Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W pogoni za flamingami… część 2 (str.50)

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.02.2023 18:09

30.10.2018, wtorek, dzień 8, starożytny teatr i wzgórze Fabrika

Nie mamy żadnego planu co dalej, ale poprzednio nie udało się w Pafos odnaleźć starożytnego teatru, więc może teraz…. Wjeżdżamy od dużego ronda przy centrum handlowym, mijamy hotel w „stylu egipskim”, po prawej ręce jest ogrodzony teren Parku Archeologicznego, a po lewej powinien być teatr…I jest nawet strzałka do niego, więc parkujemy samochód trochę dalej, na dużym parkingu pod Parkiem Archeologicznym i przy dworcu autobusowym, i trochę się cofamy… Teatr na google map lokalizujemy bez problemu, ale dojście do niego, między domami już nie jest tak łatwo znaleźć….ale udaje się, wejście jest dokładnie tu. Trzeba tą betonową ścieżka podejść do góry i jesteśmy przy teatrze hellenistyczno-rzymskim, który jest niestety ogrodzony…. Ale na szczęście sporo widać, choć żal, że nie można wejść na teren….
Obrazek

Teatr nie jest jakoś super zachowany, ba nawet dobrze nie jest zachowany, ale bez problemu można zidentyfikować widownię, scenę, orchestrę i korytarze pod widownią… Teatr został wybudowany przez Ptolemeuszy ok. 300 roku p.n.e. i był użytkowany do 365 roku n.e., kiedy to został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi. Jest to najstarszy teatr na wyspie… ”W czasie rządów rzymskich został przebudowany i mierzył 100 metrów szerokości. Na jego trybunach mogło zasiąść ok. 8500 osób. Scena i wejścia zostały ozdobione marmurowymi rzeźbami i dekoracjami. Archeolodzy znaleźli również inskrypcję.”
Ruiny teatru w Nea Pafos, wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa i od 1995 roku odkopywane są w ramach Projektu Archeologicznego Teatr Paphos z Uniwersytetu w Sydney w Australii we współpracy z Departamentem Starożytności Cypru. Znalazłam też kilka zdjęć rekonstrukcji teatru…
Obrazek

Mam nadzieję, że kiedyś prace archeologiczne w teatrze zostaną ukończone i będzie można bliżej podejść…. Dziś z bliska można teatr obejrzeć tylko dzięki Panoramie 360 – warto zajrzeć

Idziemy dalej, bo jeszcze w kilka miejsc można tu zajrzeć…
:papa:
Ostatnio edytowano 15.02.2023 21:22 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.02.2023 19:53

piekara114 napisał(a):Znalazłam też kilka zdjęć rekonstrukcji teatru…

Na tych wizualizacjach teatr wygląda bardzo współcześnie.

piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że kiedyś prace archeologiczne w teatrze zostaną ukończone i będzie można bliżej podejść…. Dziś z bliska można teatr obejrzeć tylko dzięki Panoramie 360 – warto zajrzeć

Ciekawa ta Panorama 360.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.02.2023 21:33

Wizualizacja dość konkretna :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.02.2023 21:41

30.10.2018, wtorek, dzień 8, starożytny teatr i wzgórze Fabrika c.d.

Wchodzimy wyżej i jesteśmy na szczycie Wzgórza Fabrika na platformie widokowej. Widok jest szeroki i rozległy… Na pierwszym planie oczywiście teatr, który teraz mamy u stóp…
Obrazek

.... a dalej widzimy Pafos i Morze Śródziemne….Park Archeologiczny i port…stare i nowe….dla mnie super połączenie… :hearts:
Obrazek

…i widok w drugą stronę na miasto…
Obrazek

Bardzo się cieszę, że udało nam się tu dotrzeć, a przecież to nie koniec…

Po drodze mijamy ogrodzone miejsce z czerwonym daszkiem, który chroni podłogową mozaikę….
Obrazek

Niestety moje zdjęcie jest bardzo słabej jakości, bo robione pod słońce, więc wrzucam zdjęcie z netu…
Obrazek

Fabrika jest wapienną górą i w czasach hellenistycznych wykorzystywana była jako kamieniołom, co spowodowało powstanie wielu połączonych korytarzy jaskiń. Oczywiście trafiamy do podziemnych „komnat” i korytarzy, które są nazwane katakumbami….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dziś jak widzę możliwe jest wejście do nich wprost od ulicy….

Nie dotarliśmy do jaskini, która prawdopodobnie stanowiła miejsce kultu…kogo? Ciężko dziś określić, jest kilka teorii na ten temat…
Ostatnio edytowano 15.02.2023 21:22 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.02.2023 19:43

Bardzo fajna panorama teatralna , to nic że teatr nie jest zachowany ( odbudowany :wink: ) , jest autentyczny .
Dystrykt Pafos jest intrygujący , tam jest gęsto od zabytków 8)

D.Pafos.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.02.2023 21:18

Oj tak, zabytków w tym dystrykcie jest sporo.
A to co widzisz na swojej mapce w lewej części to właśnie Park Archeologiczny w Kato Pafos, który odwiedziliśmy za naszej pierwszej bytności na Cyprze. Miejsce gorąco polecam i jak pisałam na wcześniejszej stronie zrobiło ono na mnie dużo większe wrażenie niż Grobowce Królewskie.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.02.2023 21:29

Dziękuję :D już zapisane i ułożone , zostało polowanie na loty . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.02.2023 21:32

30.10.2018, wtorek, dzień 8, wzgórze Fabrika c.d.

Wracamy na główną ścieżkę i mijamy kupki różnych kamieni, które okazują się rzymską cysterną…
Obrazek


…a dalej kolejne kamienie, które tworzą jakieś zarysy czegoś… Jak się okazuje są to pozostałości rzymskiego akweduktu, którym dostarczano wodę z północy do pobliskiej cysterny… Nooo, trzeba mieć dużąąąą wyobraźnię, aby w tych kamieniach zobaczyć akwedukt…może w przyszłości coś więcej archeolodzy odsłonią….

Teraz wyjrzały na światło dzienne jeszcze ruiny muru obronnego, jak my byliśmy, były one jeszcze nieodsłonięte, więc jest szansa, że w przyszłości więcej będzie tu do pooglądania….

Schodzimy ze wzgórza w kierunku północnym, jest tu Agios Agapitikos, czyli wydrążona w skale grota pełna ikon…
Obrazek

"Miejscowa legenda opowiada historię bohatera (z okresu bizantyjskiego) o imieniu Digheni, który zabiegał o królową Pafos. Królowa odmówiła mu, a Digheni w złości rzucił w nią wielkim kamieniem: Skałą Digheniego (stoi poza wzgórzem, przy rondzie, nie poszliśmy do niej). Królowa odpowiedziała uprzejmie, rzucając w niego wrzecionem :lol: Po trudnym początku, Digheni i królowa Pafos żyli długo i szczęśliwie w pobliskiej jaskini. Ta jaskinia z czasem stała się sanktuarium - dzisiejszym "Agios Agapitikos" (Święta Miłość) - do którego poszukujący prawdziwej miłości udają się, by szukać boskiej pomocy w tej sprawie.”


Obrazek

Obrazek

Wychodzimy za ogrodzenie terenu i podchodzę jeszcze pod ruiny rzymskiego domu, prawdopodobnie z I w. n.e.
Obrazek

Wspomnę jeszcze, że wejście na cały ten teren jest całkowicie bezpłatne…Szkoda tylko, że oznaczenia poszczególnych miejsc na wzgórzu są dość słabe, brakuje tabliczek informacyjnych. Mapka terenu i na czerwono oznaczone to co nam udało się zobaczyć i zidentyfikować:

Obrazek

Dzięki temu miejscu Pafos zyskuje w moich oczach.

Wracamy do naszego wejścia…
Obrazek

…towarzyszy nam latarnia morska…
Obrazek

Obrazek

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.02.2023 18:58

31.10.2018, środa, dzień 8 – ostatni wieczór w Pafos

Udajemy się w kierunku portu i zamku licząc na ładny zachód słońca. Tym razem nie idziemy samym nabrzeżem i promenadą, tylko skracamy sobie drogę wewnętrzną ulicą. I tak przypadkowo trafiamy na kolejne ruinki…
Obrazek

Są to ruiny wczesnobizantyjskiej bazyliki z V wieku, która została zniszczona podczas najazdu arabskiego w połowie VII wieku.
Obrazek

Obrazek

Wiele do oglądania tu nie ma…
Obrazek

….ale są miłą niespodzianką…

Parę kroków i już jesteśmy pod zamkiem...
Obrazek

Najbardziej interesuje mnie rzeźba na skale, którą zobaczyłam czasie wczorajszego wieczornego spaceru…
Obrazek

Rzeźba nazywa się po prostu Kobieta na skale
Obrazek

Z innej perspektywy rzeźba prezentuje się dla mnie dość śmiesznie…
Obrazek

I jeszcze raz zamek…
Obrazek

Na szczęście to jeszcze nie nasz samolot, mamy jeszcze trochę czasu….
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2023 21:09

31.10.2018, środa, dzień 8 – ostatni wieczór w Pafos

Idziemy dalej ku końcu cypla…
Obrazek

…. może uda się dojść pod latarnię morską….w tym czasie słońce zbliża się coraz bardziej do morza….
Obrazek

Obrazek

I po zachodzie….
Obrazek

Do latarni morskiej nie dochodzimy, jednak jest to spory kawałek…ponad 2 km, a przecież trzeba jeszcze wrócić…aż tyle czasu to nie mamy… zawracamy….
Mijamy ponownie zamek…
Obrazek

…port i znowu jesteśmy na promenadzie….
Obrazek

Z morza wyłania się starożytny falochron…to te kamieni wystające nad poziom morza…
Obrazek

Niebo przybiera ładne różowe odcienie….
Obrazek

Obrazek

….a w tym czasie promenada rozpala się światłami lamp….
Obrazek

Obrazek

Skręcamy w boczną uliczkę, w jednym z marketów robimy ostatnie drobne zakupy i podchodzimy jeszcze pod Agia Kyriaki. Byliśmy tu już wiosną, ale jak jesteśmy tak blisko to warto podejść jeszcze raz… I jestem trochę rozczarowana, bo myślałam, że kościółek i mozaiki będą podświetlane, a jest d….
Obrazek

Obrazek

Najlepiej podświetlony jest słup św. Pawła, do którego Apostoł był przywiązany i biczowany, a obecnie uznany jest za relikwię….
Obrazek

Wracamy na promenadę, ostatni raz patrzymy na zamek….
Obrazek
…i wsiadamy do samochodu…. trzeba jechać na lotnisko…
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.02.2023 21:14

Piękny zachód słońca trafiliście. Bardzo lubię też to kolorowe niebo zaraz po zachodzie :D .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.02.2023 21:46

Pięknie pożegnało Was Pafos :D można napisać , że w sposób artystyczny . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.02.2023 22:38

Pafos nas pięknie pożegnało, jak Piotr napisał...artystycznie...

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.02.2023 18:29

marze_na napisał(a):Piękny zachód słońca trafiliście. Bardzo lubię też to kolorowe niebo zaraz po zachodzie :D .

Piękne to różowe niebo. Zachód słońca jest jednak najładniejszy, gdy słońce już się schowa.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2023 21:48

30.10.2018, wtorek, dzień 8, powrót do domu

Podjeżdżamy pod terminal. Jeszcze dobrze z samochodu nie wyszliśmy, a Agnieszka już wyciąga nasze bagaże… Szybkie pytanie czy ok, czy były jakieś problemy. Nic nie sprawdza, nawet stanu baku i już odjeżdża. Całość trwała może 2 min. Wypożyczalnię mogę polecić, kolega teraz we wrześniu 2022 też z niej korzystał i dał mi znać, że wszystko ok, @husband też i tylko Aga coś feralnie trafiła….. Ja jeśli będę ponownie na Cyprze to skorzystam z tej wypożyczalni, oczywiście jeśli cena będzie konkurencyjna…

Dobrze, że na szybko cyknęłam fotkę licznika i okazało się, że w ciągu tygodnia zrobiliśmy 770 km 8O

Teraz już tylko sprawy lotniskowe: w Pafos są automatyczne bramki biometryczne, a jako że mamy ze sobą paszporty (na Cypr można lecieć z dowodem, toż to przecież UE), to tam idziemy. Bramki automatyczne pozwalają na samo-odprawę: skanujesz kartę pokładową, na skaner kładzie się paszport ze stroną ze zdjęciem, staje się w wyznaczonym polu, kamera porównuje oryginał ze zdjęciem i po sprawie… Ja mam problem z bramką automatyczną, bo jestem niska i w kamera mnie nie łapie… Ale jakoś manewrując na palcach (choć już pogranicznik się pojawił) zapala się zielone światełko i jestem wolna. Pan M. też już po odprawie, ale syna zatrzymano – wylosowano go do kontroli antynarkotykowej i czekają na rodziców, aby go skontrolować. Kontrola trochę dziwna, bo między wszystkimi innymi odprawiającymi się, a nie przy osobnym stanowisku, ale po kilku minutach syn wolny i możemy przejść dalej.

Teraz już tylko czekanie....czekanie...i czekanie.....
Potem spacer po lotnisku w wyznaczonym tasiemkami korytarzu i lecimy.
Lot nudny, bo już wsiadając do samolotu jest całkiem ciemno (godz. 20, ale jest ostatni dzień października, więc ciemno jak w d…)

Obrazek


Za szybek samolotu nic nie widać, dopiero po jakimś czasie pojawiają się światełka pod nami – jesteśmy nad Stambułem. Ilość światła oraz oświetlona powierzchnia robią ogromne wrażenie z góry, a przecież nisko nie lecimy…
Obrazek

Potem już tylko ciemność dookoła nas. Dolatujemy względnie punktualnie. Jeszcze transport na parking, 2 h jazdy i jesteśmy w domu.

KONIEC JESIENNYCH WAKACJI NA CYPRZE
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja



cron
W pogoni za flamingami… część 2 (str.50) - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone