Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W poszukiwaniu uchodźców u Hipokratesa czyli KOS 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.03.2018 10:07

Potter napisał(a):
mysza73 napisał(a):...ale ja i tak kibicowałam tym, co kibice mieli żółto-zielone czapeczki :oczko_usmiech:


No to już wiem czemu nam tak słabo szło :evil: ... W następnych kolejkach znowu przed Polibudą trudne mecze. Dobrze, że w ostatniej kolejce czeka na nas taki SŁABY przeciwnik i jest szansa na pewne 3 pkt. :P .

Wszystko szło dobrze, dopóki Stefcio nie wpadł na pomysł, coby wszedł Kwolek :roll:
A na meczyk zapraszam, bo to ostatnia szansa, żeby zobaczyć nasz złoty sufit :oczko_usmiech:

Ale przypominam Ci, że w tym wątku to my uchodźców szukamy, a nie siatkarzy :smo:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 14.03.2018 20:36

To może po tej jakże napakowanej treścią dyskusji pojedziemy kawałek dalej :D ...

Kolejny dzień może nie będzie bogaty w liczbę przejechanych km, ale będzie całkiem bogaty w przeżycia ...

Mapka na ten dzień ...

Obrazek

... i lista odwiedzonych miejsc:

- Plaka Forest - czyli Pawi Las
- Ponoć jedyny działający w Grecji wiatrak i tradycyjny kosi/kosowy/kosecki (nie mylić z piłkarzem :wink: ) dom
- Antimachia Castle
- Paleo Pyli - opuszczona wioska w górach

Zanim ruszymy pokażę Wam co z przywiezionych prezentów najbardziej urzekło moje dzieci ... Podobnie zapewne jak większość z Was za każdym razem gdy pojadę troszkę dalej od domu staram się odnaleźć jakiś lokalny przysmak, który jest charakterystyczny dla tego miejsca ...
Tym razem polecono mi coś co się jakoś tam nazywa ale tak naprawdę jest cynamonowym syropem ... Żałuję, że kupiłam tylko 2 butelki, bo obie zniknęły w ciągu kilku dni po powrocie. Dzieciska moje dodawały go sobie do czego się tylko dało: herbaty, kefiru, budyniu, lodów itp. Polecam ...

Obrazek

Dzień wita mnie przyjemną pogodą, więc po krótkim śniadanku na balkonie wyruszam ...

Obrazek

Ale zanim zacznę realizować założony wcześniej plan wybieram się na krótki spacerek na moją ulubioną plażę z ruinkami ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po raz kolejny zasmuca mnie fakt, że nikt o to piękne miejsce nie dba ... Pewnie za jakiś czas nie pozostanie z niego nawet ...kupka kamieni :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedziemy oglądać pawie :D ...

Plaka Forest to miejsce, którego próżno szukać w wielu przewodnikach ... Ja trafiłam na nie na jakimś blogu. I mimo, że ptaków się boję, postanowiłam Pawi Las odwiedzić. Tym bardziej, że znajdował się on ok. 1,5 km od głównej drogi, którą przemierzyłam pewnie kilkanaście razy.
A cóż to jest za miejsce ? Otóż we wcale przyjemnym lesie zupełnie nieograniczone, w sensie na wolności i bez żadnych ogrodzeń, żyje sobie kilkadziesiąt tych pięknych ptaków . Można sobie między nimi spacerować, a odważni (ja nie :!: ) karmią ptaki z ręki. Taki jeden pan przyjeżdża tam raz dziennie, dokarmia ptaki i ogólnie sprawdza czy wszystko jest ok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pełnej symbiozie z pawiami żyją sobie koty, których jest kilkanaście ...

Obrazek

Samo miejsce oferuje bardzo potrzebny przez większość roku chłód i cień. Przydałoby się nieco większe zaangażowanie w dbałość o stan np. baseniku, w którym podobno można spotkać żółwie - mnie się to nie udało ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mały pawik :lol: z mamusią zapewne. Czy i tutaj, podobnie jak np. u kaczek panowie są bardziej kolorowi niż panie ?

Obrazek

Obrazek

Bardzo chciałam żeby któryś "egzemplarz" pokazał mi w pełnej krasie swoje piórka. Niestety :roll: ... Najwyraźniej ptaki nie chciały się przede mną popisywać ...

Obrazek

Obrazek

Nawet mnie, zwolenniczkę psów, zachwycił ten śliczny kotek :D ...

Obrazek

Miałam też nadzieję, że może uda mi się znaleźć jakieś zagubione okazałe pawie pióro ... No niestety ... musiałam zadowolić się .... pióreczkiem :oczko_usmiech: .

Obrazek

W lesie spędzam jakieś pół godzinki i jadę dalej. Wcale blisko 8) - kierunek - Antimachia ...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.03.2018 21:39

Potter napisał(a):Podobnie zapewne jak większość z Was za każdym razem gdy pojadę troszkę dalej od domu staram się odnaleźć jakiś lokalny przysmak, który jest charakterystyczny dla tego miejsca ...

Bagaż rejestrowy się przydał :D A baklawą i chałwą to bym nie pogardziła...

Potter napisał(a):Mały pawik :lol: z mamusią zapewne. Czy i tutaj, podobnie jak np. u kaczek panowie są bardziej kolorowi niż panie ?
Tak, panowie to Ci ładniejsi, w tym przypadku :mrgreen:

Potter napisał(a):Bardzo chciałam żeby któryś "egzemplarz" pokazał mi w pełnej krasie swoje piórka. Niestety :roll: ... Najwyraźniej ptaki nie chciały się przede mną popisywać ...
Chyba raczej Cię polubiły, bo piórka stroszą jako ostrzeżenie :mrgreen:

Potter napisał(a):Miałam też nadzieję, że może uda mi się znaleźć jakieś zagubione okazałe pawie pióro ... No niestety ... musiałam zadowolić się .... pióreczkiem :oczko_usmiech: .
Piękne to piórko - zabrałaś na pamiątkę?
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 14.03.2018 21:47

Pawie super, kiciuś śliczny, ale plaża z kamulcami to mnie się najbardziej podoba :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.03.2018 23:47

Widzę, że merytoryczna bardzo dyskusja, nastroiła autorkę do wypuszczenia bardzo ciekawego odcinka :D .
Same ciekawe miejsca, wszystko świetne - i ruiny, pawie i koty :nice: ... ale najbardziej rozbraja mnie ta mozaika.
A na deserek jeszcze loukoumi ... pycha :D.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.03.2018 08:04

Fajne miejsce, podobne jak na Rodos na wzgórzu Filerimos, gdzie też mieszka liczna grupa pawi :) ... ale tu sympatyczniej bo też są i koty :mrgreen:
Syrop cynamonowy 8O , będę pamiętał...
Teraz w Lidlu można dostać bardzo dobrą wg mnie baklavę :cool:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 15.03.2018 14:45

Potter napisał(a):Obrazek
Na takim tle to i kamienie się fajnie prezentują :oczko_usmiech:
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 15.03.2018 18:20

Potter, fajnie, że się zmobilizowałaś.
Miło powspominać z Tobą...
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.03.2018 20:57

piekara114 napisał(a):
Potter napisał(a): A baklawą i chałwą to bym nie pogardziła...

Chałwą też nie pogardzę :D . Za baklawę dziękuję uprzejmie :mrgreen: .

piekara114 napisał(a): Piękne to piórko - zabrałaś na pamiątkę?

Oczywiście :oczko_usmiech: ...

renatalato napisał(a):Pawie super, kiciuś śliczny, ale plaża z kamulcami to mnie się najbardziej podoba :)

To ona właśnie była powodem wybrania tej a nie innej destynacji na wyspie 8) ... Ta możliwość codziennego spaceru tamże ...

Buber napisał(a): ...ale najbardziej rozbraja mnie ta mozaika.
A na deserek jeszcze loukoumi ... pycha :D.

Ta mozaika wywoływała we mnie niezmiennie smutek ... Zero zabezpieczenia ... Ot, kawałek ścieżki wśród kamulców ..
A loukoumi ... Jeden kawałek i chwacit :D ... zasłodzona i opruszona pudrem jak dziecko :mrgreen: ...

kulka53 napisał(a):Fajne miejsce, podobne jak na Rodos na wzgórzu Filerimos, gdzie też mieszka liczna grupa pawi :) ... ale tu sympatyczniej bo też są i koty :mrgreen:

Takie inne niż kamienie czy plaże ...

kkra napisał(a):... Miło powspominać z Tobą...

:D


Czas ruszać dalej ... Kierunek - Antimachia. Przy wyjeździe z lasku spotykam kilka pojazdów, które nieco mnie przerażały, a którymi z pewnością się kiedyś przejadę :P ...
Czy już Was przepraszałam za jakość zdjęć? No bo i aparat do bani i robienie zdjęć przez zakurzoną szybę podczas jazdy (kiedy jednocześnie jest się kierowcą) do najłatwiejszych nie należy :lol: ...
Obrazek

Antimachia to niewielka i niekoniecznie ciekawa mała miejscowość tuż obok lotniska . Przewodniki wymieniają jednak 2 "atrakcje", które należy tam odwiedzić.
Na pierwszy rzut - Traditional house - czyli mały domek z 2 izbami w środku. Już dokładnie nie pamiętam ale albo darmo albo 1 euro ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobno chałupa przedstawia typowe domostwo z początku XXw.

Obrazek

A co jeśli to dziecko na górze rzeczywiście za bardzo się wychyliło :roll: ?

Obrazek

Podobno za odpowiednią opłatą można tam urządzić wesele ...

Obrazek

Dosłownie naprzeciwko znajduje się ta druga atrakcja czyli The Windmill

Obrazek

Próbuję zrobić zdjęcie z daleka. Czekam, aż pójdą sobie te ludzie co mi się ciągle koło wiatraka kręcą :evil: ...

Obrazek

Czekam .... czekam i nic. Zaparli się i już. Co więcej .... zaczynają do mnie machać 8O ...

Obrazek

Cóż się okazuje. Ci Państwo robią to celowo. Pracują znaczy. Jeśli chcesz mieć zdjęcie samego wiatraka- musisz ten wiatrak zwiedzić. Za odpowiednią niewielką opłatą - chyba 3 euro :) .

A co do samego wiatraka...

Jedyny ciągle czynny wiatrak w Grecji. Jest w rodzinie Amallos od czterech pokoleń. Budynek ma około 130 do 150 lat, ale oryginalny mechanizm pochodzi z początków XIX wieku. Młyn był w dobrym stanie do 1982-1983, kiedy przestał być używany codziennie przez ojca obecnego właściciela. W następnych latach konieczne było wykonanie pełnego remontu. Od samego początku napotkane problemy były olbrzymie. Przede wszystkim w Dodekanezach nie było takich młynów w dobrym stanie, ani też nie było osoby, która mogłaby zbudować, odbudować lub naprawić taką konstrukcję lokalnie. Trzeba było udać się do Naxos (wyspy, na której do tej pory utrzymywano tradycje młynarskie), aby znaleźć techników i inżynierów zdolnych do pomocy w tym zadaniu. Dodekantyjskie działania młyna są zupełnie inne niż cykladzkie, co oznaczało, że musieli wrócić do deski kreślarskiej i przestudiować rzeczywisty mechanizm, aby zachować autentyczność na miejscu. Drewno niezbędne do odbudowy mechanizmu było bardzo trudne do znalezienia i zostało w większości sprowadzone z Afryki.

Całą tę historię opowiada bardzo sympatyczna pani pochodząca z rodziny właścicieli. Jednocześnie demonstruje działanie wiatraka. Mam okazję sama nasypać ziarno i spróbować powstałej mąki ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprawdę nie przypuszczałam, że będzie to takie ciekawe ...
Z wiatraka korzystają podobno regularnie okoliczni mieszkańcy.
Razem ze mną młyn zwiedza para starszych Niemców. Na koniec przeuprzejma pani gospodyni nalega na zrobienie zdjęcia wewnątrz ...

Obrazek

Obrazek

Kiedy wychodzimy na zewnątrz córka gospodyni, która machała do mnie wcześniej :lol: częstuje nas przepysznymi pomarańczowymi i cynamonowymi ciasteczkami upieczonymi oczywiście z uzyskanej na miejscu ...

Obrazek

Teraz mogę zrobić zdjęcie "bezludzkie" :lol: ...

Obrazek

Co więcej ... gospodyni nalega na zrobienie zdjęcia (tak mnie jak i Niemiaszkom) również na zewnątrz ...
Zrobiła mi tych zdjęć chyba z 5 i dopiero kiedy sama wyjęłam jej aparat z ręki przestała naciskać spust migawki :oczko_usmiech: ...

Obrazek

Obrazek

Kiedy wracam do samochodu zauważam następnych klientów "bezludzkiego" zdjęcia :mrgreen: ... Uśmiecham się pod nosem ...

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.03.2018 21:02

Dobry patent, na zarobek, z tym machaniem :lol: :lol:.
Ale za to tyle gratisów i chyba też uczciwej życzliwości.
Pani ... takie rzeczy tylko w Grecji ... :hut: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.03.2018 07:32

Potter napisał(a):Ci Państwo robią to celowo. Pracują znaczy. Jeśli chcesz mieć zdjęcie samego wiatraka- musisz ten wiatrak zwiedzić.

Ale akcja 8O :D :lol:
Pewnie początkowo bym się lekko wkurzył :wink: , ale skoro potem było tak miło to zupełnie inna sprawa.
Fajne i chyba rzeczywiście ciekawe miejsce. Zapamiętam :D
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 19.03.2018 19:10

Potter napisał(a):

A co jeśli to dziecko na górze rzeczywiście za bardzo się wychyliło :roll: ?

Obrazek


Niezły patent do sypialni :oczko_usmiech:

Potter napisał(a): Na koniec przeuprzejma pani gospodyni nalega na zrobienie zdjęcia wewnątrz ...

Obrazek

Potter, może ta przeuprzejma gospodyni chciała twoje zdjęcie na ścianę obok tego pana :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.03.2018 19:20

Potter napisał(a):

Obrazek

Ale żeś sie zjarała ładnie :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2018 20:13

renatalato napisał(a):
Potter napisał(a):A co jeśli to dziecko na górze rzeczywiście za bardzo się wychyliło :roll: ?
Niezły patent do sypialni :oczko_usmiech:

Spałoby między mamusią a tatusiem :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.03.2018 22:17

piekara114 napisał(a):
renatalato napisał(a):
Potter napisał(a):A co jeśli to dziecko na górze rzeczywiście za bardzo się wychyliło :roll: ?
Niezły patent do sypialni :oczko_usmiech:

Spałoby między mamusią a tatusiem :mrgreen:

Dzieci często robią takie złośliwe rzeczy :twisted: :mrgreen:.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
W poszukiwaniu uchodźców u Hipokratesa czyli KOS 2017 - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone