Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.11.2011 20:16

kulka53 napisał(a):... uważam, że starówka Gdańska jest najpiękniejsza :idea: :D

To ja polecam, bo tak, jak od dawna tam zaglądam, tak z roku na rok piękniejsza.

Skoro dawno byłeś, to możliwe, że nie poznasz :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.12.2011 00:48

dangol napisał(a):Witaże u Jezuitów też mi się podobały :)

Ładne są. Przyznaję, że w moich oczach zawsze wartość rośnie wraz z wiekiem obiektu, na który patrzę. Te pochodzą z XX wieku (chociaż z samego początku), więc stosując mój przysłowiowy dystans historyczny, powinienem zajrzeć do nich ponownie za kolejne 200 lat. ;)

kulka53 napisał(a):W tym przypadku koszt i tak był groszowy więc nie było się szczególnie nad czym zastanawiać.

W groszach licząc, to jednak już setki lecą. ;)

kulka53 napisał(a):Ale szacowanie cena-wartość zabytku czy atrakcji nie jest nam obce i to wcale nie z pobudek oszczędnościowych :roll:

Hmm... a jakież inne pobudki mają wpływ na relację cena-wartość?

kulka53 napisał(a):Czekam na nie z niecierpliwością :D .
Bo jakby się tak zdarzyło, że nie będziemy mieli okazji ponownie zajechać do Rumunii, to pooglądamy sobie tu :D

Nie strasz! Co to znaczy - nie będziecie mieli okazji??.. Nawet nie rozważaj takiej opcji. 8)

kaszubskiexpress napisał(a):NO BA !!!!

Miło, że zawitałeś! :P

weldon napisał(a):To ja polecam, bo tak, jak od dawna tam zaglądam, tak z roku na rok piękniejsza.

Tiaaa... jak mnie nachodzi potrzeba obcowania z piękna starówką, to mam Kraków o rzut beretem. Do Gdańska - to już trzy dni wołami... ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.12.2011 08:55

Franz napisał(a):
kulka53 napisał(a):Ale szacowanie cena-wartość zabytku czy atrakcji nie jest nam obce i to wcale nie z pobudek oszczędnościowych :roll:

Hmm... a jakież inne pobudki mają wpływ na relację cena-wartość?

Hmm, to jakby nie na forumowe rozważania, ale w skrócie mogę napisać, że jeżeli coś bardzo chcemy zobaczyć, szczególnie nam na czymś zależy to cena jakby nie gra roli, nawet jeżeli nie jest adekwatna do wartości. Natomiast w innych przypadkach... ogólnie rzecz ujmując nie lubię uczucia bycia finansowo naciąganym czy wykorzystywanym :roll:

Franz napisał(a):
kulka53 napisał(a):Czekam na nie z niecierpliwością :D .
Bo jakby się tak zdarzyło, że nie będziemy mieli okazji ponownie zajechać do Rumunii, to pooglądamy sobie tu :D

Nie strasz! Co to znaczy - nie będziecie mieli okazji??.. Nawet nie rozważaj takiej opcji. 8)

Miałem na myśli to, że w zbyt wielu miejscach w których chcielibyśmy być, jeszcze nas nie było i że nie planujemy na razie powrotu do Rumunii....
Ale... wszystko może się jeszcze zdarzyć :)

kaszubskiexpress napisał(a):NO BA !!!!

weldon napisał(a):To ja polecam, bo tak, jak od dawna tam zaglądam, tak z roku na rok piękniejsza.

:cool:
Ostatni raz na dłużej byliśmy o ile dobrze kojarzę 8 lat temu... nie wątpię, że sporo mogło się zmienić.
Wędrówka na wieżę i widok z bazyliki Mariackiej - prawie jak Sibiu :wink:
A nowy stadion...teoretycznie bursztyn... ale dla mnie perełka :D
Franz napisał(a):jak mnie nachodzi potrzeba obcowania z piękna starówką, to mam Kraków o rzut beretem.

Gdańsk a Kraków to trochę inna bajka....
Podobno piękny Wrocław mam na co dzień :wink: .

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.12.2011 11:15

kulka53 napisał(a):jeżeli coś bardzo chcemy zobaczyć, szczególnie nam na czymś zależy to cena jakby nie gra roli, nawet jeżeli nie jest adekwatna do wartości. Natomiast w innych przypadkach... ogólnie rzecz ujmując nie lubię uczucia bycia finansowo naciąganym czy wykorzystywanym :roll:

A więc jednak relacja cena-wartość. Bo wartość jest pojęciem wybitnie subiektywnym.
To dokładnie tak, jak i w moim przypadku.

kulka53 napisał(a):Podobno piękny Wrocław mam na co dzień :wink: .

Tu jesteś lepszy. Ja nie znam Wrocławia. Byłem tylko jeden raz w czasach studenckich. Musiałem się dostać do akademika, gdzie mieszkały same dziewczyny oraz ekipa z NRD. Cóż - spróbowałem udawać Niemca. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.12.2011 11:24

kulka53 napisał(a):Gdańsk a Kraków to trochę inna bajka....
Podobno piękny Wrocław mam na co dzień :wink: .

Wygląda na to, że najważniejsze, jak widać, kryterium to ... odległość :lol:

Moją miarą atrakcyjności, jednak, jest chęć powrotu.:D

Nie wiem, ale pewnie przez pewne zbieżności architektoniczne z moją Starówka, ciągnie mnie bardziej na północ: Brodnica, Grudziądz, Płock oczywiście, no i Toruń, do którego się wybieram i wybieram, a nie mogę jakoś dotrzeć, no i, oczywiście, Gdańsk - ciągle tam wracam i ... nie nudzi mnie to :D
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 01.12.2011 14:40

kulka53 napisał(a):Podobno piękny Wrocław mam na co dzień :wink: .

Pozdrawiam


Dlaczego podobno?

Wrocław to jeden z moich faworytów, obok Krakowa i Gdańska.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.12.2011 17:01

Aglaia napisał(a):Wrocław to jeden z moich faworytów, obok Krakowa i Gdańska.

Tyle, że wrocławska starówka - podobnie jak warszawska - postawiona po 1945r praktycznie na nowo.

Pozdrawiam,
Wojtek
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 01.12.2011 17:36

Franz napisał(a):
Aglaia napisał(a):Wrocław to jeden z moich faworytów, obok Krakowa i Gdańska.

Tyle, że wrocławska starówka - podobnie jak warszawska - postawiona po 1945r praktycznie na nowo.

Pozdrawiam,
Wojtek


Gdańska z tego co się orientuję to też.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.12.2011 17:43

Franz napisał(a): - podobnie jak warszawska - postawiona po 1945r praktycznie na nowo.

Hmmmm ... To troszkę nie tak, przynajmniej z moją :)

W uzasadnieniu UNESCO, kiedy wpisywali Starówkę na Listę Światowego Dziedzictwa, napisali:
"Jest to wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego."

Odtworzenie po zniszczeniu przez hitlerowców prowadzone było nie tylko z wykorzystaniem odzyskanych elementów i na podstawie materiałów, pozwalających na zachowanie wierności, ale jeszcze pozwoliło na odsłonięcie wielu, dotychczas zabudowanych, zasłoniętych, oryginalnych elementów.

Tak więc to nie jest tak, jak w Elblągu, czy w Kołobrzegu, gdzie stawia się nowe domy.

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.12.2011 20:02

Aglaia napisał(a):Gdańska z tego co się orientuję to też.

Zostaje więc Kraków. 8)

weldon napisał(a):
Franz napisał(a): - podobnie jak warszawska - postawiona po 1945r praktycznie na nowo.

Hmmmm ... To troszkę nie tak, przynajmniej z moją :)

W uzasadnieniu UNESCO, kiedy wpisywali Starówkę na Listę Światowego Dziedzictwa, napisali:
"Jest to wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego."

Dla mnie jest to jednoznaczne. Całkowita rekonstrukcja = postawienie na nowo.
Niezależnie od użytego materiału.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.12.2011 14:15

Franz napisał(a):Tu jesteś lepszy. Ja nie znam Wrocławia.

No tak... w najbliższych okolicach góry są jakby mało imponujące :wink:

weldon napisał(a):Grudziądz

Byłem.
Jak dla mnie nic ciekawego oprócz tego, że to najmniejsze chyba polskie miasto w którym wciąż kursują tramwaje....

Dawniej, kiedy jeszcze nie jeździliśmy zbyt daleko za granicę ale nad polskie morze, zawsze coś sobie po drodze zwiedziliśmy. A to Poznań czy Gniezno, a to Toruń, Grudziądz czy Malbork, także Bydgoszcz i Chojnice. A raz pojechaliśmy do Świbna i przedzierając się przez krzaki doszliśmy sobie do samego ujścia Wisły, tam gdzie jej wody łączą się z morzem :D

Aglaia napisał(a):Dlaczego podobno?

Bo sam, jako mieszkaniec, tego wrocławskiego piękna jakoś nie dostrzegam...może gdzieniegdzie... jedynie powtarzam to, co jest usłyszaną opinią wielu osób z różnych stron kraju.

A co do rekonstrukcji... mam podobne zdanie jak weldon... jednak czym innym jest postawienie budynku zupełnie na nowo, nawet na nowych fundamentach, a czym innym jest odbudowa przy zachowaniu istniejących, choćby tylko szczytowych ścian. Tak mi się wydaje... laikowi :roll: .

Pzdr
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.12.2011 14:31

Franz napisał(a):Dla mnie jest to jednoznaczne. Całkowita rekonstrukcja = postawienie na nowo.
Niezależnie od użytego materiału.

Niech ci będzie.
W każdym razie, są miejsca, które są oryginalne i jest ich, podobno,
tyle, że, tak jak w zabytkowych samochodach, pozwalają poczucie się jak w zabytku :D

Zawsze mogło być gorzej.
Ewentualnie stolice w Łodzi byśmy mieli, albo bloki na starówce
i, zamiast zamku, jakiegoś hiltona, albo innego doma partii ;)


kulka53 napisał(a):
weldon napisał(a):Grudziądz

Byłem.
Jak dla mnie nic ciekawego oprócz tego, że to najmniejsze chyba polskie miasto w którym wciąż kursują tramwaje....

Chyba się zmieniło, bo, w tym roku, grudziądzkie spichlerze znalazły się na ... drugim miejscu Siedmiu Cudów Polski NG :D

Pierwsze miejsce, miał Pałac w Kozłówce, w którym, jeszcze, nie miałem przyjemności być, za to dziecko było i, jak twierdziła, zasłużenie te pierwsze miejsce dostał.
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 02.12.2011 14:40

weldon napisał(a): Chyba się zmieniło, bo, w tym roku, grudziądzkie spichlerze znalazły się na ... drugim miejscu Siedmiu Cudów Polski NG :D

Pierwsze miejsce, miał Pałac w Kozłówce, w którym, jeszcze, nie miałem przyjemności być, za to dziecko było i, jak twierdziła, zasłużenie te pierwsze miejsce dostał.


Ło matko, kopara mi opadła jak to przeczytałam :wink: . Szczególnie o tej zmasowanej akcji promocyjnej. Byłam w Kozłówce chyba 2 lata temu, wracając z Zamościa, słyszeliśmy, że fajnie i ładnie i chcieliśmy zobaczyć, podjeżdżamy a tu się okazuje, że Pałac od listopada do chyba marca nie czynny (nie żeby jakieś prace remontowe czy coś tylko tak z zasady, w sen zimowy zapadają). Niesmak pozostał i jakoś już nam tam nie po drodze :roll: .

A jeśli chodzi o oryginalne (w sensie nie odbudowane po wojnie) starówki to mamy chyba jeszcze Toruń, tylko tę z kolei mocno przebudowano w XIX w.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.12.2011 14:51

kulka53 napisał(a):A co do rekonstrukcji... mam podobne zdanie jak weldon...

Ja to widzę tak:
Jeśli mi się słup wali, ale go powstrzymam, to jest to konserwacja.
Jeśli się zwali, a ja go postawię, to postawiłem go na nowo.
Jesli się zwali, a ja przyniosę inny i tam postawię, to stawiam nową budowlę.

Ale to jest kwestia interpretacji sformułowań. Najważniejsze, że się rozumiemy.

weldon napisał(a):Niech ci będzie.

W każdym razie, są miejsca, które są oryginalne i jest ich, podobno,
tyle, że, tak jak w zabytkowych samochodach, pozwalają poczucie się jak w zabytku :D

Ja nie mam nic przeciw rekonstrukcji. Chętnie oglądam coś ładnego. A że to nie zawsze ma w sobie tę dodatkową wartość, jaką jest dla mnie fakt, że stoi tak od wieków - to zupełnie inna sprawa.
Wolę rekonstrukcję niż coś absolutnie innego, stojącego w takim miejscu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.12.2011 17:29

Jest mi bliżej do Wojtka w tym temacie.
(jakby ktoś pytał :wink: ).

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 53
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone