Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 10.02.2021 14:49

sviva napisał(a):
henius34 napisał(a):
sviva napisał(a):
henius34 napisał(a):Czy klasyczny objazd M- L-P jest dalej aktualny? Chodzi mi o ten który jest przyklejony w FAQ z 2010r ?

Cześć henius34. T
Jak tam traffic? :mrgreen:
Klasyczny objazd został wydłużony o cvetlin ponieważ ostatni odcinek autostrady w Ptuju za rondem zrobili płatny. Więc zamiast na rondo i na Macelj musisz jechać na Cvetlin.

Dziękuję.Sviva
Dalej wozisz sie.do CRO busami? Traffica juz dawno nie ma.ale.coraz bardziej to żałuję

Nie. Trafficiem to był ostatni wyjazd w stanie wolnym. Teraz pozostaje tylko combi z rodziną. Gdzie w tyn roku lecisz i kiedy?

Siemka!
Ja Hvar - Ivan Dolac koniec czerwca , już na ląd nie wrócę ;)
Pozdrav
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 10.02.2021 18:28

sviva napisał(a):Co do objazdu to nie jest on jakoś zbytnio skomplikowany. Ostatni odcinek do Cvetlina może być atrakcyjny dla kierowcy, zwłaszcza w deszczowy dzień. Ale i z tym sobie można poradzić. Ja w 2019 chwilę przed wyjazdem oddałem auto do serwisu. Profilaktycznie chciałem wymienić dwumasę. Okazało się że imbecyle wymienili samą dwumasę bez sprzęgła. Po wyjeździe na autostradę i włączeniu tempomatu aktywnego okazało się, że go zrywa. Cała drogę jechałem bez tempomatu, delikatnie operując sprzęgłem. Mureck-Lenart-Ptuj-Cvetlin objechałem najdelikatniej jak to bylo możliwe. Spalanie mi wyszło 5.8 litra :mrgreen: :hut: i dałem radę. W drodze powrotnej już nie wytrzymałem i kupiłem winietę. Jechaliśmy 200 km 9 godzin bo były pożary lasów przy autostradzie. Byłem tak zmęczony i wkurzony, że te 15 euro już mi nie robiło różnic.


O to mam podobne wspomnienia. Wracaliśmy z Makarskiej w 2009 autokarem (byłem z biurem podróży). Powrót był późnym wieczorem więc od razu poszedłem spać. W pewnym momencie obudził mnie silny zapach spalenizny. Okazało się, że płonie całe zbocze zaraz obok autostrady. W nocy robiło to niezłe wrażenie. Wracając, na szczęście mam benzyniaka :P
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 13.02.2021 16:45

henius34 napisał(a):
sviva napisał(a):
henius34 napisał(a):
sviva napisał(a):
henius34 napisał(a):Czy klasyczny objazd M- L-P jest dalej aktualny? Chodzi mi o ten który jest przyklejony w FAQ z 2010r ?

Cześć henius34. T
Jak tam traffic? :mrgreen:
Klasyczny objazd został wydłużony o cvetlin ponieważ ostatni odcinek autostrady w Ptuju za rondem zrobili płatny. Więc zamiast na rondo i na Macelj musisz jechać na Cvetlin.

Dziękuję.Sviva
Dalej wozisz sie.do CRO busami? Traffica juz dawno nie ma.ale.coraz bardziej to żałuję

Nie. Trafficiem to był ostatni wyjazd w stanie wolnym. Teraz pozostaje tylko combi z rodziną. Gdzie w tyn roku lecisz i kiedy?

Siemka!
Ja Hvar - Ivan Dolac koniec czerwca , już na ląd nie wrócę ;)
Pozdrav

Ja w drugiej połowie lipca do Kustici na Pagu. Powodzenie i udanego wypoczynku!
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 13.02.2021 16:47

Inde napisał(a):
sviva napisał(a):Co do objazdu to nie jest on jakoś zbytnio skomplikowany. Ostatni odcinek do Cvetlina może być atrakcyjny dla kierowcy, zwłaszcza w deszczowy dzień. Ale i z tym sobie można poradzić. Ja w 2019 chwilę przed wyjazdem oddałem auto do serwisu. Profilaktycznie chciałem wymienić dwumasę. Okazało się że imbecyle wymienili samą dwumasę bez sprzęgła. Po wyjeździe na autostradę i włączeniu tempomatu aktywnego okazało się, że go zrywa. Cała drogę jechałem bez tempomatu, delikatnie operując sprzęgłem. Mureck-Lenart-Ptuj-Cvetlin objechałem najdelikatniej jak to bylo możliwe. Spalanie mi wyszło 5.8 litra :mrgreen: :hut: i dałem radę. W drodze powrotnej już nie wytrzymałem i kupiłem winietę. Jechaliśmy 200 km 9 godzin bo były pożary lasów przy autostradzie. Byłem tak zmęczony i wkurzony, że te 15 euro już mi nie robiło różnic.


O to mam podobne wspomnienia. Wracaliśmy z Makarskiej w 2009 autokarem (byłem z biurem podróży). Powrót był późnym wieczorem więc od razu poszedłem spać. W pewnym momencie obudził mnie silny zapach spalenizny. Okazało się, że płonie całe zbocze zaraz obok autostrady. W nocy robiło to niezłe wrażenie. Wracając, na szczęście mam benzyniaka :P

Wtedy plonely "lasy" wokół autostrady na odcinku kilkudziesięciu km. Trochę ludzi musieli ewakuować bo pośród lasów było widać domostwa. Zapach był ciężki. Korek niemiłosierny. Z Makarskiej do Zagrzebia bite 9 godzin drogi.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 20.02.2021 15:59

Wątek o winietach w Słowenii jest już zamknięty, wiec swoje pytanie zadaję tutaj.
Czy ktoś orientuje się, w jaki sposób jest liczona ważność słoweńskiej tygodniowej winiety?

Bo urzędnicy zwykli terminy liczyć na różny sposób, a więc np. jeśli tygodniową winietę kupuje w sobotę ok. godz, 17-tej, to jej ważność może się skończyć:
1. W najbliższy piątek o godz. 24:00 (na podstawie dotychczasowych doświadczeń z tranzytów słoweńskimi autostradami taki właśnie sposób liczenia podejrzewam),
2. W następna sobotę o godz. 17-tej (tak by wynikało z zasad matematyki, ale tak raczej nie jest),
3. W następna sobotę o godz. 24:00 (tak np. liczona jest ważność winiet w Austrii i tak by nakazywał rozsądek, ale kłóci się to z widoczną na każdym kroku chęcią do łupienia turytów jadących do Chorwacji).

Która z powyższych odpowiedzi jest prawidłowa?
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9107
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 20.02.2021 16:14

Winietę na autostradę w Słowenii kupowałam tylko jeden raz i to z pięć lat temu. Jeśli mnie pamięć nie myli, to nie było tam godziny jej zakupu, zresztą chyba na żadnej winiecie jej nie ma.
Tak więc uważam, że prawidłową odpowiedzią będzie nr.1.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 20.02.2021 16:28

Chris_M napisał(a):1. W najbliższy piątek o godz. 24:00 (na podstawie dotychczasowych doświadczeń z tranzytów słoweńskimi autostradami taki właśnie sposób liczenia podejrzewam),
2. W następna sobotę o godz. 17-tej (tak by wynikało z zasad matematyki, ale tak raczej nie jest),
3. W następna sobotę o godz. 24:00 (tak np. liczona jest ważność winiet w Austrii i tak by nakazywał rozsądek, ale kłóci się to z widoczną na każdym kroku chęcią do łupienia turytów jadących do Chorwacji).
Która z powyższych odpowiedzi jest prawidłowa?
3
translator ze strony dars.si napisał(a):Winieta tygodniowa jest ważna przez siedem kolejnych dni kalendarzowych od dnia wskazanego przez użytkownika przy zakupie winiety.

Kupujemy w sobotę... i ta sobota nie jest "dniem kolejnym"
1. nd
2. pn
3. wt
4. sr
5. cz
6. pt
7. so -> o północy (koniec dnia kalendarzowego) koniec ważności
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 20.02.2021 16:34

Najpewniejszym źródłem wiedzy jest sama winieta, a niej jest napisane: "dzień przedziurkowany plus 6 kolejnych dni kalendarzowych".

http://winiety.com.pl/slowenia/winieta- ... a-7-dniowa

Znaczy odpowiedź 1.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 20.02.2021 16:44

Morski Pas napisał(a):Najpewniejszym źródłem wiedzy jest sama winieta, a niej jest napisane: "dzień przedziurkowany plus 6 kolejnych dni kalendarzowych".

http://winiety.com.pl/slowenia/winieta- ... a-7-dniowa

Znaczy odpowiedź 1.
I tu wycofuję moją odpowiedź nr 3.
Po ponownym przetłumaczeniu z dars.si - tym razem ze słoweńskiego, a nie angielskiego - też mi wyszło, że do "końca piątku".

W słoweńskim tekście jest użyte słowo "włącznie",
w angielskim, niestety nie (w każdym razie nie dopatrzyłem się go tam).
Ostatnio edytowano 20.02.2021 16:47 przez boboo, łącznie edytowano 1 raz
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 20.02.2021 16:47

Morski Pas napisał(a):Najpewniejszym źródłem wiedzy jest sama winieta, a niej jest napisane: "dzień przedziurkowany plus 6 kolejnych dni kalendarzowych".

http://winiety.com.pl/slowenia/winieta- ... a-7-dniowa

Znaczy odpowiedź 1.

Czyli sprawa jest wyjaśniona, a doświadczenie oraz intuicja mnie nie myliły!
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 20.02.2021 16:53

boboo napisał(a):
Morski Pas napisał(a):Najpewniejszym źródłem wiedzy jest sama winieta, a niej jest napisane: "dzień przedziurkowany plus 6 kolejnych dni kalendarzowych".

http://winiety.com.pl/slowenia/winieta- ... a-7-dniowa

Znaczy odpowiedź 1.
I tu wycofuję moją odpowiedź nr 3.
Po ponownym przetłumaczeniu z dars.si - tym razem ze słoweńskiego, a nie angielskiego - też mi wyszło, że do "końca piątku".

W słoweńskim tekście jest użyte słowo "włącznie",
w angielskim, niestety nie (w każdym razie nie dopatrzyłem się go tam).

I właśnie dzięki takim oraz podobnym sztuczkom Słoweńcy rżną tranzytowych turystów ile wlezie!
Poszukaj sobie co ludzie tutaj na Forum pisali o mandatach nakładanych na nich za przejazd przez rondo w Pesnicy!
Mam nadzieję że teraz zrozumiesz, dlaczego w innym wątku napisałem, że do Słoweńców trudno czuć sympatię.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3177
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 20.02.2021 17:12

Chris_M napisał(a):I właśnie dzięki takim oraz podobnym sztuczkom Słoweńcy rżną tranzytowych turystów ile wlezie!


Ja kupując słoweńską winietę nie czuję się orżnięty :oczko_usmiech:

Bardzo komfortowo podróżuję po słoweńskich autostradach, są w doskonałym stanie. A w ubiegłym roku paliwo na stacjach przy autostradzie było niebywale tanie. Uważam, że jakość przejazdu jest adekwatna do ceny, choć z przyjemnością przyjąłbym wprowadzenie winiet odcinkowych / godzinowych, bo ten krótki fragment pomiędzy Austrią a Chorwacją faktycznie dość drogo wychodzi 8)
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 20.02.2021 17:31

Tu podzielam stanowisko stachana.
Orżnięty się nie czuję,
kupuję z reguły winietę miesięczną (cena ta sama, co 2 x tygodniowa) bo mam po powrocie połowę mniej do zdrapywania z szyby.
A to niewdzięczne zajęcie.
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 20.02.2021 17:40

Przejazd autostradą słoweńską jest szybszy ale tylko wtedy kiedy nie ma tam korków. Przejazd objazdem dłuższy ale za to jedzie się przez przyjemnie dla oka i można wstąpić na posiłek np. do Siwej Czapli. Najważniejsze czy obliguje nas czas. Jeśli nie, to warto zajechać na objeździe do słoweńskiej karczmy choćby na chwilę przerwy i kawę.

https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_R ... egion.html
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 20.02.2021 18:05

stachan napisał(a):
Chris_M napisał(a):I właśnie dzięki takim oraz podobnym sztuczkom Słoweńcy rżną tranzytowych turystów ile wlezie!


Ja kupując słoweńską winietę nie czuję się orżnięty :oczko_usmiech:

Jak to mówią:
Jeden lub pomarańcze, a drugi jak mu nogi śmierdzą ;)

Czy naprawdę nie widzisz dysproporcji w tym, że w Słowenii musisz zapłacić 30 EUR za przejechanie tam i z powrotem odcinka 50 km, podczas gdy np. w Austrii za przejechanie tam i z powrotem trasy liczącej kilkaset kilometrów płaci się tylko 9,50 EUR?

Bardzo komfortowo podróżuję po słoweńskich autostradach, są w doskonałym stanie.

To napisz nam, na czym polega wyższy komfort podróżowania słoweńskim autostradami w porównaniu do autostrad innych państw europejskich, poczynając od Austrii oraz Chorwacji.

A w ubiegłym roku paliwo na stacjach przy autostradzie było niebywale tanie.

W zeszłym roku paliwo w Słowenii było w podobnej cenie jak w Polsce lub nieco droższe, a więc wcale nie "niebywale tanie", a w samym Grazu można było znaleźć stacje paliw z ceną nawet nieco niższą niż w Słowenii.

Uważam, że jakość przejazdu jest adekwatna do ceny

:))))))))))))
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 310
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone