Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Odkrywam Czechy

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.11.2017 11:02

Cześć,

czeski nie należy do kręgu moich zainteresowań, ale ciekawią mnie ogólnie wszelkie spory lingwistyczne. :)
Ciekawe jakie będzie rozstrzygnięcie tego. :smo:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.11.2017 14:54

No cóż. Trochę w krzywym zwierciadle ale poniżej fragment z żartobliwego artykułu pt. 15 typických věcí, podle kterých jasně poznáte joudu z Brna!

Američtí vědci se po dlouhém zkoumání shodli na 15 základních bodech, podle kterých poznáte tvora jménem Brňák.

1. Brňák je velmi hrdý, že všechny nápisy v jeho městě jsou jednojazyčné. Tedy česky.
3. Brňák je pyšný na to, že mluví normální češtinó. Nic neprotahuje, nic nezkracuje a používá v mluvě naprosto běžná slova, která nejsou známa zbytku republiky.
9. Brňák tráví své víkendy zásadně u Priglu (přehrada). Je tam perfektní vyžití i voda, která přesto, že je schopná během deseti vteřin rozložit kovovou trubku, bude obyvateli Brna vždy vychvalována.
15. Brňák ví, že správné škopek by neměl stát víc než 20 korun. Všechno ostatní jsou pražské ceny.


Ja w powyższym nie widzę nic o "berneńczykach" ani o "Bernie" na południu Moraw... Czeska Wiki:

Nynější název města Brna se odvíjí od názvu někdejší osady ležící na brodu přes řeku Svratku, která vznikla v této lokalitě okolo roku 1000.[17] Ovšem starší původ tohoto názvu není zcela jasný. Nejstarší název je Brnen, lze se ale setkat i s označeními jako Brvnn, Brin nebo Brnno. V latině bylo Brno označováno jako Bruna[pozn. 3] a v němčině jako Brünn. Mezi lety 1949 a 1992 bylo Brno oficiálně označováno jako „krajské město Brno“, předtím neslo název „Zemské hlavní město Brno“, který se ujal v době první republiky, ačkoli Brno bylo hlavním městem již dávno předtím. Na některých starších dokumentech (mapách, různých listinách apod.) lze nalézt označení „Královské hlavní město Brno“. První písemná zmínka o Brně pochází z roku 1091 z Kosmovy kroniky, kde je psáno: „Český král Vratislav I. vtrhl s vojskem na Moravu a oblehl hrad Brno…“

Také například kulinářská specialita brněnský řízek[20] nebo malý asteroid „2889 Brno“, objevený astronomem Antonínem Mrkosem

V brněnské mluvě zvané hantec, jejíž užívání dnes již není zcela běžné, se Brno označuje jako Brnisko[22] nebo Bryncl,[22] možné je také označení Štatl,[23] které je ze zmíněných tří nejtypičtější mezi rodilými obyvateli, i když původně označuje spíše jen centrum Brna.


Zaś jak Czesi piszą i mówią Berno:

Bern (francouzsky Berne, italsky a rétorománsky Berna, v místní švýcarské němčině Bärn) je obec ve Švýcarsku, hlavní město stejnojmenného kantonu a de facto hlavní město Švýcarska (sídlí zde vláda a parlament, ale jeho postavení jako hlavního města ani jako dříve uváděného federálního města není v legislativě zakotveno). Bern leží v okrese Bern-Mittelland.

Zapytałem kolegę Petra H. Oto, co mi odpisał:

peta.PNG


:mrgreen:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 23.11.2017 16:35

Pierwsze słyszę o "Bernie" :P

Też jadę na jarmark, za tydzień do B"e"rna. Jak patrzyłem na willę i ceny biletów oraz zainteresowanie to zastanawiam się, czy naprawdę jest aż tak ciekawa, żeby tyle zapłacić i tyle czekać na odwiedziny?
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 23.11.2017 18:35

Ja czekam już trzy lata. 2 grudnia o 8:50 na TVP HISTORIA będzie pierwszy odcinek serialu dokumentalnego "Skarby czeskiego dziedzictwa narodowego". 11 odcinek jest poświecony Willi Tugendhatów. Obejrzyj to może zrozumiesz co mnie tam ciągnie. :hut:

PS oryginalną wersję odcinka można zobaczyć tu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1036 ... e-z-onyxu/
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.11.2017 19:42

Pääkäyttäjä napisał(a):Ja w powyższym nie widzę nic o "berneńczykach" ani o "Bernie" ...

Myślałem, że kwestia dotyczy pisowni/wymowy, coś na podobieństwo chorwackiego słowa crna c(e)rna,
ale skoro kolega mówi, że to nesmysly , to chyba jednak nie. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.11.2017 20:54

Pääkäyttäjä napisał(a):
Eger napisał(a):Czesi nie mowia

Brno

tylko Berno

Czyli Berniakiem

Brno to fonetycznie Berno :!:


Od kiedy? Zajrzyj sobie do českého pravopisu, na lekcjach czeskiego nigdy takiej bzdury nie słyszałem. Nawet w hantec (gwara brnieńska) się tak nie mówi... Podeprzyj czymś swoją teorię a ja zaraz odpytam rodowitego Brňaná o to czy czuje się Berneńczykiem.


Bzdury to ty piszesz


Kazdy Czech ci powie
Berno
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.11.2017 20:59

Po prostu Czesi

wstawiaja przy wymowie

samogloske,

jak jest kilka spolglosek obok siebie


W tym przypadku wstawiaja

E

Wymowajedno,pisowniadrugie

A poniewaz mam spora rodzine w Czechach,to wiem,jak oni wymawiaja Brno

I nikt mi nie wcisnie ciemnoty 8)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.11.2017 23:54

Eger napisał(a):Po prostu Czesi

wstawiaja przy wymowie

samogloske,

jak jest kilka spolglosek obok siebie


W tym przypadku wstawiaja

E

Wymowajedno,pisowniadrugie

A poniewaz mam spora rodzine w Czechach,to wiem,jak oni wymawiaja Brno

I nikt mi nie wcisnie ciemnoty 8)


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tja, nie ma czegoś takiego i rodowity Brňák tak nawet nie mówi. Choć mnie to nie dziwi - jak Twoja rodzina jest z Cajzlova lub, to pewno tak mówią. No chyba, że im się Brno z Breno Koberce pomyliło, to może. Czesi to nie Słowacy,, gdzie np. słowo "zastávka" czyta się jako "zastauka". Wyjątkiem są skróty i ewidentny slang:

,,Prague Speak". Neboli pražština. Většina Pražáků nebude chápat, že pokud mluvíte o šalině, je řeč o tramvaji,
zahnutý rohlík zkrátka není ,,žemle", a když jim řeknete ,,rožni", místo toho, aby rozsvítili, budou se vás ptát,
co mají rožnit. Zatímco v Brně má člověk vždy nakoupeno, zaplaceno, pokud není v obchodě zrovna zavřeno,
Pražák má zásadně ,,nakoupíno", ,,zaplacíno", ,,zavříno". Oblíbený je i výraz ,,hógo fógo", který taktéž od Brňáka
stěží uslyšíte, a abych nezapoměl, zatímco Brňáci chodijou, jezdijou a chcou, Pražáci choděj, jezděj a chtěj.
Stejně tak ze všech stran uslyšíte výraz ,,hele", který však s pražským přízvukem zní spíš jako ,,hale".


Brno to Brno a nie Berno i nawet w slangu nikt tak w Czechach nie mówi, obecná čeština się tu też nie różni. Jak dla mnie i moich rodowitych kumpli Czechów (ludzie z dziada pradziada z Moraw i Środkowych Czech) - fanzolicie. . Brednie do kwadratu, bez pokrycia. To, że ktoś tak gada to nie od razu oznacza, że tak jest w poprawnej czeszczyźnie, ba - nawet w mowie potocznej. Jedna z dziwnych, slangowych odmian słowa Brno to Brnel ale jest to obraźliwe połączenie słowa Brno i prdel (coś, jak moje również niemiłe Cajzlov). Cytując kolegów, vkládání protetických souhlásek na začátek slov - jako vokno, von, vopice to slang, który obok regionalizmów nawet nie stał.

Eger napisał(a):
Bzdury to ty piszesz


Kazdy Czech ci powie
Berno


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pokaż mi ich palcem bo chrzanisz jak poparzony. Ale oukej, jest jedna rzecz - Berno Morawskie. Takiej nazwy używali czescy Żydzi. I tylko oni, zgodnie z tym, co pisze moja mądra książka o języku czeskim. Obecnie, nikt tak nie mówi - link.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 24.11.2017 01:00

Eger napisał(a):Po prostu Czesi

wstawiaja przy wymowie

samogloske,

jak jest kilka spolglosek obok siebie


W tym przypadku wstawiaja

E

Wymowajedno,pisowniadrugie

A poniewaz mam spora rodzine w Czechach,to wiem,jak oni wymawiaja Brno

I nikt mi nie wcisnie ciemnoty 8)

Nigdy nie zauważyłem takiej zasady a w Czechach bywam często. To co tu opisujesz dotyczy raczej języka chorwackiego (np. piszemy Krk - czytamy Kyrk)
Na Morawach byłem ostatnio we wrześniu, o Brnie było wiele rozmów i - uwierz mi - żaden Czech nie mówił Berno :roll:
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 24.11.2017 08:24

To może ja jednak nie pojadę na majówkę do Brna tylko np. do Strzebrzeszyna i problem lingwistyczny się rozwiąże :D
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 25.11.2017 11:43

prościej będzie ignorować samorodnych lingwistów i problem się rozwiąże ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2017 19:39

Nie jestem lingwista, nawet domoroslym

Po prostu zauwazylem, jak w Czechach mowi moja rodzina i znajomi slowo
Brno

Wszyscy mowili Berno

Stara polska nazwa miasta Brno to Berno :!:
Berno wymawiane jako Berno :!:

Ciekawe od kogo Polacy taka wymowe Berno wzieli ?
Od Czechow czy od Eskimosow ?

Po przestudiowaniu wikipedii dowiedzialem sie, ze oficjalnie powinno sie wymawiac Byrno 8)

OK

Niech bedzie, ze sa rozne propozycje

Zapewne Czesi oficjalnie zaproponowali Byrno, zeby odroznic stolice Moraw od stolicy Szwajcarii

Ale przeciez nie mam uszkodzonego sluchu i wyraznie slyszalem, jak rodzina i znajomi mowili Berno

Jezyk jest zywy i o ile pisownia ma ustalone zasady, to wymowa slow jest kwestia dowolna

I nikogo sie nie zmusi do mowienia tak, a nie inaczej

PS: zachwycily mnie w tej dyskusji o Bernie-Brnie
czeskie fragmenty artykulow, ktore nie maja absolutnie zadnego zwiazku z wymowa nazwy stolicy Moraw :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2017 21:01

W dalszym ciągu czekam na sensowne udokumentowanie Twoich wywodów. Wikipedię wnikliwie przekopałem ale albo mamy dwie wersje internetu albo ja czegoś nie doczytałem...

Tymczasem dalej szukam a inaczej niż łopatologicznie nie da się chyba:

Screenshot_20171127-194330.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2017 21:11

A ja oczekuje przeprosin za twoje wyjatkowo chamskie obrazanie :twisted:

Za to
jsem w sporu z dvoma debilami
To nie ja wymawiam

Berno,tylko moja rodzina i znajomi z Czech :!:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2017 21:15

Gadaj zdrów, czekaj tatka latka :mrgreen: Ja nie mogę się doprosić o wskazanie konkretnycb materiałów a już widzę, że się łamiesz a Twoja linia obrony się sypie.

Z drugiej strony - w moje korespondencji nie jest wymienione, kto jest owym debilem więc pisz ma Berdyczów :mrgreen: Sorry jako, polib mi prdel.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Odkrywam Czechy - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone