Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2015 20:10

8 września, poniedziałek

A więc Samotraka... :) . Już jakieś 3 lata temu myślałem o tej wysepce, drugiej po Thassos najbardziej na północ położonej wyspie Morza Egejskiego, planowałem by odwiedzić ją na kilka dni może po drodze na zachodnie wybrzeże Turcji. Samotraka nie jest duża, swą powierzchnią około 180 km. kw. przypomina np. Milos czy Paros, a jest o połowę mniejsza od Limnos czy Naxos. Wielkością nie powala, za to wysokością i owszem, wznosi się bowiem na ponad 1600m. npm. szczytem Fengari, zwanym także Saos, z którego w mitologii Posejdon obserwował oblężenie Troi. Nic dziwnego, do wybrzeży Turcji i antycznej Troi nie jest stąd daleko :) . Wyspa znana jest także dzięki temu, że w 1863r. odnaleziono tu niezwykłą, marmurową rzeźbę Skrzydlatej Nike, którą jak większość greckich zabytków wywieziono (czyt. skradziono) do Europy Zachodniej, konkretnie Francji.

Samotraka jest zieloną, niezwykle zasobną w wodę wyspą, za to plaż nie ma tu zbyt wiele. Nie ma tu też wielce spektakularnych zabytków, jedynym właściwie jest Sanktuarium Wielkich Bogów. Mieszka tu około 3000 ludzi, a dzięki swemu peryferyjnemu położeniu i brakowi połączeń promowych z innymi wyspami jest omijana przez masową turystykę. W sam raz dla nas na wrześniowe kilka dni :) .

Trochę nieswojo czuliśmy się tej pierwszej nocy na takim otwartym, odsłoniętym terenie Akrotiri, na dodatek nie bardzo wiedzieliśmy, gdzie się znajdujemy, co jest dookoła nas. Całkiem spokojnie nie było, kilka aut się jednak w okolicy pojawiło, a jaki był cel nocnych odwiedzin tego wysuniętego w morze, kamienistego cypelka, trudno powiedzieć. Na dodatek polało dość porządnie, trochę też wiało.... O ile pojawiające się pojazdy w zasadzie w ogóle nas nie obchodziły, o tyle ulewa na greckiej wyspie, to już było mało optymistyczne :?

Na szczęście już od rana było widać, że pogoda się poprawia :)

Kamienna pustynia... widać że trochę popadało 8O

Obrazek

Nie zawsze tak tu było – kiedyś na Akrotiri stały wiatraki, po których nie został żaden ślad :roll:

Wiatraki na Akrotiri

Chyba można uznać, że to też jest plaża :)

Obrazek

Obrazek

Ja tak w każdym razie potraktowałem to miejsce, bez zastanowienia, mimo że temperatura trochę odbiegała od zadowalającej, poszedłem się trochę wykąpać. Woda była całkiem ciepła :)

Miałem towarzystwo :wink:

Obrazek

Nocni sąsiedzi :wink:

Obrazek

Dojazd na cypelek niezbyt kłopotliwy :)

Obrazek

Już wiemy... tu się przyjeżdża np. na ryby.

Obrazek

My ryb nie łowimy, dlatego nie mieliśmy tu już wiele więcej do roboty. Przy powiewającym wiaterku i grzejącym coraz mocniej słońcu zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy na niespieszne zwiedzanie wysepki.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2015 20:10

Generalnie drogi na Samotrace nie są złe, a można powiedzieć nawet, że są całkiem dobre. Za to wioski... no cóż, to zupełnie nic ciekawego. Wybraliśmy się do tej najwyżej położonej, określanej jako najciekawsza – Profitis Ilias. Zbiorowisko zupełnie zwykłych domków, kompletnie nie wiadomo co tu miałoby być ciekawego :roll:

Obrazek

Nawet widoki, mimo, że byliśmy kilkaset metrów ponad wodą nie były zbyt imponujące.

Obrazek

O, tam spaliśmy :)

Obrazek

W drodze powrotnej ktoś wreszcie nas zauważył :wink:

Obrazek

Trudno powiedzieć, czy to spojrzenie oznaczało „fajnie że wpadliście” czy może „spadać mi stąd” 8O :wink: .

Obrazek

W dole – chyba Lakoma

Obrazek

Jest w tej zachodniej, łagodniejszej okolicy kilkanaście takich niedużych wioseczek, ale szczerze – zupełnie nie ma po co się do nich wybierać.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2015 20:11

No nic, zjechaliśmy znów na poziom morza by udać się na południowy wschód wyspy. Obraliśmy za cel najładniejszą plażę na Samotrace – Pachia Ammos. Jedzie się tam ładnych parę km, raz w górę, raz w dół, a te doły to zwykle doliny spływających z gór strumieni. Musiało nieźle tu polać przez parę ostatnich dni, bo niektóre wciąż płynęły, a większość naniosła na asfalt tony ziemi i kamieni 8O . Dobrze że mamy terenowe auto :wink: , bo dało radę przejeżdżać przez przeszkody bez większego problemu... a może to już doświadczenie? :roll: . W każdym razie widać było, że minięta w którymś momencie Meganka miała z tym znacznie większy problem :? .

Góry, doliny, ostre zakręty, taka jest ta prowadząca przez oliwne gaje droga na piaszczystą Pachię Ammos. Niby kilkanaście km, ale trochę ta jazda trwa. Kawałek przed plażą jest szutrowe odbicie pod górę, do kapliczki Panagia Kremniotissa. Pojedziemy.

Obrazek

Tylko początek był taki zachęcający, potem było dużo gorzej, ale daliśmy radę, zresztą, to tylko 2-3 km.

Przystanek po drodze.

Obrazek

W dole Pachia Ammos

Obrazek

No tłumów nie ma 8O

Obrazek

Obrazek

Kapliczka tuż, tuż.

Obrazek

Stąd widać, że parę osób jednak na plaży jest....

Obrazek

Prawie jak pewna pienińska sosna w z widokiem na Dunajec :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2015 20:12

O, tędy przyjechaliśmy:

Obrazek

Obrazek

Przy mini placyku na którym można zostawić auto jest sezonowa tawerna, a po parunastu schodkach podchodzi się do kapliczki – zamkniętej :? .

Obrazek

Obrazek

Szczególnie urodziwa nie jest, jej atutem jest położenie i widoki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fajne dość miejsce, warto tu było podjechać.

c.d.n.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21046
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 06.01.2015 20:16

kulka53 napisał(a):A że samochodem jeździć lubimy i nie przeszkadza nam, że spędzamy w nim i w jego pobliżu sporo czasu ....


...Paweł ja mam to samo...ale w tym roku jedyną okazją aby zobaczyć "JĄ" jest podróż samolotem
bo Juście "trochę" się porobiło w pracy i urlopu będzie miała max 7 dni...niestety...
...ale już nie zaśmiecam i czekam na cd. moich ulubionych "opowiadaczy" Grecji

Pozdrawiam
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.01.2015 20:18

Ależ się cieszę, że znowu piszecie :).
Cudownie pusto na tej Samotrace.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.01.2015 22:19

ajdadi napisał(a):
kulka53 napisał(a):Zresztą... zawsze można samolotem :)


...tylko jak sobie patrzę w necie to ceny "fruwających ptaków"...z lekka wysokie
...chyba ,że jako "amateur" nie patrzę tam...gdzie mam

Pozdrawiam


Poszukaj czarterów - TUI lub lowcostów (Ryanair z Wrocławia lata, EasyJet z Berlina). My w tym roku jesteśmy skazani na samolot :(
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.01.2015 22:23

kulka53 napisał(a): Jest w tej zachodniej, łagodniejszej okolicy kilkanaście takich niedużych wioseczek, ale szczerze – zupełnie nie ma po co się do nich wybierać


Skoro nie urokliwe wioski są zachętą do odwiedzenia wyspy, to zapewne :idea: jej niezwykła przyroda. No i te pustki :D ...
Fajnie, że deszczowa pogoda nie trwała zbyt długo, dzięki czemu fotki będą cudowne, jak zawsze w Waszych relacjach 8) .

Śledzę z uwagą, gdyż zapewne nie tylko w tym roku będziemy mieć :roll: tylko tydzień urlopu we wrześniu, więc może kiedyś zdecydujemy się wziąć z Was przykład?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.01.2015 22:26

MCR napisał(a): My w tym roku jesteśmy skazani na samolot :(


Fakt, autem wraz z Maleństwem w tak daleką podróż to byłoby wyzwanie!
A kiedy Wasze Dzieciątko ma się urodzić ? A może już to się wydarzyło?
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.01.2015 22:32

Teoretycznie już 3 dni po terminie :(
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.01.2015 22:39

Moja wnusia powitała świat 12 dni po terminie (a dziś skończyła 7 tygodni :) ), więc dobrze rozumiem, że możecie być zniecierpliwieni.
Trzymam kciuki :!:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 06.01.2015 22:47

Dzięki :) i imię też dostanie greckie ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2015 22:57

MCR napisał(a):Teoretycznie już 3 dni po terminie :(

dangol napisał(a):Moja wnusia powitała świat 12 dni po terminie

A ja równe 2 tygodnie po terminie i jakoś daję radę :wink:
Będzie dobrze :idea:

MCR napisał(a):imię też dostanie greckie ;)

8O
Ciekawe jakie :)

marze_na napisał(a):Ależ się cieszę, że znowu piszecie :).
Cudownie pusto na tej Samotrace.

Ano, popiszemy jakiś czas, za długo nie, bo to raptem tydzień :)
Samotraka aż tak zupełnie pusta nie była, w końcu to jeszcze pierwsza połowa września... Ale o tłumach też mówić nie można, w każdym razie jak dla nas było ok :) .

dangol napisał(a):Skoro nie urokliwe wioski są zachętą do odwiedzenia wyspy, to zapewne :idea: jej niezwykła przyroda. No i te pustki :D ...
Fajnie, że deszczowa pogoda nie trwała zbyt długo, dzięki czemu fotki będą cudowne, jak zawsze w Waszych relacjach 8) .

Śledzę z uwagą, gdyż zapewne nie tylko w tym roku będziemy mieć :roll: tylko tydzień urlopu we wrześniu, więc może kiedyś zdecydujemy się wziąć z Was przykład?

Pogodę na szczęście mieliśmy idealną, choć prognozy tego nie zapowiadały, trochę się baliśmy jak będzie ale sprawdziły się tylko na czas podróży.

Wioski zdecydowanie nie są mocną stroną Samotraki :lol:
Do nich bym zaliczył inne okoliczności, ale o tym jeszcze napiszemy co nieco.
W każdym razie, dla sypiających w namiotach czy samochodach :wink: wyspa jest idealna :idea:
Na tygodniowy wypad - wg mnie jak znalazł.

Pozdrawiam :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 06.01.2015 22:58

kulka53 napisał(a):No tłumów nie ma 8O


... fakt ... parę m2 tylko dla siebie dacie radę znaleźć ... :lol:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 06.01.2015 23:06

kulka53 napisał(a): MCR napisał(a):Teoretycznie już 3 dni po terminie :(


dangol napisał(a):Moja wnusia powitała świat 12 dni po terminie


A ja równe 2 tygodnie po terminie i jakoś daję radę :wink:


... mój pierworodny też się nie spieszył i również zawitał do nas 2 tygodnie po terminie ...
... pewnie, że będzie dobrze ... :) ...

kulka53 napisał(a): MCR napisał(a):imię też dostanie greckie ;)


8O
Ciekawe jakie :)


... no właśnie jakie ? ...
... moja córcia też dostała imię wakacyjne - tylko że wtedy wojaże odbywaliśmy po Hiszpanii ... :lol: ...

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 439
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone