Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
A&S
Croentuzjasta
Posty: 237
Dołączył(a): 20.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) A&S » 27.06.2015 11:06

Najważniejsza pozycja z punktu 4 czyli dokonanie transakcji bezgotówkowych bez kosztów :D
I punkt 2 się zmienił, bo rok temu za wpłatę dewizy na konto była jakaś mała bo mała ale jednak opłata.

Z bankomatów nie korzystałem a była opłata rok temu fakt (może się tylko stawka zmieniła).
Punkt 8 - prowizja za płatność w innej walucie jak waluta karty - to fakt, nie ma nic za darmo :) 2,8% do zaakceptowania :) Nie pamiętam jak było rok temu.

Ja będę pytał o karty w sierpniu dopiero dam znać wtedy co mi ciekawego powiedzą i jakie koszta podadzą :)
Widmo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 13.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Widmo » 29.06.2015 00:32

Jadąc do CRO miałem niemiłą niespodziankę. Najpierw na bramkach nie mogłem zapłacić kartą (wygląda jak kredytówka, też ma wypukłe cyferki, a nie jak zwykła gładka) - specjalnie na podróż wyrabiana (konto w euro), następnie na pierwszej stacji co się zatrzymałem identyczna sytuacja. Miałem kartę kredytową z ING i nią opłaciłem.

W końcu otrzymałem odpowiedź od banku pekao więc się dzielę, może się komuś przydać.

uprzejmie Pana informujemy, że zgodnie z regulaminem rachunków bankowych (§ 90.4. ) dokonywanie transakcji kartami debetowymi nie jest możliwe w godzinach nocnych, pomiędzy godz. 03:10 a godz. 04:10.


fakt. Błąd mój że całego regulaminu nie przeczytałem od deski do deski.
co nie zmienia faktu że jak ją wyrabiałem, taką informację powinienem uzyskać od pracownika banku, bo to dość ważne.

ps. gotówkę miałem, ale nastawiłem się na płatności kartą
A&S
Croentuzjasta
Posty: 237
Dołączył(a): 20.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) A&S » 29.06.2015 07:20

Pracownik banku powie Ci tylko to co on chce żebyś wiedział zresztą oni nie przewidują ze ktoś może w takich godzinach płacić :P ale informacja cenna, ciekawe czy wszystkie banki tak mają. Zapewne przez cykle rozliczeniowe i zamknięcia dobowe - tak jak na calodobowych stacjach benzynowych, zawsze jest te pół godziny w nocy kiedy stacja jest zamknięta na rozliczenia dobowe..
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 29.06.2015 10:11

ołowiany napisał(a):I dlatego powtórzę po raz enty - karta/konto dolarowa do Chorwacji i krajów spoza strefy euro, a karta w euro do strefy euro.
Oczywiście każdy ma swoje priorytety. Płaci się czasami za rezerwację tranzytów, promów, winiet, zakupów w sieci /nie tylko na wakacjach/. Trzeba dopasować konto/a do potrzeb.
Pisał o tym chyba już w tym roku kolega MRK /?/.
We wspomnianym wyżej Millenium wydaje mi się, że pobierają 3x2 %, ale pewien nie jestem i poczekam na informacje od mądrzejszych.
W "moim" /jeszcze/ m-banku 5,9 % za przewalutowanie przy Visie.

Nie ma żadnego 3x2%, czy 2x2%.
Jest tylko prowizja, którą sobie życzy VISA niezależnie od banku, a bank sobie pobiera opłatę w postaci sprzedaży waluty (euro w krajach euro lub USD w krajach bez waluty euro).

Więc powtarzam i tłumaczę wyraźnie na dzień dzisiejszy.
Płacimy w Chorwacji 100HRK za pomocą karty płatniczej VISA z Banku Millennium.
Kurs sprzedaży dewizy USD w Millennium na dzień 26.06.2015 (z tego dnia będzie rozliczana transakcja jeżeli dzisiaj dokonam płatności) wynosi 3,8368PLN.
VISA sobie życzy 2% za tą płatność.

100HRK = 14,99USD (już z 2% pobranymi od VISA).
14,99 x 3,8368 = 57,51PLN (takie będzie obciążenie na koncie)
Teraz 1HRK / 100 = 0,5751PLN

KONIEC KROPKA.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 29.06.2015 15:20

yooshky napisał(a):Tylko karta + 500 eurasów na drogę w kieszeń w razie jakichś kłopotów.
Kuna z przewalutowaniem po 0,59-0,60 zł podczas, gdy najniższa cena w kantorach PL w tym okresie 0,61 zł.
2x PKO BP konto bez granic + kredytówka której jeszcze nigdy nie użyłem poza Internetem.
IMHO szkoda wozić sianko.

Jedna z kart PKO:
Obrazek

Nie wszedł obrazek, poprawka:
Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.06.2015 20:50

kaeres napisał(a):
ołowiany napisał(a):I dlatego powtórzę po raz enty - karta/konto dolarowa do Chorwacji i krajów spoza strefy euro, a karta w euro do strefy euro.
Oczywiście każdy ma swoje priorytety. Płaci się czasami za rezerwację tranzytów, promów, winiet, zakupów w sieci /nie tylko na wakacjach/. Trzeba dopasować konto/a do potrzeb.
Pisał o tym chyba już w tym roku kolega MRK /?/.
We wspomnianym wyżej Millenium wydaje mi się, że pobierają 3x2 %, ale pewien nie jestem i poczekam na informacje od mądrzejszych.
W "moim" /jeszcze/ m-banku 5,9 % za przewalutowanie przy Visie.

Nie ma żadnego 3x2%, czy 2x2%.
Jest tylko prowizja, którą sobie życzy VISA niezależnie od banku, a bank sobie pobiera opłatę w postaci sprzedaży waluty (euro w krajach euro lub USD w krajach bez waluty euro).

Więc powtarzam i tłumaczę wyraźnie na dzień dzisiejszy.
Płacimy w Chorwacji 100HRK za pomocą karty płatniczej VISA z Banku Millennium.
Kurs sprzedaży dewizy USD w Millennium na dzień 26.06.2015 (z tego dnia będzie rozliczana transakcja jeżeli dzisiaj dokonam płatności) wynosi 3,8368PLN.
VISA sobie życzy 2% za tą płatność.

100HRK = 14,99USD (już z 2% pobranymi od VISA).
14,99 x 3,8368 = 57,51PLN (takie będzie obciążenie na koncie)
Teraz 1HRK / 100 = 0,5751PLN

KONIEC KROPKA.


Faktycznie chyba tak jest.
Jednej nowej rzeczy się dowiedziałem. W tej chwili nie jest ważne czy mamy kartę Visa czy Master, ale ważne jest w jakiej walucie bank /konkretny/ rozlicza transakcje zagraniczne.
slawekkg
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 16.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekkg » 29.06.2015 21:35

dzisiaj wyplata z bankomatu kurs 0,58 za kune bez prowizji sprawdzone na koncie. Wymiana w kantorze 7,40 za euro. Pozdrawiam z Rogoznicy.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.06.2015 21:45

piotrulex napisał(a):
ołowiany napisał(a):
piotrulex napisał(a):
ołowiany napisał(a):
5 tys. w 12 dni. Niezły wynik ;)


+ 2000PLN w gotowiźnie jaką pisał że zabiera

To dużo czy mało?


Nie wiem czy w tych 2 tys. wliczone noclegi. Dochodzi jeszcze paliwo /bo na wydruku tylko 2 tankowania/ i opłaty. Jeśli 10 tys. za 12 dni to dość bogato w porównaniu do ludzi, którzy piszą, że w 4 osoby mieszczą się w 4 tysiącach na 2 tygodnie. Ale to już chyba tematy do wątku - ile kosztuje urlop w Chorwacji.


To wobec tego dziwnie brzmi Twoja wypowiedz "niezły wynik" :)

Uważam, że brzmi całkiem normalnie.
Widmo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 13.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Widmo » 05.07.2015 01:29

jak na pierwszy raz co byłem - kilka błędów popełnionych - ale wiem na przyszłość :)

Konto w PKO (za darmowo wypłaty z bankomatów jak i brak prowizji za przewalutowanie) + kredytówka z ING (w PLN).

Porównując wydatki lepiej wypłacić z karty Euro (różnica 1,5zł - 2zł) w porównaniu do karty PL.

Wiadomo że to wszystko się z dnia na dzień minimalnie zmienia, ale nie są to kosza jakieś odczuwalne w skutkach.
Wypłacić kuny awaryjnie. A gdzie się da płacić kartą w E.

Kurs wypłat z kary E:
-13,66 € 100,00 kn 0,13664
-136,64 € 1 000,00 kn 0,13664
-136,81 € 1 000,00 kn 0,13681
-13,16 € 100,00 kn 0,13681
-68,29 € 500,00 kn 0,13681


w kantorze z PLN najtaniej znalazłem (już w Tribunj):
-140,00 zł 240,80 kn 1,72

natomiast płacąc kartą PL kursy wyszły:
-27,48 zł 48 kn 1,7467
-58,50 zł 100,00 kn 1,7094
-120,36 zł 200,00 kn 1,6617

co do błędów, na pewno więcej z PKO przelewu z konta walutowego nie zrobię, zaliczka 50E wysłana przelewem (prowizja za przelew, a w zasadzie 3) 17,31 E. MASAKRA.

0,24E za spr stanu konta :D :)

oraz (wspomniałem w temacie banków), między 3 a 4 karta NIEAKTYWNA :/.

Podsumowując - krata z PKO - ok - ale tylko płacić nią i wypłacać w Zagrebacka bank. Innych operacji nie warto. Do tego jakieś E przy sobie, oraz kn wypłacone na miejscu.

jak będzie za rok (o ile dam rade się wybrać) zobaczymy, ale tak chce zrobić.
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 16.07.2015 22:29

W niedzielę 19 lipca 2015 r. od godz. 00:50 do godz. 01:50 nie będzie możliwe korzystanie z serwisu internetowego i telefonicznego iPKO i iPKO biznes oraz z płatności w sklepach internetowych "Płacę z iPKO" i "Płacę z IKO". W godz. 00:30 - 04:00 nastąpi przerwa w dostępie do bankomatów PKO Banku Polskiego a w godz. 00:50 - 04:00 nastąpi przerwa w akceptacji wszystkich kart płatniczych PKO Banku Polskiego oraz nie będzie możliwe wykonywanie transakcji przy użyciu aplikacji IKO połączonej z kontem osobistym w PKO Banku Polskim i Portmonetki IKO.
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 16.07.2015 22:48

No to ja walnę z innej strony. Jutro wyjazd. Karty zostawione w domu jak zawsze. Jeden rulonik Kun kupiony za 58gr w kantorze we Wrocławiu na rynku (dzisiaj), a drugi Euro po 4,1. Mam kartę kartę debetową Mastercard Aliora i jeszcze nigdy nie udało mi sie zapłacić taniej za granicą niż walutą kupiną w kantorze, a szukać tańszego banku na płatności wakacyjne raczej mnie nie kusi.
Ostatecznie najbardziej cenię sobie "Bank Ziemski" tylko czasem słoików nie mogę znaleźć w ogródku :)
kropi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 213
Dołączył(a): 05.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kropi » 19.07.2015 15:43

Wypłata z bankomatu po kursie 0.56
Konto złotowe w PKO BP.
W Polsce trochę kun kupiłem po 0.6 w kantorze.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 19.07.2015 16:35

Ostatnie zakupy i tankowanie w Cro po przeliczeniu 0,56.
Zwykłe ekonto mobilne + karta MC do niego.
Gdybym wiedział że będzie taki dobry kurs nie kupowałbym Euro.
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 19.07.2015 20:45

sdolas napisał(a):Ostatnie zakupy i tankowanie w Cro po przeliczeniu 0,56.
Zwykłe ekonto mobilne + karta MC do niego.
Gdybym wiedział że będzie taki dobry kurs nie kupowałbym Euro.


Jesteś pewny, że masz w pełni rozliczoną transakcję? a nie tylko wstępnie? mi wyszło po przeliczeniu 0,58

tak czy inaczej nie ma co sobie dupy zawracać euro...
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 19.07.2015 21:06

Masz rację, było to obliczenie wstępne.
Teraz już mam całkowicie rozliczone i wyszło 0,57.
Czyli tak jak mówisz ... :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 47
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone