Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania 2015 + Czarnogóra - opiso-wideorelacja

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.08.2015 19:00

Tydzień ciszy :? ...mam nadzieję, że będzie ciąg dalszy, bo temat i kierunek bardzo mnie interesuje. Może next year :?:
Jeśli można prosić o szczegóły (link do noclegów i do tego parkingu w Sarajewie).
:papa:
retro520
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 09.03.2015
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) retro520 » 01.08.2015 19:38

świetna relacja, dawaj dalej!
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 01.08.2015 21:53

Muszę tylko znaleźć czas na pisanie relacji :)
póki co małe streszczenie przejazdu przez Czarnogórę w relacji wideo:
https://youtu.be/C1d3uW-YgNU



na pytanie o parking w Sarajewie, zamieszczam mapkę:
Obrazek
i zbliżenie:
Obrazek

a noclegi? cóż, chyba nie można tu ich reklamować? Wszystkie przez booking.com (polecam)
ewentualnie prześlę namiary na maila
Ostatnio edytowano 18.10.2015 07:22 przez GREG_G, łącznie edytowano 3 razy
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 01.08.2015 22:24

Szczególnie chętnie zajrzę do Salonik
Pozdrawiam :papa:
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 01.08.2015 23:19

Dzięki za filmik...miło powspominać. Pozdrawiam
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 02.08.2015 16:04

czas na kontynuację relacji

Plan na kolejny dzień wakacji był następujący:

Obrazek

Jak widać nie jechaliśmy najkrótszą drogą do Budvy :)

Rano zjedliśmy dobre śniadanie, mimo spożycia dość dużej ilości lokalnych trunków, byliśmy wyspani i rześcy.
Pożegnaliśmy gospodarzy, na pożegnanie dostałem litr śliwowicy. W planie był przejazd mostem djurdevic na Tarze, przejazd kanionem Tary, przejazd Cetinje - Njegusi, widok z góry na zatokę kotorską i wieczór spędzony w Budvie.

Kilka kilometrów za Zabljakiem ukazał się taki oto widok:

Obrazek

piękny most, bohater filmu "Komandosi z Nawarony".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wzdłuż mostu urządzono "park linowy", za około 20 euro można sobie zjechać nad kanionem Tary.
Na miejscu możecie też zamówić sobie rafting Tarą, choć nie wiem czy w lipcu to dobra data. Wody w rzece było bardzo mało.

Obrazek

tubylec:
Obrazek

po krótkiej wizycie w tym ciekawym miejscu pojechaliśmy w dół Czarnogóry. Po drodze minęliśmy Podgoricę. W mojej ocenie najbrzydsza za znanych mi stolic. Brudno, smog, duchota, wypalone słońcem zadupie.

Następnym punktem docelowym był Park Lovcen z Cetinje i Njegusi, gdzie kupiłem chyba najsmaczniejszy prsut. Nie był drogi, ale rewelacyjny! Ser zresztą też niczego sobie.

Obrazek

Obrazek

jazda tamtejszymi serpentynami jest dość wymagająca i ucząca cierpliwości

Obrazek

ale było warto by z tej perspektywy zobaczyć zatokę kotorską:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Późnym popołudniem dojechaliśmy do Budvy, która okazała się porażką. Miasto brzydkie, zatłoczone, haos na drogach. Pełno turystów, "cepelia" i odpustowo. Na plaży sardynka przy sardynce. Jedynie okolice starówki ciekawe, choć daleko im do Kotoru czy Korculi. Frytki + hamburger z mikroweli za 7 euro! O smaku nie wspominam, bo po pierwszym gryzie wylądowało to coś w śmietniku. Nie chciałem na drugi dzień przerywać swojej podróży biegunką.

Mam mieszane uczucia odnośnie Czarnogóry. Byłem już drugi raz na jednodniowej wycieczce. Góry piękne, kanion Pivy niesamowity. Kanion Tary też niezły, ale z drogi niewiele widać bo zarośnięte pobocza. Widziałem oba i zdecydowanie wybieram kanion Pivy z jej tunelami i późniejszy dojazd do Zabljaka. Wybrzeże dla mnie to porażka. Podobne niby do chorwackiego, ale jakieś takie zaniedbane. Dla mnie Czarnogóra przegrywa wyraźnie z Chorwacją i Albanią. No i nie jest już tak tanio jak 2 lata temu, gdy zwiedzałem Kotor.

Czarnogóra w relacji wideo:
https://youtu.be/C1d3uW-YgNU

cdn.
Ostatnio edytowano 18.10.2015 07:23 przez GREG_G, łącznie edytowano 2 razy
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.08.2015 18:05

I ja sie melduje w Twojej relacji. Imponujaca trasa, fajny pomysl z ta kamerka.... no i jestem ciekaw jak albanska sluzba zdrowia ;)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 02.08.2015 20:53

Czas na kontynuację relacji

Po niezbyt przespanej nocy w Budvie (strasznie głośno przy hotelu, sprawna lecz niefunkcjonalna klimatyzacja) wcześnie rano opuściliśmy to mało przyjemne miasto.

Trasa na ten dzień nie była zbyt długa.

Obrazek

Przejechaliśmy kawałek wybrzeżem, rzucając okiem na

Obrazek

potem w planie był przejazd przez jezioro szkoderskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

planowałem dla lepszych zdjęć na chwilę stanąć na torowisku, ale po chwili zmieniłem zdanie, bo...
Obrazek

na parkingu przy jeziorze mnóstwo facetów proponuje rejsy po jeziorze swoimi małymi łódkami, jest duża restauracja i jest ciekawy sklep w środku dużej skały

Obrazek

w planach był obiad w Szkodrze, już w Albanii, w ciekawej restauracji zaobserwowanej w youtube, ale tak nam się przyjemnie jechało, żepostanowiliśmy obiad zjeść w hotelu w Kruji.
Powiem krótko, było warto! Do hotelu dojechaliśmy około 14. Zostaliśmy miło przyjęci przez doskonałą obsługę i dostaliśmy komfortowy pokój z widokiem na zamek.

Obrazek

Po odświeżeniu się poszliśmy na pyszny obiad w hotelowej restauracji - ceny przyzwoite, a potrawy smaczne, w końcu to Albania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

potem wyszliśmy na mały spacer po bazarowych uliczkach, zamku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

muzeum przedzamkowe mało ciekawe, to obiekt bodajże z lat 70-tych, zaprojektowany przez córkę albańskiego komunistycznego przywódcy Hodży. W środku jakieś chyba gipsowe rzeźby, obrazy, zbroje.
Symboliczna opłata za wstęp.

Na kolejny dzień zaplanowana troszkę dłuższa trasa. Nowoczesna kolejka linowa w Tiranie i dojazd na dłuższy pobyt na wybrzeżu.

Z przejazdu przez Albanię przygotowałem kolejną wideorelację
https://www.youtube.com/watch?v=TPXt5hfZCuc
Ostatnio edytowano 18.10.2015 07:24 przez GREG_G, łącznie edytowano 1 raz
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 04.08.2015 09:06

Jestem, zostaję, będę śledzic :D
Ciekawe miejsca pokazujesz :D
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 07.08.2015 14:46

Przysiądę. :D
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 08.08.2015 11:17

Pokazujesz bardzo ciekawe miejsca :)
Zostaję z Wami.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 08.08.2015 22:33

Cieszę się, że mam choć kilku "widzów"

Kontynuuję więc relację.

Na początek w uzupełnieniu kilka zdjęć nocnych Kruji (miejscówka "must see" w Albanii)

widok na ruiny zamku (nieoświetlone) i muzeum (oświetlone)
Obrazek

Z boku meczet a z prawej strony u dołu, to oświetlone to "pasaż" handlowy z suwenirami. Jeden z najdłuższych jakie dane mi było zwiedzać na bałkanach.
Obrazek

a to widok w kierunku wybrzeża, najbardziej oświetlone to chyba lotnisko
Obrazek


Po obfitym śniadaniu w tym doskonałym hotelu w Kruji, pojechaliśmy w kierunku Tirany. W planie mieliśmy przejazd Dajti Express-em, podobno najnowocześniejszą i najdłuższą kolejką gondolową na bałkanach.
Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie przejazd przez centrum Tirany. Jedna z mniejszych stolic w Europie była dla mnie większym wyzwaniem (jako kierowcy) niż Warszawa w godzinach szczytu czy nawet Monachium. Nigdy, ale to nigdy nie jechał w takim nieeuropejskim chaosie. Dziś mogę się pochwalić, że auto wróciło z wyprawy bez najmniejszej rysy, więc może troszkę przesadzam z tą Tiraną?

Niestety nie nagrałem filmiku z tej trasy. Żona siedziała wystraszona i nie była w stanie obsługiwać kamery a ja miałem zbyt wysokie stężenie adrenaliny. Samochody, rowery, motorki najeżdżają na człowieka z każdej strony. Radio można wyłączyć, bo wszędzie słychać "tidki". A jak na chwilę przystaniesz to oblegają cię cyganki z ofertą mycia szyb. Krócej jechałem niż potem dochodziłem do siebie.
Zauważyłem jedną prawidłowość w Albanii. Do centrum miast nie wjeżdża się między 9 a 13, potem nagle miasta wymierają. Rok temu jechałem godzinę przez Vlorę w porze szczytu a w tym roku po 16-tej, przejazd przez Vlorę zajął mi 15 minut!

Dobra, przynudzam. Dojeżdżamy do dużego parkingu, kupujemy bilety i wjeżdżamy nowiutką gondolą na szczyt Dajti. Kolejkę wybudowali w 2005 roku Szwajcarzy i jak dla mnie kolejka robi niezłe wrażenie. Oczywiście Tirana to nie alpejska miejscowość i przewyższenia nie są duże, ale widok na Tiranę jest niezły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek]

bardzo nowoczesna kolejka! u góry widoczny bardzo nowoczesny hotel do tego przystępny cenowo i restauracja ze smacznymi potrawami
Obrazek

Obrazek

Obrazek

jakiś ptaszek na linie
Obrazek

Obrazek

a taka temperatura towarzyszyła nam po powrocie do auta
Obrazek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.08.2015 06:45

GREG_G napisał(a):Cieszę się, że mam choć kilku "widzów"


Po liczniku patrząc pewnie jeszcze więcej. :wink:
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 09.08.2015 09:21

We mnie widza masz. Zaglądam,podziwiam i cierpliwie czekam na wyjaśnienie dlaczego boskie Egeo potraktowałeś tak po macoszemu (przez szybę?) :?:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Szlakiem 4 (?) mórz :) 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 09.08.2015 09:26

GREG_G napisał(a):Cieszę się, że mam choć kilku "widzów"

spokojnie Greg, jesteśmy :D , a ja np dzięki Twojej relacji mam pomysł na Kruję oraz dowiedziałem się o gondolówce w Tiranie, co by stolicę ogarnąć choć z góry
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania 2015 + Czarnogóra - opiso-wideorelacja - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone