Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 22.10.2012 19:21

U mnie problem wydaje się być mniejszy, bo "pałertrymem" mogę motorem pomieszać w różne pozycje, ale myślę by na koniec wstrzyknąć przez otwór wylotowy wody trochę koncentratu do chłodnic by ewentualne resztki wody nie marzły. Pod świece trochę oleju i na koniec wór foliowy na czapkę i niech śpi przez zimę. Dziś przeciałem tuby jakimś konserwantem do hypalonu więc w zasadzie może iść spać, jeszcze tylko czekam na nową plandekę, bo stara puszcza wodę.
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 22.10.2012 21:34

Rysio napisał(a):Jarku, właśnie odnośnie winteryzacji, to czy przepłukujesz układ chłodzenia Borygiem czy czymś podobnym czy poprzez podniesienie i opuszczenie silnika pozbywasz się wody i nie ma takiej potrzeby ?


Rysiu, są dwie szkoły - jedna mówi, że wystarczy opuścić silnik, po ostatnim odpaleniu
płukającym silnik. Druga mówi, żeby przelać układ chłodzenia płynem na bazie glikolu
- czyli jakimś Borygiem (Petrygiem) itp. Ja dodatkowo ściągam wężyk inspekcyjny
u góry głowicy i zalewam płynem na zasadzie przepłukania/wypłukania resztek wody zwłaszcza,
tej która może pozostać w pompie wody. Nie wiem na 100% czy ma to uzasadnienie logiczne,
ale pozwala spać spokojniej podczas 20 stopniowych mrozów :-)

A spokojny sen jest bezcenny :-)

Nie zapomnij o przesmarowaniu silnika wewnątrz :-)
Czyli po 10/20ml "oleum" do każdego cylindra i zakręcenie rozrusznikiem.
Druga szkoła mówi: ściągnąć obudowę gażników odpalić silnik i wstrzyknąć "oleum" ,
ale nie wiem jak wtedy wypalić paliwo z gażników - bo silnik po takiej dawce oleju na 100%
się zdusi i zgaśnie. Osobiście stosuję zasadę z zalaniem tłoków olejem
i zakręcenie kilka razy rozrusznikiem. Oczywiście wcześniej wypalając paliwo z gażników.....

Zazwyczaj na wiosnę odpala za drugim strzałem....
- czego również życzę wszystkim po zimie....

(sorka za powielenie - doczytałem na drugiej stronie,
że smarujesz silnik swoim patentem wintaryzacyjnym :-)
KotSylwester
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 16.05.2015
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) KotSylwester » 16.05.2015 23:39

Odświeżę stary temat.

Mialem podobny dylemat. Podobaly mi sie RIBy ale zona powiedziala ze do takiego czegos pompowanego nie wsiadzie. w sumie i dobrze bo to wg.mnie sprzet do ostrej jazdy lub przemieszczania sie. Raczej nie do spedzania na nim godzin.

Potem pomyslalem o lodzi open Mingolla Young 16.
Fajny sprzet. Duzo miejsca. Ekonomiczny silnik 40KM. W sumie bylem zdecydowany kupic. Bylo w niej co robic - to dla mnie plus bo lubie dlubac przy hobby.

Ciagle jednak graly we mnie marzenia. W koncu zakupilem Baylinera Capri 1850ss - spelnione marzenie. Niestett nie moge wklejac linkow.

No i zaczelo. Lódź kupilem na jesieni. Najpierw okazalo sie Ze nie wejdzie do cieplego garażu na zimę a ja nie wierze w zimowanie na mrozie - A drogo to kosztuje. Ale nie chodzilo o dlugosc garazu. Ma 7.4m a komplet na przyczepie 7.2. Okazalo sie ze lodz ma 2.29cm szer a wjazd ktory jest w dol i za zakretem tez 2.29... nibwiec poszerzylem go o 10cm. Czym? Szlifierką katową i tarczą do betonu. 3 godziny wjezdzania - w tym na pieknym trawniku.. i zagarazowana. W miedzyczasie okazalo sie ze nasze ówczesne auto nie ruszy z 1.4 tony pod gorę. Nie mowie o rozpedzonym zestawie tylko o ruszeniu na stromej gorce jakich do chorwacji pelno.

No wiec przyszla kolej na zmiane auta. Dodam ze nie licza sie tu konie mechaniczne a niutonometry. To one ciagna przyczepę. No wiec znalazlem auto ponad 300nm i nie diesla wiec ma 3.5l pod maską...

Oczywiscie przed wakacjami E do B i viatoll.

Pomijam drobiazg jak wymiana patentu bo mialem mlodszego do chyba 90Km a mam w lodzi 100 wiecej...

Pomijam fakt ze jestem pedantem i lodz pucuje chyba 10dzien... bo ma wygladac lepiej jak z fabryki... bo ma mi dawac radosc a sama praca przy niej to juz radosc.

Jako ze nie wyobrazam sobie aby stala pod chmurką a wjazd do garazu wyobrazam sobie raz do roku - 4 osoby i 3 godziny. To buduję drewnianą altanę... 7m dlugosci..

Hobby to nie ekonomia to hobby. Żeby ktos sobie nienpomyślał - to wszystko ciezka praca i krok po kroczku. Marzenie o lodzi spelnione po kilku latach w zeszlym roku.

A plan docelowy to chorwacja 2016.
Tylko jak cumowac do dzikich plaz jak jest kamieniste dno? Pontonik jakis? Syn bedzie mial dopiero 3lata to wplaw nie poplynie ;)
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 17.05.2015 14:01

KotSylwester napisał(a): KotSylwester


Mam pytanie czy dywaniki masz odpinane na napy czy na stałe ?
KotSylwester
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 16.05.2015
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) KotSylwester » 17.05.2015 14:57

Wykladzina jest na stałe. Chyba q nowszych modelach byla na napy. Nadal jest oryginalna.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 17.05.2015 18:19

To powiem CI tak - jeżeli jest opcja techniczna - pozbądź się tej wykładziny i daj sobie uszyć dywaniki na napy.

Dlaczego ?

Ja pływam tylko po Adriatyku - u nas nie ale podczas zeszłego sezonu dostałem mocno popalić z deszczem. Niezapowiedziane kilkuminutowe ulewy a wręcz oberwania chmury powodowały iż dywaniki nasiąkały momentalnie. Na początku myślałem, że odparuje ale nic bardziej mylnego. Stąpanie po takim bagienku jest mało komfortowe. Zdemontowałem wykładziny, wysuszyłem i za 2 dni ponownie to samo.
Przezornie zacząłem to ściągać bo pogodna w zeszłym sezonie nie rozpieszczała samym słońcem.
KotSylwester
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 16.05.2015
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) KotSylwester » 17.05.2015 22:33

Lodz 14 lat byla w UK i dała radę. a tam pogoda kiepska. Jestem zwolennikiem oryginału. Zdjąć zawsze zdążę :)
jacek2929
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 304
Dołączył(a): 05.08.2013
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek2929 » 26.05.2015 11:11

KotSylwester napisał(a):Tylko jak cumowac do dzikich plaz jak jest kamieniste dno? Pontonik jakis? Syn bedzie mial dopiero 3lata to wplaw nie poplynie ;)


A co ty masz zanurzenie dwa metry? Nauczysz się dobrze parkować, to będziesz stawał w wodzie po pas tuż przy brzegu. Praktyka czyni miśtrza.
Monte Christo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 793
Dołączył(a): 04.01.2004
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 21.06.2015 08:51

dokladnie jacek ma racje. Przeciez to nie problem, ja w zeszłym sezonie tak robilem przy skalkach, ze z dziobu spokojnie moznabylo porzejsc na brzeg:) Co prawda odenerwowalem sie jak wychodzila jakas łamaga i nie zerobila tego szybko :) Ale...
Kazde doswiadczenie jest dobre....
Przy fajnej pazy z kamyczkami to spokojnie 1m od brzegu staniesz....zazwyczaj to zatoczki, wiec wieje mniej z boku lub wcale, kwestia praktyki. Ja w tym roku 2 sezon na Chorwacji...

Zobaczymy jak bedzie.

Wklej zdjecia z twoich przedsiewziec bo na razie to suche fakty....
Mandus
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 19.09.2016
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mandus » 19.09.2016 17:31

Witam serdecznie wszystkich, to mój pierwszy wpis tutaj :)

Przewertowałem to forum, sporo się dzięki niemu dowiedziałem, ale oczywiście (a jakże) mam parę pytań i wątpliwości co do wyboru odpowiedniej łajby.
Nie mam własnej praktyki jeśli chodzi o motorowodniactwo (w październiku mam egzamin na sternika motorowodnego) ale zapał mam duży od wielu lat - więc darujcie sobie co niektórzy uszczypliwości itp.

Do Chorwacji jeżdzę od lat, do tej pory z przyczepą kempingową i zawsze podobały mi się pontony, ale teraz przyczepę wymieniłem na kampera, no i pojawiła się możliwość coś pociągnąć. Rodzina 2+2

No więc zacznę od tego, że najchętniej nabyłbym dużą łódź motorową, kabinową, żeby tylko dało się ją ciągnąć po drodze, ale... jak to w życiu są ograniczenia - przede wszystkim niewygodnie się to ciągnie, trzeba mieć mocne auto 4x4, ciężko to zwodować, sporo pali... itp no i trochę kosztuje :wink: A jak wspomniałem, chciałbym to wozić za kamperem. Kamper na nowym Ducato 115KM i uciąg 2000kg, więc szału nie ma, ale tragedii też. Tym bardziej, że tym wynalazkiem i tak szybko się nie jeździ.

Mój punkt widzenia:
- ponton odrzucam, ponieważ wiele osób mi go odradziło, wiele osób jak tutaj czytam, też chętnie na jakąś skorupę wymienia. Oczywiście ma on swoje zalety, ale na tą chwilę jestem na nie. Z resztą od sprzętu pływającego oczekiwałbym nieco więcej fun'u i adrenaliny. To chyba nic złego?
- RIB - tutaj widzę dużo zalet i jedną wadę - riby średnio wyglądają (mam na myśli moją żonę :) - nie śmiać się :) Ale RIB spełnia sporo założonych kryteriów - jest lekki do transportu, stabilny, chyba dobrze się tym pływa. Widziałbym większego RIBa ze sterówką z silnikiem 100 - 140KM
- małe łodzie z zaburtowymi silnikami dość mocnymi (do ich wielkości i możliwości) - czemu nie. Są lekkie i pewnie fajnie śmigają, ale idąc tym tropem, wydaje mi się, że idealnym rozwiązaniem byłby dla mnie zakup czegoś takiego:
- sportowa łódź motorowa Scarab 165 HO - silnik Rotax 250KM
(jako nowy na forum, nie mogę zamieszczać linków niestety - ale wystarczy w googlach wpisać tą nazwę i już wiadomo o co chodzi)

Wiem, trochę z grubej rury wystrzeliłem... trochę pytam jak 10-latek, ale niestety rynek sprzętu motorowodnego w Polsce jest jaki jest i nie za bardzo można przetestować taką lub inną motorówkę mając nieco większe możliwości finansowe. Zauważyłem, że im droższy sprzęt, tym bardziej nikłe szanse na test na wodzie...
I tutaj pytanie, czy czymś takim wg Was dobrze będzie pływało się po Adriatyku, szczególnie czy nie będzie problemu na większych falach? Też są różne opinie, że tego typu łódź nie nadaje sie na fale, że nie ma szyby itp. ale jest szybka, lekka, łatwo się slipuje itp. Wiem, że i duże jednostki mają problemy podczas złej pogody czy sztormu, ale większość z Was pływa tam i pewnie jakieś zdanie ma na temat podobnych wynalazków...
Co w ogóle myślicie o napędzie strugowodnym? Najbardziej odradzają mi motorówki z silnikami na stałe z tzw. Z-ką - że ponoć najbardziej kosztowne i łatwo uszkodzić przekładnie.

Wiem, że nie ma dla mnie jednoznacznej odpowiedzi, że to jak wszystko w życiu - wiadro kompromisów i sam muszę dokonać wyboru. Z tym, że liczę się z ludźmi, którzy już temat znają i od lat przerabiają nie pierwszą już łódkę.
Wiem, że niektórzy pływają na łodziach za miliony i nie spojrzeliby na takie wynalazki jak ten Scarab, ale są też osoby, które mają duże doświadczenie na wodzie ale i skromniejsze łodzie i być może chętnie zakupiliby takową lub nie... pytanie dlaczego tak lub nie.
Ile osób tyle opinii, może jak na pierwszą motorówkę, to trochę za bogaty sprzęt... też słyszę opinię, że może lepiej po prostu tam wypożyczyć niż wozić za sobą... ale jazda wypożyczonym sprzętem to nie ta sama frajda co swoje.
Im więcej czytam, tym więcej mam pytań... bez odpowiedzi :) Jak Wy to widzicie?
infob
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 09.09.2010
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) infob » 19.09.2016 18:02

Znajdź sobie na youtubie Scaraba 165 na falach :mrgreen:
Użytkownik usunięty
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.09.2016 19:09

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 14:06 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 3 razy
Mandus
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 19.09.2016
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mandus » 19.09.2016 19:15

Scaraba 165 ho przewertowalem na YT głęboko, ale na falach nic nie znalazłem i wątpię że wy coś widzieliście. Jeśli się mylę to zapodajcie jakiś link...
infob
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 09.09.2010
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) infob » 19.09.2016 21:34

Mandus napisał(a):Scaraba 165 ho przewertowalem na YT głęboko, ale na falach nic nie znalazłem i wątpię że wy coś widzieliście. Jeśli się mylę to zapodajcie jakiś link...


No właśnie! Nie widzieliśmy :mrgreen:
Mandus
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 19.09.2016
Re: Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy lamin

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mandus » 19.09.2016 22:04

Smoki3 - dzięki za zainteresowanie. Absolutnie nie napalam się na Scaraba - po prostu z czysto teoretycznych dywagacji wydawał mi się przez chwilę wręcz idealny ( lekki, dobry do ciągnięcia i do wodowania, szybki i dający sporo fun'u itp), ale nawet dealerzy odradzają go na większe fale.
Adriatyk wydaje się spokojny, ale z lądu i to nie zawsze, a na tym forum trochę się dowiedziałem, że to pozory i nie są to żarty, a ja owszem - lubię adrenalinę, ale bezpieczeństwo rodziny jest najważniejsze i tego lekceważyć nie można. Z resztą nie mam umiejętności i doświadczenia i tym bardziej czuję pokorę do tego tematu. Z drugiej strony skoro małe gumjaki pływają z małymi silniczkami, to i Scarabem pewnie też można, pytanie na ile jest to ryzyko oddalić się nieco dalej.

Dodatkowo powiem, że dzieciaki są obyte z wodą bdb, świetnie już pływają itp, ale moja druga połowa niestety średnio, a to powoduje, że się po prostu boi - dlatego do pontonu nawet by chyba nie wsiadła, im większa jednostka tym lepiej. Rozważam też kilkuletni sprzęt np. open deck Glastron 205 GT z 2009r (jest na Allegro), trochę tańsza opcja i z pewnością mniejszy spadek wartości przy sprzedaży - ale to przykład.
Chyba najrozsądniej jest się trochę wstrzymać i pojeździć z żoną i trochę pooglądać na żywo. Dodatkowo za niedługo mamy targi Wiatr i Woda w Katowicach (moje tereny) warto się rozejrzeć.

A najrozsądniejszy na te wody i do kampera byłby chyba RIB... co nie?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wybór łodzi motorowej na Adriatyk. Ponton, RIB czy laminat ? - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone