Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 31.05.2021 17:11

Tu niezły film, z ujęciami od samego początku.

Był czas na wyciągnięcie w morze tego jednego jachtu, tylko nie miał kto tego zrobić.
Straż też potrzebuje dojechać na miejsce..

rusek_3000
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 11.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rusek_3000 » 01.06.2021 07:08

Witam
Jako początkujący pontono-motoro-wodniak mam pytanie dotyczące cumowania np w miejscowości Pag. Czy jako turysta przypływający na chwilę pozwiedzać tą piękna miejscowość mogę ponton zacumować w dowolnym miejscu czy jakoś oznaczone są specjalnie miejsca do takowego cumowani?
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 01.06.2021 07:31

rusek_3000 napisał(a):Czy jako turysta przypływający na chwilę pozwiedzać tą piękna miejscowość mogę ponton zacumować w dowolnym miejscu czy jakoś oznaczone są specjalnie miejsca do takowego cumowani?
Onegdaj zacumowałem na jakieś 2-3 godzinki tu w tym "basenie". Kawałek wolnego miejsca przy "murku" i już.
https://goo.gl/maps/fMrSKL3ozecQreuy9
Ale napiszę uczciwie: nie wiem, czy mogłem, czy nie zająłem komuś "prywatnego" miejsca.
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 01.06.2021 11:36

pabbllo_ldz napisał(a):Był czas na wyciągnięcie w morze tego jednego jachtu, tylko nie miał kto tego zrobić.

Nie zgodzę się.
Wiatr wieje od rufy więc każdy kto chciałby holować jacht, byłby w chmurze toksycznego dymu. Tak toksycznego, że przebywanie bez aparatu oddechowego izolującego naraża na poważne zatrucie, a nawet śmierć.
Po drugie. Co byłoby gdyby podczas holowania jacht wpadł na inną jednostkę i podpalił ją? Od kogo ubezpieczyciel żądałby odszkodowania?
Co innego gdyby w grę wchodziło ratowanie ludzkiego życia. Wtedy robimy wszystko żeby pomóc. Tu nie było takiej potrzeby, więc lepiej poczekać na strażaków.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 01.06.2021 11:42

pabbllo_ldz napisał(a):
Był czas na wyciągnięcie w morze tego jednego jachtu, tylko nie miał kto tego zrobić.
Straż też potrzebuje dojechać na miejsce..


Około 20-metrowy palący się jacht na holu? Jak go podczepić i pod jaką jednostkę w tej ciasnej marinie aby móc spokojnie "wykręcić" do wyjścia? W jakim czasie to zrobić nie ryzukując wybuchu choćby butli gazowych znajdujących się na pokładzie? Sztywny hol czy liny? Powiedz, ile razy wychodziłeś z ciasnej mariny czymś większym niż ponton i jak byś odholował takiego kolosa? Chętnie przeczytam i coś się douczę :D
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 01.06.2021 12:51

Napisałem bo widziałem jak w USA przeprowadzali taką akcję, właśnie dwoma RIB wyciągnęli palący się jacht z mariny..
Jak doczytacie to napisałem również, że brakło sprzętów i czasu gdyż strażacy też muszą dojechać.
Pisząc o wyciąganiu miałem na myśli służby ratownicze, a nie gapia kowalskiego czy szmita..
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 01.06.2021 14:12

To faktycznie źle zrozumiany post. :)
Bo jako sugestia że turyści powinni coś zrobić oprócz filmowania. Mój błąd.

Służby ratownicze :)
kast.png

Jeśli to zdjęcie z FB jest faktycznie z tej mariny, to słabo widzę te służby .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.06.2021 17:52

baska napisał(a):..................
Służby ratownicze :)
kast.png

Jeśli to zdjęcie z FB jest faktycznie z tej mariny, to słabo widzę te służby .


A wozicie na swoim pontonie gaśnicę? Ja zawsze na swoim 3,2m Info-Media miałem 1kg.

Kapitańska Baba napisał(a):.................
Około 20-metrowy palący się jacht na holu? Jak go podczepić i pod jaką jednostkę w tej ciasnej marinie aby móc spokojnie "wykręcić" do wyjścia? W jakim czasie to zrobić nie ryzukując wybuchu choćby butli gazowych znajdujących się na pokładzie? Sztywny hol czy liny? Powiedz, ile razy wychodziłeś z ciasnej mariny czymś większym niż ponton i jak byś odholował takiego kolosa? Chętnie przeczytam i coś się douczę :D



Szkoda, że w tamtym roku w Betinie miałem kamerę przełączoną na aparat fotograficzny i myślałem, iż filmuję. Trzymetrowy ponton z 4 konnym silnikiem obsługi mariny nieprawdopodobnie sprawnie ciągnął manewrując ponad dwudziestometrowy jacht. Do dzisiaj jak sobie o tym przypomnę wyjść z podziwu nie mogę.
Poza tym strażacy i pewnie mariny maja na takie sytuacje niepalne liny i inny sprzęt.
Dobrze, że zaczekano na strażaków chociaż ich sprawność na kilku opublikowanych filmach z tego zdarzenia pozostawia dużo do życzenia. Może to sprawa sprzętowa.
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 01.06.2021 18:16

Na moim skromnym pływadle zawsze mam gaśnicę.
Tak przy okazji to;
- w moich samochodach mam dwie gaśnice; jedna w bagażniku, druga w przedziale pasażerskim(specjalne miejsce pod fotelem kierowcy)
- w domu kilka 2-kilogramowych w różnych miejscach.
A od czasu do czasu pokazuję żonie i dzieciom, gdzie stoją i jak używać :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 01.06.2021 20:40

pavlo napisał(a):Na moim skromnym pływadle zawsze mam gaśnicę.
Tak przy okazji to;
- w moich samochodach mam dwie gaśnice; jedna w bagażniku, druga w przedziale pasażerskim(specjalne miejsce pod fotelem kierowcy)
- w domu kilka 2-kilogramowych w różnych miejscach.
A od czasu do czasu pokazuję żonie i dzieciom, gdzie stoją i jak używać :)

Chwała Ci za to, że masz w samochodzie gaśnice, ale obawiam się, że byłbyś mocno zawiedziony gdybyś spróbował ich użyć :)
Kiedyś jechałem z transportem sprzętu i na drodze natrafiliśmy na "malucha" z pożarem w komorze silnikowej. Ponieważ mieliśmy ze sobą gaśnicę 10 kg, więc pracownik ją porwał i zaczął gasić. Ogień przygasł, ale piany wystarczyło może na kilkanaście sekund, a gdy piana się skończyła, to pożar z powrotem rozszalał się z pełną intensywnością, aż do całkowitego wypalenia "malucha".
pavlo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 645
Dołączył(a): 21.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavlo » 02.06.2021 05:37

Chris_M napisał(a):
pavlo napisał(a):Na moim skromnym pływadle zawsze mam gaśnicę.
Tak przy okazji to;
- w moich samochodach mam dwie gaśnice; jedna w bagażniku, druga w przedziale pasażerskim(specjalne miejsce pod fotelem kierowcy)
- w domu kilka 2-kilogramowych w różnych miejscach.
A od czasu do czasu pokazuję żonie i dzieciom, gdzie stoją i jak używać :)

Chwała Ci za to, że masz w samochodzie gaśnice, ale obawiam się, że byłbyś mocno zawiedziony gdybyś spróbował ich użyć :)
Kiedyś jechałem z transportem sprzętu i na drodze natrafiliśmy na "malucha" z pożarem w komorze silnikowej. Ponieważ mieliśmy ze sobą gaśnicę 10 kg, więc pracownik ją porwał i zaczął gasić. Ogień przygasł, ale piany wystarczyło może na kilkanaście sekund, a gdy piana się skończyła, to pożar z powrotem rozszalał się z pełną intensywnością, aż do całkowitego wypalenia "malucha".


Kiedyś już czyjeś dwa auta pomagałem gasić. Gaśnice zadziałały. Co do czasu w jakim następuje wyrzut proszku(takie używam), to w 2-kilogramowej jest to parę sekund. Regularnie są przeglądane. Serwisant gaśnic doradził, aby kupować te z manometrem, są pewniejsze bo na bieżąco widać ciśnienie wewnątrz, a druga rzecz to (jak dobrze pamiętam), gaz roboczy jest lepszej jakości, co powoduje, że jest mniejsze ryzyko zbrylenia proszku.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.06.2021 06:48

Ciekawy pomysł na ustabilizowanie drabinki pontonowej
badeleiter_leisten.jpg

Listewki zapobiegają (dzięki dużej powierzchni) "wbijaniu się" rurek w "miękkie" tuby,
a co za tym idzie "ucieczce" dołu drabinki pod ponton przy wchodzeniu.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 08.06.2021 11:00

pabbllo_ldz napisał(a):Lekkie pływadło, dwie osoby na pokładzie i ekonomiczny silnik.
Zobaczymy ile będzie Mi paliło 4t 60 hp z moim pływadłem.
W zeszłym roku miałem średnio 3km/l paliwa, 40 hp 2t.



A więc tak, popływałem i śruba 10 1/4 x 14 cali 4 płaty spisuje się najlepiej.
Sam zamykam licznik i spalanie w granicach 5.5km/lp.
Z rodziną 6000 RPM i spalanie w granicach 4.5km/lp.

A tak to pływa


P.S

W lipcu będziemy na PAG od 16.07, ktoś z forumowiczów się wybiera?
Pływając z rodziną pływamy ok. 25 - 30 km/h więc nie na full możliwości.
Zawsze warto wymienić się tel. lub wspólnie popływać.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 09.06.2021 11:19

Panowie szybkie pytanie.
Winietę będę miał wykupioną przed przybyciem, ale muszę ją odebrać z miasta Pag.
Czy mogę spokojnie płynąc z Kustici na PAG?
W systemie będzie że posiadam wykupioną winiete.
Jak uważacie?
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 09.06.2021 11:26

Ja osobiście bym popłynął.
A najlepiej, jeśli jakaś kopia/zdjęcie byłaby w smartfonie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 713
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone