Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Odkrywam Czechy

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Odkrywam Czechy

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 04.10.2015 20:42

Do granicy z CZ mam jakieś 10km. Kraj ten zawsze traktowałem tranzytowo. Ostatnio jednak zauważyłem, że nawet w pobliskiej Ostravie jest co robić w weekendy.

pierwsza mini relacja
Velky Svet Techniky

http://youtu.be/IKTeWh3P0jU
Ostatnio edytowano 04.10.2015 20:47 przez GREG_G, łącznie edytowano 1 raz
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 04.10.2015 20:45

Dzięki, już namierzyłam miejsce :) w zoo w Ostravie byłam już z 10 razy, teraz czas na coś innego :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.10.2015 20:48

Bardzo lubię naszych południowych sąsiadów - głównie za dystans do siebie i najlepsze piwo ;) :D
Staramy się być w Czechach w każdy weekend. Nie trzeba się daleko zapuszczać, bo nawet w przygranicznych miejscowościach można znaleźć coś ciekawego. Ostatnio odkryliśmy np. Opavę czy Krnov. Poza tym często łazikujemy w Beskidzie Śląsko-Morawskim.

W Vitkovicach jeszcze nie byliśmy, musimy przestestować :)

Greg, planujesz rozwijać ten wątek o Czechach? Coś takiego byłoby bardzo fajne :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 04.10.2015 22:26

Tak, temat rozwinę, może zahaczę o Słowację. Pierwszy filmik to taka zajawka, jak się podobał?
Przyszły weekend też planuję w Czechach :)
Vitkovice to taka postindustrialna dzielnica, brakuje mi tylko loftów mieszkalnych.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.10.2015 23:09

Ostrawa poza ZOO, zamkiem w Śląskiej Ostrawie i tym nowym, pokazanym przez ciebie, muzeum techniki raczej jest mało atrakcyjna :roll:
Ma okropne romskie slumsy Marianske Hory i ruiny kopalń oraz hut, co obniża jej wartość turystyczną :roll:
Średnio jest tak atrakcyjna jak Sosnowiec 8) :wink:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1484724


Wątek ciekawy, Czechy lubię, Czesi są trochę inni niż Polacy, ale tylko troszeczkę :wink:
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 05.10.2015 05:18

Dużo Romów widziałem w Karwinie. W Ostravie za to sporo azjatów, może z pobliskiej koreańskiej fabryki Hyundaia? Albo Wietnamczycy? Masz rację, że w Ostrawie jest tylko kilka ładnych punktów, jak się przez nią przejeżdza to widać, że brakuje jej do polskich miast.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.10.2015 05:58

Myślę, że to są Wietnamczycy 8) Przybyli tam jeszcze za komuny jako robotnicy fizyczni, po 1989 zostali jako handlowcy 8)

Koreańczycy nie sprowadzili robotników do Czech 8)

2 kilometry od granicy z Polską jest ogromny zamek, który należał do .... Żydów 8)
http://www.zameksilherovice.cz/pl/
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 05.10.2015 07:14

Fajno macie , bo blisko , w Czechach nigdy nie byłem :( , ale w Słowacji 4 razy na wakacjach (jeszcze za czasów koron , tanizna wtedy była ) , zjechana wzdłuż , wszerz i w poprzek. :)
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 05.10.2015 07:21

Jeszcze z terenów przygranicznych polecam:

Czeski Cieszyn - herbaciarnia: Ćajovnia (współwłaścicielem jest Jaromir Nohavica)
Karvina - pizza na karvińskim rynku - 3 pizzerie i w każdej promocja 1 pizza, druga gratis. Dla zmotoryzowanych świetne piwo bezalkoholowe - u nas takiego nie ma.
Ostrava - Stodolnia, piątki (lepiej) i soboty - fajna zabawa w klubach Ostravy, Poruba - olbrzymi basen otwarty - dla fanów dziewczyn topless :D
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 05.10.2015 07:57

Piwo to Birell - smakuje jak prawdziwe, normalne piwo a nie wypłukane butelki po nim ;)

Ostrava to Michałkowice i kopalnia Michał - zamknięta, ale raj fotografii industrialnej, z Galerią w w łaźni i szatni łańcuszkowej, lekki horror ale warto :)

Przy niej knajpa "u Cingra" :) w byłej łaźni również :) jedzenie pyszne, minus ... jak we wszystkich (póki co) czeskich restauracjach - palenie papierosów w środku :?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.10.2015 08:57

Blisko granicy z Polską jest bardzo ciekawe miasto Opawa :D
Za miastem jest Hradec nad Morawicą z zamkiem książąt Lichnowskich 8)

W Karwinie jest zamek hrabiów Laryszów, na Rynku.
Czasem jeździmy do Karwiny na zakupy do centrum handlowego, czasem ceny niższe niż Polsce.
Jest mniejszy popyt, dlatego jest więcej promocji.
W porównaniu do centrów handlowych w Bielsku, to w Karwinie są pustki :wink:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 05.10.2015 09:07

Fajny wątek. Też mam blisko więc będę śledził - bo mimo, że 45 min drogi do granicy to poza górami słabo znam :)
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 05.10.2015 09:12

Lednice napisał(a):Czasem jeździmy do Karwiny na zakupy do centrum handlowego, czasem ceny niższe niż Polsce.
Jest mniejszy popyt, dlatego jest więcej promocji.
W porównaniu do centrów handlowych w Bielsku, to w Karwinie są pustki :wink:


W ogóle po przekroczeniu mostu na Olzie czas zaczyna płynąć wolniej :)

Osobiście bardzo podoba mi się Hawirzów ;) (Hawierzów, Havirov) z główną szeroką ulicą i zabudowaniami socrealistycznymi :)

Może jeszcze dodam Trzyniec z hutą i Jabłonków :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 05.10.2015 10:27

a raz w roku, mozna weekend w Ostravie spędzić na takiej imprezie

http://youtu.be/p8iU6GT8y_o

film nie otwiera sie na komórkach ( muzyka komercyjna) na moim kanale jest też wersja "komórkowa" tego filmu
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 05.10.2015 11:29

Bea.ta napisał(a):Osobiście bardzo podoba mi się Hawirzów ;) (Hawierzów, Havirov) z główną szeroką ulicą i zabudowaniami socrealistycznymi :)

Witam,
do Havirova, mam szczególny sentyment, jeżdżę tam od wielu lat. Mój dobry znajomy ożenił się z Czeszką, która tam mieszka (świetnie mówi po polsku). Jednak w odróżnieniu od Szanownej Koleżanki :D nie znajduję tam specjalnych uroków :roll: Ostatnio w weekend byłem w Pradze i tu już ok , wiele z nich znalazłem :D Chętnie tu zajrzę Pozdrawiam :papa:
Następna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Odkrywam Czechy
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone