Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W pogoni za flamingami… część 2 (str.50)

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2023 21:57

PODSUMOWANIE
Pisanie dziś o kosztach totalnie nie ma sensu, inna rzeczywistość, zwłaszcza w kontekście kosztów lotów czy cen paliwa.

Co do samego wyjazdu: wróciliśmy mega zadowoleni, wypoczęci, z odświeżoną opalenizną. Podobnie jak przy poprzedniej wizycie na wyspie nie było we mnie wielkiego wow dla Cypru, ale Wyspa Afrodyty to świetny kierunek na przedłużenie lata, nawet końcem października: pogoda i słońce prawie pewne (bo jak wiadomo z pogodą różnie jest i nic nie jest gwarantowane), a w minionym roku i listopad pod kątem pogody był rewelacyjny.

Wschód, zachód i interior wyspy (choć wyspa mała) to różne światy i każdy z nich warto zobaczyć i samemu ocenić. Wyspa różnorodności: morze, wąwozy, wodospady i góry, plaże różnego typu, zabytki od neolitycznych domków, przez średniowieczne warownie po pięknie malowane monastyry, no i szklane wieżowce. W czasie tych naszych dwóch pobytów (łącznie 15 dni) zrobiliśmy po wyspie razem 1970 km (1200 +770) i zobaczyliśmy bardzoooo dużoooo (jak na nas)…
Obrazek
(na mapce jest kilka miejsc, których nie odwiedziliśmy, zoo w Pafos, Omodos, wodospad Caledonia w górach Troodos czy kotowy monastyr, a które są na mapce, bo pomysły podsyłałam koledze)



Cypr uczy tolerancji: spotykamy tu świątynie różnego wyznania i osoby różnego pochodzenia, niby wszyscy Europejczycy (nazwa geograficznie na wyrost, poprawnie mieszkańcy Unii Europejskiej), a jednak wyglądem już odbiegają od typowego kanonu Europejczyka (dużo ciemniejsza karnacja, bardziej ostra, ciemne włosy, wyraźny zarost – wszystkie te cechy mocno widać u mężczyzn).

Zapachy kuchni to też już mieszanka: niby to co znamy z Grecji i kuchni śródziemnomorskiej, ale jednak inaczej doprawione, inne zapachy. Nawet frappe, niby taka jak w Grecji, a jednak inna: mocniejsza, cięższa w smaku i jakby bardziej tłusta, gęsta, co dla osoby, która kawę dopiero zaczynała pić było wyczuwalne.

Historia współczesna też ma wpływ na odbiór wyspy: ruch lewostronny jako spadek po władzy brytyjskiej, prawie wszyscy mówią dobrze po angielsku, co rusz wjeżdża się w strefę brytyjską i w strefę RAFu, gdzie jest zakaz fotografowania, no i nie zapominajmy o stronie okupowanej, która jest całkiem innym światem i związanym z tym konfliktem politycznym, zieloną linią i strefą buforową….

Cypr należy do UE, a jest tak inny od pozostałych unijnych krajów, jakbyśmy przenieśli się w inną strefę świata, a to ledwie 3 h lotu z Polski. Może dlatego inny, że już leży w Azji? może przez zawirowania historyczne? religię? kulturę?
To były nasze drugie odwiedziny na wyspie Afrodyty i mam nadzieję, że kiedyś ponownie ją odwiedzimy. Takie założenia miałam wyjeżdżając z wyspy, bo nie wszystko jeszcze udało się zobaczyć. Teraz na jesień 2022 miałam ją w rezerwie na urlop (ceny lotów były jednym z najbardziej rozsądnych w naszym okresie). Przy okazji pisania relacji odświeżyłam sobie wspomnienia i nabrałam jeszcze większej chęci na powrót (a rzadko wracamy w te same miejsca), ale jesienią chęć na nowość, nowe miejsca była większa niż gwarancja pogody i polecieliśmy na inną wyspę…

Ale dziwne podsumowanie mi wyszło….

Dziękuję wszystkim, którzy tu zajrzeli, a zwłaszcza tym, co się odzywali.

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.03.2023 22:15

piekara114 napisał(a):KONIEC JESIENNYCH WAKACJI NA CYPRZE

To ile zaległych wyjazdów masz jeszcze do opisania? :wink:


piekara114 napisał(a):nabrałam jeszcze większej chęci na powrót (a rzadko wracamy w te same miejsca)

Ja już dawno odpuściłam tą zasadę niewracania. Jeśli mi gdzieś dobrze to czemu nie? Całego świata i tak nie zobaczę. Poza tym nigdy nie jest tak, że będąc gdzieś raz uda się zobaczyć wszystko.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.03.2023 22:38

piekara114 napisał(a):KONIEC JESIENNYCH WAKACJI NA CYPRZE


Dziękuję za relację i inspiracje na jesień 8)


marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):nabrałam jeszcze większej chęci na powrót (a rzadko wracamy w te same miejsca)

Ja już dawno odpuściłam tą zasadę niewracania. Jeśli mi gdzieś dobrze to czemu nie? Całego świata i tak nie zobaczę. Poza tym nigdy nie jest tak, że będąc gdzieś raz uda się zobaczyć wszystko.


Dokładnie tak :D , są kraje , gdzie wracamy od dwudziestu lat i jeszcze nie wszystko widzieliśmy . . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.03.2023 16:07

marze_na napisał(a):To ile zaległych wyjazdów masz jeszcze do opisania? :wink:
Trochę jest, ale nie wszystko się tu pojawi...

piotrf napisał(a):
marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):nabrałam jeszcze większej chęci na powrót (a rzadko wracamy w te same miejsca)
Ja już dawno odpuściłam tą zasadę niewracania. Jeśli mi gdzieś dobrze to czemu nie? Całego świata i tak nie zobaczę. Poza tym nigdy nie jest tak, że będąc gdzieś raz uda się zobaczyć wszystko.
Dokładnie tak :D , są kraje , gdzie wracamy od dwudziestu lat i jeszcze nie wszystko widzieliśmy . . . .
My też (a raczej ja) trochę odpuściliśmy. Chociaż są miejsca, które cieszę się, że odwiedziłam, ale nie mam w najbliższym planie powrotu z różnych powodów (brak zachwytu, co najciekawsze odwiedzone, a to co zostało niewarte (z mojego punktu widzenia) powrotu itp.) Ale na Cypr kiedyś z chęcią wrócę, bo to świetna alternatywa na ciepły wypoczynek w okresie naszej polskiej szarości... U mnie dziś śnieg pada na całego, teraz nawet lekka zamieć się zaczęła...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.03.2023 21:45

piekara114 napisał(a):Dziękuję wszystkim, którzy tu zajrzeli, a zwłaszcza tym, co się odzywali. :papa:

Zaglądanie tutaj to była przyjemność i szkoda, że relacjia dobiegła końca.

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):To ile zaległych wyjazdów masz jeszcze do opisania? :wink:
Trochę jest, ale nie wszystko się tu pojawi...

Ja czekam na Rodos. Może się doczekam :oczko_usmiech:.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.03.2023 20:45

Beata, dzięki za ciekawą relację! :D

W podziękowaniu zdjęcie Twoich ulubionych flamingów zrobione wczoraj w zoo w Ostrawie :mrgreen::

2023-03-12-13h38m43.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.03.2023 20:59

megidh napisał(a):Ja czekam na Rodos. Może się doczekam :oczko_usmiech:.
Ta relacja jest w planie :mrgreen: , ale najpierw Pelo....


maslinka napisał(a):Beata, dzięki za ciekawą relację! :D
Polecam Cypr. Dla łazików po górkach jak Wy wydaje się fajnym pomysłem, nawet narty możesz w ferie zaliczyć, a morze i słońce też pod ręką..


maslinka napisał(a):W podziękowaniu zdjęcie Twoich ulubionych flamingów zrobione wczoraj w zoo w Ostrawie :mrgreen::
8O Wręcz czerwone 8O 8O Jak te z Aruby Dzięki za pamięć.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.03.2023 13:14

Na flamingi kiedyś liczyłam na Sardynii :wink: , ale nic z tego nie wyszło. Ostrawa... raczej nie po drodze, Cypr bardziej :D. Jeśli kiedyś tam nas poniesie, z przyjemnością wrócę do Twojej relacji.
Dziękuję za świetną opowieść 8)
:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.03.2023 13:23

Ja również dziękuję :D
Chociaż mnie Cypr za bardzo nie przypadł do gustu :wink:
A flamingi to już zawsze będą mi się kojarzyć z Tobą :smo: , nawet mój mąż już wie że "Piekara jest od flamingów" :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.03.2023 13:42

piekara114 napisał(a):Jak te z Aruby

Piękne :hearts: .

mysza73 napisał(a):nawet mój mąż już wie że "Piekara jest od flamingów" :lol:

Paweł kojarzy Beatę z flamingami i z latarniami morskimi :D .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.03.2023 13:48

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):nawet mój mąż już wie że "Piekara jest od flamingów" :lol:

Paweł kojarzy Beatę z flamingami i z latarniami morskimi :D .
A Ty i Twój mąż jesteście "od drona" :lol: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.03.2023 14:03

mysza73 napisał(a):A Ty i Twój mąż jesteście "od drona"

Wolałabym od pociągów :( .

Teraz np. drona nie weźmiemy, bo nie ma po co, a pociągami pojeździmy sporo :smo:.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.03.2023 14:16

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):A Ty i Twój mąż jesteście "od drona"

Wolałabym od pociągów :( .

Teraz np. drona nie weźmiemy, bo nie ma po co, a pociągami pojeździmy sporo :smo:.
Od pociągów byliście kiedyś :smo:
Ale od kiedy w relacjach dajesz dronowe zdjęcia jesteście od drona :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.03.2023 20:47

mysza73 napisał(a):Chociaż mnie Cypr za bardzo nie przypadł do gustu :wink:
No wiem, Ty Grecji na Cyprze szukałaś :roll: ...

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):nawet mój mąż już wie że "Piekara jest od flamingów" :lol:
Paweł kojarzy Beatę z flamingami i z latarniami morskimi :D .
:lol: :lol: Powiedz mu jeszcze o wszelkich teatrach, amfiteatrach i akweduktach, i mozaiki :D

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):A Ty i Twój mąż jesteście "od drona"

Wolałabym od pociągów :( .


Coś z tymi skojarzeniami jest. U mnie Marzena to Ta od Włoch, Maslinka - Ta od nart i gór, Mysza to Mysza :mrgreen: , na resztę muszę zwrócić uwagę.


dangol napisał(a):Na flamingi kiedyś liczyłam na Sardynii :wink: , ale nic z tego nie wyszło. Ostrawa... raczej nie po drodze, Cypr bardziej :D. Jeśli kiedyś tam nas poniesie, z przyjemnością wrócę do Twojej relacji.
Dziękuję za świetną opowieść 8)
Bardzo mi miło :hearts: Polecam wyspę. Dziś trafiłam na fb takie fotki w wyspy. Wiosna na całego
333721848_5986880098072927_2331229275749508859_n.jpg


:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.03.2023 20:55

Flamingi z Ostrawskiego zoo chyba po liftingu , chyba że coś im się przydarzyło i zawstydziły się nieco :wink: , albo na sucho karmione ze składnikiem kolorystycznym . . . tak intensywnie ubarwione widzę po raz pierwszy

Piękne ptaki :D


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja



cron
W pogoni za flamingami… część 2 (str.50) - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone