Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumunia & Bułgaria czyli nasze wakacje AD 2016

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 05.02.2017 23:44

2016.08.15 Zamek chłopski Calnic

Opuszczamy Hunedoarę i wyruszamy w kierunku Sybina. Ale nim jednak dotrzemy do naszej kwatery w po drodze wstąpimy do wsi Calnic zobaczyć będący na liście UNESCO zamek chłopski z XIII wieku.
5.PNG


Zamek obecnie jest w prywatnych rękach. Na miejscu o dziwo nie ma nikogo, stoi tylko samochód na holenderskich numerach. Zamek zamknięty ale jest informacja, że trzeba podejśc po właścicieli by otworzyli. Udajemu sie w kierunku domu, jak się domyślamy właścicieli zamku.
Po drodze trafiamy na małżeństwo Holendrów, właścicieli widzianego wcześniej samochodu. Dowiadujemy się od nich, że właściciele zamku zaraz przyjdą go otworzyć. Holendrzy okazują się niezwykle rozmowni więc ja z moim angielskim nieźle się muszę nagimnastykować :D . Jak się okazuje są emerytami i podróżują sobie po Europie. Rumunią są zafascynowani od pierwszego wyjazdu i wracają po 2 – 3 razy w roku. Zamek w Calnicu odwiedzili dzień wcześniej. W zamku w kaplicy powieszone są na ścianach ikony, które można kupić. Nasza Niderlandzka para po namyśle wróciła kupić jedną z nich. W między czasie pojawia się rodzina z Polski z dwójką dzieci. W końcu pojawiaja się właściciele. Kasują za wejście mówią co i gdzie można zobaczyć i idą z Holendrami do kaplicy po ikonę.
W zamku można też nocować. Nie była to jakaś mocno wygórowana suma. Bodajże 50 EUR ale pewien nie jestem. Są przygotowane dwa pomieszczenia i kuchnia.

IMG_9341 (Kopiowanie).JPG

Kaplica z ikonami na sprzedaż.
IMG_9344 (Kopiowanie).JPG

IMG_9352 (Kopiowanie).JPG

IMG_9355 (Kopiowanie).JPG

IMG_9371 (Kopiowanie).JPG

Pod wieżą była piwniczka :lol:
IMG_9348 (Kopiowanie).JPG

A w wieży mała ekspozycja
IMG_9356 (Kopiowanie).JPG

IMG_9364 (Kopiowanie).JPG


Zamek Calnic był ostatnim punktem programu tego dnia. Udajemy się do naszego hostelu w Sybinie - Pension GreenHouse.
To miejsce mogę śmiało polecić. Zamkniętę podwórze z parkingiem. Pokój mały ale zadbany. Jest też wspólna kuchnia, z pełnym wyposażeniem. By do niej dojść trzeba jednak wyjść na zewnątrz. Właściciela z reguły nie ma więć trzeba po niego zadzwonić i czekać.
6.PNG


Gospodarz poleca nam restaurację Capa, którą też mogę polecić. Ceny na podobnym poziomie co u nas. Jedzenie dobre i ładnie podane. Menu tylko w języku rumuńskim. Na szczęscie jeden z kelnerów mówi po angielsku i prosimy by nam coś polecił. Niestety zdjęć nie mamy.

CDN
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 05.02.2017 23:49

niszczejące relikty komunizmu też mają swój urok...tylko nie zawsze go dostrzegamy...
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 06.02.2017 00:23

To ja też dołączę do śledzących wątek. Gdyby nie ta relacja i inne dalej miał bym zakodowane że Rumunia jest be.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 06.02.2017 21:27

Super 8) . Odżywają moje wspomnienia.

Dawigs napisał(a):Pod wieżą była piwniczka :lol:

udało się co nieco uszczknąć ? :oczko_usmiech:

pozdrawiam,
Michał
magos
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 16.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) magos » 06.02.2017 22:04

Witam, i ja śledzę z zainteresowaniem:)
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 06.02.2017 22:52

słoma79 napisał(a):niszczejące relikty komunizmu też mają swój urok...tylko nie zawsze go dostrzegamy...

Pewnie tak. My jednak nie mieliśmy zbyt dużo czasu na zwiedzanie I skupiliśmy na nieco starszych miejscach :oczko_usmiech:

śmigacz napisał(a):To ja też dołączę do śledzących wątek. Gdyby nie ta relacja i inne dalej miał bym zakodowane że Rumunia jest be.

magos napisał(a):Witam, i ja śledzę z zainteresowaniem:)

Witam serdecznie. Niebawem kolejna część relacji :mrgreen:

Mikeee napisał(a):Super 8) . Odżywają moje wspomnienia.
Dawigs napisał(a):Pod wieżą była piwniczka :lol:

udało się co nieco uszczknąć ? :oczko_usmiech:
pozdrawiam,
Michał

Niestety nie :cry:
Można było kupić lokalne wina w sklepiku na terenie zamku.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 09.02.2017 01:06

2016.08.16 Trasa Transfogarska

Nastał kolejny dzień. Pod wpływem jednego z odcinków Top Gear chciałem przejechać się trasą Transfogarską a tu wcześnie rano mgła. Potem pogoda nieco się poprawia choć do ideału daleko. Decydujemy się zrealizować mój plan.
7.PNG


Z trasy widzimy, że góry Fogarskie są jednak w chmurach :evil: .
IMG_9378 (Kopiowanie).JPG


W czasie naszego wjazdu przeciera się. Pojawiają się pierwsze widoki i to jakie :lol:
IMG_9383 (Kopiowanie).JPG


Przed nami kulminacja serpentyn przed wjazdem przed tunel.
IMG_9387 (Kopiowanie).JPG

IMG_9393 (Kopiowanie).JPG


Niestety tuż przed dotarciem do celu nadciągają gęste chmury.
IMG_9399 (Kopiowanie).JPG


Jedziemy za poprzedzającym samochodem i tak trafiamy na parking i tam jakimś cudem w tej mgle znajdujemy miejsce do parkowania.
IMG_9403 (Kopiowanie).JPG


Idziemy pooglądać co ciekawego w budach przy tunelu a potem na herbatkę do schroniska. Czekamy na poprawę pogody. W końcu zostajemy nagrodzeni, przeciera się i … co to Morskie Oko? :lol:
IMG_9418 (Kopiowanie).JPG


Trasa Transfogarska 8O
IMG_9427 (Kopiowanie).JPG

IMG_9428 (Kopiowanie).JPG


Nadjeżdża wagonik kolejki linowej.
IMG_9447 (Kopiowanie).JPG


Pierwotnie chciałem przejść kawałek szlaku. Niestety tego dnia nie było nam to dane. Pod koniec sesji zdjęciowej zaczęło
padać.
IMG_9459 (Kopiowanie).JPG

Gdy warcaliśmy do samochodu zaczęło lać i znów nadciągnęły gęste chmury. Tempertatura mocna spadła i gdy czekaliśmy w samochodzie padał nawet grad. Gdy tylko się trochę uspokoiło chcieliśmy ruszyć w drogę powrotną ale podobny pomysł mieli też inni więc wyjazd z parkingu nieco się ślimaczył.

CDN
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.02.2017 00:16

2016.08.16 Sybin cz. 1

Ponieważ nie pochodziliśmy sobie po górach a czasu z powodu pogody aż tak dużo nie straciliśmy postanawiam pojechać do skanenu w Sybinie a potem w planie wieczorne zwiedzanie Sybinu. Jednak coś pokręciłem przy wyborze punktu docelowego w nawigacji i zmiast skansen wybrałem jak się póżniej okazało parking w centrum Sybinu :? . Parking ten był jednak pełen i trzeba było czekać aż ktoś wyjedzie. Wcześniej na bezpłatnych parkingach kręciło się wielu kierowców polując na wolne miejsca. Zawracamy więc jak inni przed szlabanem. Jadę powoli i ustawiam w nawi jako punkt docelowy skansen a tu ktoś zwalnia miejsce na bezpłatnym parkingu dosłownie jakieś 200 metrów od mostu kłamców :lol: . Takiej okazji nie mogliśmy zmarnować. Niestety oznacza to, że skansenu już nie zobaczymy :( .
8.PNG


Zapraszam na spacer po Sybinie - saskim mieście z dobrze zachowaną starówką z dachami, które są oczami miasta :D

Dojście do mostu kłamców z naszego parkingu:
9.PNG


Opodal naszego samochodu parkuje taki fajny pojazd.
IMG_9462 (Kopiowanie).JPG


Nim dotrzemy do Mostu Kłamców zatrzymujemy się w na posiłek w Pizzeri Pomodore. Mały lokal. Chyba ze trzy czy cztery stoliki. Obok za kontuarem kucharka wyrabia pizzę. Jest nawet kelnerka. Fajnie :D . Pizze okazują się bardzo dobre, więc lokal możemy polecić. W czasie naszego pobytu miejscowi wpadali po odbiór pizzy na wynos.
IMG_9534 (Kopiowanie).JPG


Brzuchy pełne ruszamy dalej. W końcu docieramy do Mostu Kłamców.
IMG_9463 (Kopiowanie).JPG

IMG_9472 (Kopiowanie).JPG


Według legeny most zawali się gdy wejdzie na niego kłamca. Chyba to jednak nie działa :wink:
Po przetestowaniu mostu udajemy się na pobliski Piata Mica.
IMG_9477 (Kopiowanie).JPG


Spacerujemy dalej i dochodzimy do kościoła Jezuitów. Niestety był zamknięty
IMG_9480 (Kopiowanie).JPG


Za kościołem Jezuitów wkraczamy na duży rynek zwany Piata Mare.
IMG_9490 (Kopiowanie).JPG


Urząd miasta.
IMG_9484 (Kopiowanie).JPG


Brukenthal muzeum narodowe
IMG_9483 (Kopiowanie).JPG


Na Piata Mare można się w upalne dni schłodzić :D
IMG_9485 (Kopiowanie).JPG


CDN
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 10.02.2017 02:01

Jakoś późno tu trafiłem :?
ale lepiej późno niż wcale :D
Transfogarska rewelacyjna :papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 10.02.2017 21:44

Nie zapowiadało się, ale na szczęście widoczność na transfogarskiej miałeś super 8)

Dawigs napisał(a):Opodal naszego samochodu parkuje taki fajny pojazd.

też mi się podobał :wink:

pozdrawiam,
M
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.02.2017 22:46

lotnikwsk napisał(a):Jakoś późno tu trafiłem :?
ale lepiej późno niż wcale :D
Transfogarska rewelacyjna :papa:

Nie jest tak źle. Jeszcze pare odcinków przed nami :lol:
Transfogarska wymiata. Zdjęcia nie oddają tego co widać na żywo. Parking przy tunelu jest na wysokości nieco ponad 2000 m npm :D
Mikeee napisał(a):Nie zapowiadało się, ale na szczęście widoczność na transfogarskiej miałeś super 8)

Dawigs napisał(a):Opodal naszego samochodu parkuje taki fajny pojazd.

też mi się podobał :wink:

pozdrawiam,
M


Wiedziałem, że w którejś relacji to autko widziałem. Zapomniałem, że w Twojej :wink:
Co do Transfogarskiej to idealnie nie było ale z drugiej strony wstrzeliliśmy się w okienko między chmurami i było cokolwiek widać :)
Za to w Sybinie było słońce :mrgreen:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 10.02.2017 23:17

Dawigs napisał(a):
Mikeee napisał(a):Nie zapowiadało się, ale na szczęście widoczność na transfogarskiej miałeś super 8)

Dawigs napisał(a):...Co do Transfogarskiej to idealnie nie było ale z drugiej strony wstrzeliliśmy się w okienko między chmurami i było cokolwiek widać :)

Moje pierwsze spotkanie z transfogarską było mleczno-mgliste. Po północnej stronie tunelu kompletnie nic nie widzieliśmy. Za to kolejne dwa spotkania były pełne wspaniałych widoków 8)

pozdrawiam,
M
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 11.02.2017 17:13

W 2016 wyjeżdżaliście z Chmielowic, dziś już z Opola ;)

Turdę rok temu odpuściłem z braku czasu. To jednak trzeba na spokojnie. W Alba Iulia byliśmy w tym samym dniu co Wy :)

W Huneodarze jest parking, jak najbardziej, w dodatku płatny - stałem nawet na nim. Niedaleko kramów z cepelią.

W Sybinie też byliśmy wtedy co Wy :D Rano była faktycznie szpetna pogoda, nawet padało. Potem się pięknie przejaśniło, co i u Ciebie na zdjęciach widać.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.02.2017 17:23

2016.08.16 Sybin cz. 2

Z Piata Mare idziemy deptakiem (Strada Nicolae Balcescu) na którym są ogródki letnie reastuaracji, stoiska z różnego rodzaju gadżetami i stanowiska z lodami. Lody kupiliśmy, stanowiska gadżetowe pooglądaliśmy. Potem zagłębiliśmy się w Sybińskie uliczki by dojść do Cerkwi Trójcy Świętej. Jedna z ładniejszych cerkwi, które dotąd wiedziałem.

IMG_9493 (Kopiowanie).JPG

IMG_9498 (Kopiowanie).JPG

IMG_9503 (Kopiowanie).JPG


Kolejnym celem naszej niespiesznej wędrówki jest Katedra Ewangelicka.
IMG_9508 (Kopiowanie).JPG


Przed katedrą stoi pomnik G. D. Teutscha.
IMG_9527 (Kopiowanie).JPG


Na placu przed katedrą pracują rzemieślnicy.
IMG_9510 (Kopiowanie).JPG

IMG_9511 (Kopiowanie).JPG

IMG_9514 (Kopiowanie).JPG


Okazuje się że tego dnia w katedrze jest biletowany koncert. Mamy więc tylko pół godziny na zwiedzanie. Wstęp płatny.
IMG_9519 (Kopiowanie).JPG

IMG_9520 (Kopiowanie).JPG

IMG_9521 (Kopiowanie).JPG

IMG_9522 (Kopiowanie).JPG

IMG_9523 (Kopiowanie).JPG


Ostatni rzut oka na katedrę i udajemy się w kierunku Mostu Kłamców. Fajne wzory z dachówek.
IMG_9528 (Kopiowanie).JPG


Jeszcze rzut oka z Mostu Kłamców.
IMG_9474 (Kopiowanie).JPG


Można by jeszcze pospacerować i parę miejsc zobaczyć. Upał jednak daje się nam we znaki i wracamy do samochodu.

CDN
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.02.2017 17:49

Pudelek napisał(a):W 2016 wyjeżdżaliście z Chmielowic, dziś już z Opola ;)

Zgadza się :lol:
Też jesteście z Opola lub okolic?

Pudelek napisał(a):Turdę rok temu odpuściłem z braku czasu. To jednak trzeba na spokojnie. W Alba Iulia byliśmy w tym samym dniu co Wy :)

Może nawet się mijaliśmy? My przyjechaliśmy przed 9-tą a wyjeżdżaliśmy koło 12:30.

Pudelek napisał(a):W Huneodarze jest parking, jak najbardziej, w dodatku płatny - stałem nawet na nim. Niedaleko kramów z cepelią.

Nam policjanci na krzyżówce machali by jechać prosto a tam po kilkudziecięciu metrach akurat ktoś zwalniał miejsce. Obok dyżurował policjant. Odszedł akurat gdy wróciliśmy do samochodu. Żartowaliśmy, że mieliśmy prywatnego ochroniarza :wink:

Pudelek napisał(a):W Sybinie też byliśmy wtedy co Wy :D Rano była faktycznie szpetna pogoda, nawet padało. Potem się pięknie przejaśniło, co i u Ciebie na zdjęciach widać.

Zgadza się. O świcie była mgła a po drodze nawet popadywało. W dodze powrotnej wypogodziło się i nawet góry były skąpane w slońcu :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Rumunia & Bułgaria czyli nasze wakacje AD 2016 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone