeski UF ma swoich rejestrach np. zeznanie podatkowe człowieka (pracował lub pracuje w Czechach) z jego danymi osobowymi. Na zakończenie dodał, że jest wysoce nieprawdziepodobne, że by taki niezapłacony mandat jakkolwiek utrudniał ponowny wjazd do Czech.
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 02.04.2007 12:43

frome napisał(a):Witam, po konsultacjach z zaprzjaznionym czeskim policjantem stwierdziłem nastepujące: policjant po wypisaniu mandatu oddaje swój oryginał na Urząd miejski wg miejsca wykroczenia. Ten czeka 8 dni na zapłacenie mandatu, jeżeli nie stwierdzi wpływ gotówki, oddaje sprawę Urzędu Finansowemu i ten wpisuje mandat na listę nie zapłaconych grzywien. Taka lista jest dostępna policji, celnikom i słuźbam finansowym. Ściaganie mandatu poprzez polski UF jest prawdziepodobne tylko wtedy, kiedy czeski UF ma swoich rejestrach np. zeznanie podatkowe człowieka (pracował lub pracuje w Czechach) z jego danymi osobowymi. Na zakończenie dodał, że jest wysoce nieprawdziepodobne, że by taki niezapłacony mandat jakkolwiek utrudniał ponowny wjazd do Czech.



Czyli przepisy są bardzo zblizone do obowiazujących u nas, w Polsce.
Tyle, że termin wynosi 7 dni (skąd czesi wzieli te 8?).
Dzięki za rzeczową odpowiedź - może rozwieje to troche plotki o rzekomym trzepaniu za mandaty na granicy i przychodzacych do domu wezwaniach.


Pozdrawiam
Rafał
des34
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 14.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) des34 » 04.04.2007 02:07

Bardzo dziękuję za zajęcie się tematem.
Nałożono na mnie mandat w wysokości 1000 koron.
Oczywiście nigdy nie zamierzałem /i nie zamierzam/,go zapłacić.
Do Cro pojadę pezez Niemcy, Austrię ,itd. :lol:
CroCop
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 31.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroCop » 04.04.2007 22:40

donia2 napisał(a):Chyba jesteś nie poważny aby płacić Czeskie mandaty. Jeszcze wykroczeń sie nie ściga transgranicznie ani nie ściąga poprzez wydanie tytułu wykonawczego czy windykacji komorniczej.

Myślę, że ich Policjant się pomylił nakładając MK kredytowy na obcokrajowca zamiast gotówkowego. Teraz pewnie biedny nie może rozliczyć Twojego mandatu. :cry: Ale to nie Twój problem.

Możesz mieć w czeskiej bazie komputerowej zarejestrowane wykroczenie (chociaż i w to wątpię) ale NAPEWNO Policja nie będzie miała informacji czy grzywna nałożona w drodze mandatu karnego została uiszczona czy nie.



Nie wiem czy aby sie nie mylisz mojemu kumplowi przysły 2 foty z czech z fotoradarów i oprócz fotek trzeba było zapłacic za przesyłke bodajże !!
jdubowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 20.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jdubowski » 06.04.2007 07:44

http://glinki.com/?l=8wtbas

Czescy policjanci to bardzo sympatyczni ludzie ;)
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone