Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2013 01:34

Fatamorgana napisał(a):Tak się ciekawie składa, że wizytowałem pałac w Ramboulliet podczas przejazdu z Paryża do Orleanu i było to we wrześniu 1999r. A pojechałem tam właśnie dlatego, żeby zobaczyć miejsce, gdzie tworzyła się polityczna historia "nowej Jugosławii" na podstawie owych rokowań w których brali udział możni tego świata. Po wizycie w CRO w czasie gdy jeszcze trwała wojna i nasłuchiwaniu doniesień o dalszych losach krajów byłej Jugosławii, zainteresowałem się bliżej tym wszystkim, ale dopiero lektura na temat Srebrenicy ukazała mi ogrom tego dramatu.
Relacja Raula ponownie to wszystko przywróciła.


Masz fotki?

Wrzuć je tutaj - będą akurat tematycznie pasować do Belgradu :)


To się da wywiedzieć. :) Zwłaszcza jak sprawa przycichnie.

Są sposoby jak przywieźć więźnia incognito ale i są sposoby żeby się dowiedzieć co to za więzień. :roll:


W sumie to mam nadzieję, że miejsce jego pobytu wyjdzie na jaw albo że się okaże, że wcale Krstićowi tak dobrze w Polsce nie jest.

Bo jeśli jednak wyjdzie, że jest bezpieczny, to jak nic za chwilę dorzucą nam Mladića i Karadzića do kompletu! Procesy zmierzają ku końcowi, dożywocie w obu przypadkach raczej pewne, a Polska może przyjąć aż 5 takich zbrodniarzy!
Ostatnio edytowano 14.08.2013 01:43 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2013 01:42

Bartek1977 napisał(a):Niesamowicie czyta się Twoją relację Raul! Po powrocie z CRO właśnie nadrobiłem zaległości (choć leżąc nad Jadranem czytałem Pocztówki z grobu...) Moja żonka mówi, że jestem "szajbusem", że takie informacje non stop czytam...
Wielkie dzięki za Twój wysiłek i takie dokładne opisy.



Witaj po powrocie!

Rzeczywiście Cię wciągnęło - żeby na plaży czytać litareturę martyrologiczną... :D :D

Ale nie dziwię Ci się - mnie też to niesamowicie wciągnęło. A żonie się nie dziw - moja mówi tak samo, kiedy stale oglądam i czytam coś o wojnach :D :D
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.08.2013 01:48

Niestety, nie mam z R. ani jednego zdjęcia.
Wszystko przez koszmarną ulewę jaka tamtego popołudnia zepsuła mi dzień (deszcz ciągnął się od rana i zepsuł mi najpierw Wersal, gdzie o 8:00 rano było ciemno jak o 4:00, potem Ramboulliet a na koniec jeszcze Orleans, gdzie nawet moc Joanny d'Arc nic nie dała i wszędzie gdzie wyszedłem z auta- mokłem jak szczur...brrrr..).
:|
Krótko mówiąc, nie chcesz aby z Twoich podatków kupowano wikt dla zbrodniarza z Serbii. :wink:

Swoją drogą ileż tu zbiegów okoliczności...
Sędzia, który przewodniczył podpisaniu zgody na "przyjęcie Krsticia" to przecież dobrze nam znany z mediów Igor Tuleja.. :o :roll: :wink:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2013 23:09

Hram Sv. Save

Czyli inaczej Cerkiew Św. Savy (założyciela serbskiego kościoła prawosławnego) - największy kościół prawosławny świata. Budynek został ukończony w 1985 r. i naprawdę robi niesamowite wrażenie z zewnątrz.

Image07.jpg

Image01.jpg

Image02.jpg


Niestety, tylko z zewnątrz. Środek jest ledwie zaczęty, nie widać zbyt szybkiego tempa remontu i wygląda na to, że jeszcze upłynie wiele lat, zanim wszystko będzie gotowe:

Image03.jpg

Image04.jpg

Image05.jpg

Image06.jpg


Oby nie była to budowa bez końca, jak Sagrada Familia :?

Czas wracać na parking, tym razem na skróty, bo zostało nam tam jeszcze jedno miejsce do odwiedzenia.

Chyba zbliżają się wybory, bo cały Belgrad jest wytapetowany plakatami wyborczymi - a na nich hasło, którym można sobie zjednać najwięcej wyborców:

Image08.jpg


Po kilku minutach marszu dochodzimy do skrzyżowania ul. Nemanjina i Kneža Miloša. Tutaj do 1999 r. mieściła się siedziba Ministerstwa Obrony Jugosławii - w dużych budynkach po obu stronach skrzyżowania. Oba zostaly zbombardowane przez NATO i poważnie zniszczone 1 maja 1999 r. Budynków nigdy nie odbudowano, pozostawiając jako kolejną smutną pamiątkępo jugosłowiańskich wojnach.

Image09.jpg

Image10.jpg

Image11.jpg

Image12.jpg

Image13.jpg

Image14.jpg

Image15.jpg

Image16.jpg

Image17.jpg
Piohib
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piohib » 14.08.2013 23:27

Kiedy rozpoczęto budowę tej cerkwii?
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2013 23:34

Wracamy na parking i wyjeżdżamy z miasta. Ale zanim wyjedziemy na dobre, mijamy jeszcze jedno miejsce, niezwiązane co prawda bezpośrednio z żadną z wojen, ale pośrednio związane ze wszystkimi.

Tuż za mostem Gazela, w dzielnicy Novi Beograd, znajduje się wielki kompleks handlowy Sava Centar:

Image01.jpg

Image02.jpg

Image03.jpg


W skład tego kompleksu wchodzi widoczny z tyłu Hotel Intercontinental.

To tutaj 15 stycznia 2000 r. został zastrzelony Željko Ražnatović "Arkan" - jeden z największych zbrodniarzy lat 90-tych, podejrzewany o ludobójstwo i wiele zbrodni przeciw ludzkości, przywódca najbardziej krwawych czystek etnicznych w Chorwacji i Bośni, wcześniej jeden z największych gangsterów Europy (dopuścił się chyba wszystkich możliwych przestępstw na terenie całej Unii i aż 4 razy uciekał z różnych zakładów karnych), jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Europie, a w momencie zabójstwa najbardziej wpływowy polityk w Serbii - wyprzedzał nawet Miloševića. I to właśnie Slobodanovi Miloševićovi przypisuje się zlecenie zamachu w licznych plotkach, chociaż zabójca - młody policjant Dobrosav Gavrić, nigdy nie wyjawnił motywów zabójstwa.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2013 23:36

Piohib napisał(a):Kiedy rozpoczęto budowę tej cerkwii?



W 1935 roku
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 14.08.2013 23:42

Raul73 napisał(a): największy kościół prawosławny świata. Budynek został ukończony w 1985 r. i naprawdę robi niesamowite wrażenie z zewnątrz.

....mój nie jest duży ,ale też robi wrażenie :wink:

20130703150646(1).jpg


:wink: :papa:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2013 23:43

Podróż do domu odbyła się bez przeszkód trasą Belgrad - Novi Sad - Horgosz/Roszke - Budapeszt - Komarom/Komarno - Trnava - Žilina - Cieszyn - Żory - Podwarpie - Łódź - Płock.

KONIEC

Dziękuję tym, którym chciało się ze mną przebrnąć przez tę wyprawę.

A teraz zabieram się za obiecaną bibliografiię i podsumowanie. :D
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2013 23:44

mervik napisał(a):
Raul73 napisał(a): największy kościół prawosławny świata. Budynek został ukończony w 1985 r. i naprawdę robi niesamowite wrażenie z zewnątrz.

....mój nie jest duży ,ale też robi wrażenie :wink:

20130703150646(1).jpg


:wink: :papa:



Bardzo ładny - gdzie to jest?
Piohib
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piohib » 14.08.2013 23:56

Raul73 napisał(a):
W 1935 roku

Ciekawe, czy na 100-lecie skończą wnętrze. :wink:

Raul73 napisał(a):Podróż do domu odbyła się bez przeszkód trasą Belgrad - Novi Sad - Horgosz/Roszke - Budapeszt - Komarom/Komarno - Trnava - Žilina - Cieszyn - Żory - Podwarpie - Łódź - Płock.

KONIEC

Dziękuję tym, którym chciało się ze mną przebrnąć przez tę wyprawę.

A teraz zabieram się za obiecaną bibliografiię i podsumowanie. :D


Szkoda, że to już koniec tej niesamowitej relacji :(
Ale oczywiście czekam na bibliografię, bo przypuszczam, że znajdę w niej rzeczy, dzięki którym będę mógł jeszcze bardziej poszerzyć wiedzę na temat tej wojny.
luk006
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 1512
Dołączył(a): 19.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk006 » 15.08.2013 00:12

Raul73 napisał(a):KONIEC

Dziękuję tym, którym chciało się ze mną przebrnąć przez tę wyprawę.


Raul73 pewnie nie jest to tylko moje zdanie ale to przede wszystkim my, czytelnicy dziękujemy Ci za Twoją relację. Jest niesamowita. Merytoryczna, poparta faktami, fotografiami, perfekcyjnie łącząca wątki historyczne i teraźniejsze, a przy tym poruszająca i wciągająca - jednym słowem znakomita. Oczywiście wiąże się to z tym, że sama podróż była zaplanowana z zegarmistrzowską precyzją.

Muszę przyznać dwie rzeczy. Po pierwsze bardzo żałuję, że to już koniec, po drugie żałuję, że nasz portal nie organizuje czegoś w rodzaju nominacji do relacji roku. Myślę, że miałbyś szanse na zwycięstwo.

Raz jeszcze dziękuję za niesamowitą podróż, w której dzięki Tobie mogłem uczestniczyć i olbrzymi "szacun" za przygotowanie trasy, realcji oraz za to, że przedłożyłeś satysfakcję kilku forumowiczów - takich jak ja - z czytania Twojej relacji nad leżenie plackiem na plaży, mocząc nogi w Jadranie i popijając driniki z parasolką ;-).
DZIĘKUJĘ CI
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 15.08.2013 00:29

Czytałem relację z dużym zainteresowaniem. Może nie na plaży, ale na tarasie apartmanu w Trpanj. Kończy się relacja, kończy się mój pobyt tutaj.

Ale mam jedno pytanie. Chodzi mi po głowie określenie Enklawa Bihac. Z sieci wiem, że obyło się tam, na szczęście, bez masakry na podobieństwo Srebrenicy. Masz może jakieś materiały na ten temat? Pozdrav
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 15.08.2013 00:36

Portal nic (poza konkursami foto) nie organizuje, bo nie ma się kto tym zająć.
A szkoda, bo niejedno można by zrobić, ale widocznie nikomu się nie chce i nikomu nie zależy na różnych inicjatywach. Ta relacja i tak jest nr. 1 w tym roku a może i nawet na przestrzeni kilku lat, bo podobnej nie pamiętam, więc podejrzewam, że wygrałaby w cuglach. :) :wink:

Raul- wielkie DZIĘ-KU-JĘ.
Kuźwa, przez Ciebie i tą Twoją relację o mało co bym kuchnię spalił, bo tak się zaczytałem, że mi się garnek z zupą przypiekł!!! 8O :roll: :mrgreen:

Najlepszy dowód, jak bardzo wciągające to jest.
Człowiek zamiast w nocy spać to o wojnach czyta... :roll: :twisted: :)

Wiadomo coś więcej o tym zabójcy Arkana?
Siedzi i czy na długo?
Bo zamordowanie tak wpływowego - chociaż bandziora i zbrodniarza (notabene... powiedzcie sami, jak to jest, że w takim kraju, ktoś taki, z taką przeszłością mógł stać się politykiem nr.1 ??? Nie do przyjęcia!) człowieka chyba nie było ocenione jako "zwykłe zabójstwo"...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.08.2013 00:49

Raul

D O B R A
R O B O T A

Hvala :!: :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone