Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zima stulecia w Edynburgu czyli WOŚP 2010

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 09.08.2012 16:55

FUX napisał(a):Wy się lepiej z tymi licznikami nie licytujcie, bo ostatnio kilku rozpętało wojenkę właśnie o to... :mrgreen:


Coś mnie ominęło? Jakaś jatka???:) Link poproszę:)

ziutt napisał(a):Głównie chodzi mi o to że ludziska nie komentują i relacja stoi bo jest mało postów :)


Już przewracamy, no już...:)
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 09.08.2012 16:59

MRK napisał(a):
Już przewracamy, no już...:)



Dziękuje.Kolejna część powinna pojawić się dziś :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.08.2012 17:02

nie ten wątek. :mrgreen:
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 09.08.2012 17:05

To tak, jak u mnie. Będzie co poczytać i pooglądać wieczorem :D
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 09.08.2012 20:18

Witam w części trzeciej dnia drugiego.
W poprzedniej części zakończyłem relacje na moście i ulicy North Bridge i dojściu do Royal Mile.
Na samym końcu North Bridge znajduje się taki oto sklep :)


Obrazek


Obrazek


Jeden z chłopaków kupuje "kiecke" i idziemy dalej :)
Dochodzimy do Royal Mile czyli do ciągu ulic w centrum Edynburga, od Zamku do Opactwa i Pałacu Holyrood. Składają się na niego kolejno Castle Esplanade ,Castle Hill , Lawnmarket, High Street ,Canongate i Abbey Strand.
Żeby zwiedzić zabytki znajdujące się w okolicy Royal Mile potrzebne jest kilka dni.My mieliśmy jedno popołudnie :(


Zdjęcia w kierunku Opactwa i Pałacu Holyrood
Obrazek


Obrazek


A teraz w drugą strone - w kierunku Castle Hill i Zamku
Obrazek


Okolice skrzyżowania North Bridge,South Bridge i High Street
Obrazek


Obrazek


Idziemy-jak widać dosłownie-w kierunku Zamku.W tle widoczna kopuła St Giles' Cathedral czyli Katedry Św.Idziego
Obrazek


I zbliżenie


Obrazek


Lekki obrót obok Tron Kirk i widać kopułe Old College ,siedziby University of Edinburgh School of Law
Obrazek


Tron Kirk
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Tron Kirk to były kościół parafialny,zamknięty jako kościół w 1952 roku.Miasto kupiło budynek i przez długi czas był on używany jako centrum informacji dla turystów.Obecnie wynajęty przez osobe prywatną.

W prawym dolnym rogu ostatniego zdjęcia widać też stojącą reklame sklepu.
Oto on :)
Obrazek

Pięknie zaopatrzony sklep.Mógłbym tam zamieszkać :)

Dosyć marzeń,idziemy dalej.Spojrzenie w tył i jeszcze jedno zdjęcie St Giles' Cathedral i Tron Kirk.Tutaj High Street przechodzi w Lawnmarket i krzyżuje się z Bank Street i George IV Bridge.
Obrazek


Dochodzimy do miejsca gdzie Lawnmarket przechodzi w Castle Hill - przypominam że to ulice tworzące Royal Mile.
Po lewej stronie kawałek kolejnego budynku który wygląda jak kościół a nim nie jest - The Hub - więcej o nim gdy będzie go widać w pełnej krasie.
Obrazek

Przeszliśmy z 10 km choć mapa mówi że 1,5 km :) .............
Obrazek


.....więc czas na Guinnessa :)
Wchodzimy do najbliższego pubu.
Obrazek


Jest ciemny napój w ręku :)
Obrazek


Pub nazywa się Ensign Ewart co tłumaczy się jako sierżant Ewart.Charles Ewart.Żołnierz szkockiego regimentu Royal North British Dragoons (popularnych Scots Greys).Brał udział w bitwie pod Waterloo gdzie zasłynął przechwyceniem orła pułkowego francuskiego 45e Régiment de Ligne (45th Regiment of the Line).Po bitwe awansowany na stopień chorążego. Jego wyczyn przeszedł do legendy Scots Greys, regiment zdobył przydomek 'Birdcatchers' (Łowcy ptaków).
Oto ten orzeł
Obrazek

CDN
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 09.08.2012 21:54

Skończyłem kolejną część mojej, więc mogę zerknąć do Twojej. Kurcze, w końcu jakieś kolory na zdjęciach. Miałem się pytać... w Edynburgu tak cholernie ponuro jest?? Kolorki niczym z czasów Technicolor:).
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 09.08.2012 22:00

Zdjęcia są ponure bo to był styczeń.Myśle że wiosną w Szkocji jest fantastycznie :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18286
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.08.2012 22:52

ziutt napisał(a):Zdjęcia są ponure bo to był styczeń.Myśle że wiosną w Szkocji jest fantastycznie :)


Najlepiej jednak w lecie , chociażby ze względu na temperatury :)

Śledzę forum na takim małym g. . . ku , czytanie i oglądanie jeszcze jako tako , ale pisanie na tym . . . czymś to przy moim "dobrym" wzroku porażka . Cóż , trochę techniki i . . . :wink:

Jeżeli nie masz nic przeciwko , to jakieś letnie fotki poszukam i wkleję ( wiele tego nie ma , bo ja to jakiś taki mało zdjęciowy jestem :lol: )


Pozdrawiam
Piotr
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 11.08.2012 11:40

piotrf napisał(a):Jeżeli nie masz nic przeciwko , to jakieś letnie fotki poszukam i wkleję ( wiele tego nie ma , bo ja to jakiś taki mało zdjęciowy jestem :lol: )


Pozdrawiam
Piotr



Oczywiście że nie mam nic przeciwko,przyda się troche kolorów :)
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 11.08.2012 12:14

MRK napisał(a):
FUX napisał(a):Wy się lepiej z tymi licznikami nie licytujcie, bo ostatnio kilku rozpętało wojenkę właśnie o to... :mrgreen:


Coś mnie ominęło? Jakaś jatka???:) Link poproszę:)

ziutt napisał(a):Głównie chodzi mi o to że ludziska nie komentują i relacja stoi bo jest mało postów :)


Już przewracamy, no już...:)



Fux ma rację. Dajcie spokój z licznikami, bo jak kilka dni temu zobaczyłam kto się ściął o liczniki to do tej pory w ciężkim szoku jestem.

A mnie ta relacja bardzo interesuje, bo spędziłam kiedyś w Edynburgu bardzo fajny weekend. Co prawda całe czternaście lat temu, ale miasto, jego klimat i jego mieszkańców bardzo mile wspominam:)
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 11.08.2012 12:37

ania77 napisał(a):Fux ma rację. Dajcie spokój z licznikami, bo jak kilka dni temu zobaczyłam kto się ściął o liczniki to do tej pory w ciężkim szoku jestem.


Spokojnie. Tu się nikt nie nakręca :lol: . Póki co, nie ma w wątku osób, które mają z tym problem. My z tym problemów nie mamy.
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 11.08.2012 17:52

MRK napisał(a):
ania77 napisał(a):Fux ma rację. Dajcie spokój z licznikami, bo jak kilka dni temu zobaczyłam kto się ściął o liczniki to do tej pory w ciężkim szoku jestem.


Spokojnie. Tu się nikt nie nakręca :lol: . Póki co, nie ma w wątku osób, które mają z tym problem. My z tym problemów nie mamy.


Jeśli wspominam coś o liczniku odwiedzin to raczej jako humoreska a nie na poważnie.A już na pewno z nikim nie będę sie o to kłócił :)
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 15.08.2012 17:11

Wreszcie troche wolnego i czasu na kontynuowanie relacji.
Pewnie wieczorem się pojawi.
Zapraszam :)
ziutt
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 791
Dołączył(a): 05.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziutt » 15.08.2012 21:16

Witam ponownie.
Ostatnią relację zakończyliśmy w pubie Ensign Ewart gdzie nabieraliśmy siły przy kuflu ciemnego,pysznego napoju :)
Przed nami najważniejszy punkt wycieczki czyli Zamek Edynburski.Ponieważ zdjęć jest kilkadziesiąt rozłoże tę część relacji na kilka postów.
Ledwo wyszliśmy z pubu a natknęliśmy się na szkocką legendę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wallace ciągle widoczny ale na poniższym zdjęciu "dzieje się" znacznie więcej.Zaczne od tyłu.Budynek z białą wieżą to Camera Obscura and World of Illusions.Ilość atrakcji, które możemy zobaczyć w tym miejscu jest naprawdę okazała. Począwszy od poznania historii stolicy Szkocji po poznanie świata złudzeń optycznych i krzywych zwierciadeł.Budynek po prawej z gotycką iglicą,najwyższym punktem Edynburga to The Hub.Obecnie siedziba Edinburgh International Festival,a kiedyś parafia i Zgromadzenie Generalne Church of Scotland.Najbliższy budynek z prawej to The Scotch Whisky Experience.Największa na świecie kolekcja szkockiej whisky – prawie 3500 niepowtarzalnych butelek.Budynek po lewej to Tartan Weaving Mill & Exhibition czyli w zasadzie Muzeum Kiltu.Kiedyś mieścił się tam rezerwuar wody pitnej.

Obrazek


Troszke inne ujęcie

Obrazek


W budynku Tartan Weaving Mill & Exhibition znajduje się The Haggis Cafe gdzie można spróbować słynnej szkockiej potrawy a przy okazji pooglądać wystawę dawnego uzbrojenia.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Przed wejściem na Esplanade rzut oka na skrót do ulicy Grassmarket.Ulicy przy której mieściło się kiedyś jedno z głównych targowisk gdzie handlowano końmi i bydłem.Ulica była też miejscem egzekucji.Jedna z egzekucji stała się miejscową legendą.Niejaka Maggie Dickson po zabiciu swojego dziecka,pochodzącego z nieprawego łoża została powieszona właśnie przy Grassmarket.Po egzekucji,jej ciało zostało wysłana w trumnie do rodzinnej miejscowości.Jednak nigdy tam nie dotarło gdyż Maggie....odżyła :)
Darowano jej kare a przypadek uznano za boską interwencję.Znana była również plotka że uwiodła i zmanipulowała miejscowego powroźnika,żeby ten zrobił słabszą pętlę i żeby ona mogła udawać nieżywą.Po powrocie stała się kimś w rodzaju obecnych celebrytów a ludzie zaczęli ją nazywać Pół-powieszoną Maggie :)


Obrazek


Budynek w oddali,z widoczną kopuła to Edinburgh Collage of Art


Obrazek


Grassmarket w pełnej okazałości - w kółeczku zaznaczony pub noszący imię Maggie Dickson


Obrazek

CDN
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 15.08.2012 22:23

ziutt napisał(a):Najbliższy budynek z prawej to The Scotch Whisky Experience.Największa na świecie kolekcja szkockiej whisky – prawie 3500 niepowtarzalnych butelek.



No i dochodzi kolejny powód do odwiedzin tego miasta!!!!!! Jestem fanem Daniel'sa, ale... Tam trzeba być! :twisted:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom



cron
Zima stulecia w Edynburgu czyli WOŚP 2010 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone