Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiety

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 24.08.2023 21:16

Sol-Wagon napisał(a):a warto zobaczyć Twierdzę w Oradei?
czy może lepiej "kompleks" Mănăstirea Sfânta Cruce? (https://goo.gl/maps/a3M5jo8SK3Ny744H9)



Na twierdzy nie byłem, ale monastyr warto. Jeden z ładniejszych, jakie widziałem w Rumunii. Chociaż nie jest stary (ma ok. 30 lat), ale robi wrażenie - coś podobnego do Schitul Troianu w Ramnicu Valcea.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.08.2023 09:01

marekkowalak napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):a warto zobaczyć Twierdzę w Oradei?
czy może lepiej "kompleks" Mănăstirea Sfânta Cruce? (https://goo.gl/maps/a3M5jo8SK3Ny744H9)



Na twierdzy nie byłem, ale monastyr warto. Jeden z ładniejszych, jakie widziałem w Rumunii. Chociaż nie jest stary (ma ok. 30 lat), ale robi wrażenie - coś podobnego do Schitul Troianu w Ramnicu Valcea.


Twierdza w Oradei ma do zaoferowania nie tylko militaria ( tych jest stosunkowo niewielka ilość ) , to kawał historii z podziemną trasą i wizualizacją interaktywną - mnie sprawiło wiele radości , bo lubię fortyfikacje . Na terenie twierdzy organizowane są ciekawe wystawy i imprezy . Moim zdaniem warto .


Pozdrawiam
Piotr
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 26.08.2023 12:50

marekkowalak napisał(a):
A dlaczego omijać? Starówka Oradei jest nieduża, a piękna - warto zobaczyć.


Oczywiście nie omijać. To z pewnością jeden z "punktów których nie należy omijać" na terenie Rumuni.

Nowa cerkiew czy twierdza OK. Ale absolutnie należy podjechać do katedry rzymskokatolickiej na północy miasta. Największy kościół/zespół barokowy na terenie obecnej Rumunii. Monumentalny, bardzo piękny kościół. Domniemane miejsce pochówku św. Władysława (wnuka Bolesława Chrobrego). A także króla węgierskiego Stefana II. Nota bene konstatacja, że niektórzy królowie węgierscy pochowani są poza obecnymi granicami Węgier pozwala zrozumieć wiele ze współczesnych wydarzeń.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 27.08.2023 23:56

Kiepura napisał(a):
te kiero napisał(a):Z planu wychodzi mi, że Aplina byłaby z Płn na Pd, a Fogaraska z Pd na Płn.


Z moich doświadczeń. Jeżeli chodzi o Alpinę to nie ma większej różnicy. Przy czym zaznaczam, że przejechałem tylko odcinek południowy. Jedyny szkopuł to to, że jadąc z północy na południe jedzie się pod słońce, co może być przykre. Na Fogaraskiej duża część trasy jest w cieniu, więc nie ma to tak dużego znaczenia. Parkingi po drodze i na przełęczy są duże i nie ma problemu z korkowaniem.
Fogaraską to preferowałbym brać od północy. Jadąc od południa z Curtea do tunelu jest 80 km żmudnego kręcenia. Zanim się dojedzie, zmęczenie daje znać o sobie i najlepsza część trasy (północna) może już nie dać takiej satysfakcji. No i najważniejsza sprawa. Wydaje mi się, że do parkingu na przełęczy najlepiej dotrzeć przed 10.30. Później prawdopodobieństwo wpadnięcia w korek i braku miejsca na parkingu jest chyba duże. Zwłaszcza w dni wolne. A Fogaraska bez Lacul Bâlea za to z godzinnym korkiem to trochę słabo. :roll:
Zjeżdżając na południe na końcu mamy Curtea. Można odpocząć i fizycznie i psychicznie. Zjeżdżając na północ na końcu mamy stacje benzynową. :?
Od strony technicznej na Fogaraskiej nie widziałem by samochody miały problemy techniczne. Na Alpinie po pierwszym podjeździe od strony południowej kilka starszych samochodów stało otwartymi maskami chłodząc silniki.

a może zamiast przejazdu z Pn na Pd Fogarską (od Catisoara do Bascov; gdzie jest 146 km) - "wystarczy" przejechać się np. do jakiegoś miejsca i wrócić (tunelu, wodospadów, itd...)?
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: pytanie o jakość dróg

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 28.08.2023 08:11

Sol-Wagon napisał(a):a może zamiast przejazdu z Pn na Pd Fogarską (od Catisoara do Bascov; gdzie jest 146 km) - "wystarczy" przejechać się np. do jakiegoś miejsca i wrócić (tunelu, wodospadów, itd...)?



Jeżeli jedziesz od Sybina na Braszow, to jest jakiś pomysł. Na Transfogarskiej prawie wszystko, co najlepsze, jest po północnej stronie: 2 wodospady, jezioro, agrafki.

Po południowej jest tylko tama Vidraru, twierdza Poenari (obecnie i tak nieczynna), no i miśki.

Ale za to na południowym końcu jest Curtea de Arges - a tego już zdecydowanie nie warto omijać.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 28.08.2023 13:04

marekkowalak napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):a może zamiast przejazdu z Pn na Pd Fogarską (od Catisoara do Bascov; gdzie jest 146 km) - "wystarczy" przejechać się np. do jakiegoś miejsca i wrócić (tunelu, wodospadów, itd...)?



Jeżeli jedziesz od Sybina na Braszow, to jest jakiś pomysł. Na Transfogarskiej prawie wszystko, co najlepsze, jest po północnej stronie: 2 wodospady, jezioro, agrafki.

Po południowej jest tylko tama Vidraru, twierdza Poenari (obecnie i tak nieczynna), no i miśki.

Ale za to na południowym końcu jest Curtea de Arges - a tego już zdecydowanie nie warto omijać.
\
No fajna ta Cuerta...
Fogarska miała być celem jednodniowej wycieczką z okolic Brasova...nocleg mam dopiero szukać...ciekawe czy znajdę od czwartku włącznie...
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: pytanie o jakość dróg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 29.08.2023 19:10

Sol-Wagon napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):a może zamiast przejazdu z Pn na Pd Fogarską (od Catisoara do Bascov; gdzie jest 146 km) - "wystarczy" przejechać się np. do jakiegoś miejsca i wrócić (tunelu, wodospadów, itd...)?



Jeżeli jedziesz od Sybina na Braszow, to jest jakiś pomysł. Na Transfogarskiej prawie wszystko, co najlepsze, jest po północnej stronie: 2 wodospady, jezioro, agrafki.

Po południowej jest tylko tama Vidraru, twierdza Poenari (obecnie i tak nieczynna), no i miśki.

Ale za to na południowym końcu jest Curtea de Arges - a tego już zdecydowanie nie warto omijać.
\
No fajna ta Cuerta...
Fogarska miała być celem jednodniowej wycieczką z okolic Brasova...nocleg mam dopiero szukać...ciekawe czy znajdę od czwartku włącznie...


Curtea...

Gdyby nie ona, rzeczywiście w sytuacji podbramkowej można by sobie południową stronę odpuścić (dojechać do granicy lasu i wrócić).
Trasa Sybin - Curtea - Ramnicu - Sybin jest do zrobienia w jeden dzień. Przetestowałem i da się zrobić. Jedna uwaga. Nie radzę bez odpowiedniego rozeznania próbować z Curtea skrótów typu droga 7d lub 703g. Pomimo, że GM tak proponuje a droga na papierowych mapach jest oznaczona na żółto. Chyba, że ktoś lubi takie klimaty albo takie. Może coś się zmieniło, ale kilka lat temu po tym jak zorientowałem się, że GM zrobiła mnie w konia nawiązałem kontakt słowno-ręczny z miejscowymi i z grubsza z ich gestykulacji i wypowiedzi wynikało, że wszystkie drogi w tej okolicy są klasy "bum, bum, bum..." :lol: Nie jest tak, że nie dało się przejechać, bo przejechałem. Ale samochodem z niskim zawieszeniem to już raczej nie dało by rady.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 30.08.2023 21:34

zakupiłem winietę miesięczną na https://www.roviniete.ro, ważną od 30.08.2023, otrzymałem fakturę na e-maila, ale nie otrzymałem winiety...
po zalogowaniu na konto mam informację iż winieta ważna do 28.09.2023...
czy zakupić w inny sposób na granicy / przed granicą?
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 30.08.2023 21:52

Sol-Wagon napisał(a):zakupiłem winietę miesięczną na https://www.roviniete.ro, ważną od 30.08.2023, otrzymałem fakturę na e-maila, ale nie otrzymałem winiety...
po zalogowaniu na konto mam informację iż winieta ważna do 28.09.2023...
czy zakupić w inny sposób na granicy / przed granicą?


Nie - to jest właśnie winieta.

U góry masz fakturę, a pod przerywaną linią - winieta.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 30.08.2023 21:59

Powinieneś mailem otrzymać fakturę (strona 1) oraz załącznik do faktury (strona 2) czyli coś na kształt winiety.
Wszystko trzymać rok od daty wygaśnięcia.

A, nie zauważyłem już wszystko wyjaśnione :?

Najważniejsze na rumuńskich drogach jest utrzymanie nerwów na wodzy, gdy w terenie zabudowanym za tylnym zderzakiem w odległości 34 cm masz ogromnego tira mrugającego bezustannie światłami.

Ci sami kierowcy w Polsce są tacy grzeczniutcy.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 31.08.2023 08:53

Kiepura napisał(a):Powinieneś mailem otrzymać fakturę (strona 1) oraz załącznik do faktury (strona 2) czyli coś na kształt winiety.
Wszystko trzymać rok od daty wygaśnięcia.

jest jedna strona, ale jakby przedzielona na połowę przerywanymi kreseczkami...
S.I.E.G.M.C.R. - Copie Client - Roviniete emise
Serie vinieta / Serial No: .........., dalej nr rejestracyjny i VIN...

Kiepura napisał(a):Najważniejsze na rumuńskich drogach jest utrzymanie nerwów na wodzy, gdy w terenie zabudowanym za tylnym zderzakiem w odległości 34 cm masz ogromnego tira mrugającego bezustannie światłami.

Ci sami kierowcy w Polsce są tacy grzeczniutcy.

zdaję sobie trochę sprawę, jeździłem m.in. po Czarnogórze, BiH, Serbii, Albanii...
p.s. zostanie więc "chamsko" przyhamowany...
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 294
Dołączył(a): 12.09.2012
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 31.08.2023 12:37

Sol-Wagon napisał(a):swego czasu doczytałem się w relacjach na forum o złej jakości następujących dróg:
1/ Oradea - Brad
2/ nr DN73C ("powrót" z Transfogaraskiej do Braszowa)

Czy następujące drogi są w dobrej jakości?
1/ Oradea - Turda - Targu Mures - Sighisoara (nr 13) - Braszów
2/ Braszów - Sybin - Sebes - Turda
3/ czy jest sens przejechać się samochodem Transalpiną? Czy to bardziej droga dla motocykli?

Ewentualnie znacie drogi na które nie ma sensu się zapuszczać w okolicy Braszowa (z uwagi na bardzo złą jakość nawierzchni)?


W pierwszym tygodniu sierpnia przejechałem taką oto trasę w RO (podróż służbowa). Jakość dróg oceniam na dobre, może nie perfekt ale nawierzchnia była spójna i raczej bez dziur. Co trzeba przyznać odnośnie RO - widoczki KAPITALNE. Co prawda brak morza, plaż, wybrzeża, ale góry i lasy sztos. Warto wybrać się na objazdowego tripa po RO :)
Załączniki:
objazd RO.JPG
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 31.08.2023 15:36

Sol-Wagon napisał(a):jest jedna strona, ale jakby przedzielona na połowę przerywanymi kreseczkami...
S.I.E.G.M.C.R. - Copie Client - Roviniete emise
Serie vinieta / Serial No: .........., dalej nr rejestracyjny i VIN...
.


To jest właśnie rumuńska winieta :spoko: :spoko:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.08.2023 16:02

Ze swoich doświadczeń dorzucę jedynie, że obydwoma górskimi trasami jeździłem w każdą stronę i nie dostrzegam przewagi jednego kierunku nad drugim.
Za parkingi nie płacę - jestem w stanie przejść piechotą 500 metrów, żeby od darmowego miejsca dostać się do interesującej mnie strefy.

Pozdrawiam,
Wojtek
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg_sposób płatności za parkingi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2023 20:29

a czy ktoś z Was może jechał z okolic Bran/Rasnov/Brasov do kopalni soli SLANIC?
czy lepiej drogą nr 1A czy może nr 1?
jeżeli nr 1, to później na nr 155 i 102? czy inaczej - z uwagi na jakość?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiety - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone