Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W pogoni za flamingami… część 2 (str.50)

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.01.2023 14:54

Fajnie, że zdecydowałaś się kontynuować.
Koleżanka z pracy wybiera się końcem sierpnia na Cypr. Będą stacjonować w miejscowości Kissonerga niedaleko Pafos. Jak oceniasz tą lokalizację?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.01.2023 15:12

Też się cieszę, że się zmobilizowałam. Teksty do końca relacji mam prawie w całości gotowe, zostało wybrać zdjęcia, wgrać, wkleić i coś ewentualnie tekst dopasować...

Kissonerga - tylko przez nią przejeżdżaliśmy główną drogą, a droga prowadzi wzdłuż wybrzeża z wąską plażą, a z drugiej strony pola, więc nie bardzo mam co Ci napisać. Bliższe spotkanie było w lutym i tylko z plażą.
Obrazek

Plus to na pewno fajne miejsce do pozwiedzania tych okolic, bardziej dzikich i pustych i dość blisko do Pafos i Parku Archeologicznego :hearts: - dla mnie must see będąc w tym miejscu (czytałam, ze znowu coś tam ciekawego odkopali i to ponownie polska ekipa).

Uprzedź koleżankę przed tłumami (mega sezon) i ogromnym upałem, który w tym okresie standardowo to ok 40 st., więc mega wysokie filtry i duża ich ilość jest konieczna. Ja mam ciemną karnację i w lipcu używam 15tki, na Cyprze w październiku 15tka to była dla mnie taka idealna wartość, 20tką bym pewnie też nie pogardziła, a byłam już opalona po Grecji, w sierpniu brałabym dla siebie 50tkę.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.01.2023 15:22

piekara114 napisał(a):Fontanna, pod którą jest wg legendy źródło młodości…

Jak w filmie Mamma Mia ;)

Fajnie, że kontynuujesz :) Flamingi musiały się pokazać! Wygląda na to, że są częścią krajobrazu :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.01.2023 15:28

Tak, flamingi to część Cypru :hearts: :hearts: , są od października (czasem i września) do połowy marca...zależy jak pogoda.... I jak wcześniej pisałam są 3 znane mi miejsce ich bytowania...
Dla mnie Cypr to idealny pomysł na wypad naszą zimą, a także jako wypad aby załapać słońce jak u nas go jeszcze i już jest jak na lekarstwo i tu, z moich doświadczeń, poleciałbym właśnie październik (zwłaszcza pierwszą połowę) i kwiecień (a tu drugą połowę) - będzie ciepło i na plażowanie i komfortowo na zwiedzanie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.01.2023 21:43

piekara114 napisał(a):Dla mnie Cypr to idealny pomysł na wypad naszą zimą, a także jako wypad aby załapać słońce jak u nas go jeszcze i już jest jak na lekarstwo i tu, z moich doświadczeń, poleciałbym właśnie październik (zwłaszcza pierwszą połowę) i kwiecień (a tu drugą połowę) - będzie ciepło i na plażowanie i komfortowo na zwiedzanie.

Dzięki za podpowiedzi. Może się zdecyduję, chociaż chyba jeszcze nie w tym roku.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.01.2023 00:02

piekara114 napisał(a):Też się cieszę, że się zmobilizowałam. Teksty do końca relacji mam prawie w całości gotowe, zostało wybrać zdjęcia, wgrać, wkleić i coś ewentualnie tekst dopasować...


I w tym momencie to ja mam szczęście :mrgreen: Brakło mi go w listopadzie , gdy chciałem " złapać " dobrą ofertę :roll:
Czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.01.2023 11:51

W tym roku, jak podglądałam pogodę, to Cypr był pogodowo świetny...no i ceny lotów w porównaniu do innych krajów też są konkurencyjne...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.01.2023 11:52

29.10.2018, poniedziałek, dzień 6

Dziś opuszczamy Larnakę. Wczoraj na wieczór większość rzeczy już spakowałam, więc teraz idzie szybko. Śniadanie na balkonie z widokiem na Słone Jezioro i można pakować bagaże do Gówienka. Właściciel mieszkania (wieczorem przysłał smsa), że nie przyjdzie po odbiór kluczy i mamy je zostawić tam skąd je kilka dni temu pobraliśmy. Pierwszy raz mieliśmy samodzielny check-in i check-out – nie było żadnych problemów, apartament zgodny z ofertą, więc wygodna sprawa. Ale jakbyśmy trafili jak rok wcześniej na Penthouse, to już nie było by tak fajnie…

Wyjeżdżamy i zaraz zatrzymujemy się na ostatnie pożegnanie z flamingami. Są, ale oczywiście daleko, więc dużo czasu to nie spędzamy. Jedziemy na zachód wyspy, na drugą naszą bazę wypadową, tym razem tuż za Pafos. Ale nie jedziemy prosto do celu. Jest piękny słoneczny dzień, jak to na Cyprze, więc poszukamy plaży. Na pierwszy cel wybrałam Białe Skały, które pokazała swego czasu Potter – wygląda to dość fajnie, więc czemu nie. White Stones są mniej więcej w połowie wyspy, więc chwilę tam jedziemy. Parkujemy przy restauracji na dość wysokim klifie
Obrazek

Obrazek

… i z góry oglądamy plażę….
Obrazek

…w drugą stronę dużo lepiej…
Obrazek

… jest nawet zatoczka dla nas…
Obrazek

…ale wraz z falą nasze miejsce znika…
Obrazek

Jest fajnie, ale nie do końca zachwyca nas, a leżenie na białych skałach jakoś do nas nie przemawia.
Obrazek

Poszukamy innej plaży…


Przejeżdżamy przez Limasol, nawet się nie zatrzymując..
Obrazek

Pod drodze mamy półwysep Akrotiri, ale tam jest ograniczona możliwość zatrzymywania się, nie wiemy jak wygląda parkowanie przy bazie RAFu i plaży Lady's Mile, więc tam nie pojedziemy. Potem jest plaża u stóp Kurionu (kamienista, odwiedziliśmy ją poprzednio), więc też dajemy sobie z nią spokój. Mijamy też Sanktuarium Apollo Hylates, będzie na następny razy.

Potem jest już Skała Afrodyty i Pafos, więc trzeba się zdecydować na plażę jeszcze przed Afrodytą……
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.01.2023 20:39

29.10.2018, poniedziałek, dzień 6c.d., plażowanie

Plaża przed Skałą Afrodyty musi być, bo potem wiem, że nić już nie znajdziemy. I tak pada na Pissouri Beach. Przejeżdżamy przez małe miasteczko i parkujemy na parkingu przy samej plaży i knajpce. Plaża jest w zatoce o kształcie księżyca, na końcu ograniczona bardzo wysokimi skałami, a sama plaża jest ogromna. Część, że tak napiszę, kąpielowa to z odczytu mapy to ok 1 km. Kawał kamienistej plaży. W głównej części są leżaki, my udajemy się na wschodnią stronę w kierunku Black Rock. Ambitnie chcemy dojść pod te skałki na końcu, ale po plaży idzie się ciężko: są to spore ciemne otoczaki, a sama plaża jest też trochę nachylona, więc decydujemy się na rozłożenie bazy w połowie trasy między parkingiem/leżakami a Black Rock. Mamy dużo przestrzeni dla siebie, mimo że na plaży nie jest pusto. Narzekać nie można…
Obrazek

I tak spędzamy tu sporą część popołudnia, opalając się i pluskając się w morzu. Oczywiście poszliśmy się przejść pod Black Rock…
Obrazek

I jest tu plaża FKK, więc i tak byśmy się nie rozłożyli…
Obrazek

…widok na drugi koniec zatoki…
Obrazek

Obrazek

Wybraliśmy dla siebie miejsce dobre miejsce, bo drugi koniec plaży jest bardziej zatłoczony…
Obrazek

Morze jest stosunkowo ciepłe, a na pewno sporo cieplejsze niż na Nissi Beach, no i nie ma wiatru....

Około 13:30/14 pojawiają się fajne fale, takie na poskakanie i zabawy w morzu. Kolejnego dnia w necie pojawiła się informacja, że właśnie 3 km od tej plaży, na morzu, było epicentrum trzęsienia ziemi, no i skąd te fale… Trzęsienie ziemi w samym miasteczku Pissouri i najbliższej okolicy było wyczuwalne w domach, ale na szczęście strat nie poczyniło… I tak na Cyprze przeżyłam swoje pierwsze, i miejmy nadzieję, że ostatnie, trzęsienie ziemi….

Czas upływa na spokojnie...
Obrazek

Plaża Pissouri jest godna polecenia: duża, z zapleczem, a dla osób, które lubią spokój i trochę odosobnienia także znajdzie się sporo miejsca. No i jest tu widok na otwarte morze, a za plecami nie ma hoteli…
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.01.2023 22:23

29.10.2018, poniedziałek, dzień 6c.d., drugi nocleg i wieczorne Pafos

Zbieramy się z plaży i jedziemy na nasz kolejny nocleg. Wybraliśmy przedmieścia Pafos, wioskę Chloraki i obiekt Zoe's Court. Od morza trzeba wjechać stromą drogą pod górę, ale nasze małe Gówienko daje radę. Na miejscu ładnie wygrodzony teren, dość obszerny parking, prawie w całości pusty.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

George jest u siebie w biurze, załatwiamy formalności i dostajemy klucze do naszego studio. Jest tak jak na zdjęciach na bookingu, nic nas nie zaskakuje. Chloraki to typowa sypialnia dla Pafos. Zadbane domy z ogródkami, a nad brzegiem morza hotele. Nic specjalnego tu nie ma. Z tego co czytałam w necie, w Cholraki obecnie jest obozowisko dla imigrantów, często dochodzi do rozrób, podpaleń, a właściciele części domów byli zmuszeni sytuacją (brak bezpieczeństwa, odcięcie przez gminę wody) do porzucenia swoich domów – na ile to prawda to nie wiem, ale opinie na google o Zoe's Court są nawet sprzed 3 miesięcy, więc może ten obóz jest gdzieś na obrzeżach….

Pod wieczór jedziemy jeszcze do Pafos, zrobić jakieś zakupy na śniadanie, przekąsek na plażę itp., a przy okazji robimy sobie spacer po promenadzie. Idziemy na wschód, gdzie przy promenadzie i niewielkich plażach są hotele, większe i mniejsze. Już po zmroku ładnie to wygląda, bo między palmami rozwieszone są sznury lampek, które robią klimacik… Po przejściu ok. 1,5 km od parkingu zawracamy i idziemy jeszcze pod zamek o tej porze oczywiście zamknięty…
Obrazek

…i wracamy do Chloraki… To był długi dzień….
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.01.2023 23:00

Hej jestem
:)
Cypr, a szczególnie Pafos jako miejscówka to jak wiesz znany mi temat ;)
Promenadkę od hoteli na wschodzie miasta do Zamku "robiłem" wiele razy :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.02.2023 19:40

Plaża Pissouri jest tą właściwą :D dla nas i kiedyś chętnie tam spędzimy czas , ale granaty z ostatniego postu - aż musiałem do sklepu pojechać , były "tylko" tureckie :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.02.2023 09:47

tony montana napisał(a):Cypr, a szczególnie Pafos jako miejscówka to jak wiesz znany mi temat ;)
Promenadkę od hoteli na wschodzie miasta do Zamku "robiłem" wiele razy :)
No ba, od razu na spacerze przyszło mi do głowy, ze to Twoja strefa :mrgreen:

piotrf napisał(a):Plaża Pissouri jest tą właściwą :D dla nas i kiedyś chętnie tam spędzimy czas , ale granaty z ostatniego postu - aż musiałem do sklepu pojechać , były "tylko" tureckie :mrgreen:
:D Plaża świetna.



Założyłam sobie, że ta relacja musi zostać ukończona, po ostatnich decyzjach, muszę przyśpieszyć. Kolejny odcinek wieczorem... a będzie to plaża....całkiem inna niż Pissouri
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.02.2023 10:05

piekara114 napisał(a):Założyłam sobie, że ta relacja musi zostać ukończona, po ostatnich decyzjach, muszę przyśpieszyć. Kolejny odcinek wieczorem... a będzie to plaża....całkiem inna niż Pissouri
Wiadoma decyzja wcale mi się nie podoba :( ... jedyny pożytek, że Ciebie zmobilizowała :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.02.2023 10:46

Zmobilizowałam się wcześniej, odcinki są wszystkie gotowe, kwestia zdjęć... A jako że tej relacji nie ma na greckim to chcę ją skończyć i zapisać sobie.

Mi też się nie podoba...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja



cron
W pogoni za flamingami… część 2 (str.50) - strona 56
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone