Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Serbia, Czarnogóra, Albania, Macedonia - jakość paliwa etc..

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kresselack
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 17.02.2006
Serbia, Czarnogóra, Albania, Macedonia - jakość paliwa etc..

Nieprzeczytany postnapisał(a) kresselack » 05.08.2011 22:39

Witam!

Kilka dni temu wpadłem na pomysł, aby odświeżyć troszkę temat Bałkanów i zdecydowałem że w tym roku .. Czarnogóra i Albania + Macedonia 1 dzień.

Trasa ustalona : z Torunia do Zwiardonia, a jako że jestem wielkim fanem infrastruktury drogowej ; autostradą do Bratysławy, Budapesztu, Szegedu, Belgradu, później górami do Montenegro i doliną Moracy i tunelem Barskim do Ulcnija. (albo śladami pier83pl od Budapesztu na Mochacz, Osijek, nowy kawałek chorwackiej autostrady na poludnie, później starą A3 na Belgrad..)

Szybki look na stronkę pzm z cenami paliw ( wiem, niby to złudne oszczędności, ale pamiętając medialne informację o cenach w Grecji, wolę sprawdzić) Po przeliczeniu na PLN ropka wychodzi:

Słowacja : 5,32 zł
Węgry : 5,49 zł
Serbia 5,13 zł
Czarnogóra 5,12 zł
Albania 4,91 zł
Grecja 6,05 zł
Macedonia 4,35 zł

I mam tutaj wielkie pytanie dla wielkich podróżników. Czy sytuacja z jakością paliw w Serbii i Macedonii zmieniła się na lepsze ?
Może znacie jakiś kierowców zawodowych, którzy jeżdżą do Grecji? Może własne doświadczenia. Lubie swoją turbinę i silnik, nie chcę ich zmieniać.
Czy większe stacje przy autostradach typu Lukoil czy Shell nadają się do zalania "do pełna" ?

http://www.gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=19505

Kilka osób 3-4 lata temu narzekała na jakość paliw w tych krajach. Kogoś ta przygoda kosztowała 12 tyś zł. Nie lubię przepłacać i nie chcę tankować na Węgrzech i Grecji, nie chce też zepsuć sobie urlopu, proszę o jakieś informacje na ten temat.

Co do samego road trip, to w Montenegro planuję 3-4 dni na odświeżenie pamięci - Kotor i Budva + Żabijak i jezioro Szkoderskie. Albania - to będzie poszukiwanie dzikich plaż, nowej - a jakże infrastruktury drogowej i wyrobienie sobie w pamięci wspomnienia o kraju, który za 5 lat będzie już zupełnie inny, z tysiącem hoteli, pełnych masowych turystów.

Ciekawe, czy zwyklym autem (Saab 9-3) dojadę na półwysep Karaburun? Moze któryś z Was był już tam ?
Docelowo, 2 dnia w okolicach Vuno, czy Dhermi, póżniej Ksamil, może 1 dzień na wybrzeże Jońskie Grecji, oglądając zdjęcia , robi wrażenie.

Na deser Ohryd i Prespa, zahaczając po drodze o kilka miejsowych atrakcji.

Mam nadzieje , że drogi Albanii są znacznie lepsze niż kilka lat temu. Wyjazd .. nie wiem, może w przyszłym tygodniu ?:))


Może warto zobaczyć coś jeszcze? Nastawiam się głównie na piękno natury..
Pozdrav i z góry dzięki za info.

Lukasz
Kejter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kejter » 06.08.2011 00:26

Pytania masz czy relację zdajesz ? zdawaj relację to poczytam :roll:
kresselack
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kresselack » 06.08.2011 08:31

Pytam serio o półwysep i o jakość paliw.
Relację zdam jak wrócę.

Pozdr.
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 06.08.2011 11:38

kresselack napisał(a):Pytam serio o półwysep i o jakość paliw.
Relację zdam jak wrócę.

Pozdr.


Witam,

spędziliśmy 2 tygodnie w Ksamil (super miejsce do spędzenia wakacji) i poznaliśmy trochę okolicę - Butrint, Saranda + plaże w ich zasięgu (najdalej byliśmy w Himarze). Tankowałem diesla w Serbii, Macedonii i Albanii i co do jakości paliwa nie mam najmniejszych zastrzeżeń (nie tankowałem na żadnej znanej sieciowej stacji bo takowych na naszej drodze nie było). Drogi naprawdę robią wrażenie (zarówno widoki jak i ich jakość - czasami zdarzają się krótkie odcinki szutrowe w trakcie budowy, ale nie stanowi to żadnego problemu dla osobówki, ruch był niewielki). Trzeba mieć na uwadze tempo podróżowania - z Ksamil do Himare jest ok. 70 km i trzeba liczyć pomimo nowej i równej drogi na jej pokonanie jakieś 2 godz. (wije się jak wąż). ;)
W temacie albańskich dróg polecam ten wątek:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=464164

Kiedy u nas doczekamy się takich dróg i takiego rozmachu w prowadzeniu prac... :twisted:

Moja galeria z Ksamil i okolic:
http://www.fmix.pl/my_slideshow/30610/79295/ksamil.html

http://www.fmix.pl/my_slideshow/30610/7 ... samil.html

http://www.fmix.pl/my_slideshow/30610/7 ... rande.html

http://www.fmix.pl/my_slideshow/30610/79299/himare.html

Pozdrawiam.
Artur
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 06.08.2011 13:32

am1974 napisał(a):spędziliśmy 2 tygodnie w Ksamil


Mógłbyś podzielić się wrazeniami i namiarami na miejscówkę . Ta miejscowość jest w moich planach .

Prosiłbym o kontakt na maila - adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
:D
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 06.08.2011 13:46

armar napisał(a):
am1974 napisał(a):spędziliśmy 2 tygodnie w Ksamil


Mógłbyś podzielić się wrazeniami i namiarami na miejscówkę . Ta miejscowość jest w moich planach .

Prosiłbym o kontakt na maila - adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
:D


Byliśmy tam od 2 do 15.VII, sezon zaczyna się ponoć właśnie od połowy lipca. Ksamil to mała miejscowość, aczkolwiek strasznie się rozbudowuje i za kilka lat może stracić obecny urok i klimat. Podróż samochodem zajęła nam 2 dni (wyjazd w sobotę z W-wy o 5:30 i nocleg w Belgradzie, w niedzielę byliśmy w Ksamil ok. 22:00), droga rewelacyjna ponad 1300 km autostrad przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. Widokowo najpiękniejsza Macedonia patrząc z samochodu oczywiście, na pewno się też tam wybiorę - niestety nie było czasu na robienie zdjęć, ale następnym razem inaczej to zaplanuję... Jechaliśmy w ciemno jak zwykle zresztą. Ze znalezieniem noclegu nie było problemu. Za pierwszą noc płaciliśmy za 4 os. pokój z łazienką i kuchnią w przeliczeniu 28 euro. Następnego dnia znaleźliśmy już nasz docelowy hotel - nowy obiekt (2 sypialnie, duży balkon z niesamowitym widokiem) w cenie 50 euro. Można było i taniej ale standard i właściciel się nam tak spodobał, że nie chciało się nam szukać nic innego. Gość wrócił po 40 latach z USA gdzie prowadził restaurację i wybudował w najlepszym możliwym miejscu hotel. Potwierdziły się wcześniejsze informacje, że bardzo nas lubią i szanują w Albanii. Jak się pytali skąd przyjechaliśmy, a działo się to bardzo często to po usłyszeniu że z Polski od razu szeroki uśmiech. Ciekawostką jest to, że tylko my i Czesi nie płacimy 10 euro za wizę wjazdową do Albanii od osoby. Więc coś to też znaczy...
Hotel Majestic - mam dokładne współrzędne w GPS, ale muszę je zgrać w wolnej chwili.
50 euro płaciliśmy za 2 pokojowy apartament - byliśmy w 4 osoby, standardowy 2 os. pokój kosztował 40 euro. Problemu ze znalezieniem go na pewno nie będzie, góruje nad zatoką i jest widoczny jak wjeżdża się od strony Sarandy. Najprościej jak mogę wytłumaczyć to wjeżdżając od strony Sarandy do Ksamil cały czas prosto główną drogą i jak miniemy po lewej stronie 2 stacje benzynowe to przed skrętem w prawo będzie widoczny Bank Tirana, właśnie tu trzeba skręcić i jechać prosto w górę tak jak droga prowadzi aż wjedziemy na parking hotelowy przez bramę. Muszę zamieścić więcej zdjęć bo zainteresowanie przerosło moje najśmielsze oczekiwania... :) Byliśmy z dzieckiem i teściową i w kwestii bezpieczeństwa nie było ani jednej sytuacji w której by można było poczuć się niekomfortowo czy też odczuć jakieś zagrożenie.

Ceny: 140 leków = 1 euro w locie się trochę ciężko przelicza, ale później człowiek nabiera wprawy i zaokrągla jak mu wygodnie...

paliwo: Diesel 157 leków / 1l

raj dla palaczy - importowane Marlboro, Rothmansy, Davidoffy i co tam się jeszcze pali (wybór naprawdę spory) od 180 - 230 leków za paczkę - różnica w cenie duża

alkohole:
duży wybór lokalnych win
piwo - moje ulubione to Tirana i Korca w lokalach ceny pomiędzy 120 - 200 leków za butelkę
rakii - najlepsze w restauracjach zazwyczaj własnej roboty i do tego najtańszy "napój" w menu, tańszy od wody butelkowanej czy też Coli... 50 leków za kieliszek
dostaliśmy jeszcze 1,5 litra na wyjazd od naszego ulubionego właściciela pizzerii (wyglądał jak klon Jerzego Dudka - serio)...
Najpopularniejsze i najtańsze śniadanie w Albanii (co nie znaczy że byle co) to byrek - rodzaj nadziewanego placka wykonanego z ciasta francuskiego. My jedliśmy je ze szpinakiem w środku lub z białym serem, ale innym niż u nas. Naprawdę super smak, zawsze na ciepło prosto z pieca, można na miejscu można i na wynos. Cena 50 leków za sztukę. 2 takie to naprawdę niezłe śniadanie.
Wspomnę jeszcze o kawie za 50 leków można się było napić pysznego espresso podawanego zawsze razem ze szklanką zimnej wody. Super połączenie. Ja zawsze dobrze słodziłem moją siekierę i po wypiciu kawki piłem wodę. Jest to bardzo ciekawe połączenie. Ogólnie do kawy przywiązują tam dużą wagę widać, że jest swego rodzaju kultura parzenia, podawania i picia tego napoju.

Polecam lokalne owoce i warzywa, można sobie odświeżyć smaki z dzieciństwa - nie żartuję ani trochę. Ceny podobne do naszych, coś kosztuje taniej a coś trochę drożej, ale bez przesady. Melony, arbuzy to poezja tak samo jak sałatki na bazie pomidorów, oliwek, cebuli i papryki i serów typu feta. Kulinarnie raj, dla każdego coś smacznego. My próbowaliśmy np. grillowanej ośmiornicy i małży. Ryby też są naprawdę niespotykane w smaku. Jakieś porównanie mamy bo Bałkany to nasz ulubiony region, ale dla nas Albania jest kulinarnym numerem 1 na Bałkanach.

Jak tak rozmawialiśmy z różnymi osobami z Polski, które miały porównanie cen do innych miasteczek na wybrzeżu to Ksamil wychodziło na to, że jest dużo droższe. Za to nie było osoby, która byłaby niezadowolona z pobytu w Albanii - ludzie najczęściej mieli mniejsze oczekiwania przyjeżdżając do tego kraju, często z ciekawości albo jako część objazdówki i byli pozytywnie zaskoczeni. Na pewno będę tam chciał wrócić za rok, dla tych widoków i jedzenia a przede wszystkim ludzi, którzy okazali się być szalenie gościnni, pomocni i przyjacielsko nastawieni. Długo by pisać...

W skrócie cudowne widoki, przemili i uczynni ludzie a jedzenie to poezja... Do tego wszystkiego przystępne ceny.
Zaryzykuję stwierdzenie, że to były nasze najlepsze wakacje...

Pozdrawiam.
Artur

PS. HOTEL MAJESTIC KSAMIL
http://www.fmix.pl/my_slideshow/30610/7 ... estic.html
| współrzędne |39.769467|19.999491 |
Z nawigacji GPS polecam iGO stwierdzam, że najlepsze mapy są od dostawców lokalnych - TOP MAP. NAVTEQ i TELEATLAS ma cieniutkie pokrycie. Sprawdzone w teorii i praktyce...
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 06.08.2011 20:16

Serdeczne dzięki za cenne informacje :D
kresselack
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kresselack » 07.08.2011 18:55

Dzięki za info.
Zdam relację jak wrócę..
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 07.08.2011 19:24

Duży wybór kwater ?
Jakie napisy mają (typu "apartman, sobe" z Cro) ?
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 08.08.2011 12:04

Crayfish napisał(a):Duży wybór kwater ?
Jakie napisy mają (typu "apartman, sobe" z Cro) ?


Kwater duży wybór był w lipcu.

Napisy po albańsku DHOMA ME QERA lub czasami po angielsku, ale raczej rzadko.

Pozdrawiam.
Artur
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 08.08.2011 13:24

Jaki język kumają albańczycy ?
ros, ang, niem. ?
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 08.08.2011 15:50

Crayfish napisał(a):Jaki język kumają albańczycy ?
ros, ang, niem. ?


Z mojego doświadczenia najprędzej można się porozumieć po angielsku. Nie zawsze i nie wszędzie, ale można (hotele, restauracje)... Bariery językowej utrudniającej nam pobyt jakoś nie stwierdziliśmy, zawsze się można jakoś dogadać... :D
mostotom
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 24.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mostotom » 08.08.2011 19:38

W Serbii tankowałem na stacjach OMV w 2011 i 2010 wszystko kartą, Euro Dizel bez żadnych problemów a nawet lepsze paliwo niż w Polsce. W Macedoni na Makoilu (Łukoil) ok. Ceny z mojej trasy w 07.2011 w wątku "Jak nie Chorwacja to.." - "Grecja" str. 67.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 09.08.2011 20:53

Słowacja, Wegry, Słowenia, Chorwacja, BIH, Macedonia diesel lepszy niz nasz. Moj Seat pali srednio w trasie 6,7. Na tamtejszych paliwach o 5% mniej. Na serbskich spalanie jak w Polsce. I trzeba uważac jak lubia robic rozniste kanty.
szakal36
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) szakal36 » 10.08.2011 21:37

Jeśli mowa o paliwie, to też się dołączę. Wczoraj wróciłem z Czarnogóry. Tankowałem w Słowenii. Jadąc "tam" tankowałem na stacji z sieci Petrowac. Nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Paliwo w cenie 1,26 euro. Tak więc wszystko OK. Wracając, zatankowałem na pierwszej stacji (po prawej stronie) po przekroczeniu granicy Chorwackiej. Nazwy nie wymienię. I tu małe kuku. Do mojego samochodu wchodzi 50 litrów. Rezerwa włącza się gdy w baku pozostaje 43 litry. (sprawdzałem wielokrotnie). Tankując nie włączyła mi się jeszcze rezerwa, a wg moich obliczeń powinno tam być jeszcze z 10 litrów. Jakie buło moje zdziwienie, gdy weszło mi 46 litrów.
46 litrów do zatankowania + 7 rezerwy + co najmniej 2 może 3 litry w zapasie daje +/- 55 litrów. Oczywiście nic nie mogłem zrobić, ponieważ aby udowodnić coś takiego, musiało by mi wejść do baku ponad 50 litrów. ale jest to opowieść ku przestrodze. Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Serbia, Czarnogóra, Albania, Macedonia - jakość paliwa etc..
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone