Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 01:50

dangol napisał(a):"Żagle" na skrzydłach wiatraka w podobnym stylu, jak te, jakie widzieliśmy na Krecie :) .

Ten wiatrak jest przeniesiony z Curcani w rejonie Tulczy.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 18:24

Spichrze i szałasy zebrano tu z różnych stron Rumunii, są między innymi reprezentanci wsi Cerbia z okręgu Hunedoary, Preluca Noua z Maramureszu, Rastoltu Mare z okręgu Salaj i wielu innych. Na werandach niektórych z nich stoją ręczne żarna. Małe budyneczki kryte są gontem, bądź słomą. Nieco dalej pojawiają się już większe zabudowania - najpierw mijamy po prawej gospodarstwo z Desesti z Maramureszu z charakterystyczną bramą wjazdową w ogrodzeniu. Pamiętam jednak, że widzieliśmy również ładniejsze, bardziej bogato rzeźbione bramy podczas naszej wizyty w tamtym rejonie Rumunii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 18:24

Ale oto dochodzimy już do potężnego kompleksu zabudowań, gdzie obok budynków mieszkalnych znajdują się także pomieszczenia gospodarcze, szopa na pochyło ustawionych słupach, wozy o drewnianych kołach. To gospodarstwo rolne z Mierta-Dragu z okręgu Salaj. Wszystkie zabudowania bielone wapnem, kryte stromymi dachami słomianymi, a cały kompleks ogrodzony ostrokołem owiniętym wikliną i nakrytym słomą - sprawia to naprawdę ogromne wrażenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2011 18:38

Bardzo fajne miejsce... zamiast jeździć po całej Rumunii, można wybrać się tylko do Sibiu i (prawie) wszystko zobaczyć... może tylko w trochę dłuższym czasie niż godzina :wink:

Świetne są te słomiane strzechy :D

Nie miałem pojęcia o istnieniu takiego miejsca, chyba nie było o tym wzmianki w przewodniku, albo przeoczyłem. Bo chyba powstało to już dość dawno?

Ciekawe czemu niektóre szopy są na palach? :roll: . Kojarzy mi się to jedynie z zabezpieczeniem przed podtopieniami, ale może był inny cel?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.12.2011 18:46

kulka53 napisał(a):... zamiast jeździć po całej Rumunii, można wybrać się tylko do Sibiu i (prawie) wszystko zobaczyć...

Grzeszysz ;)

kulka53 napisał(a):Świetne są te słomiane strzechy :D

A tu mamy i własne zasługi, bo i nasza trzcina i specjaliści znani sa na całym swiecie.

Kto wie, kto tu strzechy kładł, kto wie :D

kulka53 napisał(a):Ciekawe czemu niektóre szopy są na palach? :roll: . Kojarzy mi się to jedynie z zabezpieczeniem przed podtopieniami, ale może był inny cel?

Kiedyś mi się obiło o uszy, że, zwłaszcza spichlerze w ten sposób zabezpieczano przed szczurami czy innymi gryzoniami.

Pozdrawiam :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 19:32

kulka53 napisał(a):Bardzo fajne miejsce... zamiast jeździć po całej Rumunii, można wybrać się tylko do Sibiu i (prawie) wszystko zobaczyć... może tylko w trochę dłuższym czasie niż godzina :wink:

Niech tam jeszcze kilka najbardziej charakterystycznych gór postawią i będzie komplet. ;)

kulka53 napisał(a):Nie miałem pojęcia o istnieniu takiego miejsca, chyba nie było o tym wzmianki w przewodniku, albo przeoczyłem. Bo chyba powstało to już dość dawno?

Prawie 50 lat temu.

weldon napisał(a):
kulka53 napisał(a):Ciekawe czemu niektóre szopy są na palach? :roll: . Kojarzy mi się to jedynie z zabezpieczeniem przed podtopieniami, ale może był inny cel?

Kiedyś mi się obiło o uszy, że, zwłaszcza spichlerze w ten sposób zabezpieczano przed szczurami czy innymi gryzoniami.

Dokładnie tak.
Z wieloma tego typu spichrzami spotkałem się też w Norwegii a także na północy Hiszpanii - tyle, że tam z murowanymi. Gryzonie po słupach się wespną, ale mają problem z przewieszkami. ;) Czyli tam, gdzie nad słupkiem zaczyna się okap.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2011 19:33

weldon napisał(a):
kulka53 napisał(a):... zamiast jeździć po całej Rumunii, można wybrać się tylko do Sibiu i (prawie) wszystko zobaczyć...

Grzeszysz ;)

E tam, tylko przez chwilę przyszło mi na myśl że expresowe zwiedzanie w stylu japońskim ma swoje zalety :wink: .
Na szczęście szybko porzucam te niecne myśli o pójściu na łatwiznę :lol: bo jakby człowiek sobie tyłka na rumuńskich dziurach nie wytrząsł, to jakby wcale tam nie był :wink:

Franz napisał(a):Prawie 50 lat temu

8O
To nie doczytałem...
Ale też ten pierwszy rumuński raz kiedyśmy się głównie na Transylwanię nastawiali był mocno rekonesansowy :roll:
Franz napisał(a):Gryzonie po słupach się wespną, ale mają problem z przewieszkami.

No fakt. U nas na to nie wpadli chyba :roll:

Tym rumuńskim to jakieś mini linki i uprzążki by się im przydały :wink:

Pzdr
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.12.2011 19:54

kulka53 napisał(a):No fakt. U nas na to nie wpadli chyba :roll:

Przykład Popiela wskazuje, że ... chyba nie :?

Ale później chyba sobie z tym dawali jakoś radę, bo nie słyszałem żeby jeszcze kogo zżarły ...

Ewentualnie na eksport poszły, bo pojawiły się potem w Hameln, nad Wezerą, gdzie się Szczurołap nimi zajął.

Ale to przykra historia była, która, nomen omen w świętych Piotra i Pawła (a także Jana) swój nieszczęśliwy finał miała, więc nie ma co tu jej wspominać ;)

Pozdrawiam :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.12.2011 20:15

Fajny skansen ... mój pierwszy, który w życiu widziałem, to ze szkolną wycieczką w Łowiczu.
A teraz to taki nawet mam niedaleko ... bo w Osieku. 8)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 22:23

weldon napisał(a):Ale to przykra historia była

I bardzo pouczająca. Pamiętam ją z dzieciństwa.

mariusz-w napisał(a):Fajny skansen ... mój pierwszy, który w życiu widziałem, to ze szkolną wycieczką w Łowiczu.

Jak już wcześniej wspomniałem, skansen ma dla mnie posmak sztuczności. Ale to i tak jedno z takich muzeów, które chętniej od innych odwiedzam.

A bywają też i wsie, które same z siebie wyglądają na skanseny. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18285
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.12.2011 22:37

Franz napisał(a):
A bywają też i wsie, które same z siebie wyglądają na skanseny. :)


Coraz ich mniej , jednak warto ich poszukac podczas odwiedzin w Rumunii czy innych krajach - pozbawione sztuczności , zamieszkałe przez ludzi żyjących zgodnie z naturą . . . skłaniają do refleksji :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.12.2011 01:02

piotrf napisał(a):Coraz ich mniej , jednak warto ich poszukac podczas odwiedzin w Rumunii czy innych krajach - pozbawione sztuczności , zamieszkałe przez ludzi żyjących zgodnie z naturą . . . skłaniają do refleksji :wink:

W tej chwili najbardziej mi tkwi w pamięci słowacki Vlkolinec, o który zahaczyłem w zeszłym miesiącu. Piękna wioska...

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.12.2011 07:25

Swego czasu odwiedzałem piękne, podlaskie wsie, w większości opuszczone przez młodych.

Nieliczni, którzy zostali, utrzymywali kontakt ze światem za pośrednictwem listonosza, obwoźnego sklepiku, czy takich jak my pasjonatów, szlajających się bocznymi drogami.

Młodzież ucieka ze skansenów.

Dużo złego zrobili też "miejscy", którzy, licząc na zysk, wykupowali domki, zagrody, siedliska, a potem zostawiali to na pastwę losu, kiedy okazywało się, że nie uda im się tego sprzedać z zyskiem.

Chyba Paweł z Małgosią, a może Danusia, pokazywali wsie pełne młodzieży w Rumunii.
Bez tego to będą najpierw skanseny, a potem ... A potem nie będzie nic :)

Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.12.2011 08:59

Franz napisał(a):Obrazek


Domek (prawie) na kurzej łapce.

:)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12732
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.12.2011 09:08

weldon napisał(a): Chyba Paweł z Małgosią, a może Danusia, pokazywali wsie pełne młodzieży w Rumunii.


Raczej Kulki, niż ja. My sporą lość młodych na wsiach widzieliśmy chyba tylko w wioskach cygańskich.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 55
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone