Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W poszukiwaniu uchodźców u Hipokratesa czyli KOS 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.03.2018 09:40

Mówiłem, że gęsi smalec najlepszy, aby ładnie opalić nogi....





:hearts: :nice:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 03.04.2018 21:26

Buber napisał(a):Dobry patent, na zarobek, z tym machaniem :lol: :lol:.
Ale za to tyle gratisów i chyba też uczciwej życzliwości.
Pani ... takie rzeczy tylko w Grecji ... :hut: .

kulka53 napisał(a): Pewnie początkowo bym się lekko wkurzył :wink: , ale skoro potem było tak miło to zupełnie inna sprawa.
Fajne i chyba rzeczywiście ciekawe miejsce. Zapamiętam :D

Dokładnie tak było. Początkowo lekko się spięłam...ale później towarzystwo okazało się tak miłe a opowiadana historia tak ciekawa, że aż mi było głupio nieco :oops: ...

renatalato napisał(a): Potter, może ta przeuprzejma gospodyni chciała twoje zdjęcie na ścianę obok tego pana :wink:

E tam... Niemców też fociła :P .

tony montana napisał(a):Mówiłem, że gęsi smalec najlepszy, aby ładnie opalić nogi.... :hearts: :nice:

A to nie wiedziałam ... Ale specjalisty zawsze posłuchać warto :oczko_usmiech: .

Nie zdążyłam dobrze trójki wrzucić a już ląduję przy trzeciej atrakcji Antimachii ...

Antimachia Castel Na niewielkim wzniesieniu leży wenecki zamek, którego budowę rozpoczęto w XIV wieku , przez Zakon Rycerzy św.Jana, a ukończono pod koniec wieku XV. Jego fundamenty opierają się na wysokich skałach, ale mimo to jest dostępny z każdej strony.

Obrazek

Obrazek

Sam zamek jest dość, że tak powiem ... nudny. Z pewnością wrażenie ubarwia kolorowa postać przy wejściu. Obieżyświat, aktor, tancerz, dorabia do skromnej emerytury, pozując w stroju regionalnym do zdjęcia. Nie jest natarczywy, łamanym angielskim wykrzykuje, "grecka katastrofa" :D .

Obrazek

Wchodzę na dość rozległy teren zamku ...

Zamek służył Joanitom jako więzienie dla rycerzy odmawiających posłuszeństwa oraz naruszających powszechnie przyjęte zasady. Bywał też więzieniem dla tych , którzy nadużywali swej władzy i pozycji.

Obrazek

Obrazek


Wewnątrz zamku , oprócz dwóch kościółków -Agios Nicolaos (XVI w.) i Agia Paraskevi (VXIII w.) niewiele zachowało się z potęgi tego zamczyska. 26 lipca na dziedzińcu zamku , który w tym dniu zapełnia się wiernymi z całej wyspy, trwa odpust ku czci patronki. Uroczysta procesja wiedzie ścieżkami, dzielnie opierającymi się matce naturze.


Agios Nicolaos
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Agia Paraskevi
Obrazek

Obrazek

Tak jak już napisałam sam zamek jest moooocno zrujnowany. Niewątpliwą atrakcją są widoki. Naprawdę fajne. Zdjęcia zdecydowanie tego nie oddają ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak sobie łażę obchodząc praktycznie cały teren ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiedy wychodzę sympatyczny Grek ciągle "pracuje" :D ...

Obrazek

Odjeżdżając oglądam się za siebie. Nie wiem czemu nie mogę odegnać od siebie wspomnienia zamku w Barze z Trylogii Sienkiewicza :D ... Zatrzymuję się na moment i przez gęste krzuny pozostawiające krwawe ślady na mych opalonych dzięki gęsiemu tłuszczowi odnóżach :lol: wspinam się na micro wzgórze żeby zrobić ostatnie zdjęcia ...

Obrazek

Obrazek

A to właśnie "Bar" :wink: ...

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2018 21:48

Urginie załapały się też na zdjęcie :mrgreen:

Potter napisał(a):Zamek służył Joanitom jako więzienie dla rycerzy odmawiających posłuszeństwa oraz naruszających powszechnie przyjęte zasady. Bywał też więzieniem dla tych , którzy nadużywali swej władzy i pozycji.
U nas by się ten zamek przydał :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.04.2018 21:52

Podoba mi się Pan Grek :D .
Czyżby Greek disaster polegał na tym, że emerytura na czas nie przybywa 8O :wink: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.04.2018 22:50

piekara114 napisał(a):Urginie załapały się też na zdjęcie :mrgreen:

Potter napisał(a):Zamek służył Joanitom jako więzienie dla rycerzy odmawiających posłuszeństwa oraz naruszających powszechnie przyjęte zasady. Bywał też więzieniem dla tych , którzy nadużywali swej władzy i pozycji.
U nas by się ten zamek przydał :mrgreen:


Gdy zaczną budowę , z dziką rozkoszą będę partycypował w kosztach :mrgreen:

Anula , Twoje zdjęcia to miód na moje oczy 8)


Pozdrawiam
Piotr
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 04.04.2018 22:14

Buber napisał(a):Podoba mi się Pan Grek :D .
Czyżby Greek disaster polegał na tym, że emerytura na czas nie przybywa 8O :wink: .


Pan Grek wygląda bardzo sympatycznie, ale strój też mi się podoba :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.04.2018 12:39

Zbyt wiele do nadrabiania tu nie miałam :roll: ,
Potter, czy Ty się przypadkiem nie obijasz za bardzo :?: :roll: ... :smo:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.04.2018 21:52

mysza73 napisał(a):Zbyt wiele do nadrabiania tu nie miałam :roll: ,
Potter, czy Ty się przypadkiem nie obijasz za bardzo :?: :roll: ... :smo:

No nie ... to nie było za piękne :? :wink: .
Przecież Potter ofiarnie i chętnie udziela się w innych relacjach :mrgreen: .
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.04.2018 22:11

ANULA

I CO było dalej?
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 30.04.2018 21:50

A dalej było inaczej ... Bo nie było morza i plaż ... były góry ... no, może górki ...
Na zboczach głównego pasma Kos znajduje się stara wymarła wioska Palio Pyli i ruiny zamku z ok. X w n.e.
Szukając ciekawych do odwiedzenia miejsc na Kos natknęłam się na blog, na którym wyczytałam m.in.:

W nocy zmarła sąsiadka. Tego było za wiele dla młodego małżeństwa z trójką dzieci. Długo zwlekali, ale w końcu postanowili zabrać swój niewielki dobytek i uciec z tej przeklętej, choć rodzinnej wsi. Najbardziej bali się o życie swoich pociech. Zaraza nie wybierała. Umierali starsi i dzieci, śmierć zabierała też osoby w kwiecie wieku. Nie było wiadomo, na kogo padnie kolejnego dnia. Niedługo potem osadę opuściły kolejne rodziny. Uciekali w obawie o swoje życie.
Takie rzeczy podpowiada mi wyobraźnia kiedy wędruję pomiędzy pozostałościami kamiennych domów w Palio Pyli. W 1830 r. wybuchła tu epidemia cholery. Wielu mieszkańców nie przeżyło choroby. Ci, którym się to udało – opuścili wioskę pozostawiając gospodarstwa na pastwę natury.


Czy po tak malowniczym opisie mogłam pominąć to miejsce ?

Parkuję na niewielkim placyku i zaczynam niezbyt męczącą dla przeciętniaka wspinaczkę ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasa jest bardzo przyjemna, a widoki jak dla mnie zupełnie nieprzystające do wysp greckich ...

Obrazek

Obrazek

Tak naprawdę zaplanowane mam 3 cele :D : bizantyjski zamek, starą wioskę i najwyżej na Kos położoną MEGA oryginalną restaurację :mrgreen: ... Na razie zmierzam w kierunku ruin zamku ... W kierunku ... Bo piękna początkowo ścieżka jakoś się rozsypała i idę na czuja ... Daleko po prawej widzę restaurację. Tam dotrę na końcu ...

Obrazek

Czy aby na pewno dobrze idę ? A huk.... I tak jest pięknie :D .

Obrazek

Moje dzielne "zapierdalanki" dają radę ...

Obrazek

Obrazek

Chyba dobrze idę ... Widać jakieś ruiny ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widzicie te małe autka na dole ? Jestem już całkiem wysoko ...

Obrazek

Tam dalej restauracja ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TADAM ! :D Jestem na szczycie ruin zamku :papa:

Obrazek

Obrazek

Widoki ? Zdjęcia nie oddają ... Warto było się tu wdrapać !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tą drogą tu dojechałam ...

Obrazek

Wiele z tego zamku to nie zostało ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas na drugi pkt programu ... wioskę.

Obrazek

Większość turystów, którzy tu przyjeżdżają, nie zapuszcza się pomiędzy stare domy Palio Pyli, lecz udaje się od razu do ruin bizantyjskiego zamku. Wybudowano go jakoś pomiędzy IX a XI wiekiem naszej ery. Wiadomo, że w XV wieku podczas tureckiej inwazji stanowił schronienie dla wielu mieszkańców wyspy Kos.

No ! Zamek już zaliczony :lol: , czas na "cholerną" wioskę :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwieście lat temu mieszkańcy cieszyli się cudownym położeniem osady na zboczu góry, ze wspaniałym widokiem na północ wyspy Kos. Na szczycie wzniesienia górował kamienny zamek. Stoki porośnięte trawą zapewniały karmę dla licznych kóz. Między gospodarstwami bawiły się dzieciaki. Dzwon z przykościelnej dzwonnicy codziennie przypominał o modlitwie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki z Palio Pyli nadal są zachwycające. Kozy – nie wiem, czy bezpańskie – pasą się pomiędzy zarośniętymi ruinami. Co jakiś czas odzywa się też dzwon, poruszony przez jednego z nielicznych turystów, którzy tu trafiają i postanawiają na chwilę zmącić wszechogarniającą ciszę. Poza tym – pusto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panorama rozpościerająca się z tarasu, na którym stoi mój stolik, nie ma moim zdaniem na wyspie Kos sobie równych. Pode mną znajduje się zbocze z ruinami położonego 300 m. n.p.m. Palio Pyli. Dalej ciągnie się malownicza, zielono-brązowa dolina. Z prawej strony widzę wzniesienie z zamkiem przypominającym orle gniazdo. A w tle – wybrzeże wyspy, gdzie toczy się bujne, wakacyjne życie. Bez trudu mogę wyobrazić sobie ten turystyczny gwar, ale tu, na górze panują cisza i spokój.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.05.2018 22:24

Wspaniałe miejsce i widoki miodzio , i nawet brak morza mi wcale nie przeszkadza :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.05.2018 23:23

Widoczki świetne, warto było się wdrapać :D .
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 27.05.2018 21:39

Dosłownie po kilku minutach wspinaczki po schodkach docieram do najwyżej na Kos położonej restauracji, do której można dotrzeć tylko tą właśnie drogą czyli wspinaczką po zboczu góry. Restauracja ... pewnie bym sobie ją odpuściła, gdyby nie opinie wszystkich w necie, którzy tam byli, że oferuje ona najpiękniejsze na wyspie widoki :D ... No i jeszcze ta OPEN AIR TOILET :oczko_usmiech: ... Nie mogłam sobie tego darować ... Kiedy jeszcze w necie naogląłałam się zdjęć w poniższym typie ...

Obrazek

Miałam nadzieję na podobne widoki ... I nie zawiodłam się :D ...

Wejście do Taverny Oria ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz mnie w knajpie, o dziwo, jest jeszcze kilka osób ... Głównie starsze pary :) ... Tak więc pasuję tu bardzo :mrgreen:
Sympatyczny właściciel pyta mnie co podać ... Zamawiam herbatę w duuuużym kubku. Pan uśmiecha się i mówi, że w zasadzie takich nie mają ale on zrobi mi herbatę w swoim :lol: ... Jak nie polubić takiego miejsca ... Po chwili rozsiadam się na jednym z kolorowych krzeseł i czule obejmując kubek (było bardzo wietrznie i najnormalniej na świecie rześko) rozkoszuję się widokami ...

Tam po prawej ruiny zamku, gdzie byłam jeszcze przed chwilą ...

Obrazek

https://lh3.googleusercontent.com/BlTlD ... 79-h651-no

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo mi się tu podoba :D ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No ale czas się zbierać ... Mimo, że nie czuję specjalnej potrzeby :wink: udaję się na poszukiwania słynnej toalety ... Już kiedy sączyłam pyszną herbatkę z cytrynką widziałam jak kilka osób wracało z kierunku oznaczonego WC z uśmiechem na twarzy :P ...

Toaleta położona jest jeszcze wyżej niż sama tawerna i żeby do niej dotrzeć trzeba pokonać kilkanaście stopni i kilka zakrętów. Prowadzą do niej znaki ...

Obrazek

A oto i ona :oczko_usmiech: OPEN AIR TOILET :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Obrazek

Jest czysto ... nad głową błękit nieba ... Ptaszki ćwierkają :D ... CZAD ...

Obrazek

Schodzą ponownie na dół ja też się uśmiecham :lol: ...

Ostatni rzut oka na tawernę, a raczej z tawerny ...

Obrazek

... i czas odwiedzić jeszcze jedną miejscówkę w tej okolicy ...

Idziemy ...

Obrazek

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.05.2018 08:06

Potter napisał(a):Jest czysto ... nad głową błękit nieba ... Ptaszki ćwierkają :D ... CZAD ...

Obrazek

Nawet mydło do mycia rąk jest i lusterko :oczko_usmiech:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2018 08:37

Bardzo fajne miejsce :idea: , nie tylko z powodu kibelka :cool:
Ruiny, kościółki, widoki... warto poświęcić trochę czasu by się tam wybrać.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
W poszukiwaniu uchodźców u Hipokratesa czyli KOS 2017 - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone