Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania 2015 + Czarnogóra - opiso-wideorelacja

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Albania 2015 + Czarnogóra - opiso-wideorelacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 20.07.2015 21:34

Witam, dzień odpoczynku po powrocie. Czas zabrać się za napisanie kolejnej relacji z wakacji.

Na początek mała mapka, po drodze "zaliczyliśmy" 3 morza:
1. Morze Adriatyckie - Budva
2. Morze Jońskie - kilkudniowy pobyt w Albanii
3. Morze Egejskie - te widzieliśmy tylko z okien samochodu w okolicach Salonik
a czwarte morze? Węgierskie! :) czyli Jezioro Balaton.

Obrazek

cdn.
Ostatnio edytowano 19.08.2015 14:07 przez GREG_G, łącznie edytowano 6 razy
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 20.07.2015 21:36

zapowiada się ciekawie :) jeśli byliście w Salonikach, w mieście, to tam morze też widzieliście :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 20.07.2015 21:44

Głównym celem wyjazdu był wypoczynek w Dhermii w Albanii. Po drodze zwiedziliśmy Banja Lukę, Jajce, Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), kanion rzeki Pivy, pasmo gór Durmitor, kanion rzeki Tary, zjechaliśmy z Cetinje do Kotoru. W samej Albanii zobaczyliśmy Szkodrę, przejechaliśmy autem!! przez Tiranę by zaliczyć kolejkę Dajti Express, zobaczyliśmy Kruję oraz Blue Eye i Butrint. Opaliśmy się nad pięknym i ciepłym morzem jońskim u stóp przełęczy Llogara. Wracając, w Serbii spotkaliśmy dużą grupę uchodźców z Syrii.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 20.07.2015 21:46

przejazd autem przez Tiranę w ubiegłym roku był prostszy niż np. normalnie przez Katowice ;)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 20.07.2015 21:50

Katowice znam doskonale. Wielokrotnie przejeżdżałem w godzinach szczytu Łódź, Gdańsk czy Warszawę. Nawet Monachium nie zestresowało mnie tak jak przejazd przez centrum Tirany około 12.00 w środku tygodnia.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.07.2015 21:59

No, jestem pod wrażeniem długości i różnorodności trasy. To lubię. :wink:

Ciekawi mnie przejazd przez Macedonię.
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 20.07.2015 22:11

Hej.
Będę tu zaglądał, spora część pokrywa się z naszą tegoroczną trasą. Właśnie w relacji jestem na etapie Durmitoru. Czekam na twoje zdjęcia.
Pozdrawiam
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 21.07.2015 09:25

I będzie Albania! Super!
Czekam na rozkręcenie relacji :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 21.07.2015 13:59

Albanii tym razem będzie bardzo dużo. W tym kraju spędziliśmy najwięcej czasu. Przejechaliśmy ją wzdłuż od Szkodry po ulubiony (nie wiem dlaczego) przez Polaków Ksamil. Poznałem też jak działa służba zdrowia w Albanii.

Zaczynam relację. Dzień pierwszy.
Mapa poniżej pokazuje trasę przejazdu.
Obrazek

Trasa może nie najkrótsza, ale zaplanowaliśmy sobie obiad w okolicach Balatonu. W Polsce mam kilkanaście kilometrów do granicy z Czechami, potem jadę niepłatnymi drogami w kierunku Słowacji. Słowacja i Węgry płatnymi autostradami (winietki).

Pierwszym punktem na trasie była miejscowość Zalaszanto, a dokładniej położona w niej buddyjska świątynia miłości. Uprzedzam, że miejsce średnie a dojazd od głównej drogi tragiczny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

po krótkiej wizycie w tym miejscu, kilkuprocentowym zużyciu zawieszenia w samochodzie i jakiś 2 kg pyłu na lakierze, pojechaliśmy do Kesztehely na obiad. Była sobota więc nieprzebrane tłumy. Chwilę pospacerowaliśmy po parku, potem "rzuciliśmy okiem" na jezioro Balaton. Żona nigdy nie była nad Balatonem. Ja kiedyś byłem. Tak jak poprzednio jezioro to mi się nieszczególnie podoba. Gdybym miał wybierać to wolę Mazury. Może człowiek się naoglądał Chorwacji i teraz byle co mu się nie podoba? :)

Z Kesztehy wskoczyliśmy na autostradę, by przez Chorwację wjechać do Bośni i Hercegowiny. Nocleg mieliśmy zarezerwowany w Banja Luka. Ponieważ przyjechaliśmy wieczorem odpuściliśmy zwiedzanie i poszliśmy spać, na kolejny dzień mieliśmy zaplanowany lepszy "program". Za to widok z hotelu mieliśmy ładny.

Obrazek

Obrazek
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 21.07.2015 14:55

Takie wyjazdy z różnymi punktami uwielbiam, fajna trasa :hut:
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 21.07.2015 18:50

Na drugi dzień zaplanowaliśmy troszkę ciekawszą trasę, wg poniższej mapki:

Obrazek

Wycieczkę rozpoczęliśmy jadąc wzdłuż rzeki Vrbas w kierunku na Jajce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Jajce jest znany wodospad, który niestety mogłem sfotografować tylko z góry. Nie byłem w Jajce prędzej, ale widziałem poniżej jakiś taras, z którego byłby super widok. Byłby, gdyby udało się na niego zejść, ale chyba podmyło schody. Szkoda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ chciałem przed zmrokiem przejechać od kanionu Pivy do Żabjaka, po krótkiej wizycie w Jajce pojechaliśmy do Sarajewa. Od Zynicy zaczyna się bardzo dobra autostrada do samego Sarajewa.

Sarajewo to piękne miasto. Znalazłem podziemny parking zaraz za McDonaldem. Do Barcasiji, najbardziej znanej, muzułmańskiej części miasta mieliśmy może z 500 metrów spacerkiem. Zjedliśmy obiad, pozwiedzaliśmy. Spotkaliśmy wielu Polaków. Sarajewo jest warte odwiedzenia i to najlepiej na kilka dni.
Miasto - Historia.

na tym zdjęciu przypomina Innsbruck:)
Obrazek

Obrazek

"Nasz" Papież
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

takim jechał Franciszek Ferdynand w swoją ostatnią podróż w 1914??
Obrazek

Obrazek


Z Sarajewa udaliśmy się w kierunku Czarnogóry, przekraczając granicę przez Hum "trasą rajdu WRC" . Gdybym wiedział, że ta droga jest w takim stanie, chyba zmieniłbym trasę. Po prostu szkoda samochodu.
Materiał poglądowy video

Obrazek


W końcu dojeżdzamy do kanionu Pivy. Coś pięknego. Świetna pogoda robi swoje. Jest super.

Obrazek

Obrazek

Z głównej trasy odbijamy na Zabljak. Po kilku tunelach i serpentynach ukazuje się nam taki oto widok, Zaznaczam, że zdjęcia nie oddają przestrzeni i piękna tych gór.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całą trasę dokumentowałem kamerą założoną na dach auta.
Obrazek

dlatego powstał klip video
https://youtu.be/C1d3uW-YgNU

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Udało się, bo w momencie gdy dojechaliśmy do kwatery w Zabljaku, momentalnie się ściemniło. Dzień bardzo udany. Piękne Sarajewo a na zakończenie niesamowite góry Durmitor. Jest plan by w te góry jeszcze kiedyś pojechać. Nocleg rezerwowałem na booking.com i tak idealnie trafiliśmy na doskonałego właściciela pensjonatu, który po tak wyczerpującym dniu ugościł nas czarnogórskimi specjałami: prsutem, serem i o wiele za dużą ilością przepalanki :)
Ostatnio edytowano 18.10.2015 08:20 przez GREG_G, łącznie edytowano 2 razy
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.07.2015 19:12

Wciskam się do pierwszego rzędu :wink: :D
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 23.07.2015 14:27

I ja też z chęcią;)
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 23.07.2015 15:06

My w tym roku mamy nocleg w Sarajewie i też mam zaplanowany przejazd przez Hum :roll: , fajnie że nadajesz :lol:
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 23.07.2015 15:24

zapowiada się świetnie, chętnie poczytam :)
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania 2015 + Czarnogóra - opiso-wideorelacja
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone