Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Norwegia uzyskała niepodległość po rozwiązaniu unii ze Szwecją w dniu 7 czerwca 1905 roku. Norwegia jest jednym z największych na świecie eksporterów ropy naftowej i naturalnego gazu. Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu trafia na 30 dni do więzienia, traci prawo jazdy oraz musi zapłacić 10% swoich rocznych dochodów. Wino i likier można kupić jedynie w specjalnych punktach monopolowych zwanych Vinmonopolet.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.08.2012 13:18

caffeine napisał(a):Na razie mała zapowiedź:

... bajka !!! 8)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.08.2012 13:46

Poobserwuję :lol: żeby sprawdzić czy fiordy jedzą z ręki :oczko_usmiech:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.08.2012 13:46

Roxi napisał(a):Pierwsze zdjęcia obiecujące- super.


Zgadzam się w całej rozciągłości. :D

pzdr :wink:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 20.08.2012 15:28

Zapowiadają się niezłe zdjęcia.

No to oglądam.

:papa:
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 20.08.2012 18:03

consett0805 napisał(a):Witam fajnie że macie wspomnienia a jednocześnie jakiś dokument w postaci cudownych fot.
Ja maiłem okazje zupełnie przypadkiem, zobaczyć spory kawałek tego cudownego kraju.
Moja wyprawa zaczęła się od Szwedzkiego Malmo przez Goteborg stolice Norwegi Oslo dalej Kristiansad i Stavanger, skoczywszy na Bergen. Mam jak najlepsze wspomnienia z tego pobytu. Był to w końcówce sierpnia 1998 roku. Zupełnie spontaniczny wyjazd, dziś się dowiedziałem jutro jechałem. Niemal nie przygotowany stąd brak foto tylko to co w głowie zostało. Ale jakże wspaniałe wspomnienia. Ustanowiłem wtedy swój rekord bez snu z jednoczesnym prowadzeniem auta na zmianę hhhheee.
Pozdrawiam


consett0805 początek naszej wyprawy był niemalże identyczny, jeśli chodzi o trasę:)

MRK napisał(a): No i pozamiatane mam!!!! Trzeba zacząć kombinować, oj trzeba.



MRK kombinujcie kombinujcie! a może zaczniecie od północy - Lofoty?:) bo my planujemy Lofoty może za rok, może za dwa:)

Roxi napisał(a):Zostawiam ślad, żeby mi relacja nie umknęła.
Norwegia to też raj dla nurków, więc mam ją gdzieś tam w planach na za 100 lat :lol:

Do tego czasu będę zaglądać do Ciebie. Pierwsze zdjęcia obiecujące- super.



Roxi bardzo się cieszę i zapraszam! Mam nadzieję, że kolejne nie będą gorsze od tych pierwszych.


mariusz-w napisał(a):
caffeine napisał(a):Na razie mała zapowiedź:

... bajka !!! 8)



mariusz-w owszem, Norwegia cała jest jak bajka:) często, będąc tam zastanawiałam się czy tylko mi się śni:)

Janusz Bajcer napisał(a):Poobserwuję :lol: żeby sprawdzić czy fiordy jedzą z ręki :oczko_usmiech:


Janusz Bajcer - tym fiordom to my zjedlibyśmy cokolwiek z ręki, byle móc zostać tam na dłużej:]

longtom napisał(a):
Roxi napisał(a):Pierwsze zdjęcia obiecujące- super.


Zgadzam się w całej rozciągłości. :D

pzdr :wink:


longtom bardzo dziękuję :)

krutom napisał(a):Zapowiadają się niezłe zdjęcia.

No to oglądam.

:papa:


krutom zapraszam:)
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 20.08.2012 18:40

Preikestolen

Wczesnym rankiem w ciepłym świetle wschodzącego słońca wyruszamy na szlak.

Obrazek

Obrazek

Nie przepadamy za tłumami, a Preikestolen jest atrakcyjnym celem wielu turystów przebywających w jego okolicy, dlatego też wybraliśmy wczesną porę na wędrówkę. Szlak na klif Preikestolen rozpoczyna się w okolicy Preikestolen hytte, gdzie jest parking (80NOK/ dzien). Droga jaka prowadzi na klif jest bardzo zróżnicowana, momentami to bardzo strome podejście wyglądające jak pionowo usypane głazy, momentami drewniane kładki na podmokłych terenach, bądź zwykłe leśne ścieżki, tych pierwszych jednak najwięcej (ok. 80% całego podejścia). Całe podejście w zależności od kondycji oczywiście (mijał nas człowiek biegnący na bosaka!:) trwa ok. 2-4 godzin. Ale warto, warto, warto! Już w trakcie wspinaczki odwracając się raz po raz za siebie traciło się oddech, bynajmniej nie ze zmęczenia (choć trochę również;-). Po 2h docieramy na miejsce. Nie byliśmy pierwsi. Ale nie jest tak tłoczno jak można to zaobserwować na filmikach dostępnych np. na yt.

Przestrzeń wokół jest niemalże nierzeczywista! Ogromne skaliste zbocza skąpane w granatowej toni fiordu, maleńkie z tej wysokości białe promy przecinające granatową taflę białymi cięciami, zmieniające się co chwila światło dzięki bajecznym obłokom tworzą niezwykłą wręcz feerię wrażeń i chce się tańczyć i biec z całych sił, fakt, że jest się na kompletnie nieosłoniętym klifie (to zapewnia dodatkowe emocje! Spojrzawszy w dół - dzieli nas 600 metrów od wody) wyhamowuje pragnienie tańca z radości! Tu nie ma żadnych barierek, Norwedzy uważają, że to kompletnie zniszczyłoby wygląd i klimat tego miejsca (i mają rację!!!), a mimo to doszło tu do żadnych wypadków (oprócz dwóch prób samobójczych odnotowanych w historii).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będąc w okolicy Stavanger po prostu trzeba wejść na Preikestolen! Emocje są niezapomniane. A poziom piękna i estetyki jakie wiążą się z tym miejscem pozwala na zapas nagromadzić w sobie pozytywne odczucia. My odwiedziliśmy Preikestolen kosztem Bergen, niestety. Ale do Bergen polecimy sobie na jakiś weekend;-P.

Czas się zatrzymał na Preikestolen, Siedzieliśmy tam wpatrzeni w bezmiar błękitu, w mieszające się odcienie granatu i zieleni napawając się tym, to było to czego szukaliśmy, a ile jeszcze przed nami...

Obrazek

Obrazek

wieczorem jeszcze spacerek po okolicy

Obrazek

Obrazek

i na dobranoc najdroższe piwko życia (jak na razie...) w knajpce campingowej [heineken z puszki - 50 NOK - ok. 25zł, ale co tam jesteśmy na wakacjach, i to jakich!;-)]

A jutro jedziemy w kierunku Voss.
Ostatnio edytowano 20.08.2012 19:16 przez caffeine, łącznie edytowano 1 raz
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 20.08.2012 18:44

Zasiadam i ja :-).

Norwegia jest w bliższej nie sprecyzowanych planach (no powiedzmy takich, że jak nadejdą te czasy, że na urlop trzeba będzie jeździć w lipcu lub sierpniu ;-) ).
caffeine
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.08.2012
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) caffeine » 20.08.2012 19:07

Aglaia napisał(a):Zasiadam i ja :-).

Norwegia jest w bliższej nie sprecyzowanych planach (no powiedzmy takich, że jak nadejdą te czasy, że na urlop trzeba będzie jeździć w lipcu lub sierpniu ;-) ).


a jeszcze lepiej wybrać się w końcówce maja bądź w czerwcu:)
Madzik68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 04.03.2010
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Madzik68 » 20.08.2012 19:41

pięknie, widoki mnie powaliły :D
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 20.08.2012 20:54

Janusz Bajcer napisał(a):Poobserwuję :lol: żeby sprawdzić czy fiordy jedzą z ręki :oczko_usmiech:


Januszku, to Ty nie słyszałeś, że te Fiordy to tylko na Seszelach z ręki jedzą :wink: :lol:

Z opadem szczęki, przyłączam się do relacji :D 8O Jeśli mogę, prooooooszę :D
Krzysiekm
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 413
Dołączył(a): 25.05.2004
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysiekm » 20.08.2012 21:02

Ja zdradziłem cro na rzecz skandynawii i tego mi było trzeba.......na moim ulubionym forum ;-)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 20.08.2012 21:34

Jest pięknie :) 8O :!:
Zostaję :!:
Muszę opanować przelicznik walutowy... :wink: kiedyś chciałbym zobaczyć Norwegię :!:

pozdr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.08.2012 21:36

Przepięknie tam jest, co widać na Twoich cudnych fotkach :D

Skandynawia kusi mnie od jakiegoś czasu. Gdyby tylko było tam cieplej... i taniej ;)

Pozdrawiam serdecznie i czekam na ciąg dalszy :papa:
Krzysiekm
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 413
Dołączył(a): 25.05.2004
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysiekm » 20.08.2012 21:43

Jedyne co łączy te kraje to przelicznik ;-)
Kuna kosztuje prawie tyle samo norweska korona,więc potrafimy już to przeliczać.
moscatel
Croentuzjasta
Posty: 231
Dołączył(a): 24.02.2008
Re: w pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii

Nieprzeczytany postnapisał(a) moscatel » 20.08.2012 22:29

Norwegia wciąż pozostaje w sferze marzeń (dzieci łakną raczej ciepłego morza niż pięknych widoków - Cro pozwala to połączyć), więc z ciekawością się dosiadam, żeby te marzenia wzbogacić o bardziej realistyczne wizje :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Norwegia - Norge


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
W pogoni za marzeniami – nasza podróż do Norwegii - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone