Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Powrót na Kretę, 2015 (Chania, Akrotiri, Sfakia )

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12739
Dołączył(a): 29.06.2007
Powrót na Kretę, 2015 (Chania, Akrotiri, Sfakia )

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.09.2015 22:27

U schyłku zimy 2014 pisałam u Kulek:
dangol napisał(a): Szanse na Helladę są, bo w ubiegłym roku pojawiały się w tym terminie tanie propozycje wrześniowych lotów na Kos czy na Kretę, więc może i w tym roku będzie podobnie? Kreta jest bardziej prawdopodobna, w sumie to nawet mam ochotę na ponowną tam wizytę. A Cyklady? Trochę niestety przesuwają się w czasie, ale kiedyś będą na pewno

Ostatecznie wyszła wtedy samochodowa wersja cykladzka , a konkretnie Milos :D . Plan kreteński jednak pozostał :) , tyle że przesunięty na jeden wrześniowy tydzień 2015.

Tak na początku lipca napisałam w relacji Joan65:
dangol napisał(a): (…) powrót na zachodnią Kretę wciąż mamy w planach. Tyle tylko, że nadal nie wiemy, w który wrześniowy (a może październikowy?) tydzień będziemy mogli wziąć urlop, więc nie możemy zarezerwować lotu. Mam nadzieję, że gdy już wszystko będzie jasne, znajdą się jeszcze dwa wolne miejsca na tani lot...

W połowie lipca zaczęła się klarować wizja 10-dniowa :) , zaczęliśmy szukać tanich lotów w pasującym nam terminie. Super ceny pojawiły się wtedy, gdy na kaszubskiej łące mieliśmy zbyt słabe łącze netowe, aby dokonać rezerwacji. Niemniej jednak, planu nie zmieniliśmy :) i na odpowiedni lot w końcu trafiliśmy :D . Wyszło w sumie prawie 150 zł drożej niż to, co moglibyśmy zarezerwować znad jeziora, ale wciąż w ramach dopuszczalnego budżetu „samolotowego”. Tyle, że ostatecznie wyszedł nam wylot :roll: o tydzień później (szczęśliwie udało się zmienić terminarze urlopów) no i… na dwa tygodnie :wink: .
Zapłaciliśmy niecałe 900 zł za 2 osoby w te i nazad - więc jak najbardziej OK w porównaniu z kwotą , jaką trzeba byłoby zapłacić w ostatnich dniach (za jedną osobę wychodziło więcej, niż wydaliśmy za dwie).

Wprawdzie w czasie dwóch tygodni moglibyśmy znów ruszyć autem na jakąś Cykladę, ale… Wcale nie chodzi tylko o to, że pojawiło się zagrożenie przedzierania się w czasie drogi dojazdowej przez tabuny uchodźców! W momencie podejmowania decyzji, nie było jeszcze takiej :mrgreen: eskalacji problemu… Wypad samolotowy przede wszystkim dlatego, że Jedynemu Kierowcy naszej „sypialni” , raz na jakiś czas należy się urlop bez kierownicy (no prawie, bo na jakieś 3-4 dni pojazd chyba wypożyczymy?), więc opcja Krety wygrała. Zwłaszcza, że już po powrocie z wakacji 2010 zdecydowaliśmy, że :idea: wrócić musimy, bo wtedy nie zdążyliśmy popróbować wszystkich dań na gastronomicznych stoiskach chanijskiej hali targowej :wink: . Mając na względzie poprawienie się z tym zakresie, pierwsze noclegi zarezerwowaliśmy właśnie w weneckim porcie w Chanii, żeby było blisko do wyżerki 8) . Zmienił się więc pierwotny zamiar wyprawy w ciemno, bez rezerwacji jakiegokolwiek spania.
dangol napisał(a): Co dalej, to ma się okazać dopiero na miejscu, ma to być wyprawa tak trochę w ciemno , z podręcznym bagażem bez rezerwacji noclegów

Z planu pozostała więc wyłącznie :lol: podróż z bagażem podręcznym, aczkolwiek mamy nadzieję, ze po tych kilku dniach chanijsko - autobusowych, jakaś podróż „w ciemno” nastąpi.

Jeszcze jedna wzmianka z lipcowego gościnnego wpisu u Joasi:
dangol napisał(a): (…) przespać się w samej Chanii, a pozostałe nocki spędzić na południu, gdzieś pomiędzy Frangokastello a Chora Sfakion (a może właśnie w którejś z tych miejscowości?). Mam niedosyt sfakijskiego wybrzeża, bo we wrześniu 2010 tylko raz dotarłam do tej części Krety.

Kasę „zaoszczędzoną” na rezygnacji z wielgachnej „rejestrowanej” walizy , wykorzystamy zapewne na wynajęcie jakiegoś autka na drugą część urlopu, gdy z Chani ruszymy „w nieznane” bez korzystania z KTEL-a. Chociaż to też może się jeszcze zmienić. :wink: ..

Wstępny plan zakłada, że nocując w Chanii, to i owo zwiedzimy dojeżdżając miejscowymi autobusami. Będzie zapewne sentymentalny powrót do Stavros (cóż, lubię wracać do miejsc, w których było fajnie :) ) i na Balos (tym razem „od góry”), zapewne jednodniowy wypad do Rethymnonu… No i jeszcze jakieś inne miejsca, których kilka mam na oku.
Co do drugiej części urlopu, to marzy mi się Sfakia, a zwłaszcza wędrówka wąwozem Aradena 8) , który pięć lat temu podziwialiśmy z mostu. Fajnie byłoby także wrócić chociaż na moment w okolice Paleochory, ale na to chyba już :? nie wystarczy urlopu…

No i może się zdarzyć, że ranki i wieczory w Chani wygrają z południem wyspy, pomimo tego, że chęci ( na chociaż kilka dni tamże) są olbrzymie.
Chciałoby się tyyyyyyle zobaczyć, ale Kreta jest stanowczo za duża (nawet sam południowy zachód), ciężko się zdecydować... Niewykluczone zresztą, że zostaniemy na kolejny tydzień w starym porcie, z autobusowymi wyskokami w najbliższą okolicę. To zapewne objaw postępującego zdziadzienia :wink: , nie mamy już takiej potrzeby (ani chęci), żeby zobaczyć jak najwięcej. Zamiast tego wolimy poznać w miarę dokładnie miejsc jedynie kilka, ale odczuć ich lokalny koloryt, nie zawsze dostrzegalny przy pobieżnym zwiedzaniu. Co prawda, w tym roku szanse na uczestnictwo w święcie tego typu, jak panigiri ku czci św. Jana Żelaznego na Milosie :? mamy raczej marne...

Zamiast typowych turystycznych przewodników, zabieramy ze sobą (o ile da się upchnąć do podręcznych bagaży :wink: ) książkę autorstwa naszej rodaczki od kilkunastu lat mieszkającej w Chanii. Już się cieszę na odkrywanie uroków zachodniej Krety z wykorzystaniem niektórych zawartych w tej książce wskazówek, dzięki którym być może uda mi się chociaż trochę poznać „duszę” wyspy, a nie tylko jej zabytki i wspaniałą przyrodę.

9788375967036.jpg


Czas (do poniedziałku już blisko :) ) , pogoda (prognozy niestety :roll: nie są optymistyczne ) i zdrówko ( z tym ostatnio :? niezupełnie tak, jakbym chciała) wkrótce zadecydują, co z naszych planów wyjdzie…
Na razie mamy pomysł na powitanie Krety :arrow: wieczorem usiąść przy winku na limanach z widokiem na oświetloną latarnię :) .

SPIS TREŚCI:

Chania - str. 3 - 4 , str. 5 - 7, str. 8 - 9, str. 10 - 12 , str. 27 - 32

Spacer z Chanii do Kato Daratso i Agioi Apostoloi - str. str. 4 - 5,

Stavros - str. 7 - 8

Sternes i Marathi - str. 9 - 10

Chora Sfakion - str. 12 -14 oraz str. 19 -22 a także str. 27

Aradena (wędrówka wąwozem) - str. 14 - 16

Marmara str. 16 - 17

Trasa: Marmara - Lykos - Finikas - Loutro str. 17

Loutro str. 18

Z Loutro do Chora Sfakion (drogą wodną) str. 18 - 19

Frangokastello str. 22 - 26

Vatalos str. 23

Spacer: Frangokastello - Patsianos - Kapsodasos - Frangokastello str. 25 -27
Ostatnio edytowano 01.02.2020 14:36 przez dangol, łącznie edytowano 35 razy
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.09.2015 22:31

Jestem i czekam na powrót :lol:
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 22.09.2015 23:21

Witam, będę obserwował :D . Życzę bardzo udanej podróży, zwiedzania i wypoczynku
Pozdrawiam :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.09.2015 23:54

dangol napisał(a):No i może się zdarzyć, że ranki i wieczory w Chani wygrają z południem wyspy

Czyli - mogę już sobie darować resztę skrótowej prezentacji pętli Aradeny.

Pozdrawiam,
Wojtek
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 23.09.2015 11:09

-

Ja też chętnie polecę na Kretę. :D

Pozdrawiam
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 23.09.2015 12:21

..
Ja się również zapisuję i czekam na relację :D
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21042
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 23.09.2015 18:39

No to bawcie się dobrze...oczywiście z chęcią poczytam o Krecie
Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12739
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.09.2015 11:00

Jeszcze tylko kilka godzin i ...... :D
Ostatnio edytowano 31.01.2020 17:36 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.09.2015 11:30

Lećcie i wracajcie szczęśliwie :D
Życzymy wspaniałych wrażeń i pogody :idea:
Fajnie, że to aż 2 tygodnie będą :)

Nasza Kreta wciąż czeka na decyzję... może w przyszłym roku, kto wie?

Pozdrawiamy
M i P
:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12739
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.09.2015 11:49

Małgosiu i Pawle,
a ja Was witam serdecznie i z ciekawością, czy Wasz grecki plan zrealizował się tak, jak chcieliście.
Mam nadzieję, że po moim powrocie Wasza relacja już będzie w toku :)

Znikam :) , bo za moment spotykam się z Gochą i Lilunią :P . Jedyny "mankament" Krety aż na dwa tygodnie, że aż tyle czasu nie będę widziała mojej wnusi.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.09.2015 12:24

I ja zacieram łapki w oczekiwaniu na Twoje foto wspominki :!: :!: :!:

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.09.2015 16:47

dangol napisał(a):Jeszcze tylko kilka godzin i ...... :D

Powodzenia! 8) :papa:
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12739
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 29.09.2015 23:00

Pozdrawiamy z Chanii
Ostatnio edytowano 31.01.2020 17:36 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.09.2015 23:56

dangol napisał(a):Pozdrawiamy z Chani

:hut: :papa:

Pozdrawiam,
Wojtek
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Powrót na Kretę

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 30.09.2015 08:16

Witam,
teraz czas na spacery i wycieczki :D
Pozdrawiam :papa:
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Powrót na Kretę, 2015 (Chania, Akrotiri, Sfakia )
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone