Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 04.09.2018 14:50

Pilus napisał(a):Dla wszystkich,ktory chca zostawic ponton w porcie Supetar
Wczoraj w nocy skradziono nasz ponton z oplaconego miejsca wraz z silnikiem Yamaha 10ps,ponton stalo w centralnym punkcie pod kapitanatem z kamerami itd,oczywiscie nie ubezpieczony,ponton kolibri 3.60m w kolorze militarnym,jestesmy pierwszym raz i ostatni nigdy wiecej nie przyjedziemy do tych zlodzieji.

8O
Pilus
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 04.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pilus » 04.09.2018 14:53

Takie oczy jak ta buzka mialem jak wczoraj wszedlem do portu i nie bylo naszego pontonu...
Pilus
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 04.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pilus » 04.09.2018 14:56

Zdjecie gdzie stal
Pilus
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 04.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pilus » 04.09.2018 14:58

Foto niestety nie moge wrzucic
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.09.2018 15:13

Pilus napisał(a):Foto niestety nie moge wrzucic

Możesz jako załącznik do postu.
Nie jako link z innego serwera.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 04.09.2018 15:18

Ku... niezły numer :evil:

Na kamerach nic nie widać??
Może ktoś Ci tylko złośliwie odczepił?
Byłeś z tym na policji?
Mi w Grecji odwiązali riba od bojki - znalazł się w sąsiedniej miejscowości w porcie, ściągnął go jakiś rybak z morza. Prawie 500€ płacilem mu za to , że znalazł ( chciał równe 500 ale opuścił 20 czy 50).
Cała akcja odbywała się przy udziale miejscowej policji.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 04.09.2018 15:50

A cumowałeś w jakim miejscu? Ktoś udostępnił Ci tam miejsce przy pirsie, że jest do Twojego użytku?
Miejscowi co na to? Zgłosiłeś policji i kapitanowi portu?

Byłby to pierwszy taki przypadek w Cro. Ale może sprawa się inaczej wyjaśni?
Pilus
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 04.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pilus » 04.09.2018 16:16

Placilem 600 kun za cumowanie my pakujemy sie i wracamy do domu,wrzuci Foto jak Bede juz w domu
Pilus
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 04.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pilus » 04.09.2018 16:25

Sprawa zgloszona na policji mam potwierdzenie,niestety policja czekala dwa dni z zeby sprawdzic monitoring,Kamera byla a nawet dwie!nikt nie odwiazal bo mialem przod na dwie linki a na tyl szyna stalowa z linka i kotwica a wiec w 4 miejscach umocowany
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 04.09.2018 17:44

baunty napisał(a):Załóż hydrofile ( takie płetwy) na silnik.
Na 99% a nawet na 100% :) zdecydowanie pomogą przy problemach, o których piszesz w obydwu postach.

Próbowaliśmy pływać z założonym Sting Rayem, ale jedyny efekt to to, że ponton szybciej wychodzi do ślizgu i trzyma dziób przyciśnięty do wody, przez co więcej chlapie doi środka. Więc rodzinka średnio zachwycona. O stabilności nic nie powiem bo to było pierwsze w życiu pływanie, więc pojęcia nie miałem jak jest ok a jak źle.
Rysio napisał(a):Nie macie przypadkiem jakiegoś luzu na starociągu? [/url]

Pewnie że mamy, bo to używka z Włoch a nie nówka, ale jest to luz w granicach 10-15 stopni na kierownicy więc chyba raczej nie to.
Silnik nie drga podczas płynięcia, tylko podczas kontrowania kierunku jest początkowy martwy punkt.
baunty napisał(a):Patrząc na zdjęcia i opis problemów, tu nie ma co się doszukiwać wad sterociągu.
Wygląda to na ewidentnie przeważenie pontonu na rufę.
Ponton staje dęba przed wyjściem w ślizg, myszkuje przy wyższych prędkościach, kłopot z odpowiednim wytrymowaniem - to nie sterociąg.

Hydrofile powinny w znacznym stopniu załatwić sprawę.
Przyspieszą wyjście w ślizg ograniczając "stawanie dęba", ustabilizują ponton ( zarówno podczas płynięcia na wprost jak i zakrętów) , pomogą w dobraniu odpowiedniej pozycji trymu - dociskając przód riba do wody.

Można próbować dociążyć dziób - ale moim zdaniem bez hydrofili się nie obędzie, ponieważ siedzenia są blisko rufy a silnik też chyba max do takiego sprzętu.

Przerabiałem temat jak załozyłem max silnik do riba, a też miałem siedzenie blisko rufy.
Hydrofile mi pomogły w znacznym stopniu.


marsik napisał(a):Hydrofoil faktycznie może pomóc.
A jak dociążysz dziób (np. ktoś siedzi maksmalnie z przodu), to też tak kiepsko?
To nie jest normalne. :?:
Twój Bark ma max. silnik 30hp?


Tak ponton na pewno jest przeważony na tył bo: silnik 45kg; konsola+manetka+siedzenie+paliwo z 30kg, ja 90kg.
I tak wygląda to gdy pływam sam. Gdy z przodu siądzie żona 50kg i syn 30kg to ponton startuje dość szybko i kładzie się prosto, tylko że wtedy mając rodzinkę na pokładzie nie szalałem powyżej połowy obrotów .
Maksymalna dopuszczalna moc to właśnie 30KM więc dlatego taki założyłem.
Spróbuję jeszcze popływać z hydrofoilem i dokleję do balonów po pół metra kila którego kupiłem żeby zamocować manetkę.
Ogólnie podejrzewam że 3/4 tych kłopotów to mój brak doświadczenia i nerwy, że ponton nie idzie prosto jak samochód po asfalcie, tylko przechyla się z boku na bok i wymaga ciągłych reakcji na fale. Pewnie gdyby usiadł ktoś bardziej doświadczony to popukałby się w głowę i zapytał o co mi chodzi, przecież ponton pływa bardzo dobrze (jak na ponton ), a ja oczekuję stabilności transatlantyka :)
Zobaczymy co będzie
marsik napisał(a):Podoba mi się ta wysepka Sustipanac. Tyle razy przepływałem w pobliżu, a na nią nie zajrzałem. Nadrobię następnym razem.

Oj rozczarujesz się. Sustipanac wygląda cukierkowo z daleka. Kiedyś, z 5-10 lat temu gdy Pirovac był małym sennym miasteczkiem odwiedzanym głównie przez Chorwatów był również taki z bliska. Niestety gdy od kilku lat na Chorwację zwaliła się turystyczna stonka, która uciekła z Egiptu Tunezji i Turcji. Przy wysepce w sezonie stoi ze 20 łódek, na skałkach koczuje tłum, a wnętrze wyspy wygląda tak
044.JPG

045.JPG


Zresztą to samo spotkało resztę miasteczka
te zdjęcia są zrobione w tym samym miejscu w odstępie 8 lat.
448.jpg

449.JPG

Z jednej strony nie dziwię się, że Chorwaci chcą jak najwięcej zarobić na turystach, z drugiej strony jednak żal utraconego klimatu spokojnej cichej mieściny.
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 04.09.2018 17:54

Pilus napisał(a):Dla wszystkich,ktory chca zostawic ponton w porcie Supetar
Wczoraj w nocy skradziono nasz ponton z oplaconego miejsca wraz z silnikiem Yamaha 10ps,ponton stalo w centralnym punkcie pod kapitanatem z kamerami itd,oczywiscie nie ubezpieczony,ponton kolibri 3.60m w kolorze militarnym,jestesmy pierwszym raz i ostatni nigdy wiecej nie przyjedziemy do tych zlodzieji.

Na 99% nie byli to Chorwaci. Gdy parę lat temu w Zavalaticy na Korculi nasz gospodarz wypływał na połów ryb łódką to zostawiał auto w porcie z otwartymi szybami, żeby nie było za gorąco i kluczykami w stacyjce, żeby nie zgubić ich na łódce. Auto potrafiło tak stać przez cały dzień i nic się nigdy nie stało. To samo tyczyło się wszelkiego sprzętu zostawionego na wodzie.
Niestety gdy od kilku lat na Chorwację przyjeżdża duża ilość bogatych turystów z Niemiec i Austrii za nimi zjawili się złodzieje.
Wg naszych gospodarzy największym problemem są Albańczycy i Kosowarzy którzy w sezonie przyjeżdżają na gościnne złodziejskie występy, przed nimi nas ostrzegali.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 04.09.2018 18:48

Na FB jestem zaprzyjaźniony z osobą wynajmującą duże RIB-y na Lefkadzie

I co kilka tygodni udostępnia ogłoszenia, że komuś dużego RIB-a ukradli - najczęsciej na przyczepie
I filmiki z monitoringu jak auto na albańskich numerach zasuwa noca 160 km/h ...

"Tam" na razie tylko duże i na przyczepach biorą ...
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 04.09.2018 18:57

baska napisał(a):
449.JPG

Z jednej strony nie dziwię się, że Chorwaci chcą jak najwięcej zarobić na turystach, z drugiej strony jednak żal utraconego klimatu spokojnej cichej mieściny.


Ta "dziewczynka" po środku to 3-cie dziecko ? Czy mama się wogóle nie zmienia ?

A nie szukacie enklaw spokoju w innych miejcach w CRO ?

Dugi Otok, nie wiem może Pasman od strony zach (ale tu chyba nic nie ma prócz "robinsonek")
Właśnie może się podzielicie jeszcze miejscami gdzie "stonka" nie dotarła

Ten rejon (na mapach) wygląda "pusto" ale bookings pokazuje "chore" ceny
https://goo.gl/maps/iDFdYoAuhMM2
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.09.2018 18:59

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 13:36 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 04.09.2018 19:30

smoki3 napisał(a):W zasadzie pytanie do Mirko lub kogoś kto się orientuje w ubezpieczeniach łodzi pontonów. Czy mając polskie ubezpieczenie OC jest ono honorowane w Chorwacji przy wykupie winiety?



>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>


Pilus napisał(a):Takie oczy jak ta buzka mialem jak wczoraj wszedlem do portu i nie bylo naszego pontonu...


Przykro mi, może faktycznie ktoś go przestawił lub wypożyczył na wycieczkę. Kiedyś miałem taką przygodę z przestawieniem pontonu.


Jeśli suma ubezpieczenia będzie za niska może być kłopot - ale nie musi.
Suma wymagana to chyba 3,5 mln kun - mogę sprawdzić na ubezpieczenie jak coś.
Ostatnio edytowano 04.09.2018 19:53 przez baunty, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 604
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone