Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 11.01.2015 11:28

Fajnie, że znowu nadajecie. Jakoś ostatnio rzadko na forum zaglądałem, a tu proszę niespodzianka! Narobiło się zaległości w wielu relacjach, ale z Wami postaram się być na bieżąco. Ostatnie pokazane plaże, rewelacyjne!
Mam jeszcze pytanko, może gdzieś przeoczyłem i pisaliście już o tym, wybieracie się do Grecji w maju?

Pozdrawiam
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.01.2015 11:54

wspaniale, że znów za Waszą sprawą odwiedzam Grecję, miło tak z rana pochłonąć wszystko, ciekawe opisy (kiedyś na pewno się przydadzą) i zdjęcia;
zatoczka WOW, rzeczywiście wspaniała, warto było iść by uwiecznić;

liczba 20wysp robi wrażenie, chciałbym zaliczyć kiedyś choćby kilka, na pewno Zakynthos, Thassos, Kerkira

ps. w dalszym ciągu jestem pod niezmiennym wrażeniem zaradności Skody;
btw: podczas ostatniego wyjazdu, myślałem że na Was trafiłem, tutaj pisałem...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 16:44

KOL napisał(a):Fajnie, że znowu nadajecie. Jakoś ostatnio rzadko na forum zaglądałem, a tu proszę niespodzianka! Narobiło się zaległości w wielu relacjach, ale z Wami postaram się być na bieżąco. Ostatnie pokazane plaże, rewelacyjne!

No właśnie zauważyłem że coś Cię nie widać było... pewnie obmyślasz plan i rezerwujesz bilety na kolejne greckie wojaże :wink:
Też miałem sporo zaległości bo nie bywałem :roll: , ale co nieco ponadrabiałem i z naszymi opisami udało się ruszyć.
Co do plaż... to jedne z niewielu łatwo dostępnych a niebrzydkich jakie Samotraka ma do zaoferowania :roll: .
KOL napisał(a):Mam jeszcze pytanko, może gdzieś przeoczyłem i pisaliście już o tym, wybieracie się do Grecji w maju?

Chyba nie pisaliśmy, bo póki co nie wiemy dokąd się w maju wybieramy...
Po zeszłorocznych nie najlepszych doświadczeniach pogodowych na początku maja w Grecji i z poprzednich 2 lat z Włoch uznaliśmy, że tym razem wybierzemy się raczej później - czyli w drugiej połowie maja. Wciąż to jeszcze nie sezon a pogoda może będzie lepsza i woda cieplejsza w morzu... :cool:
Ale dokąd, tego nie wiem. Ja chciałbym do Grecji, ale Małgosię ciągnie trochę do Włoch, może ulegnę :wink: . Niemniej, wrzesień jeśli wszystkie okoliczności pozwolą, będzie już na pewno grecki :idea: .

te kiero napisał(a):liczba 20wysp robi wrażenie, chciałbym zaliczyć kiedyś choćby kilka, na pewno Zakynthos, Thassos, Kerkira

20 to już trochę, ale do tej około 100 do której dążymy, jeszcze trochę brakuje :roll: :wink:

Akurat na żadnej z tych 3 które wymieniłeś jeszcze nie byliśmy... jak dla nas są trochę zbyt turystyczne i trochę to odwlekamy. Ale skoro przeżyliśmy Mykonos i Santorini to i tam damy radę - kiedyś będzie trzeba zajrzeć.
Może będziesz pierwszy, to co nieco wcześniej poczytamy :)
te kiero napisał(a):ps. w dalszym ciągu jestem pod niezmiennym wrażeniem zaradności Skody;
btw: podczas ostatniego wyjazdu, myślałem że na Was trafiłem

Skoda, odpukać, daje radę :cool:
Ostatnimi czasy "ma co robić", niemniej spisuje się bez zastrzeżeń a po zeszłorocznej wymianie rozrządu rwie do przodu aż miło :D . Nie tak dawno wywołałem popłoch na S8 do Łodzi jadąc dłuższy odcinek 150 km/h.... niektórzy wyprzedzani pukali się znacząco w czoła :lol: .
W tym roku wstępnie planujemy 3 dość dalekie wyjazdy (może się uda) i 15 000 jak nic trzeba będzie w ich trakcie przejechać :roll: . O nowym aucie póki co nadal nie myślimy.

Właśnie przeczytałem jak wystraszyłeś Bogu ducha winnych Czechów :wink: . Ale wiem, że Fele na Bałkanach to towar raczej deficytowy, można się było pomylić :lol:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:21

9 września, wtorek

Tak jak napisałem pod koniec poprzedniego odcinka, noc na Pachii Ammos nie była zbyt spokojna. Tzn nie na tyle, by ktoś nas niepokoił :) , ale działo się sporo. A to przypłynął jakiś kuter, a to drugi, a to ten pierwszy odpłynął... Ktoś przyjechał samochodem, kto inny skuterkiem, słychać było rozmowy... Przy skałach na końcu plaży nagle zapłonęło ognisko 8O … po którym rankiem nie było już śladu. Grecy lubią nocne życie, nie to co my :wink: . Niemniej, nie było tak żebyśmy się nie wyspali, wręcz przeciwnie. To jeden plus, a drugi – pogoda była całkiem ładna, tak jak wczoraj. Czyli, przed nami ciąg dalszy zwiedzania wyspy :idea:

Ale, zanim jeszcze słońce dobrze zdążyło wzejść, najpierw śniadanie :)

Obrazek

Obrazek

Nie tylko my będziemy się posilać :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:22

Za pierwszy dzisiejszy cel obraliśmy stolicę. Okazało się, że jest to całkiem niemałe i bardzo ładnie położone w głębokiej kotlinie miasteczko :idea: . Okolica i zabudowa przypominała trochę to co widzieliśmy zeszłego roku na Limnos. Jako, że Samotraka do 1912 roku należała do Turcji, wiele zabudowań ma właśnie tureckie pochodzenie.

Obrazek

Nad miastem górują ruiny średniowiecznej twierdzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:22

Na wielu dachach leżały poukładane w rządki kamienie... czyżby do układania dachówek oszczędzano na zaprawie? :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od razu zauważyliśmy, że nie ma tu tak charakterystycznych dla Cyklad kapliczek i kościółków przy każdym domu. To był jeden z może kilku.

Obrazek

To dawny meczet, obecnie przerobiony na cerkiew.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie wszędzie ponad zabudowaniami rośnie las piniowy 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Postanowiliśmy podjechać do twierdzy.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:23

I tak też zrobiliśmy. Wąziusieńkimi uliczkami jakoś dało się przejechać, chociaż można też było zjechać „główną” na dół i podjechać pod twierdzę od drugiej strony. Okazało się jednak, że z powodu prac budowlanych wejście na mury będzie możliwe gdy... prace się zakończą :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:23

Tę turecką szkołę koraniczną – medresę - chyba trochę przebudowano :roll:

Obrazek

Znów kamienie na dachu.

Obrazek

Obrazek

:D

Obrazek

Te dwie budowle wraz z twierdzą to najbardziej imponujące i rzucające się w oczy elementy zabudowań Chory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:24

Kotów w samotrackiej Chorze nie brakowało 8O

Obrazek

Te dwa maluchy były urocze :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale jeszcze parę innych niebrzydkich spotkaliśmy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:25

Samotracki RATUSZ :wink:

Obrazek

Obrazek

Bardzo fajna szczegółowa mapka wyspy, szkoda że nigdzie nie udało się nam znaleźć takiej mapy wydanej jako folderek dla turystów...

Obrazek

Kilka obrazków z Chory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do meczetokatedry nie weszliśmy – zamknięte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Serce stolicy, podłużna „platia”

Obrazek

„Zakaz zatrzymywania” :wink:

Obrazek

Po kilku wioskach, które widzieliśmy wcześniej Chora wydała się nam przepiękna. Rzeczywiście, może zrobić wrażenie, a do tego jest miasteczkiem niezwykle spokojnym, z raptem paroma sklepikami i tawernami. Sądziliśmy, że może poniżej, tam, gdzie przebiega główna droga i jest łatwiejszy dojazd, znajduje się jakiś większy market – ale nic z tego, niczego takiego tam nie ma. To tak dla informacji... :wink: .

Promik SAOS – jedyna możliwość dostania się na Samotrakę

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2015 20:25

Odjeżdżając z Chory moczymy się trochę w wodospadzie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze rzut oka na skałę z ruinami twierdzy i już możemy jechać....

Obrazek

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.01.2015 11:51

Fajne te dachówkowe dachy wzmacniane kamieniami. :)

pzdr :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.01.2015 12:23

kulka53 napisał(a):„Zakaz zatrzymywania”


... traktowany podobnie jak STOP ... :roll: ...

kulka53 napisał(a):Na wielu dachach leżały poukładane w rządki kamienie... czyżby do układania dachówek oszczędzano na zaprawie?


... albo potężne wiatry tam wieją ... :lol: ...
Pozdrawiam.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 12.01.2015 12:34

longtom napisał(a):Fajne te dachówkowe dachy wzmacniane kamieniami. :)

pzdr :wink:


Rzeczywiście wygląda to ciekawie. Trzeba gdzieś wyguglować po co i na co to tak.
Kociaki też całkiem, całkiem. Najlepszy ten biały :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 12.01.2015 14:59

Chwila nieuwagi :wink: i z relacją trochę mi odjechałeś :wink:
Fajnie znowu zasiąść do Waszej opowieści :!:

pozdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 441
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone