Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W poszukiwaniu uchodźców u Hipokratesa czyli KOS 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.01.2018 19:51

Beata W. napisał(a):
piekara114 napisał(a):Potter, lepiej może wrzuć choć kilka słów....


I kilka fotek :papa:

Właśnie :!:
zamiast rozpadającego się Nadala oglądać :roll: :oczko_usmiech:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.01.2018 21:59

Popieram w sumie przedmówców i coś wrzucę :D . Nie będzie to może PRAWDZIWY odcinek, bo nie przejrzałam zdjęć z kolejnego dnia ale mały epilog dnia jeszcze bieżącego 8) ...

Jako, że po plaży słońce było jeszcze dość wysoko podjechałam sobie do Kefalos właściwego czyli jakieś 2 km od plaży.
Gdzieś tam wcześniej namierzyłam ciekawe formacje skalne i chciałam je bliżej oblookać. Mało co prawda brakowało żebym przypłaciła to życiem :roll: ... ale jakoś udało się przetrwać ....

Chodziło mi o takie cosie ...

Obrazek

A znajdują się one w zasadzie u podnóża miasteczka położonego dużo wyżej niż jego część wypoczynkowa ... Widzicie tę wysepkę na oglądanie której wybieram się co rano ? No, to właśnie taka jest odległość głównego Kefalos od tego turystycznego ...

Obrazek

Żeby dostać się do tych ciekawych formacji zsuwam się trochę na nogach trochę na tyłku przez drapiące krzuny ...

Obrazek

Miejsce powoli chowa mi się w cieniu ale i tak jest fajnie ...

Obrazek

Obrazek

Ciekawe miejsce do zabawy dla podrostków ... chociaż niekoniecznie, o czym za chwilę ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasi tu byli ... :D

Obrazek

Kiedy tak sobie łażę pomiędzy krzunami nagle słyszę dziwny hałas jakby osuwającej się lawiny 8O ... Jako, że te ciekawe formacje skalne położone są jakby na zboczu, brzegiem którego przebiega droga jestem zupełnie niewidoczna dla tych co nad moją głową. Co się okazało ? Na ulicy tuż nade mną zaparkowała wywrotka i dosłwnie 2 metry ode mnie zwaliła jakiś gruz :o :o :o ... Mina kierowcy kiedy wspięłam się na górę i pojawiłam przed maską ciężarówki ..... BEZCENNA !

Dwa kroki dalej remontowany jest zabytkowy wiatrak ... i to z tego placyku budowy pochodziła ww ciężarówka ...

Obrazek

Wsiadam do samochodu zaopatrując go w kolejną porcję piasku :D i mijając ruiny jakiegoś baaaardzo zabytkowego zamczyska wracam do hoteliku ...

Obrazek

A to te ruiny widziane z dołu ...

Obrazek

Małe co nieco ...

Obrazek

Szybka kąpiel .... i dla odmiany nie poranna a wieczorna wizyta na plaży Agios Stefanos ... jak również zabawy ze statywikiem :wink: ...

Obrazek

Obrazek

Zaraz zrobi się ciemno ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.01.2018 22:08

Chcesz powiedzieć, że oni tak z drogi byle gdzie coś z ciężarówki zrzucali 8O
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.01.2018 22:28

No z pewnoscią nie było to miejsce jakoś odgrodzone, oznaczone czy coś w tym rodzaju :evil: ...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.01.2018 22:43

Bardzo podobają mi się te podświetlenia na wyspie z ostatniego zdjęcia 8) nawet bardziej niż te domki Hobbitów . . . bo tam ryzykowałaś zdrowiem lub nawet życiem :roll:

Piękna opalenizna . . .


Pozdrawiam
Piotr
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 23.01.2018 22:43

Bardzo ładny odcinek ... kamienie jak taka mała Kapadocja ...a sesja ze statywem normalnie jak Kim Wilde :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 22:56

Potter napisał(a):zabawy ze statywikiem :wink: ...

To już przestają być zabawy, to raczej jak profesjonalna sesja :cool:

Ta część Kos jest wygasłym wulkanem, to chyba dzięki jego działalności powstały te "skały" - takie same był zresztą w wielu miejscach na Santorini :)
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 28.01.2018 21:40

Kolejny dzień wita mnie 3 kroplami deszczu ... Dosłownie ...
W planie mam dzisiaj stolicę wyspy Kos czyli Kos :D . Przyznam szczerze, że stolicę wyspy odwiedzam niejako z obowiązku. Bo wypada. ... Jakoś niczego specjalnie w moim stylu nie mogę się tam dopatrzeć ...

Oprócz miasta Kos mają być jeszcze: THERMAL SPRINGS (czyli moczenie dooopy :wink: w mega ciepłe wodzie), Asklepiejon czyli najzabytkowniejsze :wink: kupki kamieni na wyspie i na koniec nie może zabraknąć kąpieli tym razem w Marmari.

Mapka na dziś :

Obrazek

No to jedziemy ...

Jeszcze w Kefalos oglądam się za siebie, bo bardzo lubię ten widok ...

Obrazek

Na pierwszym planie hotel. Położony cudownie ... Z rewelacyjnymi widokami ... Nad samą wodą ... Niestety ... Opuszczony i zdewastowany ... Żal patrzeć ...

Obrazek

Do Kos dojeżdżam w ok. pół godziny. Problemów ze znalezieniem miejsca nie mam najmniejszych ... Dość szybko znajduję miejscówkę tuż przy porcie i idę ... Nie ma najmniejszego śladu po porannych kroplach ... Zresztą nie wiem czy tutaj też padało .

Oczywiście jestem z samego rana więc wszędzie jeszcze puściutko ...

Obrazek

Obrazek

Tam w oddali - Turcja ... Zdaje się niedaleko ...

Obrazek

Obrazek

Przyjemnie ...

Obrazek

Tak wygląda ichni posterunek policji ... Nie dość, że całkiem fajny budynek to dodatkowo położony nad samą wodą ...

Obrazek

Tuż obok ruiny zamku joannitów z XIV w. ...

Obrazek

Obrazek

Kamienny most którym można dostać się z miasta na zamek .... jeśli można :roll: ...

Obrazek

W tym miejscu gdzie teraz znajduje się Aleja Palm biegła kiedyś fosa otaczająca zamek ... Ale zasypali ją Włosi .... Kiedyś tam :D .

Obrazek

Jednym z zaznaczonych na mojej mapce miejsc jest drzewo Hipokratesa ...

Na niewielkim placu Platanou rośnie stary, podparty rusztowaniami platan Hipokratesa - wg legendy pod tym drzewem siadywał ojciec medycyny i przekazywał wiedzę swoim uczniom. Platan jest jednym z najstarszych w Europie i ma ok. 500 lat.
Nakryty kopułą budyneczek pod nim to fontanna do rytualnych ablucji ...[...] Tuż obok znajduje się meczet Gazi Hassan Pasza ...


Tyle z przewodnika ... Wertując różne strony i blogi miałam jako takie wyobrażenie jak to miejsce miałoby wyglądać ... Mniej więcej tak :

Obrazek

Niestety ... W lipcu tego roku Kos nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym miasto bardzo ucierpiało ...

Sam platan ma się dobrze ( o ile można tak powiedzieć :lol: ) ...

Obrazek

Obrazek

Niestety ... okoliczne budynki nie miały już tyle szczęścia ...

Obrazek

Obrazek

Szczególnie ucierpiała przytoczona w przewodniku kopułka z fontanną ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Również z powodu trzęsienia aktualnie niemożliwe jest wejście na zamek joannitów ...

Obrazek

Spaceruję dalej ... co chwila spotykam jakieś mniej lub bardziej zabytkowe kupki kamieni ... Oczywiście w większości zupełnie nie zabezpieczone ...

Obrazek

Jest i synagoga ...

Obrazek

Nie ma jeszcze 10 .... :D

Obrazek

Obrazek

Szukam typowo greckich klimatów ...

Obrazek

Małe co nieco udaje mi się znaleźć ... Ale jest tego niewiele ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawosławny kościół Agia Paraskevi

Obrazek

Niestety ... również wyłączony ze zwiedzania ...

Obrazek

Obrazek

Docieram na centralny plac miasteczka .... Miał wyglądać tak:

Obrazek

Niestety .. Po minarecie i tureckiej studni nie pozostało prawie nic :cry: ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Agora współczesna ...

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.01.2018 21:46

Aż kuje w oczy, że krzesła w pierwszej knajpie nie są niebieskie....

Aleja Palmowa super...

Platan i fontanna - aż dziw bierze, że przez 2 miesiące nie zebrali i zabezpieczyli porządnie resztek po fontannie... Pod drugim meczetem posprzątane...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.01.2018 21:50

Oj, smutno to wygląda :roll:
Właśnie to trzęsienie ziemi miało wpływ (fakt, że minimalny) na naszą decyzję by zrezygnować w poprzednim roku z Kos...
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 29.01.2018 09:44

Pamiętam jeszcze Kos jak ze zdjęć w przewodniku, szkoda,,,
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.02.2018 20:01

Obrazek

Całe miasto Kos położone jest na ruinach swojego antycznego poprzednika. Trzęsienie ziemi z 23 kwietnia 1933 r., które trwało zaledwie 27 sekund niemal doszczętnie zniszczyło tę część miasta ale przy okazji umożliwiło łatwiejszy dostęp do tych zabytkowych "kupek kamieni" :wink: .

Jednym z najbardziej podkreślanych w przewodnikach miejsc są ruiny Antycznej Agory. Niby miasto nie jest duże ale mam problem z namierzeniem tego miejsca. Wszystko przez to, że planując zwiedzanie stolicy jako pkt orientacyjny przyjmowałam minaret na głównym placu ... No ale teraz minaretu nie ma :roll: . W efekcie gdzieś tam przez ogrodzenie i krzuny dostrzegam jak mi się zdaje mój cel. Trochę na nogach...trochę na dooopie zjeżdżam z pagórka w antyczne kamienie :D ....

Obrazek

Obrazek

Niby wszystko było blisko bo ten minaret w oddali to ten obok drzewka Hipokratesa (ale nie ten co miał być moim pkt-em odniesienia) ale ja jakoś kręciłam się w kółko :evil: ...

Obrazek

Obrazek

To tyle tych ruin ... szukam następnych :D .
Czy już mówiłam, że kręcę się w kółko ? Chyba tu już byłam :twisted: ...

Obrazek

Obrazek

I znowu ruiny zamku joannitów :D ...

Obrazek

Obrazek

Ta kolejka na nabrzeżu to chętni na wycieczkę do Turcji ...

Obrazek

Ja spaceruję dalej okrążając ruiny zamku ...

Obrazek

Tutaj również bardzo wyraźnie widać jak silne było to trzęsienie ziemi 8O ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wybór nie za specjalny ...

Obrazek

Ale niektórzy klienci nie są za wybredni :lol: ...

Obrazek

Obrazek

Porcik w Kos ani ładny ani brzydki ... Taki se ...

Obrazek

Obrazek

Kolejne antyczne miejsce, które podobno powinnam była odwiedzić (wg przewodnika) to Roman Agora.
Zrobiłam tam jedno zdjęcie :roll: ...

Obrazek

Spaceruję dalej ... O wiele bardziej podobają mi się zwykłe uliczki niż miejsca zaznaczone w przewodniku ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli docieram do tzw. Zachodniej strefy archeologicznej. Tutaj ruinek jest całkiem sporo.... Idealnie więc wkomponowuję się w krajobraz :mrgreen: ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dosłownie po przeciwnej stronie ulicy jest coś co nawet ma jakiś określony kształt 8) ... Odeon

Obrazek

Obrazek

Ciekawska dusza każe wychylić mi się za barierkę ... Niby centrum miasta ... niby zabytki ... A tu - proszę jak swojsko :lol: ...

Obrazek

Plusem dodatnim tych dotychczasowych atrakcji jest fakt, że są one bezpłatne. Można się tan kręcić ile dusza zapragnie ...

Kolejna atrakcja/zabytek bezpłatna już nie jest. Casa Romana. W przewodniku (najwyraźniej baaardzo starym) wstęp kosztował 4 euro. Do Casy :) miało być dosłownie kilka kroków i w prawo (tak mnie poinstruowała przemiła zagadnięta pani) . Idę kilka kroków ... Skręcam w prawo .... Ładna aleja ...Trochę inaczej miało to wyglądać 8O ...

Obrazek

Okazuje się, że chyba nie to prawo wybrałam :lol: ... To prawo doprowadziło mnie do bramy cmentarza ... Pobytu tam nie miałam w planie ... Jeszcze nie :wink: :oczko_usmiech: ...

Wycofuję się na główną ulicę i po chwili jestem pod kasą Casy .... 8 euro 8O 8O 8O ! Jako, że z grubsza wiem co mogłabym tam zobaczyć uznaję, że to zdzierstwo i ograniczam się to kilku loooknięć po ogródku :P ...

Obrazek

Obrazek

I to by było tyle na temat stolicy wyspy. Zaliczone? Zaliczone. I tyle w temacie. Kiedy wracam do samochodu puste rano leżaki w większości już puste nie są ...

Obrazek

Teraz czas na główną jak dla mnie, chociaż nie ostatnią, atrakcję tego dnia. Jadę stać się piękniejszą znacznie :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: .
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 17.02.2018 20:10

Nieciekawe te ślady po trzęsieniu :(
Za to ruiny i banany super :lol:
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 17.02.2018 20:18

Potter - żadna z Ciebie ruina i mam nadzieję, że zanim się rozsypiesz to jeszcze nie jedną wyprawę nam zafundujesz :mrgreen: Ps. Tak mnie wciągnęła Grecja w Twoim wydaniu, że zarezerwowałam Korfu w czerwcu :D , a Twoją relację przerobiłam z dziesięć razy. A ostatnio kolejny raz prześledziłam Twoją i Myszy Antenę i Santorini
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.02.2018 20:23

Sara76 napisał(a):Tak mnie wciągnęła Grecja w Twoim wydaniu, że zarezerwowałam Korfu w czerwcu :D , a Twoją relację przerobiłam z dziesięć razy.


Dumnam i bladam :sm: :sm: :sm: . Mam nadzieję, a raczej jestem pewna, że Korfu zachwyci Cię tak jak i mnie :lol: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
W poszukiwaniu uchodźców u Hipokratesa czyli KOS 2017 - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone