Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiety

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 08.09.2023 10:06

Podłączę się pod temat. Być może za tydzień uda mi się wyskoczyć na kilka dni do Rumunii, mam pytanie czy ktoś może przejechał w jeden dzień zarówno Transforgarską jak i Transalpinę? Myślałem o pętli z Sybinu wyjazd powiedzmy ok. 7 rano.
Samej drogi Google pokazuje ok. 9 godzin, ale wiadomo przystanki na podziwianie widoków, zdjęcia, posiłek, ewentualne korki, pewno 12 godzin mogłoby być mało. Pomysł chyba z :dupa: , nie jestem do niego przekonany, ale czasu będę mieć nie za wiele, a chciałoby się zobaczyć jak najwięcej.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.09.2023 10:23

Nie jechałam, ale pierwsze o czym pomyślałam to krótki dzień....i ewentualne poranne mgły, co może mieć dodatkowy wpływ na czas przejazdu.
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 08.09.2023 14:53

piekara114 napisał(a):krótki dzień....i ewentualne poranne mgły, co może mieć dodatkowy wpływ na czas przejazdu.

Też o tym myślałem, chyba jednak odpuszczę sobie ten pomysł.
Myślę również nad wyborem miasta bazowego, na oku mam Sybin i Braszów, póki co moje "cele" to Transfogarska, Transalpina, Sybin, Sighisoara, Viscri, Rupea, Peles, Braszów, pewno coś tam jeszcze po drodze.
Zastanawiam się, które miasto będzie lepszym wyborem?
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 08.09.2023 22:15

Adek99 napisał(a):Podłączę się pod temat. Być może za tydzień uda mi się wyskoczyć na kilka dni do Rumunii, mam pytanie czy ktoś może przejechał w jeden dzień zarówno Transforgarską jak i Transalpinę? Myślałem o pętli z Sybinu wyjazd powiedzmy ok. 7 rano.
Samej drogi Google pokazuje ok. 9 godzin, ale wiadomo przystanki na podziwianie widoków, zdjęcia, posiłek, ewentualne korki, pewno 12 godzin mogłoby być mało. Pomysł chyba z :dupa: , nie jestem do niego przekonany, ale czasu będę mieć nie za wiele, a chciałoby się zobaczyć jak najwięcej.


To jest ledwie realne do wykonania w końcu czerwca, przy najdłuższym dniu, a we wrześniu raczej nie do zrobienia.

Na samej Transfogarskiej jest tyle do oglądania, że można jechać od rana do wieczora, a gdzie jeszcze Transalpina!

Jeśli chodzi o nocleg, to moim zdaniem lepszy były Sybin - jest bliżej do obu tych tras i blisko do większości zaplanowanych przez Ciebie miejsc. No i w pobliżu masz jeszcze Alba Iulia i Hunedoarę.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 09.09.2023 06:28

Adek99 napisał(a):Podłączę się pod temat. Być może za tydzień uda mi się wyskoczyć na kilka dni do Rumunii, mam pytanie czy ktoś może przejechał w jeden dzień zarówno Transforgarską jak i Transalpinę?


Trochę wcześniej w tym temacie pisałem o pętli Sybin - Transfogaraska - Przełom Czerwonej Wieży -Sybin. To się da zrobić i zajmuje cały dzień. Dołożenie Transalpiny jest mało realne. Pomijając wszystko inne jest to ryzykowne. Po trudnej Transfogaraskiej i nużącej jeździe u podnóży Karpat wpadasz w bardzo wymagającą technicznie Transalpinę. Nietrudno o błąd.

piekara114 napisał(a):Nie jechałam, ale pierwsze o czym pomyślałam to krótki dzień....i ewentualne poranne mgły, co może mieć dodatkowy wpływ na czas przejazdu.


Poranne mgły mogą być najmniejszym problemem. :roll: Pomijając śnieg, na forum ktoś opisywał przejazd przez Transalpinę w strugach deszczu z zerową widocznością.

Również skłaniam się się do Sybina jako bazy wypadowej.
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 09.09.2023 11:12

@marekkowalak
@Kiepura
Dzięki za podpowiedzi. Transfogaraska i Transalpina planowane na osobne dni, szukam noclegu w Sybinie.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 09.09.2023 20:28

Adek99 napisał(a):
piekara114 napisał(a):krótki dzień....i ewentualne poranne mgły, co może mieć dodatkowy wpływ na czas przejazdu.

Też o tym myślałem, chyba jednak odpuszczę sobie ten pomysł.
Myślę również nad wyborem miasta bazowego, na oku mam Sybin i Braszów, póki co moje "cele" to Transfogarska, Transalpina, Sybin, Sighisoara, Viscri, Rupea, Peles, Braszów, pewno coś tam jeszcze po drodze.
Zastanawiam się, które miasto będzie lepszym wyborem?

noclegowaliśmy w Bran, dzisiaj wróciliśmy...a wyglądało to u nas tak:

1/ (*tranzyt)
Oradea
- monastyr Sfânta Cruce / POLECAM
Turda
- kopalnia soli / POLECAM

2/
Bran
- zamek
Rasnov
- zamek chłopski / 28 km
Prejmer
- kościół warowny/obronny / 94 km / POLECAM
= ok.122 km

3/
Rupea
- zamek chłopski
Viscri
- kościół warowny/obronny / POLECAM
Homorod
- kościół warowny/obronny (z zewnątrz)
Rasnov
- rynek
= ok.227 km
https://goo.gl/maps/GsNfmBZCQDXBVWoQ7

4/
Slanic
- kopalnia soli / ZDECYDOWANIE POLECAM
= ok.244 km
https://goo.gl/maps/Gc7VSv1ctZDE9kWYA

5/
Brasov
- kolejna na wzgórze Tampa / POLECAM
- rynek (bastion tkaczy-forteca Țesătorilor / cerkiew Św.Paraksewy / synagoga / bazylika „czarny kościół”)
= ok.63 km
https://goo.gl/maps/UTosRu5U1R8iTfmN8

6/
Fagaras
- katedra prawosławna
- zamek

Droga Transfogaraska (DN7C)
- z Pn na Pd do wodospadu za tunelem „Cascada la margine de drum” (ok.32 km drogi licząc od pierwszego zakrętu)
= ok.300 km
https://goo.gl/maps/8k5nJDB7hAW2fSyy8
https://goo.gl/maps/ihMJjBHj9Xr2H3xx7

7/
Peles
- pałac (z zewnątrz)
Sinaia
- monastyr / POLECAM
Busteni
- monastyr Caraiman
Harman
- kościół warowny/obronny / POLECAM
= ok.140 km
https://goo.gl/maps/7NehDMjsxM2d794G7

8/ (*tranzyt)
Alba Iulia
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 11.09.2023 08:26

Fajne podsumowanie :spoko:
Sol-Wagon napisał(a):Rasnov
- zamek chłopski / 28 km

Czy zamek w Rasnovie jest otwarty dla zwiedzających (na "goglach" tymczasowo zamknięty)?

Sol-Wagon napisał(a):Turda
- kopalnia soli / POLECAM

Sol-Wagon napisał(a):Slanic
- kopalnia soli / ZDECYDOWANIE POLECAM

Która kopalnia soli Twoim zdaniem jest atrakcyjniejsza? Slanic?
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.09.2023 12:28

Rasnov zamknięty, można podejść pod mury od strony parku dinozaurów i porobić fotki...

fajnie zwiedzić obydwie kopalnie, ale na mnie większe wrażenie zrobiła Slanic...takie też ma opinie w internecie...Turda to praktycznie 1 komora, a pod nią kolejna w postaci jeziorka...Slanic to kilka ogromnych komór...ogromne przestrzenie...kupujesz bilet i bus zawozi ludzi w tej cenie tunelem do wnętrza kopalni, a tam już sobie spacerujesz...
(do kopalni polecam zabrać polar-długi rękaw, długie spodnie i nie zaszkodzi czapka jeżeli ktoś ma problemy z zatokami)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 26.09.2023 20:15

Sol-Wagon napisał(a):
Adek99 napisał(a):
piekara114 napisał(a):krótki dzień....i ewentualne poranne mgły, co może mieć dodatkowy wpływ na czas przejazdu.

Też o tym myślałem, chyba jednak odpuszczę sobie ten pomysł.
Myślę również nad wyborem miasta bazowego, na oku mam Sybin i Braszów, póki co moje "cele" to Transfogarska, Transalpina, Sybin, Sighisoara, Viscri, Rupea, Peles, Braszów, pewno coś tam jeszcze po drodze.
Zastanawiam się, które miasto będzie lepszym wyborem?

noclegowaliśmy w Bran, dzisiaj wróciliśmy...a wyglądało to u nas tak:

4/
Slanic
- kopalnia soli / ZDECYDOWANIE POLECAM
= ok.244 km
https://goo.gl/maps/Gc7VSv1ctZDE9kWYA

7/
Peles
- pałac (z zewnątrz)
Sinaia
- monastyr / POLECAM
Busteni
- monastyr Caraiman
https://goo.gl/maps/7NehDMjsxM2d794G7

jeszcze jedna drobna uwaga - jeżeli chodzi o dojazd do powyższych punktów drogą nr 1, to w pierwszym tygodniu września w 2 dni zdarzyło mi się że była potwornie zakorkowana mniej więcej od stacji paliw OMV (za skrzyżowaniem dróg nr 73A i nr 1) aż do skrzyżowania dróg nr 71 i nr 1...czas przejazdu to 1 godzina do 1,5 godziny...na powrocie również korki, ale trochę mniejsze...
jadąc do kopalni Slanic lepiej wybrać w takim wypadku drogę nr 1A...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.09.2023 07:46

Również potwierdzę, że super podsumowanie, które utwierdza mnie w przekonaniu, by cała RO była przedmiotem osobnego wyjazdu. Tylko muszę ustrzelić jakąś dobrą miejscówkę wypadową i dodam parę punktów must see pod siebie. Plus powrót po 40 latach :lol: do Mamai.

Ps. O Slanicy nie wiedziałem lub kiedyś było i gdzieś mi uciekło, a po zdjęciach mz przebija Turdę.
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 01.10.2023 10:40

Sol-Wagon napisał(a):jeszcze jedna drobna uwaga - jeżeli chodzi o dojazd do powyższych punktów drogą nr 1, to w pierwszym tygodniu września w 2 dni zdarzyło mi się że była potwornie zakorkowana mniej więcej od stacji paliw OMV (za skrzyżowaniem dróg nr 73A i nr 1) aż do skrzyżowania dróg nr 71 i nr 1...czas przejazdu to 1 godzina do 1,5 godziny...na powrocie również korki, ale trochę mniejsze...


Dzięki za wskazówkę, ale ja już po rumuńskiej wycieczce jestem. Trafiłem na ten korek wracając z Sinai - pokonanie ok. 40 kilometrów zajęło ok. 1,5 godziny...
Ogólnie Rumunia bardzo się nam spodobała, byliśmy zdecydowanie za krótko (3 noclegi w Sybinie i 3 w Braszowie), także temat do powtórki na kiedyś...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiet

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 01.10.2023 20:18

też tam uważam, teraz można "zaatakować" północną i wschodnią część...z wypadem do Mołdawii...
Poprzednia strona

Powrót do Rumunia - România



cron
pytanie o jakość dróg_płatności za parkingi_zakup winiety - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone