Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mandat- fotoradar ?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.10.2013 22:38

Najpierw policja musi ustalić, co to było za auto.
Mandat prześle na firmę wypożyczającą auto i policja ma głęboko w d..., kto kierował.
Właściciel auta płaci mandat, czyli wypożyczalnia. :roll:

Wypożyczalnia może zażądać zapłacenia mandatu, ale ja z czymś takim się nie spotkałem.
Ktoś musi być pierwszy :wink:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 06.10.2013 23:26

hatatitla napisał(a):
alutka9 napisał(a):nam w zeszlym roku blysnelo przy wjezdzie do Mureck,ale poki co nic nie przyszlo i oby tak dalej :wink:

Alutka. Jak przyjdzie mandat to z naliczonymi odsetkami karnymi. heh :D


A na jakiej podstawie te odsetki?
barti75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 729
Dołączył(a): 15.04.2010
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) barti75 » 07.10.2013 10:24

demi-duox napisał(a):Samochód wypożycza się zazwyczaj podając dane do karty kredytowej.
Czy firma wypożyczająca może obciążyć mandatem kartę? - bankowcy wypowiedzcie się proszę :)


Jesli blokowali Ci jakąś kwotę na karcie kredytowej to Ci ją ściągną z niej mimo że auto już oddałeś.Z reguły jest tak choć to zapewne nie reguła(przynajmniej u mnie tak było) wypożyczając auto z sieciówek głównie przy lotniskach typu Hertz, Avis i podając numer karty kredytowej, to zabezpieczenie wypożyczalni z ta różnicą że nic z karty nie jest ścigane , tylko jest blokowana ustalona przez daną firmę kwota na karcie przeważnie ok 400-500€, właśnie na akonto przyszłych mandatów, termin blokady określa wypożyczalnia i środki są blokowane w dniu odbioru auta z wypożyczalni, a zdjęcie blokady z karty jest średnio po około 21 dniach od momentu zdania auta, bo w większości krajów ( np chorwacki Hertz i mandat z Chorwacji)ten termin wystarczy, aby ustalić właściciela auta czyli firmę wypożyczającą, a ta mając zablokowane środki na karcie mimo że właściciel zdał już auto ustala właściciela kto wtedy podróżował tym autem i obciąża jego kartę mandatem dlatego blokada na karcie trwa jeszcze te ileś dni po zdaniu auta, a nie jest odblokowywana w dniu oddania

Jeśli nie blokowali Ci kwoty na karcie kredytowej(jakaś mała lokalna wypożyczalnia)ale mają Twoje dane bo inaczej byś nie wypożyczył auta, to duże prawdopodobieństwo, że dostaniesz od niej kwit z kopią fotki i poleceniem zapłaty danej kwoty tak dostał mój znajomy z Krety i płacił-ale tu mogę się mylić czy tak będzie napewno bo mi zawsze jak wypożyczałem auto blokowali środki na karcie.
Mam nadzieję, że zbytnio nie namieszałem :D z odpowiedzią.
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 07.10.2013 18:35

Z tego co piszesz wynika, że gdzieś za dwa tygodnie najdalej zukulp powinien już znać odpowiedź na swoje pytanie.
barti75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 729
Dołączył(a): 15.04.2010
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) barti75 » 08.10.2013 10:49

demi-duox napisał(a):Z tego co piszesz wynika, że gdzieś za dwa tygodnie najdalej zukulp powinien już znać odpowiedź na swoje pytanie.


jeśli miał blokadę na karcie to może się zdziwić :D bo odblokują mu tylko tyle ile zostanie po potraceniu mandatu, jeżeli wypożyczalnia odblokowała mu już całą kwotę na karcie i dopiera dostała mandat to zapewne kosztów mandatu nie weźmie na siebie i dostanie coś podobnego jak mój kolega z Krety ale wtedy ten termin będzie dłuższy, mój kolega był na Krecie w czerwcu a kopię fotki z poleceniem zapłaty dostał z końcem sierpnia br. i to wszystko po polskiemu w kwitach było, tak czy siak nikłe szanse że się wywinie od zapłacenia, tym bardziej, że mają wszelkie jego dane(brak konieczności ustalania właściciela) i umowę wypożyczenia auta.
Użytkownik usunięty
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.10.2013 10:52

Lednice napisał(a):Właściciel auta płaci mandat, czyli wypożyczalnia. :roll:


Z pewnością nie...
Użytkownik usunięty
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.10.2013 16:42

Policja przysyła mandat do właściciela auta.
Nie wiem, czy zawsze potem wypożyczalnia obciąża klienta mandatem w Chorwacji.

Trudno wyczuć. Zapewne jest jak w Hiszpanii czy w Grecji.

Autor wątku jest tu królikiem doświadczalnym :roll:
Użytkownik usunięty
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.10.2013 19:02

Polska Policja przesyła zdjęcie do właściciela auta, który nie musiał być użytkownikiem czy kierującym...w tym przypadku, wskazuje użytkownika jako sprawcę wykroczenia ( który nie musi nim być )...reszta to już inna bajka...
W zeszłym miesiącu wygrałem sprawę w Sądzie gdyż nie przyjąłem mandatu od SM, która przysłała mnie zdjęcie z fotoradaru fatalnej jakości...samochód jest leasingowy i właściciel samochodu wskazał mnie jako użytkownika...przed Sądem obaliłem jednak zarzuty SM, która musiała udowodnić, że to ja jestem sprawcą wykroczenia...przed Sądem dałem sobie radę sam !
Pamiętajcie - zdjęcie na którym nie widać wyraźnie kierowcy mimo widocznych numerów nie jest dowodem :!: :!: :!:
Użytkownik usunięty
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.10.2013 22:38

Nie wiemy, gdzie zukulp wypożyczył auto i co przy wypożyczeniu podpisał. :roll:

Zapewne sam nie wie, co podpisał lub nie zrozumiał, co podpisał,
bo by się nie pytał na forum :roll:

Możemy jedynie spekulować 8)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.10.2013 12:33

Tak brzmi pierwszy post:
Witam,
Tydzień temu byłem w Chorwacji. Wypożyczyłem tam samochód i fotoradar zrobił mi fote w mieście. Ograniczenie było do 50, ale nie wiem o ile przekroczyłem prędkość, myślę że nie więcej niż 30-40 km. Jeżeli auto było wypożyczone to dostane mandat? Bo w firmie, z której wypożyczyłem samochód mają moje dane.
Z góry dziękuje za info
Pozdrawiam



Możecie pisać o mandatach z fotoradaru w Chorwacji?!?!?!?!
rapez
Croentuzjasta
Posty: 456
Dołączył(a): 17.06.2008
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) rapez » 31.10.2013 14:54

Nie zapłacisz za ten mandat ... kolega niżej wszystko wyjaśnił.
Ostatnio edytowano 02.11.2013 11:04 przez rapez, łącznie edytowano 1 raz
Szymuś
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 178
Dołączył(a): 13.02.2011
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymuś » 01.11.2013 16:14

demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 03.11.2013 08:23

rapez napisał(a):Nie zapłacisz za ten mandat ... kolega niżej wszystko wyjaśnił.


W tym konkretnym przypadku mandat nie musi przekraczać żadnej granicy.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 03.11.2013 12:18

To czy mamy się bać mandatu z zagranicy wystawionego na podstawie zdjęcia z fotoradaru zależy od tego jaki system odpowiedzialności za takie wykroczenie jest w państwie w którym doszło do zdarzenia. W przeważającej większości państw europejskich obowiązuje system karno-sądowy w którym podstawą odpowiedzialności za wykroczenie jest wina, w sprawach transgranicznych w praktyce nie do udowodnienia. Taki system jest między innymi w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowenii itd.
W niektórych krajach np. w Austrii przyjęto jednak inny system tzw administracyjny. Ten system nie jest oparty o kryterium winy dlatego grzywną zostaje obciążony właściciel auta, chyba, że wskaże sprawcę. Ma to duże znaczenie praktyczne bo w systemie administracyjnym policja austriacka z łatwością uzyska prawomocność mandatu i na bazie tego tytułu egzekucyjnego polski sąd przyklepie tytuł wykonawczy i do akcji wkracza komornik.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Mandat z fotoradaru

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 05.11.2013 22:08

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone