Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zwiedzanie Splitu i Dubrownika

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 20.02.2009 18:18

holm napisał(a):
guzzi napisał(a):Na czym skupić się w Splicie (czy tylko na pałacu Dioklecjana?)Pozdr.

Pałac Dioklecjana koniecznie, ale zachęcam też do zwiedzenie Solinu (ruiny rzymskiego miasta Solona) - warto zobaczyć.

Nie Solona a Salona. Wybacz.

Salona - dzieciaki mogą się tam troszkę nudzić. Gdy ja zwiedzałem to miejsce, moi znajomi w tym czasie popijali kawkę w restauracji przy parkingu. Dobre dla historyków. Moje zdanie.
W Splicie kilka murów po pałacu Dioklecjana do obejrzenia w 10min. Dłużej zajmuje szukanie parkingu. Poza tym chyba nic specjalnego nie ma. Kościoły? hmm...
Ja bym raczej wyruszył rano by wykąpać się pod wodospadem do PN Krka, a w drodze powrotnej do pobliskiego Trogiru na lody. :idea: :wink:
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 20.02.2009 18:22

guzzi w jakim mieście/wsi planujecie mieć nocleg?

Może będzie Wam blisko do atrakcji z tej listy. :wink:
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 20.02.2009 19:18

Chciałbym nocą pochodzić po uliczkach Dubrovnika. Z pewnością uliczki są przepięknie oświetlone.

Uliczki i stare miasto są tak pięknie oświetlone, że wieczorkiem albo nocą polecam spacer również na wzgórze (Srd), o ile chęci i czas pozwolą - panorama cudowna, widoki takie, że nie chce się wracać.
Nocą jest tutaj o tyle fajniej, że nie ma upału, który bardzo dokucza podczas wspinaczki przez dzień.
Też najlepiej wyprawa o porze porannej. Idzie się ok. godzinkę, ale proszę pamiętać, żeby się zabezpieczyć przed słońcem, bo raczek murowany.
Za to w nagrodę cudowny widok, jeden z najładniejszych, jakie spotkałam. :D
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 21.02.2009 16:12

stola1 napisał(a):Nocą jest tutaj o tyle fajniej, że nie ma upału, który bardzo dokucza podczas wspinaczki przez dzień. Też najlepiej wyprawa o porze porannej.

A jak z kwaterami w Dubrovniku, by można było zawitać do niego z godzinach popołudniowych i zostać na noc, bo app będę miał ok 170km od Dubrovnika???
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 22.02.2009 09:22

A jak z kwaterami w Dubrovniku, by można było zawitać do niego z godzinach popołudniowych i zostać na noc, bo app będę miał ok 170km od Dubrovnika???

Zapewne znajdziesz coś, tam są przyzwyczajeni do pobytów 1-2 dniowych.
Ja mieszkałam poza miastem...
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 22.02.2009 14:10

stola1 napisał(a):Ja mieszkałam poza miastem...

...więc było dojechać do centrum autkiem.

Ok. czyli by nie tracić czasu, nie ma po co wjeżdżać do centrum i znaleźć najpierw nocleg gdzieś (gdzie?) na obrzeżach Dubrovnika.

Opłaty za parkingi są tylko w dzień czy nocą też trzeba biegać do parkometru, bo parkingów całodobowych strzeżonych, na których nie trzeba pilnować czasu postoju, chyba zbyt wiele nie ma?
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 22.02.2009 22:22

Spróbuj może tutaj będzie coś wolne, to jest w dzielnicy Montovijerna, więc na obrzeżach.
http://villa-cesic.com/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=31
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 22.02.2009 23:29

stola1 Hvala Lijepa



Pozdrav :wink:
holm
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 07.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) holm » 23.02.2009 11:14

Popiel napisał(a):Nie Solona a Salona. Wybacz.
...tak, tak, już poprawiłam! :)

Popiel napisał(a):Salona - dzieciaki mogą się tam troszkę nudzić. Gdy ja zwiedzałem to miejsce, moi znajomi w tym czasie popijali kawkę w restauracji przy parkingu. Dobre dla historyków. Moje zdanie.

Co kto lubi - ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki i amfiteatru robią wrażenie.

Popiel napisał(a):W Splicie kilka murów po pałacu Dioklecjana do obejrzenia w 10min. Dłużej zajmuje szukanie parkingu.

Tych murów po pałacu jest b. dużo, tylko przenikają się z późniejszą zabudową (dzięki temu zachowały się w tak dobrm stanie) - dla mnie cały urok tego miejsca polega na tym przenikaniu, no i jeszcze tzw. piwnice pałacu, westybul, mauzoleum Dioklecjana... Bardzo podobają mi się.
A z parkingiem to chyba miałam szczęście, bo w środku sezonu znalazłam bez problemu.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.02.2009 11:37

W Splicie miło jest przespacerować się na Marijan (zalesione wzgórze górójęce nad starym miastem - dobra pozycja na "focenie") oraz wzgórze Klis (ze średniowieczną twierdzą), który juz od IX w. był siedzibą Trpimirovićów (warto zajrzeć też do wioski o tej samej nazwie, by zobaczyć starą turecką studnię).
Pozdrawiam
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 23.02.2009 11:59

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):W Splicie miło jest przespacerować się na Marijan (zalesione wzgórze górójęce nad starym miastem - dobra pozycja na "focenie") oraz wzgórze Klis (ze średniowieczną twierdzą), który juz od IX w. był siedzibą Trpimirovićów (warto zajrzeć też do wioski o tej samej nazwie, by zobaczyć starą turecką studnię).
Pozdrawiam

Czy tam dalej jest to mini zoo z dramatycznymi warunkami dla zwierzaków?
Widoki rzeczywiście bardzo ładne, warto odwiedzić oba miejsca o których mówi Katarzyna.
Co do zwiedzania w 10 minut, dla mnie bez komentarza... Ale każdy ma jakieś priorytety...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.02.2009 12:29

Sławomir Wocial napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):W Splicie miło jest przespacerować się na Marijan (zalesione wzgórze górójęce nad starym miastem - dobra pozycja na "focenie") oraz wzgórze Klis (ze średniowieczną twierdzą), który juz od IX w. był siedzibą Trpimirovićów (warto zajrzeć też do wioski o tej samej nazwie, by zobaczyć starą turecką studnię).
Pozdrawiam

Czy tam dalej jest to mini zoo z dramatycznymi warunkami dla zwierzaków?
Widoki rzeczywiście bardzo ładne, warto odwiedzić oba miejsca o których mówi Katarzyna.
Co do zwiedzania w 10 minut, dla mnie bez komentarza... Ale każdy ma jakieś priorytety...


Powiem szczerze, że moja noga nigdy w tym "przybytku" nie postała ( z zasady omijam); kojarzę wieloletnią dyskusję publiczną nt. konieczności zamknięcia zoo (petycje, akcje itp.), ale nie wiem, czy w końcu udało się to wszystko doprowadzić do szczęśliwego finału.
tu artykuł sprzed roku. Nie kojarzę niestety wiadomości o zamknięciu i w necie takowej nie znalazłam.
Pozdrawiam
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 23.02.2009 21:24

holm napisał(a):Co kto lubi - ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki i amfiteatru robią wrażenie.

Również byłem pod wrażeniem, lecz jak słońce tam mocno grzeje, to małym nóżką nie zawsze się chce tyle spacerować, co zauważyłem. Szkoda tylko, że fotki w amfiteatrze, ładne wychodzą tylko od jednej strony. Mam na myśli stojące blisko silosy i domy, które jakoś mało pasują później na zdjęciu.
holm napisał(a):Tych murów po pałacu jest b. dużo ... Bardzo podobają mi się.

Split nie powalił mnie na kolana, a te kilka dni co się spędza w Cro trzeba rozsądnie rozplanować.
Sławomir Wocial napisał(a):Co do zwiedzania w 10 minut, dla mnie bez komentarza... Ale każdy ma jakieś priorytety...

Nie lubię zwiedzać w stylu pingpongów - szybko fotki i biegniemy dalej - by była jasność.
Nie każdy też jest taki spostrzegawczy jak Pan, więc może Pan jako ekspert odpowie na poniższe pytanie, by zachęcić innych do spędzenia w tym mieście więcej czasu.

Oprócz tych murów, co jest tak wyjątkowego w samym Splicie do zobaczenia, by poświęcić na niego cały dzień?

Pozdrav :wink:
Ostatnio edytowano 23.02.2009 23:18 przez pasażer, łącznie edytowano 1 raz
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 23.02.2009 22:53

Popiel napisał(a):
Oprócz tych murów, co jest tak wyjątkowego w samym Splicie do zobaczenia, by poświęcić na niego cały dzień?

Pozdrav :wink:


Cała starówka! Uliczki, knajpeczki...
Port z wielkimi promami :) Kilka muzeów :)
holm
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 07.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) holm » 24.02.2009 10:18

Popiel napisał(a):Split nie powalił mnie na kolana, a te kilka dni co się spędza w Cro trzeba rozsądnie rozplanować.
Oprócz tych murów, co jest tak wyjątkowego w samym Splicie do zobaczenia, by poświęcić na niego cały dzień?

Dubrownik, Trogir, Primosten, Korcula... to bardzo piękne miasta, ale w gruncie rzeczy podobne do siebie pod względem architektonicznym.
Split jest wyjątkowy - jest taką mieszaniną Rzymu, Venecji i Dubrownika w jednym. (oczywiście stare miasto). Ale oczywiście to kwestia upodobań.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
Zwiedzanie Splitu i Dubrownika - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone