Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Potrzebna pomoc przy zakupie dla fotoamatora:(

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.04.2014 16:13

Mój dzieciak tak zrobił :D

Przesiadła się z lustra Sony na komórkę Samsunga i jej wystarcza :)

Ten Panasonic jest całkiem fajny Przede wszystkim ma dużą matrycę, w dodatku w tym systemie MOS, czyli daje obraz porównywalny z CCD, ale szybkość zapisu jest porównywalna z CMOS, więc możesz nim kręcić filmy - niestety, nie Full HD - to może być wada w przypadku aparatu na wakacje. Ale jednocześnie przy wysokim ISO nie powinien szumieć.
Obiektyw jest bardzo jasny, więc spokojnie poradzi sobie w trudnych warunkach bez doświetlania lampą.

24 mm na krótkim końcu to jest b.szeroko. Dla porównania, to stojąc w przeciętnej uliczce w Cro sfotografujesz większość drzwi na przeciwko i nie będziesz musiał składać ich z kilku ujęć.

W zasadzie to przy aparatach jest tak, jak napisał Bocian - wszystkim da się zrobić dobre zdjęcie, tylko trzeba wiedzieć jak i umieć dobrać parametry odpowiednie do zastanych warunków. Ewentualnie wiedzieć, kiedy fotografowanie przestaje mieć sens.

Większość aparatów głuptaków bazuje na tym, że ludzie robią w opcjach auto, sztucznie podciągając te parametry, które są widoczne na pierwszy rzut oka, co jest dla większości wystarczające.
Fotografując te laptopy, telefony, możesz mieć czasami konieczność zrobienia cropa ze zdjęcia, a wtedy poczujesz różnicę pomiędzy opcją auto, a tym, co uda się osiągnąć samodzielnie dobierając parametry.

Mz, jeśli budżet nie pozwala, lepiej kupić tańszy aparat i zainwestować w jakąś dobrą książkę, niż kupić drogi aparat i ustawić go na Auto.
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 06.04.2014 16:45

weldon napisał(a): Ja często fotografuję detale, do których nie mam dostępu lub czasu żeby podejść bliżej, jak również robię sporo zdjęć makro, dlatego potrzebuję długą ogniskową.

Próbowałem fotografować Fujifilm X10 i nawet bardzo mi się to podobało, ale jednak jak dla mnie okazał się zbyt mało uniwersalnym.



weldonie, czy mógłbyś uściślić swoje zastrzeżenia co do X10?
Pytam bo jesteśmy właśnie na etapie poszukiwania jakiegoś "przyzwoitego" i w miarę uniwersalnego kompaktu, to znaczy takiego który jest potrzebny do celów wakacyjnych takich jak widoczki i architektura ale także fotografowanie ekspozycji muzealnych zazwyczaj bez lampy, często przez szybę i w słabym oświetleniu.
Również patrzyliśmy na X10/20 z racji tego, że mają wizjery. W kręgu zainteresowań jest też P7800, a ostatnio Stylus 1 ( ten ostatni z racji na cenę nowości na razie tylko teoretycznie, a tak w ogóle Olympusy xz-2 i xz-10 też wyglądają ciekawie ale brakuje im wizjera i nie wiem jak ich wyświetlacze radzą sobie w pełnym słońcu południa Europy?)

ps. Autorkę wątku przepraszam, że się wtrącam ale jest okazja podpytać znającego się na rzeczy.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.04.2014 17:10

Za mały zakres ogniskowych.
Przy fotografowaniu z bliska, detale, wizjer trochę przekłamuje.
Z pewnością można się do tego przyzwyczaić, ale za krótko się nim bawiłem.

Córka była zachwycona, tym bardziej, że dobrze sobie dawał radę w trudnych warunkach, no i wielkością jej pasował.

Z pewnością jest do dobra, bo tania, alternatywa dla X100, zwłaszcza dla kogoś, kto lubi fotografie miejską.
Znajomi często właśnie do tego go wykorzystują.

Zobacz zdjęcia Michała - przesiadł się z S5Pro (a teraz dla odmiany poszedł w X-Pro1 :)).

Zainteresuj się też tym.

Prześwietny. Miałem go w ręku na pokazie promującym i później chciałem żonie kupić, ale stwierdziła, że jej starczy komórka :D
arkosol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 24.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkosol » 06.04.2014 18:02

Ten LX7 ma bardzo jasny obiektyw i to nie tylko jako na kompakt. Jasność tego obiektywu może częściowo zniwelować małą matrycę, która przy wyższym iso na pewno będzie "szumieć". Dodam że na odbitkach i zdjęciach wstawianych na forum szum jest mało widoczną wadą.
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 06.04.2014 20:46

Dzięki. Fuji było brane pod uwagę jedynie ze względu na celownik, natomiast marka jako tak ma u nas tyły po tym jak w używanym jeszcze F70exr zaraz po gwarancji zepsuła się wajcha od zooma :(
Patrycja Głowacka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patrycja Głowacka » 06.04.2014 20:51

Panowie przekonaliście mnie do kompaktu.... ale od możliwości wyboru boli mnie głowa:) Porównuje parametry, czytam, w weekend przejadę się do sklepu wezmę każdy aparat do ręki. Panowie co myślicie o SONY DSC-HX400, priorytety: ciemne wnętrza zabytków, zabytki architektury, eksponaty muzealne za szybą, wystawy psów w hali. Będzie dobry???
Baribal_76
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 05.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baribal_76 » 06.04.2014 21:40

My w tym roku tez mieliśmy podobny problem i nasz wybór padł na kompakt-premium czyli Olympus XZ-2
Z podobnych modeli polecam Panasonic LX-7, niestety był poza naszym zasięgiem budżetowym.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.04.2014 07:12

Patrycja Głowacka napisał(a):... co myślicie o SONY DSC-HX400 ...


Nowy aparat, więc jeszcze nie ma o nim za dużo informacji, poza tą, że jest w prostej linii następca HX300, chwalonego jako aparat dla amatorów.
Wymiary sugerują, że nie jest za wielki i za ciężki (ale wagi nie znalazłem).
w HX300 narzekali na kiepski wizjer, chwalili za jakość zdjęć właśnie w ciemnych pomieszczeniach oraz za filmy.

Znajomy pisał notkę o nim w optycznych - może również robił jakieś testy. Wyślę mu maila, czy ma wyrobioną jakąś opinię.

Mz wadą jest elektryczne sterowanie obiektywu, m.in. dlatego, że pożera strasznie energię.
Tak samo nie podoba mi się to, że Sony ładuje wszędzie dedykowane akumulatory, w dodatku kiepskie. 300 zdjęć na jednym ładowaniu to naprawdę mało, więc trzeba od razu kupić drugi akumulator, a przy HX300 wspominali, że on nie ma zewnętrznej ładowarki - bez sensu. Od targania aparatu w którym skończyła się energia gorsze jest tylko targanie aparatu, do którego nie wzięło się karty :D


Patrycja Głowacka napisał(a):P...priorytety: ciemne wnętrza zabytków, zabytki architektury, eksponaty muzealne za szybą, wystawy psów w hali. Będzie dobry???


Do tego będzie dobre wszystko, łącznie z camera obscura, tylko pozostaje kwestia doboru odpowiednich parametrów :D
Na bliki z witryn najlepszy jest polar - ten soniak ma gwint (55 mm) więc można zakładać filtry. Na ciemne pomieszczenia najlepsze są długie czasy naświetlania - jak ustawisz za krótki i będziesz robiła zdjęcia z ręki, to zawsze istnieje możliwość poruszenia.
Musisz wyczuć jakie ISO ustawić, żeby wydłużyć czas, a jednocześnie żeby szumów nie było. W Chorwacji jest ciepło, więc matryca się szybciej grzeje, co tez ma wpływ na zdjęcia.
Patrycja Głowacka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patrycja Głowacka » 07.04.2014 07:30

Dzięki Weldon za porady, w grę wchodzi jeszcze Nikon P600. Wezmę do ręki i porównam oba zobaczymy co mi wyjdzie. A Ty który byś wybrał z tych przez siebie polecanych?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.04.2014 08:07

Na szczęście nie muszę, ale jeżeli już, to wziął bym X-S1 Fujifilm :)

Z tym, że on jest duży i ciężki. Mz trochę za duży i za ciężki, ale to pewnie też kwestia przyzwyczajenia.

Z tym, że ja pozostaję wierny marce, więc zawsze, z dwóch porównywalnych aparatów, wybrałbym Fujifilm :D
Patrycja Głowacka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patrycja Głowacka » 07.04.2014 08:20

Weldon, chciałabym napisać, że to ostatnie pytanie, ale tego obiecać nie mogę:) Dlaczego wybrałbyś FF X-S1 a nie np. Fuji HS50EXR?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.04.2014 08:26

Bo coś takiego jak HS50 już mam :D

O jakieś 5 lat starszy, ale ogólnie podobny.

X-S1 jest następcą kultowego S100 i ma zupełnie inny układ optyczny oraz matrycę, niż seria HS, więc taka zamiana miałaby sens.
Zamiana HS10 na HS50 nie miałaby żadnego :)
Patrycja Głowacka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patrycja Głowacka » 07.04.2014 08:32

Rozumiem, ale z mojego punktu widzenia chyba jednak HS50 byłby lepszy?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.04.2014 08:56

To zależy.

Fujifilm oferuje fajną opcję EXR, wspomagająca robienie zdjęć w sytuacjach kontrastowych.
Jest lekki i nieduży (trochę większy niż HS10), ma manualną zmianę ogniskowej, dobry dostęp do menu - mi to pasuje.

Dla ciebie byłby to z pewnością lepszy aparat, niż X-S1, którego możliwości pewnie byś nie wykorzystała.

Mimo, że ma akumulatorek, to wytrzymuje dłużej i chyba łatwiej o zamienniki, niż do Sony.
W porównaniu z Sony HX300 zdjęcia są porównywalne, a nawet te z FF są lepiej oceniane.

Teraz minusy: nie wiem czemu i nie wiem, jak to wygląda na tle konkurencji, bo tego nie obserwuję, ale tutaj na Cropli FuFu ma opinie awaryjnego sprzętu.
Nie wiem, z czego to wynika - albo jest tak awaryjny, czego nie potwierdzają kontakty z użytkownikami FuFu na innych forach, albo jest go tak dużo, że robi się to zauważalne, albo inni się nie przyznają, albo, po prostu, FF u nas ma pecha :D

Filmy - niektórzy narzekają na kłopoty z łapaniem ostrości przy zmianie ogniskowej oraz na trzaski w cichych scenach. To efekt silniczków łapania ostrości. Mi to nie przeszkadza. W końcu to aparat, a nie kamera. I tak w tym momencie manualna zmiana ogniskowej stanowi większy problem, niż jakiś tam trzask.

I trzecie - Fufu raczej nie robi aparatów populistycznych. I owszem, robią tryby auto, ale największe zalety tych aparatów odczuwają ci, którzy lubią tryby manualne lub półautomatyczne i sami ustawiają parametry zdjęć.

Dlatego często są narzekania, że "aparat robi gorsze zdjęcia niż komórka".
W takim przypadku - jak pisałem - niektórym wystarczy komórka, bo robi całkiem zadowalające ich zdjęcia :D

W każdym razie jeśli chciałabyś się poduczyć fotografowania do poziomu amatorskiego, a nie chcesz inwestować w sprzęt, bo nie wiesz, co ci będzie potrzebne, to taki HS50 jest całkiem przyzwoitym i wymagającym aparatem do tego celu.
Patrycja Głowacka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patrycja Głowacka » 07.04.2014 09:03

No to chyba zbliżamy się do ostatniego pytania- a mniej wymagający z polecanych to będzie Nikon P600? Trochę się boję, że sobie nie poradzę i tak szybko się nie nauczę?:(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Potrzebna pomoc przy zakupie dla fotoamatora:( - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone