Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mandat- fotoradar ?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017
Re: mandat za przekroczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 18.08.2017 09:06

avvatarro napisał(a):ps. niestety taryfikator mają wyższy niż w PL- za przekroczenie prędkości o ok 20kmph jest ok 450 zł.

O ja pitole, a ja narzekałem na naszych jak za 20km/h dawali mi 100zeta.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015
Re: mandat za przekroczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 18.08.2017 09:22

Nie wiem czy musi być zdjęcie. Ja 2 lata temu od Austriaków otrzymałem mandat za przekroczenie (okolice Graz), nie było zdjęcia tylko informacja o wykroczeniu i nie było zmiłuj. 30 Ojro poszło...
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007
Re: mandat za przekroczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 18.08.2017 09:28

Viech napisał(a):Witam, zakładam nowy wątek, bo podobnego nie znalazłem. Ostrzegam wszystkich jadących przez Węgry słynną 86. Coś się zmieniło. Po wielu latach, w tym roku po raz pierwszy przyszedł mi do domu mandat za przekroczenie. Trochę jest dziwny. Po pierwsze po węgiersku z bardzo kiepskim tłumaczeniem. Po drugie dołączono druczek do przelewu, ale po węgiersku oczywiście. Po trzecie brak zdjęcia. Zrozumiałem z niego tylko tyle,że było ograniczenie do 50 km/h , a ja jechałem 77 km/h. Zastanawiam się co z tym fantem robić ? Może ktoś ma doświadczenie i podpowie. Pozdrawiam


słabo szukałeś
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.08.2017 16:58

tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 20.08.2017 17:21

Kolega pracuje w sądzie i mówił mi że wszelkimi mandatami z za granicy zajmuje się sąd Polski. Oni właśnie w sądzie podobno mają mnóstwo takich spraw. To Sąd musi zatwierdzić że ukaranie obywatela polski jest w tym wypadku zasadne, czyli muszą być przesłane podstawy do nałożenia mandatu, i kiedy polski sąd przyzna prawidłowość nałożenia mandatu to kwotę należną przelicza się na złotówki według kursu z dnia popełnienia wykroczenia i polski sąd nakłada obowiązek zapłaty dla kierowcy.
Podejrzewam że Urząd Skarbowy albo jakaś inna komórka płaci nasz mandat a mu mamy go spłacić naszemu urzędowi.

Jednak z za granicy wolą najpierw przesłać mandat kierowcy bo liczą że zapłaci bez gadania i spokój, a Sąd nie daje sobie w kaszę dmuchać i nie przyjmuje mandatów jeżeli nie ma wystarczających dowodów popełnienia wykroczenia.

I to by się zgadzało z tym co mi w Szwecji się zdarzyło. Ja nie dostałem od Szwedów mandatu tylko musiałem go spłacić naszej Skarbówce.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.08.2017 18:58

adrianek90 napisał(a):Kolega pracuje w sądzie i mówił mi że wszelkimi mandatami z za granicy zajmuje się sąd Polski. Oni właśnie w sądzie podobno mają mnóstwo takich spraw. To Sąd musi zatwierdzić że ukaranie obywatela polski jest w tym wypadku zasadne, czyli muszą być przesłane podstawy do nałożenia mandatu, i kiedy polski sąd przyzna prawidłowość nałożenia mandatu to kwotę należną przelicza się na złotówki według kursu z dnia popełnienia wykroczenia i polski sąd nakłada obowiązek zapłaty dla kierowcy.
Podejrzewam że Urząd Skarbowy albo jakaś inna komórka płaci nasz mandat a mu mamy go spłacić naszemu urzędowi.

Jednak z za granicy wolą najpierw przesłać mandat kierowcy bo liczą że zapłaci bez gadania i spokój, a Sąd nie daje sobie w kaszę dmuchać i nie przyjmuje mandatów jeżeli nie ma wystarczających dowodów popełnienia wykroczenia.

I to by się zgadzało z tym co mi w Szwecji się zdarzyło. Ja nie dostałem od Szwedów mandatu tylko musiałem go spłacić naszej Skarbówce.


Sąd zajmuje się zagranicznymi mandatami nie zapłaconymi. Podobnie jak mandatami polskimi. Można się bronić przedawnieniem jeśli nastąpi, ale rozsądne organy już rzadko popełniają błąd. Po sprawie sądowej do kosztów mandatu dochodzą koszty sądowe i ew. zastępstwa procesowego /często zarabiają na tym windykacje/. Dodatkowo dochodzą nieprzyjemności w kraju wystawienia mandatu. Jeśli fakty są jasne to lepiej zapłacić. Jeśli mamy wątpliwości należy się wstrzymać i przejść procedurę.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 20.08.2017 21:16

bigredone napisał(a):Sąd zajmuje się zagranicznymi mandatami nie zapłaconymi. Podobnie jak mandatami polskimi. Można się bronić przedawnieniem jeśli nastąpi, ale rozsądne organy już rzadko popełniają błąd. Po sprawie sądowej do kosztów mandatu dochodzą koszty sądowe i ew. zastępstwa procesowego /często zarabiają na tym windykacje/. Dodatkowo dochodzą nieprzyjemności w kraju wystawienia mandatu. Jeśli fakty są jasne to lepiej zapłacić. Jeśli mamy wątpliwości należy się wstrzymać i przejść procedurę.


Dla mnie prawo, przepisy to wszystko jest czarna magia. Tym bardziej że uważam że przepis przepisem a tak naprawdę zależy kto go egzekwuje. Jak jest czarno na białym że zawiniłeś to też uważam że bez dyskusji trzeba zapłacić. Żeby mieć spokój.

Ale co wiem na pewno to jak w Szwecji mandat to do domu nie przysłali mi go Szwedzi tylko nasi. I Zapłaciłem go naszej skarbówce. Ale nie zapłaciłem nic więcej tylko tyle ile w mandacie dostałem.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003
Re: mandat za przekroczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 20.08.2017 21:28

Yanush napisał(a): Ja 2 lata temu od Austriaków otrzymałem mandat za przekroczenie (okolice Graz), nie było zdjęcia tylko informacja o wykroczeniu i nie było zmiłuj. 30 Ojro poszło...

Na biednego nie trafiło. :)
krisper
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) krisper » 21.08.2017 13:57

Miałem nadzieję że nie przyjdzie, ale oto dziś dostałem pozdrowienia z Austrii za 45eur :(
Przekroczenie prędkości o 11 km/h :P
Człowiek już dawno po urlopie, a koszt urlopu wciąż rośnie :)
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 21.08.2017 14:21

krisper napisał(a):Miałem nadzieję że nie przyjdzie, ale oto dziś dostałem pozdrowienia z Austrii za 45eur :(
Przekroczenie prędkości o 11 km/h :P
Człowiek już dawno po urlopie, a koszt urlopu wciąż rośnie :)


A kiedy było wykroczenie?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.08.2017 14:31

krisper napisał(a):Miałem nadzieję że nie przyjdzie, ale oto dziś dostałem pozdrowienia z Austrii za 45eur :(
Przekroczenie prędkości o 11 km/h :P
Człowiek już dawno po urlopie, a koszt urlopu wciąż rośnie :)

nowy-uzytkownik-tu-sie-witamy-z-nowymi-cro-forumowiczami-t9747-12720.html#p1886431

Chyba nie wykopałeś wątku o tym, że łapią w Austrii ...

mandat-uwaga-lapia-w-austrii-t42976.html
krisper
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) krisper » 22.08.2017 12:42

Koenig napisał(a):A kiedy było wykroczenie?

28 lipca.


byłem, ale witam raz jeszcze :)

Janusz Bajcer napisał(a):Chyba nie wykopałeś wątku o tym, że łapią w Austrii ...
mandat-uwaga-lapia-w-austrii-t42976.html

Bynajmniej :)
Jak na ironię, to po przeczytaniu wątku tuż przed wyjazdem nawet ostrzegałem żonę i znajomych z którymi jechaliśmy że można pocztówkę z Austrii dostać.
Podczas podróży zostałem kilka kilometrów w tyle bo zmieniałem się z żoną, chciałem podgonić delikatnie no i podgoniłem :P
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 22.08.2017 12:57

a ile się średnio czeka na mandat? W przepisach chyba że mają rok na wysłanie, tak?

ale mi chodzi o taki realny czas?

miesiąc od wykroczenia?
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 788
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 22.08.2017 13:26

jolcix napisał(a):a ile się średnio czeka na mandat? W przepisach chyba że mają rok na wysłanie, tak?

ale mi chodzi o taki realny czas?

miesiąc od wykroczenia?


Mają rok czasu na ujawnienie i wysłanie pocztówki :twisted:
Realny czas ciężki do oszacowania, w zależności ile roboty mają :)
krisper
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 19.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) krisper » 22.08.2017 13:55

jolcix napisał(a):a ile się średnio czeka na mandat? W przepisach chyba że mają rok na wysłanie, tak?

ale mi chodzi o taki realny czas?

miesiąc od wykroczenia?


W moim przypadku na piśmie jest data wystawienia 8 sierpnia, więc niecałe dwa tyg od zrobienia fotki.
20-go już było w skrzynce pocztowej, czyli niecały miesiąc po, mandat dostarczony.
Generalnie chyba lepiej tak, niż dostać np. na sylwestra.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone