Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zimowa Kornwalia - czy warto?

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 02.01.2020 21:59

tony montana napisał(a):Ten kierunek północny jest tak na wysokości południa Polski tam btw :) wg globusa :)


Według globusa tak, ale dla mnie to północ i koniec kropka :smo:
Nawet Morze Północne niedaleczko jest :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.01.2020 22:01

Naszym pierwszym celem po drodze do Kornwalii jest Winchester, a konkretnie katedra w tym mieście
Obrazek


Katedra pod wezwaniem Trójcy Świętej, św. Piotra i Pawła i św. Swituna w Winchester - to jedna z największych i najstarszych gotyckich katedr w Anglii.
Obrazek


Pierwsze zabudowania biskupstwa powstały tu koło roku 660...
Obrazek


Budowę zachowanej do dziś katedry rozpoczęto w 1079 roku a zakończono w 1093 roku. 8O 8O
Obrazek


Koronował się tutaj m.in Ryszard Lwie Serce
Obrazek


Pochowany leży tu m.in znany z serialu Wikingowie - Ethelwulf - król Wessex
Obrazek


Obrazek


Obiekt jest ogromny, trochę czasu zajmuje obejście go dokoła
Obrazek

Nie wchodzimy do środka, wstęp 9,50 funta od łba, a my śpieszymy sie do Stonehenge, gdzie wydamy nieco pengi, a potem do darmowej Katedry w Salisbury
Obrazek

Jedna fota z miasta Winchester
Obrazek

+ lodowisko obok Katedry
Obrazek

:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 02.01.2020 22:09

Dołączam :)

Miałeś pewno już doświadczenia z kierowaniem po lewej stronie ? Tego właśnie się jakoś obawiam, czy przestawienie się jest trudne ... ? :roll: Bo właśnie taki sposób zwiedzania jak Twój mnie właśnie interesuje ...

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.01.2020 22:28

majkik75 napisał(a):Dołączam :)

Miałeś pewno już doświadczenia z kierowaniem po lewej stronie ? Tego właśnie się jakoś obawiam, czy przestawienie się jest trudne ... ? :roll: Bo właśnie taki sposób zwiedzania jak Twój mnie właśnie interesuje ...

pozdrawiam, Michał


Powiem tak i mam nadzieję, że nie zabrzmi to jakbym był jakimś bajarzem czy chwalipiętą

Wiadomo, że jeżdżę "po naszemu" od lat, ale uważam, że ruch lewostronny jest bardzo naturalny i jakis taki.... nie wiem jak to uzasadnić ale sensowniejszy.... ;) a zmiana biegów lewa ręką, jako że jestem mańkutem - wygodna

Jeśli chodzi o ewentualne problemy to konieczność ustawienia się na dobrym pasie na dużych rondach, ponieważ nieraz sa trzy pasy przed rondem i na dwóch masz np A303 (ale jeden south a drugi north) i B233, źle staniesz i później pojedziesz inacej na rondzie - potrafią Cie strąbić )
A nie zawsze navi jest oczywista i pomaga tak naprawdę, czasem wprowadza w błąd, ronda są ogromne i jest sporo zjazdów

Ja się przestawiam od razu, jeździłem już lewą stroną kilka razy w Szkocji, na Cyprze, na Malcie

:papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.01.2020 23:02

tony montana napisał(a):Naszym pierwszym celem po drodze do Kornwalii jest Winchester, a konkretnie katedra w tym mieście
<…>
Nie wchodzimy do środka, wstęp 9,50 funta od łba, a my śpieszymy sie do Stonehenge, gdzie wydamy nieco pengi, a potem do darmowej Katedry w Salisbury

Podobała się nam również wewnątrz katedra w Winchester - wtedy to kosztowało po 6,50. A w Salisbury było wejście za "co łaska" i nawet widzieliśmy wywieszoną informację z sugerowaną wielkością "co łaski"...

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.01.2020 10:49

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):Naszym pierwszym celem po drodze do Kornwalii jest Winchester, a konkretnie katedra w tym mieście
<…>
Nie wchodzimy do środka, wstęp 9,50 funta od łba, a my śpieszymy sie do Stonehenge, gdzie wydamy nieco pengi, a potem do darmowej Katedry w Salisbury

Podobała się nam również wewnątrz katedra w Winchester - wtedy to kosztowało po 6,50. A w Salisbury było wejście za "co łaska" i nawet widzieliśmy wywieszoną informację z sugerowaną wielkością "co łaski"...

Pozdrawiam,
Wojtek


Dla mnie to jest część rozterek typu - dlaczego mam płacić za wejście do kościołów...

Rozumiem, że utrzymanie kosztuje i symboliczne opłaty powinny być w takich historycznych miejscach, ale gdy się jedzie we dwójkę albo cała rodziną - te kwoty robia się szalone
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.01.2020 11:05

Stonehenge

Chciałem tu przyjechać od długiego czasu. Różnie ludzie mówią, że spotkał ich zawód, że nic takiego, ale mimo wszystko zobaczyć na własne oczy obiekt sprzed 5000 lat i to o nie do końca znanym do dziś znaczeniu..

Tu jak widać też tanio nie jest, no ale to w końcu osławione Stonehenge
Obrazek

Najpierw po zakupie biletów (za parking oddają 5 funtów) podczas tej operacji, wchodzimy do przeciętnej exhibition
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem oglądamy chaty z epoki
Obrazek

Następnie taki autobus zawozi nas pod obiekt (ok. 2 km oceniam trasę)
Obrazek

Stonehenge wygląda tak
Obrazek

Są tez pticy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są i owce
Obrazek

Obiekt obchodzi się w koło
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pobliskiej drodze A303 w poblizu Stonehenge zawsze jest zatwardzenie - ludzie zwalniają i oglądają obiekt z auta
Obrazek

Obrazek

:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 03.01.2020 11:15

Czyli nie można wejść między te kamory i wręcz podotykać ich ?
Tylko z daleka zza barierki ?

A jak wrażenie: jest WOW ? Bo z Twojego wpisu nie wynika ... :wink:

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.01.2020 11:32

majkik75 napisał(a):Czyli nie można wejść między te kamory i wręcz podotykać ich ?
Tylko z daleka zza barierki ?

A jak wrażenie: jest WOW ? Bo z Twojego wpisu nie wynika ... :wink:

pozdrawiam, Michał


Nie, najbliżej jest przy samym wejściu na teren tak z 8 metrów, potem dalej jak okrążasz

Efektu WOW nie ma, ale moim zdaniem byc w okolicy i nie wejść to grzech byłby

:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.01.2020 17:29

IMHO Avebury jest ciekawsze niż Stonehenge.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.01.2020 22:37

My mieliśmy wejście na teren Stonehenge za darmo, bo w ramach English Heritage, ale tę atrakcję faktycznie nieźle widać zza płotu - za darmo dla wszystkich.

Pozdrawiam,
Wojtek
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 07.01.2020 14:06

Aglaia napisał(a):Warto na pewno. Chociaż nie wiem czy zimą ;-) . Ale i tak będę zaglądać bo ta część Wielkiej Wyspy nie jest jeszcze przez nas do końca zbadana.


Zimą chyba też warto,. bo to najcieplejsza część Wysp
Nawet trochę słoneczka było

Oczywiście nad samym Oceanem mocno wiało :)

:papa:[/quote]

Czyli latem może być tam całkiem przyjemnie ;-) . Bardziej od zimna obawiałabym się opadów i wiatru - to w dodatku do niewysokich temperatur nie nastraja mnie optymistycznie na odwiedzenie tej części Wielkiej Brytanii o tej porze roku. Więc pooglądam na waszych zdjęciach. A na żywo to chyba jednak jakąś cieplejszą porą roku :wink: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.01.2020 09:35

pääkäyttäjä napisał(a):IMHO Avebury jest ciekawsze niż Stonehenge.


Nie wiem, nie byłem, nie znam się :)

Franz napisał(a):My mieliśmy wejście na teren Stonehenge za darmo, bo w ramach English Heritage, ale tę atrakcję faktycznie nieźle widać zza płotu - za darmo dla wszystkich.

Pozdrawiam,
Wojtek


To się zgadza, jest miejsce, w ktorym Ci zza płotu sa za naszymi placami i można sobie podac rękę natomiast zza płotu widzisz Stonehenge tylko z jednej perspektywy, absolutnie nie ma mowy o podejściu bliżej
No i trzeba kawał jednak iść do tego płotu :)

Aglaia napisał(a):
Czyli latem może być tam całkiem przyjemnie ;-) . Bardziej od zimna obawiałabym się opadów i wiatru - to w dodatku do niewysokich temperatur nie nastraja mnie optymistycznie na odwiedzenie tej części Wielkiej Brytanii o tej porze roku. Więc pooglądam na waszych zdjęciach. A na żywo to chyba jednak jakąś cieplejszą porą roku :wink: .


Jak to się mówi ryzyk - fizyk - wyjazd był dość spontaniczny - parę dni przed zapadła decyzja, najpierw miałem jechac sam

Ale jak się okazało pogoda była nieco gorsza niż zapowiadano, ale dużo lepsza niz można byłoby sie spodziewać po końcówce grudnia :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.01.2020 09:50

Salisbury

Być w Stonehenge i nie podjechać do Salisbury...... być w Salisbury i nie podjechać do Stonehenge... ;)

Parkujemy na płatnym parkingu (1.90 funta za 1h) niedaleko Katedry i idziemy w stronę słynnej katedry w Salisbury
Obrazek

Obrazek

Widac już najwyższą w Anglii iglicę Katedry
Obrazek

Po drodze jednak można podziwiać także inne obiekty, St Thomas Beckett Church
Obrazek

Płynie sobie tutaj rzeka Avon
Obrazek

Obrazek

Obrazek

3 gwiazdkowy hotel King's Head Inn
Obrazek

Obrazek

Ulica Kranów ;)
Obrazek

Obrazek

Wspaniała brama
Obrazek

iglica we mgle...
Obrazek

Tadą
Obrazek

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2020 10:03

Mocno drogie Stonehenge :roll:
Architektura miasteczek (przynajmniej tego jednego - Salisbury) przypomina nieco tę którą można napotkać w duńskich miastach, tych nie nadmorskich bo tam jest jednak inaczej :) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom

cron
Zimowa Kornwalia - czy warto? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone