Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowacja

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
oginioszki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 229
Dołączył(a): 27.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) oginioszki » 20.06.2010 12:06

Hej Aguś tu Cię znalazłam :D
cudowna relacja no i te fotki... ale mam nadzieję że lato w Cro :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.06.2010 12:10

oginioszki napisał(a):Hej Aguś tu Cię znalazłam :D
cudowna relacja no i te fotki... ale mam nadzieję że lato w Cro :D

Hej, Aga :D Dzięki, to tylko kilka fotek. Tak mnie wczoraj naszło na wspomnienia z Małej Fatry sprzed dwóch lat.

Wakacje jak najbardziej w Cro, już za 2 tygodnie :D

Pozdrawiam serdecznie :papa:
oginioszki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 229
Dołączył(a): 27.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) oginioszki » 20.06.2010 15:57

A gdzie tym razem odpoczywacie bo nie znalazlam Ciebie w kalendarzu wyjazdowym
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.06.2010 22:58

oginioszki napisał(a):A gdzie tym razem odpoczywacie bo nie znalazlam Ciebie w kalendarzu wyjazdowym

Aguś, no faktycznie mnie nie ma, ukrywam się :wink: Tutaj o tym pisałam :D

Pozdrawiam :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.06.2010 23:23

Trzeci dzień w Małej Fatrze, czyli na Krywaniu i pod Chlebem :wink:

Dzisiaj w planie jest Veľký Kriváň. Po drodze zatrzymujemy się przy "bramie" Doliny Vratnej:

Obrazek

Dojeżdżamy do parkingu pod Krywaniem. Muszę się przyznać, że jesteśmy trochę leniwi... Skoro jest kolejka, to po co podchodzić?! Oszczędzamy nogi. Wjeżdżamy gondolą:

Obrazek

Nie jest to jednak szczyt Krywania. Trzeba jeszcze podejść kawałek (co zajmuje nam jakieś 40 minut). Start :wink::

Obrazek

Już jesteśmy! :D Widoki, jak dla mnie, iście bieszczadzkie, takie połoninne:

Obrazek

Odpoczynek na szczycie:

Obrazek

Dalej schodzimy w stronę Chleba i Chaty pod Chlebom:

Obrazek

Spora ilość śniegu jak na koniec maja:

Obrazek

Krótki przystanek w schronisku i lecimy dalej, żeby zdążyć na ostatni wagonik :wink:

No i oczywiście spóźniamy się na niego, widzimy, jak nam odjeżdża.

Jakoś nas to nie martwi, humory dopisują :) (Mieliśmy co prawda bilety tam i nazad, ale nic to.)

Zaczynamy schodzić w dół. Dosyć stromo, trzeba uważać, żeby nie spaść:

Obrazek

Wycieczka piękna widokowo. Po jej odbyciu zapisuję się do Klubu Miłośników Małej Fatry :wink: :D Istnieje gdzieś? :D

To tyle naszych górskich wycieczek w tym rejonie. Na pewno jeszcze wrócimy w Janosikowe strony :)

:papa:
Ostatnio edytowano 23.02.2012 17:38 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 21.06.2010 00:59

maslinka napisał(a):Spora ilość śniegu jak na koniec maja:

...
Zaczynamy schodzić w dół. Dosyć stromo, trzeba uważać, żeby nie spaść:



W maju jest tam prawie zawsze śnieg- pozostałość nawianych zasp na grani, a że ostatnia zima należała do obfitych, więc....

Z tym "spaściem" na zejściu, to nie przesadzajmy...dzieci tam schodzą.
:wink:
Ot, najkrótsza i najprostsza droga zejścia z góry- ale stroma.
W maju 2007r. schodziliśmy tam widząc gromadzące się chmury burzowe. Dokładnie 4 minuty po dojściu do auta lunęła taka nawałnica, że jechać sie nie dało.

Jakieś 400m od parkingu przy Chacie Vratna, w lesie jest fajny, mały wodospad na potoku płynącym ze stoków Kryvania.

Pozdrawiam i miło, że nieformalny Klub Fatrowiczów się powiększa.
:)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.06.2010 11:05

Cześć Fatamorgana :D

Fatamorgana napisał(a):W maju jest tam prawie zawsze śnieg- pozostałość nawianych zasp na grani, a że ostatnia zima należała do obfitych, więc....

Zdjęcia pochodzą z 2008 roku :wink:

Fatamorgana napisał(a):Z tym "spaściem" na zejściu, to nie przesadzajmy...dzieci tam schodzą.
:wink:

Dzieci są zwykle bardziej "elastyczne" :wink:

Mała Fatra ma wielu zwolenników. A co z Wielką? Bardzo możliwe, że w sierpniu znajdziemy się w Wielkiej Fatrze. Znalazłam już nawet fajnie (chyba) położony camping w Blatnicy.

Mam w związku z tym pytania i prośbę do bywalców tamtych okolic. Które szlaki są najciekawsze widokowo? Które trzeba koniecznie przejść? Co jeszcze zobaczyć w okolicy? Wyczytałam już u Wojtka o Kremnicy (piękna!) :) W Turcianskich Teplicach jest też, z tego co się zorientowałam, fany aquapark - coś na gorące dni :)

W Wielkiej Fatrze będziemy około 5 dni. Czytałam, że jest ciekawa, chociaż, porównując z Małą, mniej "spektakularna" :)

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :)

Pozdrawiam :papa:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 21.06.2010 22:54

Najciekawsze jest w niej to, że jest mało uczęszczana i dość wysoka jak na tę część Karpat.
Mnie po prostu urzekły okolice Kremnicy, ale szczególnie dolina prowadząca do Faćkowskiego Siodła, w tym właśnie Turćianskie Teplice. Jest to bardzo spokojna i mało zabudowana strefa.
Akurat była fantastyczna pogoda gdy wracalismy z CRO w ub. roku i zdecydowałem się właśnie tam przejechać.
Bardzo ładne i rozległe sa szerokie doliny od Martina po Turćek. Krajobrazy że hoho...

Pozdrawiam Maslinko. :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.06.2010 23:10

Dzięki, Fatamorgana :)
Super, że Wielka Fatra jest jeszcze mało popularna, trzeba ten fakt jak najszybciej wykorzystać, bo jeszcze zapanuje na nią "moda" :wink:

Pozdrawiam :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.06.2010 23:22

Agnieszko, w tym wątku prezentowałem dwie wycieczki w Wielkiej Fatrze. Jedną głównym grzbietem z wejściem na Ostredok (najwyższy szczyt), a drugą na Ostrą i Tlstą - blisko Blatnicy. Musiałabyś ten wątek przekartkować. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 22.06.2010 01:51

Kilka rzutów oka na okolice W.Fatry.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
To ta szeroka arteria z Martina do Turćka.

(To są fotki z telefonu, więc proszę o pewną wyrozumiałość i niewypominanie kropek na zdjęciu, bo to nie syfy na matrycy, ale... kropy na szybie auta! :) :D :lol: :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.06.2010 22:27

Witajcie :D

Wojtku, wycieczkę z Ostredokiem widziałam. Powiem więcej, jedno Twoje zdjęcie "jest odpowiedzialne" za to, że bardzo chcę jechać w Wielką Fatrę :D:

Franz napisał(a):Spojrzenie za siebie:

Obrazek

Też bym chciała mieć takie spojrzenia... Obrazek bardzo przypomina bieszczadzkie połoniny.

Nie wiem, jak to się stało, że wcześniej przeoczyłam wycieczkę na Ostrą i Tlstą :oops: Ale już ją sobie znalazłam :) Baaardzo mi się podobają obie.

Fatamorgana, znam tę drogę oczywiście :D Ale moje fotki, też zrobione przez szybę, zdecydowanie nie nadają się do publikacji :wink:

Chyba jestem nienormalna - za niecałe 2 tygodnie wyjazd do Chorwacji, a ja już planuję sierpień w Wielkiej Fatrze :P
Ale trzeba myśleć do przodu :wink:

Dzięki za inspiracje :D

:papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.06.2010 00:53

maslinka napisał(a):Powiem więcej, jedno Twoje zdjęcie "jest odpowiedzialne" za to, że bardzo chcę jechać w Wielką Fatrę :D:

Aaa, to cieszę się bardzo, że potrafiłem jednak do czegoś zachęcić. :)

maslinka napisał(a):Nie wiem, jak to się stało, że wcześniej przeoczyłam wycieczkę na Ostrą i Tlstą :oops: Ale już ją sobie znalazłam :) Baaardzo mi się podobają obie.

W tym wątku jest wiele miesc - moim zdaniem - wartych odwiedzenia. Oprócz Sulowskich, o których kiedyś dawniej rozmawialiśmy, można tu znaleźć m.in. Słowacki Raj, Niżne Tatry, Murańską Płaninę, Strażowskie Wierchy, Białe Karpaty, Choczańskie Góry, gdzie oprócz samego Chocza, warto zajrzeć i na Sipa, i do dolinek.
Może jeszcze coś Ci wpadnie w oko. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.09.2010 13:35

Ten wątek też wisi na kołku. Szkoda.
Niestety ja go nie odwieszę, gdyż nie mam czym.

Chciałoby się zawołać na Agnieszkę w Wielkiej Fatrze, ale nie wiem czy mnie samego usłyszy :wink:

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.09.2010 13:46

Interseal napisał(a):Ten wątek też wisi na kołku. Szkoda.

:)
Agnieszka pewnie się tu udzieli, jak tylko skończy wiosłować. A ma już niewiele. ;)

Ja dorzucę wiosenną Małą Fatrę, ale w późniejszym terminie. Wiesz, że to nie z lenistwa. :P


Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Słowacja - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone