Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez 2022

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 06.01.2023 20:02

Wchodzimy na lotnisko przy bramce, z której będziemy też odlatywać. Kupujemy tam pyszne kanapki i po chwili dzwonią do nas z wypożyczalni czy już jesteśmy. Kierowczyni, czeka już na nas przed lotniskiem. Udajemy się więc w długą drogę do wyjścia. Kto przyleciał tanimi liniami lotniczymi do Aten ten wie o co chodzi. Bramki są po drugiej stronie lotniska i do wyjścia prowadzi długi korytarz pod płytą lotniska.
Zdjęcia z powrotu bo wtedy nie spieszyliśmy się do busa :wink: .
20220710_072650_06.jpg


Ekrany chyba witające (nie pamiętam już :oops: ) turystów w różnych językach. Polski słup też był :lol: .
20220710_073233_06.jpg


W końcu opuszczamy korytarze. Część ekipy wskakuje na chwilę do toalety a ja podziwiam wielki samolot za szybą 8O .
20220626_151145.jpg


Drugi telefon od pani z busa. Już ktoś tam do niej dotarł i pyta kiedy my będziemy. Gdybym to ja wiedział … :| Toaleta odhaczona, zagęszczamy ruchy wypatrując oznaczeń kierujących do wyjścia.
W końcu jest wyjście a tu spory ruch. Wewnątrz i na zewnątrz stoi wiele osób z tabliczkami odbierających podróżnych. Mijamy ich, skręcamy w prawo po chwili jest parking busów. Kobieta z wypożyczalni wypatruje nas w tłumie jakimś siódmym zmysłem i macha do nas. Patrzę tylko na logo firmy Aramis zgadza się :lol: .
Pakujemy się do busa i po paru minutach jesteśmy w wypożyczalni, której filia przy lotnisku mieści się tu. Załatwiamy formalności i przez najbliższe dwa tygodnie naszym bolidem staje się Suzuki Celerio. Pojazd prezentuje się tak:
20220706_080953.jpg

Na zdjęciu może tego nie widać ale auto swoje już przeszło. Na karcie zaznaczono wiele rys i wgniotek.

Wyruszamy do Drepano z zaplanowanym przystankiem nad Kanałem Korynckim. Gdy zbliżamy się do Koryntu dzwonią z wypożyczalni z pytaniem gdzie jesteśmy :?: :?: :?: Po chwili rozmowy okazuje się, że kontaktuje się z nami wypożyczalnia, z której usług zrezygnowaliśmy na rzecz Aramisu. Dostaliśmy już dawno zwrot zaliczki. Musieli coś nie odznaczyć w systemie rezerwacji … :lol:
Po tej rozmowie zawiesza się telefon zapewne z przegrzania i mijamy przez to zjazd na Kanał Koryncki :? . Orientuję, że jesteśmy za daleko przed zjazdem na Korynt :cry: . Zjeżdżamy i przez miasto docieramy do kanału. Teraz prowadzi nas nawigacja w komórce Gosi a moja odpoczywa. Docieramy na miejsce a tam pustki. Może dlatego, że jest już koło 17:30? Powoli zamykają się sklepiki i punkty usługowe.

Kanał Koryncki mierzy 6343 m łącząc Morze Egejskie (Zatoka Sarońska) z Morzem Jońskim (Zatoka Koryncka). Znacznie skraca żeglugę wokół Peloponezu.
20220626_180915.jpg


Uroczyście otwarty w lipcu 1893 roku, lecz dla ruchu oddany dopiero w styczniu 1894 roku.
P6260007.jpg


Z punktu widokowego można też podziwiać śmiałków skaczących na linie z platformy na moście.
P6260004.jpg


Jest też na punkcie widokowym obelisk poświęcony budowniczym kanału
P6260013.jpg


i zdjęcia z budowy.
P6260012.jpg


Jeszcze selfie i już bez przystanków jedziemy do Drepano :D .
20220626_180722.jpg


CDN
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.01.2023 21:56

Trochę spóźniona, ale dołączam do wyprawy :D .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.01.2023 22:00

Przejście do wyjścia z terminalu jest super zrobimy, bardzo mi się tam podobało.
Jaka cena za samochód i czy wypożyczalnię polecasz?

Ładne kolory nad Kanałem, nam trafiły się szarości :evil:

To jedźmy do Drepano...
tompakosc
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 13.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompakosc » 06.01.2023 22:44

Grzegorz jaki był koszt wynajmu tego auta w tym okresie co byliście, czyli przełom czerwca i lipca 2022 ??
Jestem na etapie planowania podróży do Grecji lub Włoch i jak widzę koszty najmu auta w lipcu to chyba pozostanie jak zawsze podróż własnym samochodem ... Ceny zwalają z nóg w 2 połowie lipca ... 8O
Ostatnio edytowano 06.01.2023 22:55 przez tompakosc, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.01.2023 22:49

piekara114 napisał(a):Przejście do wyjścia z terminalu jest super zrobimy, bardzo mi się tam podobało.
Ja zawsze jakimś rajanem albo egonem latałam i nigdy nie szłam tym przejściem 8O
Zawsze nas autobus podwoził do terminalu.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.01.2023 09:55

AE jak przewoźnik narodowy to zawsze przy głównym terminalu ląduje. A low costy teraz zawsze przy terminalu - satelicie (bocznym) i wtedy jedzie się tunelem pod pasem startowym :D Dawno chyba rajanerkiem do Aten nie leciałaś
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 07.01.2023 18:24

marze_na napisał(a):Trochę spóźniona, ale dołączam do wyprawy :D .

Witam na pokładzie :D .

piekara114 napisał(a):Ładne kolory nad Kanałem, nam trafiły się szarości :evil:

W jedną stronę tak :D a w drugą było pod słońce :| .


piekara114 napisał(a): Jaka cena za samochód i czy wypożyczalnię polecasz?

tompakosc napisał(a):Grzegorz jaki był kos :D zt wynajmu tego auta w tym okresie co byliście, czyli przełom czerwca i lipca 2022 ??
Jestem na etapie planowania podróży do Grecji lub Włoch i jak widzę koszty najmu auta w lipcu to chyba pozostanie jak zawsze podróż własnym samochodem ... Ceny zwalają z nóg w 2 połowie lipca ... 8O

Ceny niestety są wysokie :cry: . My zapłaciliśmy z pełnym ubezpieczeniem 462 EUR za dwa tygodnie. Bez dodatkowego ubezpieczenia było 378,00 EUR. Przedpłata 92,40 EUR. Ostatecznie doszło jeszcze 20 EUR za wcześniejsze odstawienie samochodu. W standardzie był zwrot od godziny 8:00. Samolot powrotny mieliśmy o 9:40 i ostatecznie umówiliśmy się na oddanie samochodu o 7:10. Namiar na tą wypożyczalnię mieliśmy od właścicielki kwatery a ona od zadowolonych wczasowiczów.
Aramis ma niższe ceny w porównaniu z innymi ale trzeba mieć na uwadze to, że choć uzupełniają swój tabor o nowe pojazdy to raczej trafi się na mocno używany. Nasz był z 2017 roku. Z zewnątrz miał dużo rys, kilka małych wgniotek i jedna ze stron była ochlapana plamkami białej farby co nie rzucało się w oczy na białym lakierze. Wszystko było zaznaczone na karcie przy wynajmie pojazdu. W środku był dobrze utrzymany. Auto strasznie słabe w porównaniu do np. Kii Picanto, którą mieliśmy na Krecie. Nie wiem czy to kwestia małej mocy silnika tego modelu czy też już był tak zużyty. Technicznie pojazd był sprawny, klima działała. Bagażnik w sam raz na zmieszczenie naszych podręcznych kabinowych bagaży :lol: . Mieliśmy z nim jeden problem z mojej winy :? . Ale o tym będzie w relacji.
Zwrot szybki bez problemów. W czasie gdy przerzucaliśmy bagaże do busa pracownik wypożyczalni obszedł samochód rzucając okiem również do środka i tyle. Na bazie własnych doświadczeń mogę polecić tą firmę.
Znajomi poznani na kwaterze zrobili inaczej. Po wyjściu z lotniska uderzyli na postoju busów do pierwszego z brzegu busa i spytali o możliwość wypożyczenia samochodu. Udało im się dostać nowego hybrydowego Fiata 500 a cena była podobna do naszej. Ten Fiat miał fajną rzecz w postaci uchwytu na telefon na przednim panelu. To jednak samochód z segmentu A i trzy drzwiowy.

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Przejście do wyjścia z terminalu jest super zrobimy, bardzo mi się tam podobało.
Ja zawsze jakimś rajanem albo egonem latałam i nigdy nie szłam tym przejściem 8O
Zawsze nas autobus podwoził do terminalu.

piekara114 napisał(a):AE jak przewoźnik narodowy to zawsze przy głównym terminalu ląduje. A low costy teraz zawsze przy terminalu - satelicie (bocznym) i wtedy jedzie się tunelem pod pasem startowym :D Dawno chyba rajanerkiem do Aten nie leciałaś

Tak chyba teraz jest. Low costy mają nawet oddzielną kontrolę przy wylocie w tej części lotniska.

piekara114 napisał(a):To jedźmy do Drepano...

Zabieram się za dalszy ciąg relacji :D .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 07.01.2023 21:50

Tym razem poszukiwania miejsca pobytu były krótkie. Jeszcze początkiem 2020 gdy szukałem dla nas miejsca na wakacje w Grecji wytypowałem Drepano. Dostałem wtedy chyba od Piekary 114 a może przeczytałem w którejś z relacji namiary na p. Ewę. Kontaktuję się i teraz. Termin jest wolny, szybko dochodzimy do porozumienia. Późnym wieczorem docieramy do naszej kwatery. Pani Ewa Christopoulu pochodzi tak jak my z Opola. Od ponad 40 lat mieszka w Grecji. Od jakiegoś czasu wynajmuje z mężem kwatery Armonia. Kwatery blisko morza, każda ma duży pokój dzienny z aneksem kuchennym i sofą, na której zmieszczą się dwie osoby. Jest sypialnia, łazienka, piwnica, klimatyzacja i taras. Prąd rozliczany według zużycia. I jeszcze jeden mały plus. Mają własne szambo z normalnymi rurami dzięki czemu papier toaletowy ląduje tam gdzie powinien a nie w koszu jak to zazwyczaj jest w Grecji :lol: .
Na miejsce docieramy późnym wieczorem. Szybki rekonesans na plaży przy zachodzie słońca. Na dłuższy spacer wybieramy się już po zapadnięciu zmroku. Wcześniej po załatwieniu formalności jedziemy jeszcze na zakupy w kultowym sklepie Maria. Nabywamy m. in. pyszną lokalną fetę czy rewelacyjne oliwki Kalamaty. Niestety nie mieli swojej oliwy ponieważ w 2021 z powodu niesprzyjającej pogody był nieurodzaj oliwek.
20220626_195833.jpg


27.06.2022 poniedziałek
Wstajemy wcześnie i przygotowujemy śniadanko, które prezent prezentowało się tak 8O :
20220627_081507.jpg

Na drugim planie pomarańcze na sok jeszcze z jesieni, które dostaliśmy od p. Ewy z ich sadu.
Potem kupowaliśmy na targu inny gatunek, który dojrzewa latem.

Nasza kwatera po lewej :D
20220706_131841.jpg


Taki widok z okna :lol: .
20220627_172656.jpg


Czas wybrać się na plażę. Widok w kierunku Tolo :lol: .
P6280044.jpg


Plaża na brzegu kamienista ale w wodzie kamienie szybko się kończyły i był piasek. Dno szybko opada tak gdzieś do wysokości pasa a potem już łagodnie i można daleko zajść po dnie.
P6280047.jpg


Zbliżenie na Tolo.
P6280051.jpg


Ludzi na plaży najwięcej w weekendy ale i tak tłoku nie było. W tygodniu rano pojawiali się miejscowi a potem wymieniali się z turystami głównie z Grecji i Włoch.
Jak widać tłumów nie było.
P6280045.jpg


Krótki spacer z synem w kierunku strefy kempingowej. „Promenada” a w zasadzie droga wzdłuż morza delikatnie mówiąc nie urzeka.
P6270014.jpg

P6270036.jpg


Bananowce przy plaży :D .
P6270041.jpg


Plaże przy kempingach z leżakami. My mieliśmy dwa leżaki na wyposażeniu kwatery, które można było zabierać na plażę.
P6270019.jpg


CDN
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2023 13:20

Dawigs napisał(a):Po wylądowaniu okazuje się, że jesteśmy 20 minut przed czasem. <...> Gdy w końcu wychodzimy okazuje się, że na zewnątrz mocno wieje. To zapewne powód naszych „atrakcji” przy lądowaniu.

Ale to znaczy, że wiało w dobrym kierunku...

Pozdrawiam,
Wojtek
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.01.2023 23:23

Franz napisał(a):
Dawigs napisał(a):Po wylądowaniu okazuje się, że jesteśmy 20 minut przed czasem. <...> Gdy w końcu wychodzimy okazuje się, że na zewnątrz mocno wieje. To zapewne powód naszych „atrakcji” przy lądowaniu.

Ale to znaczy, że wiało w dobrym kierunku...

Pozdrawiam,
Wojtek


Pewnie tak było :lol:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.01.2023 23:37

28.06.2022 wtorek
Kolejny dzień spędzamy na plażowaniu by nasycić się morzem i południowym słońcem przed wakacyjnymi wojażami a plany są bogate :wink: . Ponieważ jesteśmy w Drepano zapraszam na mały spacer po miejscowości. Pani Ewa dla swoich gości przygotowała różne pomoce. Prócz opisu bliższych i dalszych atrakcji czy przepisów dań z lokalnych produktów jest też plan centrum miejscowości :D .
20220709_153108.jpg


Kościółek z zewnątrz prezentuje się tak:
20220707_083013.jpg


Wewnątrz zdjęć nie zrobiłem. Zawsze gdy zaglądałem ktoś był w środku i nie chciałem przeszkadzać.

Tak prezentuje się z zewnątrz sklep Maryi.
20220707_083314.jpg


Pomiędzy nim a kościółkiem są restauracje i kawiarenki.
20220707_083152.jpg


Piekarnia Kupa Zofias ma duży wybór pieczywa, przekąsek i jeszcze większy słodkości :lol: .
20220707_083612.jpg


Za apteką mniej więcej naprzeciwko sklepu Maryi jest jeszcze jedna piekarnia. Ta jest mała a pieczywo wyrabiają w miarę jak schodzi z półek. Wybór tu mały.
20220707_083331.jpg


Przed piekarnią Kupa Zofias jest sklep z sieciówki AB. Ceny niższe niż np. w Lidlu w Nafplio. Przyzwyczajeni jesteśmy, że u nas Lidl raczej gwarantuje niższe ceny i byłem zaskoczony, że przynajmniej w tym w Nafplio jest inaczej :? . To zresztą nie tylko nasze spostrzeżenie.

„Poczta” mieści się w punkcie usługowym. Dorabiali tam klucze, była jakaś biżuteria. Obsługa spraw pocztowych była tylko przez 3 godziny przed południem (chyba między 9 a 12-tą). Potem już nie było szans znaczka kupić :| . My należymy do ginącego chyba już gatunku, który wysyłka z wakacji i na święta kartki pocztowe :) .

Jedliśmy w różnych miejscach ale w Drepano za przyczyną syna zazwyczaj lądowaliśmy w pizzerii prowadzonej przez Włocha (nr 1 na mapce). Mateusz został wielkim fanem ich spaghetti. Podawali tam, też wyśmienite ciastko tiramisu. :lol:
Tawerny są też przy drodze wzdłuż plaży. Skusiliśmy się raz w jednej z nich na rybę ale szalu nie było.
Przy wjeździe do strony Nafplio są dwie stacje paliw.

CDN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.01.2023 00:49

Bardzo fajna miejscówka , ale mapka - super czytelna , nie sposób się zgubić :D


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2023 13:21

Dawigs napisał(a):Pani Ewa dla swoich gości przygotowała różne pomoce. Prócz opisu bliższych i dalszych atrakcji czy przepisów dań z lokalnych produktów jest też plan centrum miejscowości :D .

Najważniejsze, że kwatera zaznaczona - łatwo ją odnaleźć...

Pozdrawiam,
Wojtek
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 12.01.2023 09:28

Tak jest - taka mapka to skarb, wszystko czytelne, jasne :) .
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 639
Dołączył(a): 04.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 12.01.2023 23:46

Ciekawe miejsce :D

Pozdrawiam :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez 2022 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone