Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prom na Hvar - rozkład a rzeczywistość

Nie każdy musi podróżować swoim samochodem. Autokar, pociąg, samolot ... możliwości jest wiele. W tym dziale także tematyka promów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
andriu.polak
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 69
Dołączył(a): 13.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriu.polak » 26.05.2012 13:13

Chylę czoła. W życiu bym sam tego nie znalazł. Szczególnie dziękuję. Wyczaiłem w zeszłym roku drogę, ale przed skrętem do SG jadąc od Hvaru. To nie ta? Idzie wąwozem wg mapy. Mam jeszcze parę szczegółowych pytań w innych tematach, ale chyba się przeniosę do właściwego tematu odnośnie Hvaru lub po prostu odwiedzę "na warcie". Pozdrowienia
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.05.2012 13:31

andriu.polak napisał(a):Wyczaiłem w zeszłym roku drogę, ale przed skrętem do SG jadąc od Hvaru. To nie ta? Idzie wąwozem wg mapy.

Nie, nie ta. A w którym dokładnie miejscu i w którą stronę?
andriu.polak
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 69
Dołączył(a): 13.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriu.polak » 26.05.2012 14:25

No właśnie, dlatego się nie zapuszczałem nią ostatecznie, bo by mi żona dała za wyprowadzenie w pole ( w gaje nie wiem jak się mówi w Chorwacji). Ok ma być za ok 200 m w stronę Jelsy. Przyjmuję. Poszukam. Jak nie znajdę przyjdę się pytac. Taraz to jak rozmowa ze ślepym (ze mną) o kolorach.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.05.2012 14:27

gaj oliwny = maslinik .. tak na wszelki wypadek :wink:
stondrek
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 06.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) stondrek » 06.06.2012 11:58

krzemian napisał(a):Pozwólcie, że uaktualnię troszeczkę. W 2012 roku na poczatku lipca płynąłem z Drvenika na Hvar. W Drveniku byliśmy ok godziny 7.00 rano, nie załapaliśmy się na pierwszy prom (byliśmy trzecim autem w kolejce przed którym zmknęli burtę:)). Czekaliśmy ponad godzinę na następny ale nie było to zbyt uciążliwe, ciepły letni poranek, mała drzemka na leżaku i szybko czas upłynął :)


Przejrzałem Wasze sugestie i zajrzałem na wcześniej polecane strony Jadrolinij...
Mam jednak problem wynikający z tego, że nie przewidziałem iż tak trudno będzie dostać się na Hvar samochodem. Mam tam zarezerwowany nocleg od 30 czerwca, a z rozkładu na jadrolinija.hr wychodzi mi, że samochodem mogę sie tam dostać najwcześniej 1 lipca.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć w jaki sposób dostać się na Hvar samochodem 30 czerwca?
Potrzebuję wrócić na ląd 7 lipca, ale ten termin szczęśliwie akurat jest "wspierany" przez jadrolinija.hr...

Jakoś nie przyszło mi do głowy, że promy samochodowe na wyspę mogą być aż takim problem... Nauczony doświadczeniami z wyspy Pag... wogóle nie sprawdziłem tego tematu.

Pomożecie? ;)

Pozdrawiam
stondrek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.06.2012 12:58

stondrek napisał(a):Przejrzałem Wasze sugestie i zajrzałem na wcześniej polecane strony Jadrolinij...
Mam jednak problem wynikający z tego, że nie przewidziałem iż tak trudno będzie dostać się na Hvar samochodem. Mam tam zarezerwowany nocleg od 30 czerwca, a z rozkładu na jadrolinija.hr wychodzi mi, że samochodem mogę sie tam dostać najwcześniej 1 lipca.
stondrek

Cóż .. turystom oferujemy wynajem amfibii....

A tak na poważnie: skąd taki wniosek?????Gdzieś to wyczytał?????
Mieszkam na wyspie i przez cały rok opuszczam wyspę i wracam na nią autem kiedy dusza zapragnie.. amfibii nie posiadam ...
To nie Goli otok.. Nikt tu nie więzi i nie odcina od lądu 11 tysięcy mieszkańców wyspy.
Split - St.Grad
Drvenik - Sućuraj
Jedynie częstotliwość rejsów zmienia się w zależnosci od pory roku (w sezonie turystycznym promy pływają częściej).
Dla porównania zimowe rozkłady:
klik, klik
stondrek
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 06.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) stondrek » 06.06.2012 13:43

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):A tak na poważnie: skąd taki wniosek?????Gdzieś to wyczytał?????

To może już nie warto rozpowszechniać fałszywych informacji... Najpierw była lektura przewodnika, w którym była taka informacja (cytowana zresztą na początku tego wątku), potem poszukiwania promu... na stronach Jadrolinij. Tam znalazłem tylko te o wiele bardziej egzotyczne, o których pisałem wcześniej... :)

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Split - St.Grad
Drvenik - Sućuraj
Jedynie częstotliwość rejsów zmienia się w zależnosci od pory roku (w sezonie turystycznym promy pływają częściej).

Bardzo dziękuję za tak błyskawiczną i konkretną pomoc.
Będę jechał z Polski, więc pierwszy prom ze Splitu - idealna sprawa... Drugi tydzień spędzam w okolicach Dubrovnika, więc prom do Drvenik, a potem wybrzeżem za Dubrownik - super sprawa...
Mapa google'owa co prawda sugeruje, że wybrzeżem przez Bośnię się nie da... i nalega na kolejny prom z Drvenik do Dubrownika... ale z tego co powiadają inni... rozumiem, że nie należy jej wierzyć.

11 tys. ludzi... więc pewnie się nie spotkamy... Ale będę o Tobie pamiętał... :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.06.2012 14:04

stondrek napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):A tak na poważnie: skąd taki wniosek?????Gdzieś to wyczytał?????

To może już nie warto rozpowszechniać fałszywych informacji... Najpierw była lektura przewodnika, w którym była taka informacja (cytowana zresztą na początku tego wątku), potem poszukiwania promu... na stronach Jadrolinij. Tam znalazłem tylko te o wiele bardziej egzotyczne, o których pisałem wcześniej... :)

W dalszym ciągu ani w tym wątku ani tym bardziej na stronach przwoźnika nie dostrzegam takich informacji...

Co do drogi do Dubrovnika to kolejny przykład, że trzeba czasem spojrzeć na mapę po prostu, a nie bezkrytycznie ufać temu, co google podpowiada.. a podpowiada prom tylko i wyłącznie dlatego, że "nie myśli" podobnie jak translator.. i prowadzi pytającego trasą w Chorwacji... (tak, by terytorium RH nie opuszczał)... a normalnym jest, że wszyscy jeżdżą tranzytem przez Neum (BiH)..bo tam, wbrew pozorom i temu, co google mówi, droga jest i jechać nią można a nawet trzeba. Póki co innego wyjścia nie ma i dłuuuugo jeszcze nie będzie (połączenia promowego Drvenik - Dubrovnik nie ma).
Pozdrawiam
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 06.06.2012 14:33

Aczkolwiek można Stari Grad - Dubrovnik :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.06.2012 15:12

Rysio napisał(a):Aczkolwiek można Stari Grad - Dubrovnik :wink:

No.. 2 razy w tygodniu jest taka możliwość ... 11 h rejsu...chyba jednak szybciej lądem..
andriu.polak
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 69
Dołączył(a): 13.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriu.polak » 06.06.2012 16:59

[quote="stondrekMapa google'owa co prawda sugeruje, że wybrzeżem przez Bośnię się nie da... i nalega na kolejny prom z Drvenik do Dubrownika... ale z tego co powiadają inni... rozumiem, że nie należy jej wierzyć.
[/quote]
Warto spróbować inne, czasem lepsze, mapy np: http://www.viamichelin.pl/
stondrek
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 06.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) stondrek » 11.06.2012 08:54

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):W dalszym ciągu ani w tym wątku ani tym bardziej na stronach przwoźnika nie dostrzegam takich informacji...


Skoro jednak tak bardzo dopytujesz się o źródło moich wątpliwości:
Na drugiej stronie tego wątku:
"jurekk" pisze:
"Prom Kursują tędy promy relacji Split-Hvar-Vela Luka-Ubli na Lastovie
/w sezonie 1-2 dziennie/. Warto pamiętać, że na Hvarze nie można wyładować samochodu. Na tej samej trasie pływa też katamaran /w sezonie raz dziennie/. (...)"
To samo znalazła moja żona w przewodniku Pascal z informacją dodatkową, że katamaran nie zabiera wogóle samochodów.

Tak, czy inaczej.. jestem wdzięczny za błyskawiczną pomoc i precyzyjne informacje. :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 11.06.2012 12:44

stondrek napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):W dalszym ciągu ani w tym wątku ani tym bardziej na stronach przwoźnika nie dostrzegam takich informacji...

Skoro jednak tak bardzo dopytujesz się o źródło moich wątpliwości:
Na drugiej stronie tego wątku:
"jurekk" pisze:"Prom Kursują tędy promy relacji Split-Hvar-Vela Luka-Ubli na Lastovie /w sezonie 1-2 dziennie/. Warto pamiętać, że na Hvarze nie można wyładować samochodu. Na tej samej trasie pływa też katamaran /w sezonie raz dziennie/. (...)"
To samo znalazła moja żona w przewodniku Pascal z informacją dodatkową, że katamaran nie zabiera wogóle samochodów.
Tak, czy inaczej.. jestem wdzięczny za błyskawiczną pomoc i precyzyjne informacje. :)

Wyciągnąłeś pochopne wnioski... Hvar to nie tylko nazwa wyspy, ale i jednego z miast na niej....
Mowa o konkretnym połączeniu promowym (Split - Ubli na wyspie Lastovo przez miasto Hvar na Hvarze i Velą Lukę na Korčuli). Wyżej wspomniany prom ma "przystanek" w mieście Hvar. W tamtejszym porcie rzeczywiście nie ma rozładunku i załadunku pojazdów. Zatem Jurekk, pisząc o braku możliwości wyładunku auta na Hvarze, musiał mieć ma myśli ten konkretny przypadek; tę linię (Split- miasto Hvar-Vela Luka-Ubli) i ten "przystanek"(na Hvarze w Hvarze - czyli w mieście Hvar na wyspie Hvar).Gdyby zamiast na Hvarze, napisał w Hvarze nie ma rozładunku i załadunku pojazdów, uniknąłby dwuznaczności...
Ot i cała tajemica nieporozumienia...
Załadunek i rozładunek aut przez cały rok odbywa się w dwóch portach na Hvarze: St.Grad (główny port na wyspie) i Sućuraj. Porty w Hvarze i w Jelsie są tylko dla pieszych pasażerów.
Przyimki mają tu kluczowe znaczenie.
A tak w ogóle to wypowiedź użytkownka Jurekk była odpowiedzą na pytanie użytkownika Kapitan_statku, który to pytał o połączenie promowe pomiędzy wyspami Hvar i Korčula, nie ląd - wyspa Hvar, a to dwie różne kwestie.
Pozdrawiam
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008
Hvar - Vis

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 16.06.2012 10:53

Kasiu podpowiedz,
katamaran z HVAR (najlepiej ze Stari Grad) na VIS (cel Komiža)

Są takie co pływają bezpośrednio do Komižy czy najpierw do m. Vis a później jakiś inny transport (wodny/lądowy) do Komižy? Jak to zorganizować aby dzień spędzić w Komižy?

pozdrav
p
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Hvar - Vis

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.06.2012 13:23

pasażer napisał(a):Kasiu podpowiedz,
katamaran z HVAR (najlepiej ze Stari Grad) na VIS (cel Komiža)
Są takie co pływają bezpośrednio do Komižy czy najpierw do m. Vis a później jakiś inny transport (wodny/lądowy) do Komižy? Jak to zorganizować aby dzień spędzić w Komižy?
pozdrav
p

Samodzielej wycieczki jednodniowej zrobić nie sposób; jedyne połączenie liniowe to:
VIS- HVAR - SPLIT katamaran.
Miejscowe agencje turystyczne mają w ofertach wycieczkę zorganizowaną do Błękinej jaskini (Modra špilja) -w.Biševo i podczas tej wycieczki jest czas wolny w Komižy, o ile mnie pamięć nie myli.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Alternatywne środki lokomocji



cron
Prom na Hvar - rozkład a rzeczywistość - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone