Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Od Alto Adige ... do Veneto (Dolomity-Garda-Wenecja)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.11.2010 10:36

Opuszczamy okopy i idziemy w kierunku wież !


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.11.2010 10:46

Rejon jak widać ma charakter skałkowy ... dlatego też ...

W Cinque Torii można się wspinać praktycznie przez cały rok ... lecz główny sezon trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Miejsce to oferuje ciekawe wspinanie w bardzo urozmaiconym terenie i o pełnej gamie trudności.

Pierwsze drogi wspinaczkowe, Cinque Torii powstały w latach trzydziestych, rozkwit popularności tych skałek przypadł na lata '60. Pod koniec lat '80 i na początku '90 większość dróg wyposażono w "spity" - czyli kotwy montowane w punktach asekuracyjnych lub zjazdowych.

Praktycznie o każdej porze dnia odbywa się tu "widowisko", którego głównymi aktorami są wspinający się po pionowych zboczach skalistych wież.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.11.2010 10:54

A ty to który, bo wszyscy tyłem, to twarzy nie widzę?





:lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.11.2010 10:55

Tyle razy byłem juz w Dolomitach, a Cinque Tori z bliska mam okazję obejrzeć po raz pierwszy. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.11.2010 10:57

weldon napisał(a):A ty to który, bo wszyscy tyłem, to twarzy nie widzę?

:lol:


Ten "rozpłaszczony" ....





... ale na ziemi z aparatem !


:D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.11.2010 10:59

Franz napisał(a):Tyle razy byłem juz w Dolomitach, a Cinque Tori z bliska mam okazję obejrzeć po raz pierwszy. :)

Pozdrawiam,
Wojtek


To się mnie udało i Tobie coś nowego pokazać !

Cieszę się !

:D
Ostatnio edytowano 17.11.2010 20:09 przez mariusz-w, łącznie edytowano 2 razy
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.11.2010 11:48

mariusz-w napisał(a):Obrazek



Pięknie :!:
A mi "...ostał się jeno sznur.." asekuracyjny i młotek na pamiątkę :cry:

pzdr :wink:
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 17.11.2010 22:14

Mariusz po raz kolejny wpisuję tu swój zachwyt. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wspaniałe opisy, fantastyczne zdjęcia. Po prostu zasiałeś we mnie bakcyla dolomitowego. Muszę kiedyś tam pojechać, a Twoja relacja będzie moim przewodnikiem. Pozdrawiam Ewa :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.11.2010 14:30

longtom napisał(a):Pięknie :!:
A mi "...ostał się jeno sznur.." asekuracyjny i młotek na pamiątkę :cry:
pzdr :wink:


Tomku ! ... wnioskuję z Twojego postu, że uprawiałeś kiedyś wspinaczkę skałkową! 8O

Teraz rozumiem, skąd u córy skłonności do zabaw w "skalnego pająka".


Ewa Zuber napisał(a):Po prostu zasiałeś we mnie bakcyla dolomitowego. Muszę kiedyś tam pojechać, a Twoja relacja będzie moim przewodnikiem. Pozdrawiam Ewa :D


Tak Ewo ... Dolomity zaraźliwe ... myśmy (tak na dobre) "złapali" tego bakcyla (co prawda w innej formie) ... dzięki relacji Wojtka.


Widać ... że "choroba" się rozprzestrzenia ..."Crayfish"... teraz Ty ... a i Piotrek vel "weldon" o jakiś zdradach pisał !

:)


Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.11.2010 14:38

longtom napisał(a):A mi "...ostał się jeno sznur.." asekuracyjny i młotek na pamiątkę :cry:

A lina z bielskiego Bezalinu - przeznaczona na dwa sezony - musiała wytrzymać znacznie dłużej, bo kogo było stać na częstą wymianę. 8)

mariusz-w napisał(a):Dolomity zaraźliwe ... myśmy (tak na dobre) "złapali" tego bakcyla (co prawda w innej formie) ... dzięki relacji Wojtka.

I uwaga!
O ile mój bakcyl w ostrej formie ma niewielki krąg rażenia, to po mutacji u Mariusza do łagodniejszej formy, staje się już bardzo zaraźliwy. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.11.2010 15:27

Franz napisał(a):O ile mój bakcyl w ostrej formie ma niewielki krąg rażenia, to po mutacji u Mariusza do łagodniejszej formy, staje się już bardzo zaraźliwy. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek


Aaaaa ... no właśnie ... o Małgosi i Pawle zapomniałem !

:)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.11.2010 21:32

W tym momencie relacji ... (a mija połowa trzeciego dnia naszego pobytu w Dolomitach ) ... pozwolicie iż "skrobnę" parę zdań o tych górach ... choćby z uwagi na to, że już trochę zdążyliśmy zwiedzić, a jeszcze "troszku" przed nami.

Na początek ponownie posłużę się słowami Casettiego :

" Kształty Dolomitów są niezwykłe. Góry te nie stanowią zwartego łańcucha - pojedyncze masywy rozdzielone są wysokimi przełęczami i rozległymi dolinami. Grupy skalne mają przedziwne formy - niektóre wyglądają jak ogromne babki z piasku, inne sterczą ku górze białymi, wąskimi iglicami, wyrastającymi z kamienistego podłoża.
... nierówne pojedyncze wzniesienia, wyrzeźbione w najbardziej fantazyjne kształty i formy ... rozcięte przełęczami. Taki wygląd zawdzięczają zachodzącej przez wieki erozji, która kształtowała wapienną skalę z domieszką węglany wapnia i magnezu, nazwaną dolomitem od nazwiska jej francuskiego odkrywcy"
- ( Déodat Gratet de Dolomieu ).

Później nazwą skały - nazwano cały masyw górski z którego pochodziła . Ciekawostką a może paradoksem jest to , że Dolomieu osobiście nigdy nie był w górach nazwanych jego imieniem.



W Południowym Tyrolu o regionie tym, mówi się (prawie oficjalnie) "inne Włochy".

Wojtek-Franz Dolomity nazwał "skalnymi twierdzami".

Funkcjonuje także popularna nazwa"monti pallidi" tzn. "blade góry" ... od jasnej barwy minerału .

Wielu nazywa je "kolorowymi górami" - gdyż w ciągu dnia mienią się wszelkimi barwami od bieli przez całą paletę szarości i ochry po słoneczne żółcie i zieleń na tle najczęściej błękitnego nieba, aby po zmierzchu stać się ciemno granatowe.

Późnym popołudniem w zachodzącym słońcu skały rozświetlone są czerwono-purpurowym blaskiem ... zjawisko to nazywa się enrosadirą.

Z uwagi na ten efekt Dolomity ... a w szczególności masyw Catinaccio (Rosengarten) nazywa się "ogrodem róż". Na ten temat istnieje też legenda, której bohaterem jest król karłów Laurin.

Natomiast słynny architekt Le Corbusier nazwał Dolomity najpiękniejszą budowlą świata.


Mimo różnorodności określeń, nazw i opisów ... uważam, że wszystkie są prawdziwe !

Dla nas Dolomity to miejsce po prostu przepiękne, dostarczające taką ilość "napierających na oczy" fantastycznych krajobrazów, iż określenie, że powoduje to zawrót głowy (wcale nie lekki ) jest tu chyba jak najbardziej na miejscu.

Będąc tam i mając całe to piękno na wyciągnięcie ręki ... mimo wszystko trudno było nam uwierzyć, że ten kalejdoskop form i barw to jawa a nie sen.



W czerwcu 2009 roku Dolomity zostały wpisane na listę UNESCO światowych pomników przyrody, podlegających szczególnej ochronie.

Tym samym "blade góry" są obok Hallstatt Dachstein Salzkammergut w Austrii , Jungfrau-Altesch-Bietschhorn i Monte San Giorgio w Szwajcarii, kolejnym obszarem alpejskim zaliczanym do Światowego Dziedzictwa Przyrody ze względu na swoje walory krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe.


.. wracamy do zdjęć ! :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.11.2010 21:34

Enrosadira na Tofana di Rozes (3225 m) widziana z terenu "5 Torri"

Przepraszam , że kilka ... ale nie mogłem się zdecydować , które odrzucić ...Tofana di Rozes "en face" jest dla mnie po prostu przepiękna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.11.2010 21:43

Nieustannie - przepiękne...

Podziwiam, eee.... znaczy - pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 20.11.2010 09:25

mariusz-w napisał(a):
Franz napisał(a):O ile mój bakcyl w ostrej formie ma niewielki krąg rażenia, to po mutacji u Mariusza do łagodniejszej formy, staje się już bardzo zaraźliwy. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek


Aaaaa ... no właśnie ... o Małgosi i Pawle zapomniałem !

:)


No cóż, za mało się odzywamy :lol: :wink: Tak cichutko za wami krok w krok i wodząc maślanym wzrokiem za Waszym obiektywowym spojrzeniem drepczę.
A że tam nie byłam i dopóki nie będę trudno poza ochami i achami w kółko to samo powtarzać. Książkę "Dolomity Podróż przez Zaczarowane Królestwo" posiadamy od wielu lat. Okładkę ozdabia właśnie Tofana di Rozes o świcie. W złoto-czerwonym blasku. Kiedy ją kupowałam wiedziałam, że nawet gdybyśmy nie wybrali się w najbliższych latach w Dolomity to chociaż na zdjęcia sobie popatrzymy. I tak było.

Teraz dzięki Tobie Dolomity przybliżyły się jeszcze bardziej ale decyzja - jeszcze nie zapadła - do lata zostało sporo czasu. Na szczęście Dolomity tak szybko nie zmieniają swojego wyglądu. No może lodowiec na Marmoladzie skurczy się (zniknie :? )
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Od Alto Adige ... do Veneto (Dolomity-Garda-Wenecja) - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone